کد خبر: ۷۶۱۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۷ 03 January 2018

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در حال حاضر بیماری‎های قلبی عروقی عامل اصلی مرگ و میر در کشور ایران محسوب می‎شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کوروش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: امروزه بیماری‎های قلبی و عروقی ۴۶ درصد مرگ و میر را در دنیا به خود اختصاص داده‎اند.

وی با اشاره به اینکه زمانی بیماری‎های واگیر برای انسان تهدیدکننده بودند که امروزه این بیماری‎ها به کنترل درآمده‎اند، عنوان کرد: امروزه و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی انسان‎ها که موجب کم تحرکی آن‎ها شده است، بیماری‎های غیر واگیر به تهدیدی برای سلامت و حیات جوامع بشری تبدیل شده‎اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: در کشور ایران بیماری‎های قلبی و عروقی رتبه نخست مرگ و میر را به خود اختصاص داده‎اند و پس از آن تصادفات، سرطان‎ها و عوامل دیگر در این باره دخیل هستند.

ساکی خاطر نشان کرد: در صورت ادامه این روند بیماری‎های قلبی و عروقی بزرگترین آمار مرگ و میر‌ها خواهند بود.

وی ادامه داد: ایجاد بخش‎های قلب و عروق شامل اتاق‎های جراحی، آنژیوگرافی‎ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز برای این منظور میلیارد‌ها تومان هزینه در بر دارند، از طرفی نمی‎توان جمعیت قابل توجهی را تحت پوشش خدمات این مراکز قرار داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: ایجاد مراکز درمانی به این معنا است که در زمینه پیشگیری اقدامات در خور توجه و اثرگذاری صورت نگرفته و وارد مراحل درمانی شده‎ایم.

ساکی اظهار کرد: صرف هزینه‎های سنگین بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به منظور راه‎اندازی بخش‎های قلب و عروق در شهرستان‎ها هزینه‎های سنگینی را تحمیل می‎کند.

وی بر ضرورت تجدید نظر افراد در تغذیه و رفتار فیزیکی آن‎ها تاکید و عنوان کرد: از سویی باید ورود جدی به فعالیت‎های فیزیکی، ترویج ورزش، ایجاد سالن‎های ورزشی و تقویت این حوزه در بعد تجهیزات و نیروی انسانی داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نقش ورزش را در تامین سلامت جسمی و روانی افراد و کاهش انواع سرطان‎ها بسیار مهم خواند و افزود: باید از هر امکاناتی برای افزایش فعالیت فیزیکی افراد جامعه و پیاده‎روی آن‎ها استفاده کرد.

ساکی فرهنگسازی با هدف افزایش فعالیت بدنی در قشر فعال و جوان جامعه را ضروری خواند و ادامه داد: نهادینه کردن این فرهنگ بستر را برای کاهش ابتلا به انواع بیماری‎ها فراهم می‎کند.

وی با اشاره به مصوبه شورای سلامت با هدف کمک به سلامت شهروندان لرستانی گفت: در این شورا سه شنبه‎ها به عنوان روز‌های بدون خودرو انتخاب و نهادینه کردن این فرهنگ نیز از سطح ادارات آغاز شده است.

این مسوول در ادامه بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی لرستان حدود ۱۰ هزار متر مربع فضای روباز و سرپوشیده دارد که با هدف فعالیت بیشتر در عرصه ورزشی توسعه این فضا‌ها در دستور کار است.

ساکی تاکید کرد: سرانه فضا‌های ورزشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به ازاری ۳ هزار و ۲۰۰ دانشجوی آن ۳.۲ متر مربع است، حال آنکه این سرانه در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور ۲.۹ متر مربع است.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: