بازدید 14581
کد خبر: ۷۵۹۹۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹ 30 December 2017

احمد توکلی گفت: بی اعتنائی برخی از دستگاه های دولتی به مطالبات معیشتی مردم، کار را به اعتراضات خیابانی کشانده است. هرچند باید توجه داشت در چنین تجمعاتی، گرچه شروع کننده مردم‌ هستند ولی تمام کننده الزاما مردم نیستند.

به گزارش فارس احمدتوکلی رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت افزود: این قبیل تحرکات قابل پیش بینی بود چرا که اتخاذ سیاست های خشن تعدیل صندوق بین المللی پول، پیش از این نیز، یکبار دیگر در ابتدای دهه 70 تجربه شده بود و با همین تحرکات اعتراض آمیز مواجه شد. همان زمان هم مسئولین وقت به نصایح دلسوزانه کارشناسان اقتصادی توجه نکردند و شد آنطور که نباید می شد و صدای اعتراضات در مشهد، اسلامشهر، شیراز و چند شهر دیگر بلند شد.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به عامل مضاعف در شکل گیری اعتراضات اشاره کرد و گفت: البته این دولت به جز پیگیری همان سیاست های غلط دهه 70، دو اشکال جدی دیگر هم دارد که عامل مضاعف در رشد انتقادات مردمی است. یکی سستی و رخوت دولتی ها در رفع مشکلات معیشتی و دیگر بی اعتنائی به مردم و فرار از شفافیت و پاسخگوئی در قبال تصمیماتی که گرفته می شود.


نماینده پیشین مجلس برای نمونه به اعتراض مالباختگان موسسات اعتباری طی چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود تذکر بسیاری از دلسوزان از جمله گزارش کارشناسی و پیگیری های حقوقی سازمان دیده بان شفافیت و عدالت، مسئولین دولتی از جمله رئیس کل بانک مرکزی با اینکه در گرفتاری مردم دارای قصور و تقصیر محرز بودند، حاضر نشدند نسبت به رفع مشکلات آنها اقدام مقتضی صورت دهند.


توکلی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در ماجرای تعاونی اعتباری ثامن الحجج طبق قانون معاون جرم است چون در اقدام به موقع اهمال کرده است. به همین دلیل دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به دادستان عمومی علیه مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج، رئیس کل و مسئولان بانک مرکزی و وزیر و مسئولان وزارت تعاون در دوره ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ اعلام جرم کرد که اگر مورد توجه قرار می گرفت امروز شاهد اعتراضات کمتر و امیدواری بیشتری بین مردم بودیم.
توکلی ضمن منطقی دانستن اعترضات مردم به سوء استفاده مقامات اسرائیلی و آمریکائی اشاره کرد و افزود: گرچه این دولت در رسیدگی به مشکلات مردم کوتاهی کرده است، اما باید توجه داشت که اعتراضات غیرقانونی، مدیریتش به دست ضدانقلاب و گروهک های تروریستی و منافقین خواهد افتاد و آتش آن، تنها دامن دولت را نخواهد گرفت. حمایت امروز ترامپ نیز تائید همین تحرکات غیرمردمی ضدانقلاب است.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه مردم ما نشان دادند که در چنین مواقعی هوشیاری لازم را در صحنه خواهند داشت، تصریح کرد: آمریکائی ها از آنجائیکه دارای حماقت ساختاری و ایدئولوژیک هستند نمی دانند که این قبیل حمایت ها باعث می شود مردم با سرعت بیشتری مرزشان را از ضدانقلاب و مزدوران جدا کنند.


وی همچنین با بیان اینکه شعارهای ساختارشکنانه ظلم به اعترضات بحق مردمی است تاکید کرد: هدف ضدانقلاب، این دولت و آن دولت نیست و اصل نظام را هدف گرفته اند. به همین جهت اصلاح طلب و اصولگرا و غیره، باید در کنار هم نسبت به پیگیری مطالبات به حق مردم و این قبیل تحریکات غیرقانونی واکنش نشان دهند.


توکلی همچنین اضافه کرد: مسئولین دولت باید توجه کنند که نحوه برخورد با اعتراضات مردمی متفاوت از تحرکات ضدانقلاب است و نباید با هردو امنیتی برخورد کرد. مواجهه با مردم تنها در احترام به مطالبات آنها و پاسخگویی شفاف و صادقانه است.


رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در نهایت با اشاره به سخنان صریح روز چهارشنبه رهبرانقلاب درباره اقدامات احمدی نژاد گفت: یکی از عوامل شکل گیری اعتراضات در روزهای گذشته، اقدامات چندماه اخیر آقای احمدی نژاد است که خواسته یا ناخواسته تلاش کرد مردم را نسبت به همه نهادهای نظام ناامید کنند و به تعبیر رهبری انقلاب، همه را با یک چوب بزند.


توکلی در نهایت خاطرنشان کرد: مدل انتقادی ما باید به نحوی باشد که در نهایت مردم احساس ناامیدی نکنند. فراموش نکنیم که ناامیدی مردم از دولت فعلی، الزاما به معنی امیدواری به اصولگراها نیست و ممکن است نسبت به اصل حاکمیت ناامید شوند و مقدمات اعتراضات افراطی و خشن را فراهم سازد.

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
شما که خودتونو حکومت مردمی میدونید پس ازچی میترسین؟یامردمی نیستین انقدر میترسین یا اگرم مردمی هستین این وضع مردمو مملکت داری نیست فکراساسی بکنید.
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
آقای توکلی دیگر برای این حرفها دیر است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
خوب است جناح حاکم و جناح اصولگرا هردو پند های توکلی را جدی تر بگیرند.
توکلی از زمان دولت آیت الله هاشمی منتقد متین و عاقبت اندیشی بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
پول ما رو برگردونید
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
بابا این مردم بیچاره و فقیر نیستن توی موسسات پول خوابوندن . ملت از ما بهترونن ...
حالا خشم مردم بیچاره و ضعیف مونده تا الان هم خیلی نجابت بخرج دادن
farzad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
اقای توکلی از تهران بیا بیرون و اثار فقر ، خشکسالی ، بیکاری ، فحشا ، بالا رفتن سن ازدواج ، اعتیاد ، گردو غبار .... زا ببین . خیلی از این موارد با می شد با پولی که برای سوریه ، یمن ، لینان و قلسطین خرج کردیم اصلاح کرد. شما کجای دنیا هستین ؟ مردم همه چیز را می دانند . به خودتون بیاین .
تقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
خود نمایندگان مجلس با وضع قوانین باعث ناراحتی اقشار مختلف میشوند
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
اعتراضات احتیاج به پیش بینی نداشت
بچه محل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
انگار نه انگار که جناب دکتر توکلی 40 ساله از مسئولان ارشد نظامه!!!
عليرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
لطفاً به ايشان بفرماييد خودشان در دوره اي كه در مجلس و جاهاي ديگر بوده اند براي مردم و بهبود وضع معيشتي آنها چه كار كرده اند؟ حالا كه دستشان به جايي بند نيست و در مجلس نيست از اين حرفا ميزنه ؟؟!!
خس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
این مرد خودرا از دولت جدا می داند نه شما همه در این وضع دخیل هستید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
به کسانی هم که پولشان را در این موسسات گذاشته اند نباید زیاد رو داد. و همه تقصیرات را متوجه دولت کرد. اینها موسسات خصوصی بوده اند بیجا کرده طرف برای نفع بیشتر پولش را در آنجا گذاشته و حالا طلب کار شده اند مگر هرکسی در هر داد وستدی ضرر می کند دولت باید پولش را بدهد؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی ماه رمضان غنی سازی اورانیوم سردار حجازی سوپرلیگ اروپا دعای روز هشتم رمضان