بازدید 8133

سید علی خمینی: باید منتقد وضع موجود باشیم

کد خبر: ۷۵۲۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰ 04 December 2017

نوه امام راحل گفت: ما باید منتقد وضع موجود باشیم و نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داریم، اگر همیشه از وضع موجود دفاع کنیم، جامعه از ما عبور خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، در آستانه میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) و همچنین به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو، جمعی از دانشجویان مسئول کانون‌های خط امام در دانشگاه‌های سراسر کشور به همراه جمعی از مسئولین بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها با نوه امام، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی دیدار کردند.

براساس این گزارش، در این دیدار که در شهر مقدس قم و در بیت تاریخی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی ضمن بیان ویژگی‌های حضرت امام خمینی(س)، گفت: وقتی درباره امام راحل صحبت می‌کنیم، از یک طرف با شخص امام و از طرف دیگر با شخصیت امام رو‌به‌رو هستیم. شخص امام انسانی بود که یک آغازی داشت و یک پایانی و امروز هم در پیشگاه خدا حاضر است، این شخص را وقتی انسان زندگی‌اش را نگاه می‌کند، می‌بیند که یک انسان بسیار بزرگ و موفق و از بعضی از جهات کم‌نظیر و بی‌نظیر بوده است.

وی، با توجه دادن نسل جوان به بررسی و رصد تحولات انقلاب‌های منطقه به منظور درک نقش رهبری منحصر به فرد حضرت امام خمینی(س)، گفت: ما و کشور ایران با مشکلاتی به مراتب سخت‌تر از مشکلاتی که بقیه کشورها داشتند رو‌به‌رو بودیم. یعنی ما هم در شمال کشور، هم در جنوب کشور، هم در شرق کشور و هم در غرب کشور غائله داشتیم. تمام این‌ها هر کدامش، یک فاجعه‌ای می توانست باشد که یک قسمتی از کشور برود. اما این انسان بزرگ با همراهی مردم توانست یک انقلابی را به‌وجود بیاورد و با کمک مردم، نظامی را سامان بخشد که امروز در تمام منطقه کشوری از ما مستحکم‌تر، سرپاتر، مطمئن‌تر و قدرتمندتر موجود نیست.

نوه امام راحل با جمع‌بندی سخنانش در بخش نخست پیرامون "شخص امام" گفت: هر کسی که بخواهد تاریخ را مطالعه کند، نمی‌تواند تاریخ ایران را بنگارد، بدون اینکه یک شخصیت عظیم مثل امام را در آن لحاظ نکند. این انسان، انسان بسیار بزرگی بوده است. اما آنچه که برای ما باقی است، شخصیت امام است.

حجت‌الاسلام خمینی، بخش دوم سخنانش را به شخصیت امام اختصاص داد و افزود: شخصیت امام مؤلفه‌ها و خصوصیاتی دارد، اینکه ما می‌گوییم امام در جامعه ما زنده است، یعنی ما هنوز خود را مقید می‌دانیم نسبت به شخصیت امام، نسبت به آن مؤلفه‌های اساسی و ارکان اصلی که در اندیشه حضرت امام بوده است.

وی، با تأکید بر اینکه نام امام و شخص امام در حکم آن پرچمی است که ما راه را گم نکنیم؛ افزود: نام امام پرچم است. ما برای اینکه ببینیم چقدر در این مسیر هستیم، باید شخصیت امام را بشناسیم و به شخصیت امام نزدیک بشویم.

نوه امام راحل با بیان اینکه شخصیت امام ارکان و مؤلفه‌هایی دارد، اسلام، لزوم تأثیرگذاری اجتماعی و آرمانگرایی را از ارکان اصلی اندیشه امام دانست و گفت: امام همیشه منتقد وضع موجود بودند، امام یک منتقد آرمانگرای پیشران بود. انسان وقتی به زندگی امام نگاه می‌کند، تعجب می‌کند که هر روز یک موضوع جدید ابداع می‌فرمودند. حکومت را و جامعه را به پیش می‌راندند. اگر ما به عنوان خط امام احساس کردیم که جامعه در جلوی ما حرکت می‌کند و ما داریم می‌دویم تا به جامعه برسیم، بدانیم خیلی از راه امام دور هستیم. امام همیشه کیلومترها جلوتر در حال حرکت بود و بقیه را به‌دنبال خود به حرکت در می‌آورد.

حجت‌الاسلام خمینی با تأکید بر اینکه امام همواره در حال تولید حرف نو و حل مشکلات حکومت با ابداع‌های جدید خود بودند، اظهار داشت: هر کس دم از انقلابی‌گری بزند و دم از امام بزند ولی در عمل ببیند که از جامعه عقب افتاده است، بداند که در راه امام نیست. امام پیشران بود و دائم تولید داشت.

وی ادامه داد: ما باید منتقد وضع موجود باشیم و نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داریم، اگر همیشه از وضع موجود دفاع کنیم، جامعه از ما عبور خواهد کرد.

نوه امام راحل در جمع‌بندی این بخش از سخنانش گفت: پرچم نقد را رها نکنید. ما منتقد وضع موجود هستیم، ما دنبال آرمان‌ها هستیم و به سمت آن‌ها حرکت می‌کنیم، اینکه رهبری فرمودند "هرجا انقلابی عمل کردیم. موفق شدیم" به خاطر این است که انقلابی بودن یعنی پیشرانی و پیشتازی، گفتمان تولید بکنیم؛ حرف نو تولید بکنیم. امام سال به سال حرف نو و جبهه تازه تولید می‌کردند. کسی که در حیطه اندیشه امام می‌خواهد فعالیت بکند، باید همیشه پیشران و منتقد وضع موجود باشد. منتقدی که اصول را قبول دارد و پشتوانه او به اصول اسلام و انقلاب است، موجود را نمی‌پسندد.

پیش از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی، مدیرعامل بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها و نیز مسئولان کانون‌های خط امام دانشگاه‌های تهران، شهید باهنر کرمان، شهید بهشتی و فرهنگیان مشهد به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022