بازدید 3660
کد خبر: ۷۴۹۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱ 22 November 2017
پیشکسوت فوتبال ایران گفت: علی کریمی هم اگر دنبال منفعت طلبی و سازش کردن بود شک نداشته باشید امروز رکوردار بازی ملی در فوتبال ایران بود و با شرایط بهتری از فوتبال خداحافظی می‌کرد. 

به گزارش تابناک ورزشی، از علی کریمی سوال، از مدیران فدراسیون فوتبال سکوت! این تمام آن چیزی است که امروز به یکی از مهم‌ترین موضوعات فوتبال ایران تبدیل شده و معلوم نیست چه پایانی خواهد داشت. این روز‌ها اگر صحبت و انتقاد‌های کاپیتان سابق تیم ملی ایران برای مردمی که از پشت پرده‌های مدیریتی این فوتبال با خبر نیستند قابل تامل و عجیب است، سیاست جواب ندادن از سوی مقامات ارشد این فوتبال که مخاطب صحبت‌های کریمی هستند، قابل تامل‌تر و عجیب‌تر است.
فدراسیونی‌ها یک بار در بیانیه‌ای اعلام کردند صحبت‌های علی کریمی دردی از فوتبال دوا نمی‌کند. البته کریمی همانطور که در پست اینستاگرامی بعد از انتشار بیانیه فدراسیون قول‌اش را به مردم، مهدی تاج، علی کفاشیان و محمدرضا ساکت داده بود، برای دفعات بعد صحبت‌هایش لحنی افشاگرایانه در جهت شفاف سازی گرفت. حالا مدیران فدراسیون با چالشی اساسی در مقابل صحبت‌های فردی رو به رو شده اند که تک به تک صحبت‌هایش در فوتبال ایران به خاطر جایگاه و محبوبیتی که دارد جریان درست می‌کند مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار می‌گیرند.

داستان سوال‌های بی جواب شما این روز‌ها مورد توجه مردم ایران به ویژه فوتبالی‌ها قرار گرفته.
تا به امروز که مدیران محترم فدراسیون فوتبال به جای جواب دادن دنبال راه حلی برای ساکت کردن من بودند. تلاش‌های زیادی هم شده که حرفهایم بازتاب نداشته باشد. متاسفانه مدیران نمی‌دانند امروز رسانه اصلی مردم فضای مجازی است و بیشتر اخبار و اطلاعات را در آنجا دنبال می‌کنند برای همین آقایان جلوی این پل ارتباطی را دیگر نمی‌توانند بگیرند!

حالا تا چه زمانی قرار است شما سوال کنید و مدیران فدراسیون پاسخی ندهند؟
بحث اصلی اینجاست که مردم باید قضاوت کنند. مردم آن چیزی نیستند که این افراد فکر می‌کنند. ضمنا شما رسانه‌ها نباید آنقدر دنبال مصاحبه کردن با من باشید. بحثم این است که الان علی کریمی دارد حرف‌هایش را می‌زند حالا باید رسانه‌ها بروند از آقایان تاج و ساکت و کفاشیان سوال کنند چرا به هیچ کدام از این سوالات پاسخی داده نشده است؟ من که نمی‌توانم درباره علت حرف نزدن آنها چیزی بگویم! چرا رسانه‌ها نمی‌روند از آنها سوال کنند؟

شاید دلیل قانع کننده‌ای برای پاسخگویی یا حتی تمایلی به این کار ندارند!
ولی من تمایل به مطرح کردن سوالات مختلفی دارم و شک نکنید که حتما تمام آنها را مطرح خواهم کرد و هیچ ترسی هم از کسی ندارم. حرف بدی هم که نمی‌زنم؛ ابهاماتی در مدیریت فوتبال ایران وجود دارد و درباره اش سوال می‌کنم. این وسط مردم قضاوت کنند ببینند علی کریمی چه می‌گوید و مدیران فدراسیون چه پاسخی می‌دهند یا حتی نمی‌دهند!

به پایان این ماجرا هم فکر کرده‌اید که چه خواهد شد؟
من تا وقتی سوال و ابهام داشته باشم آنها را مطرح خواهم کرد. خدا را شکر به لطف مدیریت این آقایان بحث آنقدر زیاد است که حالا حالا‌ها مطالب بسیار مهمی برای روشن کردن مردم داریم که بزنیم. در این فوتبال که حتما نباید از آقایان تعریف و تمجید شود. اگر علی کریمی دروغی گفته است، اگر مطالبی که به آن اشاره می‌کند درست نیست چرا مدیران فدراسیون که اتفاقات دست به شکایت خوبی هم دارند از من شکایت نمی‌کنند؟ اگر حرف‌هایم واقعیت است چرا جوابی به آن نمی‌دهند؟ مخاطب من مدیران ارشد فدراسیون فوتبال هستند، آنها به خوبی متوجه هستند که علی کریمی دارد به چه نکاتی اشاره می‌کند.

البته فدراسیون یک بار در بیانیه‌ای اعلام کرد صحبت‌های شما کمکی به فوتبال نمی‌کند!
مشکلی نیست صحبت‌های علی کریمی کمکی به فوتبال نمی‌کند. من می‌خواهم آقایان بگویند چه کمکی به این فوتبال کرده‌اند! آقای تاج و کفاشیان و ساکت بگویند چرا بعد از هفت سال سرمربی تیم ملی هنوز درباره نداشتن امکانات، حمایت، مشکلات مالی انتقاد می‌کند؟ آیا ۷ سال برای درست کردن یک زمین تمرین مناسب و استاندارد برای تیم ملی فوتبال ایران زمان کمی بوده است؟ آنها چیزی را که ساخته‌اند بیایند به مردم نشان بدهند! اینطور که نمی‌شود بنشینند پشت میزهایشان و جوابگوی هیچ کسی نباشند! من خیلی ساده این حرف را می‌گویم. آقای کی‌روش وقتی وارد ایران شد گلایه‌هایی درباره زمین تمرین داشت! حالا چندین سال از حضورش در ایران گشته و حتی یک جام جهانی هم با ایشان تجربه کرده‌ایم و الان برای جام جهانی دوم در روسیه آماده می‌شویم! آقایان تاج و کفاشیان بگویند مردم باید درباره مدیریت آنها که بعد از هفت سال هنوز به کی‌روش یک زمین تمرین مناسب نداده‌اند چه برداشتی داشته باشند! زمینی که مثل آب خوردن می‌توانستند آن را بسازند!
 
آقای کفاشیان بگوید به عنوان نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا چرا نتوانست مقابل کارشکنی‌های عربستان ایستادگی کند و نگذارد باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان انقدر سختی بکشند؟ آقای نایب رئیس AFC چرا نتوانست کاری کند تیم ملی در آن شرایط بد در مالزی مقابل سوریه بازی نکند؟ این آقایان به مردم بگویند آمده‌اند به فوتبال خدمت کنند یا فوتبال به آنها خدمت کند؟

تحلیلی که درباره ماجرای تسویه حساب بدهی باشگاه‌های لیگ برتری هم ارائه دادی جالب بود! گفته بودید این کار را مجبوری انجام دادند!
مردم ایران بدانند اگر AFC امسال سخت گیری‌اش بیشتر نمی‌شد، اگر تیموریان و یکی دو عزیز دیگر باب شکایت به کنفدراسیون فوتبال آسیا را باز نمی‌کردند هنوز هم خبری از تسویه حساب با طلب کاران داخلی نبود! الان ۱۰ سال است که مدیریت فوتبال کشور در اختیار تاج و کفاشیان است، کمیته انضباطی فدراسیون آنها در این ده سال چند حکم به نفع بازیکنان و مربیان و افراد مختلف علیه باشگاه‌ها صادر کرده است که اجرایی نشده است؟ شما همین الان میزان بدهی سه باشگاه بزرگ و مردمی را در نظر بگیرید می‌فهمید که چه خبر بوده! این آقایان اگر دلسوز اهالی فوتبال هستند بگویند چرا ۳ سال قبل باشگاه‌ها را تهدید نکردند؟
 
چرا مثل AFC و فیفا سفت و سخت قانون در فوتبال ایران اجرا نشد؟ چرا اعتبار احکام رسمی کمیته انضباطی و استیناف را زیر سوال رفت؟ بعد می‌آیند مصاحبه می‌کنند و می‌گویند مدیریت کردیم و سهمیه حفظ شد و این حرف ها! چرا نمی‌گویید همین مدیریت و رعایت نکردن قوانین توسط خود شما باعث شد فوتبال ایران به چنین روزی برسد؟ اگر شما به احکام حقوقی خودتان احترام می‌گذاشتید فوتبال ایران به چنین روزی نمی‌رسید که از سوی AFC تهدید به حذف از لیگ قهرمانان آسیا شود. من باید به یک نکته دیگر هم اشاره کنم.

بفرمایید!
خیلی از این افرادی که از باشگاه‌ها طلب دارند حکمشان برای سال‌ها قبل است. مثلا اگر یک بازیکن ۶ سال قبل حکمی از کمیته انضباطی علیه باشگاهی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان گرفته، الان بعد از این همه سال می‌خواهند همان ۱۰۰ میلیون را پرداخت کنند. بماند که بسیاری از این طلب کاران را تحت فشار می‌گذارند که تخفیف ویژه‌ای بدهند. توجه کنید ارزش ۱۰۰ میلیون ۶ سال قبل کجا، ارزش ۱۰۰ میلیون امروز کجا. واقعا آقایان با این سیستم مدیریتی خود باعث پایمال شدن حق‌و‌حقوق چند نفر آدم شدند؟ در این گیر و دار به چند نفر ظلم شد؟ باز هم می‌گویم که الان هم مجبور شدند و از مجبوری چهار تا قدم برای حل بدهی‌ها برداشتند تا پست و صندلی خودشان را حفظ کنند.

شما این انتظار را داشتید که برنامه‌های تلویزیونی تا به امروز فضا را برای برگزاری مناظره شما با مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال فراهم می‌کردند؟
فردوسی‌پور چند برنامه درباره جادوگری در فوتبال ایران پخش کرد، چند برنامه درباره لباس‌های جیووا و چند برنامه هم به ماجرای قرار داد بلیت فروشی پرداخت، اما در کدام یک از این برنامه‌ها از مهدی تاج سوال یا انتقاد شد؟ آقای فردوسی‌پور شما که به صورت ویژه چند برنامه درباره بلیت فروشی مسابقات لیگ برتر روی آنتن بردید، قرارداد با ایران نوین هم حق‌و‌حقوق تمامی باشگاه‌ها بود. تازه ارزش مادی قرارداد تبلیغات محیطی و ابهامات آن به مراتب بیشتر از بلیت فروشی بود؟ آیا در برنامه نود و سایر برنامه‌ها درباره این فاجعه آیتم پخش کردند و شفاف سازی برای مردم انجام شد؟

البته چندی قبل سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده بود در حال بررسی جزئیات مربوط به ارائه خسارت ۶۹ میلیارد تومانی به اسپانسر سابق تبلیغات محیطی توسط مدیران فوتبالی و هم چنین تخلفات احتمالی است.
خیلی خوب است که سازمان بازرسی و قوه قضائیه بررسی می‌کنند. اگر سازمان بازرسی با اراده جدی از مدیران فدراسیون سوال کند، دیگر جرات برای پاسخ ندادن وجود ندارد، بالاخره باید مشخص شود چرا در سال اول ۲۳ میلیارد تومان خسارت داده‌اند و چرا مدیران اقداماتی انجام ندادند. خسارت در سال دوم قرارداد ۱۶۰ میلیارد تومانی کمتر باشد! اینکه برای سال دوم به همان دلایل و مشکلات سال اول، ۴۶ میلیارد تومان دیگر خسارت داده می‌شود جای سوال دارد. من تعجب می‌کنم اعضای مجمع و باشگاه‌ها چرا این موضوع را با جدیت دنبال نمی‌کنند. با این پول مشکلات بسیاری از باشگاه‌ها حل می‌شد، اما هیچ کسی نفهمید چه شد. البته اگر مدیران فدراسیون درباره ماجرا‌های آن کارت‌های هدیه توضیح بدهند و زمان استفاده از آن توضیح بدهند شاید بفهمیم چرا مجمع هم سکوت کرده است.

درباره قرارداد ایران نوین برخی رسانه‌ها گزارش‌های مختلفی منتشر کرده‌اند که هنوز هیچ پاسخ شفافی داده نشده.
فدراسیون و سازمان لیگ شرکت‌های دولتی هستند. چنین قرارداد‌هایی نیاز به ضمانت نامه‌های معتبر بانکی دارد. قطعا هیئت رئیسه وقت فدراسیون به آقایان تاج و کفاشیان تاکید کرده باید در ازای گرفتن ضمانت نامه بانکی معتبر و کافی این قرارداد را امضا کنند. آقایان باید بگویند آیا چک ضمانتی به اندازه کل مبلغ قرارداد را از اسپانسر دریافت کرده اند؟ اگر ضمانت نامه داشتند دیگر ایران نوین نمی‌توانست به تعهداتش عمل نکند. مدیران با مراجعه به بانک راحت پول فوتبال را می‌گرفتند.
 
آقایان تاج و ساکت و کفاشیان لطف کنند بگویند برای اینکه چنین خسارتی به ایران نوین بدهند آیا مجوز و مصوبه رسمی مجمع فدراسیون فوتبال را طبق قانون دارند؟ با توجه به هجم سنگین این خسارت مجمع باید مجوز می‌داد نه اینکه در دورهمی هیئت رئیسه وقت سازمان لیگ برای خودشان مصوب کنند چنین خسارتی بدهند و بعد به مجمعی که اختیاری از خودش ندارد گزارش کنند. هر کسی قانون را بخواند به خوبی متوجه می‌شود که اگر ضمانت نامه معتبر به اندازه کافی از ایران نوین گرفته نشده تخلف صورت گرفته است. چرا در این مدت طولانی هیچ شفاف سازی و گزارشی به مردم نداده‌اند؟ مدیران فدراسیون و سازمان لیگ اگر کار خودشان را درست انجام داده باشند که نباید نگرانی از شفاف سازی داشته باشند! آنها که خدا را شکر همیشه در رادیو و تلویزیون و رسانه حضور دارند درباره ایران نوین و سوالات و ابهامات مطرح شده به مردم همه چیز را بگویند، بگویند چرا برای سال دوم به جای اینکه کمتر خسارت بدهند دو برابر سال اول خسارت دادند؟

درباره قرارداد کارلوس کی‌روش، توپ‌های دربی استار و ... هم خواهان ارائه توضیحات شده‌اید.
فعلا که ما سوال می‌کنیم و هیچ کسی جوابگو نیست. درباره این خسارت ۶۹ میلیاردی ایران نوین اگر مسئولان و کارشناسان خبره وارد قضیه شوند و بررسی کاملی انجام بدهند قطعا مسائل مهم‌تری رو می‌شود. به هر حال آنهایی که مسئولیت اجرای این قرارداد را بر عهده داشته‌اند اشتباهاتی کرده‌اند. اینکه مردم بدانند چه کسی یا کسانی در این قرارداد اشتباه داشتند حرف بیراهی است؟ باید بگویند چرا با مدیری که عامل ضرر ۶۹ میلیارد تومانی فوتبال ایران شده است برخوردی صورت نگرفته؟ چرا کسی به خاطر این اتفاق بد استعفا نداده است؟ تازه جالب انیجاست به جز خسارت ۴۶ میلیاردی تکلیف مابقی ۵۴ میلیارد تومان پول فوتبال هم به صورت کامل مشخص نیست. من قطعا وقتی این جواب ندادن آقایان تاج، ساکت و کفاشیان را می‌بینم بیشتر ترغیب می‌شوم سوال بپرسم. هیچ کسی هم نمی‌تواند صدایم را خاموش کند. به عنوان کسی که سال‌ها در این فوتبال بودم از مسئولان می‌خواهم که حداقل آنها به جای ما از مدیران فدراسیون درباره ریز جزئیات اتفاقاتی که افتاده بدون هیچ گونه مصلحتی سوال کنند.

مدیران وزارت ورزش هم به درخواست شما برای بازخوانی پرونده‌ای که به آن اشاره کردید جواب ندادند؟
این بار شخصا از وزیر ورزش که برای حضور در وزارتخانه هم بار‌ها و بار‌ها روی شفافیت مالی و مدیریتی تاکید ویژه داشتند درخواست می‌کنم دستور بدهند گزارش هیئت نظارت وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال را برایشان ببرند. من می‌خواهم که آقای وزیر این گزارش را بدون هیچ گونه مصلحت اندیشی در خلوت خودش فقط یک بار مطالعه کند، همین! همان گزارش مفصل درباره قرارداد‌های مختلف و عملکرد مالی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ که بسیاری از مسائل را روشن می‌کند. همان گزاشی که باعث شد آقای کفاشیان رسما دیگر نتواند برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند. وزیر ورزش مشخص کند اگر این گزارش مطلوب بود چرا چیزی درباره جزئیات آن اعلام نشد. اگر غیر مطلوب بود و مشکل داشت چرا هیچ برخوردی صورت نگرفت و این گزارش به مراجع مربوط ارجاع داده نشد. البته باز هم می‌گویم این گزارش مربوط به وزارت قبل از آقای سلطانی‌فر است و ایشان شاید اصلا در جریان این گزارش نباشند. اما آقای وزیر می‌تواند بخواهد این گزارش را برایش ببرند تا مطالعه کند.

از میزان حمایت اهالی فوتبال از خودتان رضایت دارید؟
به هر حال خیلی‌ها در این فوتبال هستند که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، اما به خاطر مصلحت‌ها و نان بردن برای زن و بچه و خانواده نمی‌توانند چیزی بگویند. شاید خیلی‌ها از ترس حذف شدن چیزی نتوانند بگویند. به هر حال من به عنوان علی کریمی فقط می‌توانم از زبان خودم حرف بزنم. فکر می‌کنم که در تمام این سال‌ها حداقل مردم عزیز و اهالی فوتبال این اخلاق من را شناخته باشند که همیشه حرف‌هایم را زده‌ام. هیچ وقت دوست نداشتم به هر قیمتی زیر بار حرف زور و ظلم بروم. همه ما ممکن است اشتباهاتی داشه باشیم، اما الان بحث سوالات درباره مدیریت فدراسیون فوتبال است و شفافیتی که وجود ندارد.

به نظرتان مناظره علی کریمی با مهدی تاج و علی کفاشیان و محمدرضا ساکت برگزار می‌شود؟
قبلا هم گفته‌ام که به تنهایی با هر سه آنها صحبت می‌کنم. حتی بروند افرادی را که به عنوان یار برای خودشان جمع کرده‌اند را هم بیاورند تا در مقابل مردم حرف بزنیم و ببینیم چه کسی بیشتر دلش برای این فوتبال می‌سوزد و به فکر پیشرفت آن است. من علی کریمی تا به امروز یک بار هم در برنامه زنده تلویزیونی برخلاف تمام این آقایان حاضر نشده‌ام. مردم این چیز‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهند. آنها به خوبی مدیران این فوتبال و افراد مختلف را می‌شناسند. مردم وقتی بازی‌های تدارکاتی کره جنوبی، ژاپن و عربستان را با تیم‌های بزرگ دنیا می‌بینند مدیران فوتبال خودمان را می‌شناسند. جالب اینجاست که تا اتفاقی می‌افتد آقایان می‌گویند صداوسیما حق پخش تلویزیونی را نمی‌دهد! درست است که صدا و سیما باید حق پخش را بدهد، اما شما خودتان چه بلایی سر سایر قرارداد‌ها آوردید؟ همین قرارداد ایران نوین و خسارت ۶۹ میلیارد تومانی چه شد؟ اصلا اگر می‌گویید پول نیست چه اصراری به ماندن دارید؟ چرا فضا را برای آمدن مدیرانی که می‌توانند پول بوارد این فوتبال کنند باز نمی‌کنید؟ مگر قبلا روسای فدراسیونی نداشتین که کمپ ساختند، زمین ساختند، استادیوم ساختند، ساختمان خریدند و پول آوردند؟ شما چرا نمی‌توانید؟ شما ده سال است که نمی‌توانید.

این روز‌ها برای خیلی‌ها هم این سوال به وجود آمده است که علی کریمی از مطرح کردن این بحث‌ها به دنبال چیست؟
من دارم سوال می‌کنم. اگر بخواهم همه آن چیز‌هایی را که می‌دانم و دیده‌ام بگویم که به نفع خیلی از آدم‌ها نیست و آن وقت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. منتهی وقتی به صورت دقیق از برخی مسائل پشت پرده به خصوص در چندین ماه گذشته با خبر شدم، برای روشن کردن مردم هم که شده مطالب را مطرح می‌کنم. به هر حال شفاف سازی چیزی است که باعث می‌شود این فوتبال در مسیر درست حرکت کند. پنهان شدن مدیران و جوابگو نبودن باعث فجایع و فساد‌های امروز فوتبال ایران است.

طبق صحبت‌هایی که داشتید پس این داستان فعلا ادامه خواهد داشت.
علی کریمی هم اگر دنبال منفعت طلبی و سازش کردن بود شک نداشته باشید امروز رکوردار بازی ملی در فوتبال ایران بود و با شرایط بهتری از فوتبال خداحافظی می‌کرد. همین الان هم می‌توانستم بروم در یک جلسه خصوصی پیش مدیران فدراسیون فوتبال بنشینم و به جای انتقاد یا سوال کردن، از کارشان تعریف و تمجید کنم و به خواسته‌هایم برسم و مورد حمایت باشم. اما منِ علی کریمی ترجیح می‌دهم بیرون گود بنشینم و حداقل چشم مردم را بیشتر به روی برخی واقعیت‌هایی که در جریان‌اش قرار نمی‌گیرند باز کنم. شاید امروز اتفاقی با جواب ندادن به علی کریمی نیفتد! اما این آقایان باز هم یک روز مجبور می‌شوند به تک تک سوالات و ابهامات جواب بدهند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی