بازدید 4941

کشف دو محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک

گمرک ایران از کشف نهمین و دهمین محموله قاچاق انسان در سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد: یکی از محموله‌ها ورودی و محموله دیگر خروجی بوده است.
کد خبر: ۷۴۸۸۵۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵ 20 November 2017
خبرگزاری صدا و سیما نوشت: گمرک ایران از کشف نهمین و دهمین محموله قاچاق انسان در سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد: یکی از محموله‌ها ورودی و محموله دیگر خروجی بوده است.

در داخل محموله ورودی قاچاق انسان یک دختر جوانی کشف شده است که در لابه لای محموله یک کامیون ترک مخفی شده بود.
این دختر جوان قصد داشت با پنهان شدن در محموله ای که از ترکیه وارد مرز بازرگان شده بود به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد کشور شود.
هنوز از انگیزه های احتمالی این فرد اطلاع دقیقی در دست نیست اما بر اساس اعلام ماموران گمرک این دختر جوان تابعیت ایران را دارد و با مخفی شدن در بار یک کامیون قصد داشت به صورت قاچاق وارد کشور شود.

ماموران گمرک بازرگان در بازرسی از کامیون های ورودی به پارگی چادر این کامیون مشکوک و در بازرسی های بیشتر این دختر جوان را کشف کردند.
همچنین ماموران گمرک بازرگان در محموله دیگری که صادراتی بود از داخل بار مس صادراتی یک پسر نوجوان را کشف کردند.
پسر نوجوان که تابعیت یکی از کشورهای همسایه را دارد قصد داشت به صورت غیر قانونی و قاچاق از کشور خارج شود.

گمرک ایران با هوشمندسازی همه اطلاعات و مدیریت ریسک هوشمند هم اکنون همه محموله ها را به صورت 100 درصدی کنترل می کند .
بر اساس ارزیابی های سازمان جهانی گمرک رتبه اول دنیا در مبارزه با انواع قاچاق کالا و مواد مخدر را گمرک ایران در اختیار دارد .

هم اکنون گمرکات ایران مجهز به تجهیزات پیشرفته کنترلی و سگ های جستجوگر است.
ماموران گمرک در سال 1395 موفق به کشف 480 مورد قاچاق انسان در گمرکات کشور شدند .
تجهیزات کنترلی پیشرفته در گمرکات از جمله ایکس ری های کامیونی در سال های اخیر به سه برابر افزایش یافته است و روند تجهیز گمرکات به دستگاههای کنترلی پیشرفته با سرعت قابل توجهی ادامه دارد.

همچنین پارسال 10 قلاده سگ خریداری و آموزش داده شده و در گمرکات کشور مستقر شده و قرار است 20 قلاده دیگر نیز امسال خریداری و به تجهیزات گمرکات کشور اضافه شود.

کنترل هوشمند بک میلیون کانتینر در سالجاری با سامانه جامع گمرکی
گمرک ایران اعلام کرد امسال کنترل هوشمند بیش از یک میلیون کانتینر ورودی در بخش واردات و ترانزیت به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام شده و حتی یک کانتینر کالای قاچاق هم از گمرکات ترخیص نشده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ رصد 100 درصدی کالاهای ورودی با سامانه های پیشرفته گمرک الکترونیک انجام و با ارتقای قابلیت ها و توانمندی های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در صورت هر گونه مغایرت و تخلفی به صورت خودکار سامانه قفل می شود.

در هفت ماه اول سال‌ تشریفات گمرکی 87 میلیون و 990 هزار تن کالا در گمرکات کشور به صورت الکترونیک و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که 19 میلیون و 932 هزار تن سهم واردات و 68 میلیون و 58 هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی است.
گمرک ایران میانگین اظهارنامه های وارداتی ، صادراتی و ترانزیتی را در طول هر هفته 26 هزار فقره اعلام و تاکید کرد: کنترل همه این اظهار نامه ها با کمک سامانه های هوشمند در گمرک کاملا الکترونیکی انجام می شود.

به طور میانگین در طول هر هفته تعداد اظهارنامه های وارداتی در گمرکات 10 هزار فقره ، صادراتی 8 هزار فقره و ترانزیتی نیز 8 هزار فقره است که این اظهارنامه ها به صورتی کاملا الکترونیکی و هوشمند با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی کنترل می شود.
یکی از مهم ترین ویژگی های سامانه های هوشمند گمرک ، ثبت جزئی ترین اطلاعات اظهارنامه ها در هر مرحله از فرآیند تشریفات گمرکی در کارتابل های الکترونیکی و بایگانی دیجیتال اسناد است که این تجهیزات امکان کنترل فرآیند تشریفات گمرکی بعد و در حین انجام تشریفات کالا را فراهم می کند و تمامی دستگاه های کنترلی و نظارتی درون سازمانی و برون سازمانی می توانند لحظه به لحظه فرآیندهای گمرکی را در هر شرایط زمانی و مکانی کنترل کنند.

همچنین ثبت هوشمند اطلاعات ترخیص کالا این امکان را در گمرک فراهم کرده است تا رسیدگی به تخلفات احتمالی پس از ترخیص به راحتی امکان پذیر شود ، در صورتی که قبل از الکترونیکی شدن گمرک امکان رصد اطلاعات فرآیند تشریفات گمرکی کالاها به آسانی میسر نبوده و با وجود روش های دستی و کاغذی ، کنترل های پس از ترخیص امکان پذیر نبوده است.
در ادامه تلاش ها و برنامه های گمرک ایران برای ارتقای کارکرد سامانه های الکترونیکی در گمرک از ابتدای سال هوشمند سازی تمامی اطلاعات کالاهای وارداتی با هدف مبارزه با تخلفات با موفقیت کلید خورد و با الکترونیکی شدن اطلاعات بارنامه ، سناد خرید ، عدل بندی و منشا ارز ، تطبیق اطلاعات کاملا هوشمند سازی شد و سامانه جامع گمرکی هم اکنون این قابلیت را پیدا کرده است که به طور کامل در زنجیره ورود اطلاعات ترخیص ، داده ها را تطبیق می دهد و به صورت خودکار هر گونه تخلف احتمالی را شناسایی کند.

هم اکنون اطلاعات کالاهایی که به کشور وارد می شود به صورت هوشمند با بارنامه الکترونیک ، اسناد الکترونیک ، عدل بندی الکترونیک ، اظهار الکترونیک ، گواهی مبدا ، قبض انبار الکترونیک و مجوزهای الکترونیکی سازمان های همکار گمرک تطبیق و در صورت هر گونه مغایرت سامانه جامع گمرکی به صورت خودکار از ادامه مراحل انجام تشریفات گمرکی جلوگیری می کند .

یکی از مزیت های مهم سامانه های الکترونیکی گمرک ، ذخیره سازی اطلاعات همه کالاهای وارداتی و چگونگی اظهار و اسناد مرتبط با کالاها است که این اطلاعات از ابتدای راه اندازی سامانه جامع گمرکی در بانک اطلاعات این سامانه ذخیره سازی شده و در خدمت مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته است .

گمرک ایران برای مبارزه با تخلفات احتمالی پس از بررسی پرونده هایی که جعل اسناد یا کم اظهاری یا تخلفات تعرفه ای در گذشته اتفاق افتاده بود ؛ قابلیت ها و توانمندی های سامانه جامع گمرکی را ارتقا داده و اطلاعات اظهاری صاحب کالا یا نماینده قانونی وی را با اطلاعات بارنامه ، اظهارنامه ، بیمه ، ثبت سفارش ، قبض انبار ، مجوزهای سازمان های همکار ، گواهی مبدا ، اسناد خرید ، عدل بندی ، نظر ارزیاب و کارشناس به صورت هوشمند و کاملا الکترونیکی در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی تطبیق می دهد و در صورت هر گونه مغایرت در هر مرحله از روند تشریفات گمرکی به صورت خودکار قفل می شود.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم