بازدید 3013

فعلا خبری از شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان نیست

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: ستاد آنفلوانزای پرندگان برای رصد آخرین گزارش‌های موجود در کشور به صورت هفتگی برگزار می‌شود که این ستاد دو هفته یکبار در سطح وزارتخانه برگزار می‌شود و فعلاً گزارشی از شیوه آنفلوانزای حاد پرندگان نیست.
کد خبر: ۷۴۶۷۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸ 12 November 2017
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: ستاد آنفلوانزای پرندگان برای رصد آخرین گزارش‌های موجود در کشور به صورت هفتگی برگزار می‌شود که این ستاد دو هفته یکبار در سطح وزارتخانه برگزار می‌شود و فعلاً گزارشی از شیوه آنفلوانزای حاد پرندگان نیست.

علیرضا رفیعی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در مورد آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزای پرندگان در کشور خاطرنشان کرد: ستاد آنفلوانزای پرندگان برای رصد آخرین گزارش‌های موجود در کشور به صورت هفتگی است که این ستاد دو هفته یکبار در سطح وزارتخانه برگزار می‌شود. 

وی تصریح کرد: طی چند روز گذشته با توجه به فصل پائیز و احتمال شیوع این بیماری در بین طیور، تصمیمات خوبی برای پیشگیری و کنترل موارد احتمالی گرفته شده است. 

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه اکنون در مقطع مهاجرت پرندگان از کشورهای مختلف و عبور آن از ایران هستیم، اظهار داشت: به دلیل آنکه برخی ویروس‌ها از طریق دالان هوایی به کشور منتقل می‌شود، احتمال بروز و شدت آنفلوانزای پرندگان در این مقطع وجود دارد.

خبرنگار فارس پرسید از گوشه و کنار شنیده می‌شود که چندین مرغداری در استان تهران و برخی استان‌های دیگر به آنفلوانزا مبتلا شده و مرغهای آن معدوم شده‌اند که رئیس سازمان دامپزشکی با تأیید این موضوع گفت: ما همواره در ارزیابی سالانه‌مان در کشور با سویه‌های مختلف آنفلوانزای پرندگان مواجه بوده‌ایم و اکنون نیز همان حالت وجود دارد و در استان‌های مختلف گزارشاتی از این بیماری داریم که در سال‌های گذشته هم در کشور دیده شده‌اند. 

رفیعی‌پور ادامه داد: با ترویج آموزشها به مرغداران و همکاری آنها با سازمان دامپزشکی و نهادهای دست‌اندرکار می توانیم تا حد زیادی جلوی شیوع احتمالی آنفلوانزای پرندگان را بگیریم، البته این را هم نباید فراموش کرد که ایران در مسیر دالان هوایی جهانی قرار گرفته که سال گذشته هم 15 تا 18 کشور از کشورهای اروپایی گرفته تا کشورهای پیشرفته آسیایی، شرقی درگیر آنفلوانزای حاد پرندگان شدند. 

به گزارش خبرنگار فارس، به دلیل شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در برخی مرغداری‌ها به ویژه مرغ تخم‌گذار در پاییز و زمستان سال گذشته تا خرداد ماه امسال عملا امکان صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای دیگر وجود نداشت.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد کیفیت خمیر مرغ و اجازه مصرف آن در سوسیس و کالباس اظهار داشت: اگر مهر سازمان دامپزشکی بر روی محصولی درج می‌شود، به معنای آن است که مصرف آن برای مردم مشکلی ندارد.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم