بازدید 22413

اگر هاروی واینستین‌ در سینمای ایران بود، با آبرویش بازی نمی‌شد

سینماگران آمریکایی، مدیران آکادمی اسکار و صاحبان میراماکس، ضربه بزرگی به سینمای شریف آمریکا زده‌اند؛ سینمایی که موفقیت‌های فراوانی به دست آورده و به زعم بسیاری از سینماگران ایرانی، تنها رقیب سینمای ایران است! آنها باید افشاگران را زیرپوستی به حاشیه سینمای آمریکا می‌راندند، تا دیگر کسی جرأت نکند با حتی طرح کلی وجود چنین مسائلی، این گونه به نظام استودیویی ضربه بزند!
کد خبر: ۷۳۹۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳ 18 October 2017
اگر هاروی واینستین‌ در سینمای ایران بود، با آبرویش بازی نمی‌شدمقایسه سلسله وقایع رخ داده توسط هاروی واینستین،‌ چهره مشهور هالیوود ـ که منجر به حذف کامل او با همه نفوذش از صحنه سینمای آمریکا شد ـ با اتفاقات مشابه داخلی، این نگرانی را تشدید کرده که برخی سینماگران کشورمان با توجیهات عجیبی، مانع از عیان شدن این مسائل می‌شوند و در چنین شرایطی، اگر هاروی واینستین‌ در سینمای ایران بود، نه تنها هیچ‌گاه نابود نمی‌شد، بلکه اکنون در حال تولید آثار تازه‌ای بود!
 
«تابناک»؛ مهدی خرم دل؛ در روزهای اخیر، نشریات آمریکایی خبر دادند که هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالیوود، به شماری از زنان فعال در صنعت سینمای آمریکا آزار جنسی رسانده است. اشلی جود، امیلی نستور، انجلینا جولی، لنا هیدی  و... شماری از زنانی هستند که به مرور به جمع افشاگران پیوستند. این تهیه کننده مشهور با بیشتر این اشخاص رابطه جنسی نداشته و به پیشنهاد و روابط محدود ختم شده و اکثر این ادعاها نیز متعلق به گذشته دور است.
 
ابعاد این وقایع از آن جهت اهمیت دارد که با توجه به کیفیت وقوع، اکثرشان مستند و قابل اثبات نیست؛ اما در عین حال، این مسأله باعث نشده از این چهره مطرح هالیوود رفع اتهام شود و او را قربانی توطئه یا باج خواهی زنانی بخوانند که قصد داشته‌اند از طریق این تهیه کننده در پروژه‌های مهم حضور یابند و حالا قصد انتقام گیری داشته‌اند. اتفاقاً با همه این زنان به عنوان قربانی برخورد شد و نه تنها هالیوود، بلکه ارشدترین سیاستمداران آمریکا، این تهیه کننده را منکوب کردند.
 
در نهایت پس از آنکه هاروی واینستاین از کمپانی میراماکس ـ که خود پایه گذارش بود ـ اخراج شد، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) در نشست اضطراری خود، به اخراج  از این نهاد سینمایی تصمیم گرفت. بدین ترتیب، یکی از بزرگ‌ترین غول‌های هالیوود، در چند روز نابود و از صحنه سینمای آمریکا حذف شد.
 
اگر هاروی واینستین‌ در سینمای ایران بود، با آبرویش بازی نمی‌شد 
در این پروسه، هیچ سینماگر آمریکایی یا انجمن‌های صنفی تهیه کنندگان، میراماکس و یا آکادمی اسکار حیثتشان را به این شخص گره نزدند و با این توجیه که بی‌آبرویی این شخص به اعتبار سیستم و نظام استودیویی ضربه می‌زند، سعی در پرده پوشی ماجرا نکردند و نگفتند که باید مشکل درون سینما حل شود و این مسائل به خارج از اهالی سینما ربط ندارد و در همین راستا، هیچ یک از آنهایی که افشاگری کردند، منکوب نکردند.
 
این در حالی است، فیلم‌هایی که با تهیه‌کنندگی «هاروی واینستاین» در دوران فعالیت او در دو کمپانی میراماکس و واینستاین ساخته شدند، در مجموع 341 بار نامزد جایزه اسکار و 81 بار نیز برنده اسکار بوده‌اند. او همچنین برای تهیه‌کنندگی فیلم «شکسپیر عاشق» در سال 1998 موفق به کسب جایزه اسکار شد و همچنین برای تهیه‌کنندگی تعداد زیادی از نمایش‌ها هفت بار برنده جایزه تونی شده است.
 
در اتفاقی مشابه، در اسفندماه سال 1394 شاهد محکومیت قضایی یکی از کارگردان‌های شناخته سینمای ایران بودیم که همان زمان «تابناک» متن حکم را منتشر کرد و سپس در تماس با مدیران ارشد وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی، خواستار برخورد با این ماجرا شد و همان زمان روند اکران فیلم سینمایی مربوط به این کارگردان متوقف گشت.
 
بنا بر این مستندات، آقای کارگردان سینما به استناد ماده 230 قانون مجازات اسلامی به تحمل یکصد ضربه شلاق به عنوان حد زنا محکوم و با توجه به مندرجات پرونده و اینکه عده‌ای جوان به شوق هنرپیشه شدن و معروفیت تن به اعمال خلاف شرع و قانون می‌دهد و نظر به اینکه آقای کارگردان از همین نقطه ضعف سوءاستفاده کرده، جهت جلوگیری از وقوع و تکرار چنین مسائلی به استناد ماده 23 قانون مجازات اسلامی، آقای کارگردان برای دو سال محروم از هرگونه فعالیت هنری اعم از سینما، تلویزیون، تئاتر و موارد مشابه شده است.
 
اکنون نه تنها فیلم این کارگردان اکران شده، بلکه تولید مجموعه‌ای توسط او آغاز شده و فعالیت‌های دیگری را نیز آغاز کرده که می‌تواند به تکرار اتفاقاتِ منتهیِ به صدور حکم سال 1394 منجر شود. در مقابل شاهد سکوت عمیق نهادهای صنفی سینمایی و حتی همکاری برخی از این نهادها با این کارگردان بودیم.
 
شبیه این وقایع نیز در چند دهه اخیر، بارها در صنعت سینمای ایران رخ داده و بر آن سرپوش گذاشته شده است. عمده توجیهات برای سرپوش گذاشتن، بیان این استدلال هاست؛
 
1- ما چنین چیزهایی در سینمای ایران ندیده‌ایم؛ در نتیجه چنین چیزی نیست!
2- چرا به من پیشنهاد نشده و برای من رخ نداده؟ حتماً بازیگر خودش مشکل داشته است!
3- نباید با مطرح کردن نام این شخص، سایر هم صنفشان را در معرض اتهام قرار داد!
4- در همه مشاغل این اتفاق رخ می‌دهد؛ چرا سایر صنوف غوغا نمی‌کنند؟
5- در شرایطی که برخی سینما را تضعیف می‌کنند و به هنرمندان اتهام فساد می‌زنند، رسانه‌ای کردن این مسائل، تضعیف سینمای ایران و خیانت به سینمای ایران است.
 
با همین استدلال‌ها سینماگران آمریکایی، مدیران آکادمی اسکار و صاحبان میراماکس ضربه بزرگی به سینمای شریف آمریکا زده‌اند؛ سینمایی که موفقیت‌های فراوانی به دست آورده و به زعم بسیاری از سینماگران ایرانی، تنها رقیب سینمای ایران است! آنها باید افشاگران را زیرپوستی به حاشیه سینمای آمریکا می‌راندند، تا دیگر کسی جرأت نکند با حتی طرح کلی وجود چنین مسائلی، این گونه به نظام استودیویی ضربه بزند.
 
با این تفاسیر، آیا اگر هاروی واینستاین در سینمای ایران بود، فعالیت حرفه‌ای اش با چنین اتهام پراکنی‌هایی، حتی برای لحظه‌ای متوقف می‌شد؟! در اینجا شاید بتوان برای توجیه ماجرا اشاره کرد، آنهایی که آبروی این تهیه کننده ی هالیوودی را برده‌اند، از دنیا نمی‌روند، مگر قبل از آن آبرویشان برود و اساسا مهم نیست واینستاین مومن نبوده است! امیدواریم متوجه #کلیشه معکوس شده باشید!
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲۷
از بعد دیگر قضیه هم نگاه کنید بعضی ها میگن چون در غرب آزادی جنسی وجود دارد آزار جنسی از بین رفته! این طرف با این همه پول و نفوذ باز دست به این کثافتکاریها میزده
چیه مگه از اینکارا که تو ایران زیاده یکی هم روش
اینا که فرقی براشون نمیکنه فوقش یه پولی میدن تموم میکنن ماجرا رو
اینجا ایران ؛قانون اجراء بشه جای سوال هستش
اسم این ایرانی ها رو میگفتین خوب! حداقل میتونیم فیلم و برنامه هاشون رو تحریم کنیم نگاه نکنیم
خوب 2000 بار جایزه بگیره با آدم کشیو را خلاف و لابی و...
سالها از زشتی چهره دیگران ایراد گرفتیم ولی یکبار در آینه به چهره خودمان نظر نینداختیم که واقعا ما مدعیان وراثت زمین و قوم برگزیده و خود شیفته و دارای تمدن سه هزار ساله که هنر نزد ما هست و بس آنچه مینماییم هستیم؟
قیافه یارو داد میزنه متجاوزه

ولی خب در هر صورت به هرزه های هالیوودی تجاوز کرده
توی ایران هر زنی که میره بازیگر میشه، باید پیه اینجور چیزها رو هم به تنش بماله. آیا شما باور میکنید که زنهایی که وارد بازیگری میشوند خودشون به این مسائل واقف نیستند؟
واقفند. خوب هم واقفند. پس مشکل از اونها هم هست
اونجا هم زیراب زنی دارن؟!؟!
اینهمه سال مخفی کاری؟!؟
عجیبا غریبا
دمت گرم.خوب نوشتي
این بایگران زن از نردبان جنسی همچین مردانی بالا رفتند حالا که خرشان از پل گذشت بی آبرویشان می کنند.
خود این زنها اگر مشتاق نگاه جنسی نبودند اینهمه سکسی نمی گشتند.
خيلي از بازيگرا مستقيم و غير مستقيم گفته اند كه اوضاع سينماي ايران خرابه
اونجا با فساد های بزرگ برخورد میشه و اینجا متاسفانه بدلیل مصلحت همه چیز لاپوشانی میشه...
در دیاری که به اینگونه مردم غول هنری وانگونه غول سیاسی وانگونه دیگر غول اقتصادی و.... گویند خاک عالم بر سر مردم صاحب هنر وسیاست واقتصاد و.....است.اینها واقعیت ها است.برخی پس از مدتها گفته میشود و برخی نهان میماند
تو ایران‌بود با اسم اخنصاری چندماهه پرآنده اش شیته وتمیز میشد
از انجاییکه فرهنگ ایران فرهنگ لاپوشونی و حفظ آبرو هست و ...مدافع مجرم هستند تا قربانی .جامعه ایران رو به اضمحلال میرود و سقوط می کند .
زنده باد آزادی بیان و امنیت بعد از آن
شخصی که مریض باشه چه ازادی جنسی در جامعه وجود داشته باشه چه نه کار خودشو میکنه
و این قضیه فقط در سینما نیست و در جاهای دیگر هم وجود دارد و همین توجیحات را میکنن و یا به خاطر مسائل خاص از رسانه ای شدن آن و یا حتی پیگیری پرونده ها جلوگیری میکنن.
عالی بیان کردید و عالی اشاره کردید و عالی نقد کردید.

متاسفانه واقعا همین طور است که گفتید ولی اینگونه نقد و پیشنهادات به جا و به موقع میتواند موجب ارتقای فرهنگ عمومی در نحوه مواجهه صحیح اجتماعی با چنین موضوعاتی شود.

شخصا از شما متشکرم تابناک عزیز و نویسنده عزیز.
بسیار تفسیر منصفانه و معتبری بود. تشکر از تابناک!
آزار جنسی همه جا وجود دارد
وقتی مسایل اخلاقی پیش می آید، مطبوعات و مقامات آمریکا مراعات چیزی را نمیکنند و آن را افشا میکنند حتی اگر به جامعه سینما یا دولت آمریکا ضربه بزند.
طبق معمول نظر من را سانسور کردی. شما همان سانیورچی های قدیم هیتین که الان کلاس آزادی می گذارید حیف که مردم عوضی گرفتنتون.
ما هنوزم اسم کارگردان شریف ایرانی را نمی دونیم
از نویسنده متن برای تحلیل عالیشون تشکر میکنم،
متاسفانه اینجا پاک کردن صورت مسأله،در اولویته.
خب تابناك تو كه لالايي بلدي خودت چرا خوابت نمي بره؟!! خب مگر نمگي اين كارگردان محاكمه و محكوم شده يعني جرمش ثابت شده اسمشو بگو
اسمش رو مخفف می نوشتید
اگر ايران بود حتي ه.و هم نميگفتيد بهش و كاملا مصون بود اما اينجا لهش كردند و ابرو براش نذاشتن خوشبختانه
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022