6109بازدید
۱
گزارش
با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد سازمان لیگ از قرارداد اعضای تیم‌های لیگ برتری برای یک سال حداقل 10 میلیارد و 500 میلیون تومان درآمدزایی دارد و بر اساس ادعای مربیان و بازیکنان هیچ خدماتی نیز به آنها ارائه نمی‌شود.
کد خبر: ۷۳۹۴۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶ 17 October 2017
براساس قوانین سازمان لیگ، مربیان و بازیکنان مجبور هستند ابتدای هرفصل 3درصد از مبلغ قرارداد خود بابت حق عضویت و 2درصد از قرارداد را بابت حق ثبت‌نام به این سازمان پرداخت کنند. همچنین مبلغ دو میلیون تومان نیز برای صدور کارت مربیگری و یا کارت بازی دریافت می‌شود.
 
به گزارش تابناک ورزشی، به طور میانگین تیم‌های لیگ برتری با یک سرمربی، 6 مربی(3 مربی فنی + مربی بدنساز + مربی گلر + آنالیزور ) قرارداد امضا می‌کنند. اگر میانگین قرارداد سرمربی را 700 میلیون تومان(بسیاری از سرمربیان لیگ برتری بیشتر از این مبلغ دریافت می‌کنند) و میانگین قرارداد هر مربی را 100 میلیون تومان در نظر بگیریم، این هزینه برای هر تیم یک میلیارد و 300 میلیون تومان می‌شود.
اگر این مبلغ را برای 16 تیم لیگ برتر در نظر بگیریم، 20 میلیارد و 800 میلیون تومان مبلغ قرارداد کل کادرفنی تیم‌های لیگ برتری خواهد بود. 5 درصد این مبلغ یک میلیارد و 40 میلیون تومان است که براساس قانون سازمان لیگ مربیان مجبور به پرداخت این مبالغ هستند.
 
انتشار آمار درآمدمیلیاردی سازمان لیگ از قرارداد فوتبالی ها+جدول
 
از سوی دیگر هر تیم 16 سرپرست با میانگین قرارداد 80 میلیون تومان و 16 مدیررسانه‌ای با میانگین قرارداد 50 میلیون تومان به علاوه پزشک و فیزیوتراپ با میانگین قرارداد 200 میلیون تومان در اختیار دارد که جمع این مبالغ برای هر تیم تقریبا 330 میلیون تومان خواهد شد. با احتساب ضرب و تقسیم های متداول از مبالغ قرارداد این افراد در تیم‌های لیگ برتری مبلغی در حدود 264 میلیون تومان بابت 5 درصد از قرارداد این بخش به سازمان لیگ اختصاص پیدا می‌کند.
 
به عبارت بهتر سازمان لیگ برای عقد قرارداد با اعضای کادرفنی و کادرپزشکی تیم‌های لیگ برتری در یک سال حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان درآمدزایی خواهد داشت و البته این به غیر از دو میلیون تومان‌هایی است که بابت صدور کارت مربیگری و حضور در کنار زمین صادر می‌کند. جالب اینکه در صورت گم‌شدن این کارت‌ها مبلغ دو میلیون تومان مجددا باید به سازمان لیگ بابت صدور یک کارت ساده پرداخت شود.
شاید تصور کنید سازمان لیگ بابت دریافت این مبالغ از مربیان و پزشکان، خدمات خاصی به آنها ارائه می‌دهد؛ اما اینطور نیست. بارها دیده شده سازمان لیگ در جایی که باید پشت مربیان بایستد و در قبال طلب آنها از باشگاه‌ها پیگیر باشد، جوابگو نبوده و حمایت خاصی از آنها انجام نداده است. 
 
از کنار موضوع مربیان و کادرپزشکی تیم‌های لیگ برتری که بگذریم، باید به دریافتی سازمان لیگ از بازیکنان اشاره کنیم که البته احتساب این رقم با توجه به قراردادهای متفاوت کار ساده‌ای نیست. اما اگر میانگین قرارداد هر بازیکن در لیگ برتر را فقط 400 میلیون تومان فرض کنیم، با توجه به اینکه هر تیم معمولا 28 بازیکن اصلی خواهد داشت، هزینه قرارداد بازیکنان به طور میانگین در هر تیم لیگ برتری 11 میلیارد و 200 میلیون تومان خواهد بود. یعنی هر 16 تیم لیگ برتر 179 میلیارد و 200 میلیون تومان مبالغ قرارداد بازیکنان‌شان خواهد بود. با این شرایط حداقل 8 میلیارد و 960 میلیون تومان به سازمان لیگ داده می‌شود. 
 
از سوی دیگر مبلغی که با توجه به اپیدمی شدن قراردادهای میلیاردی برای یک فصل بسیار بیشتر از آنچه احتساب شده، است. ضمن اینکه اگر کل بازیکنان شاغل در لیگ برتر را با همان فرمول حساب کنیم، 448 نفر می‌شود و اگر هرکدام از این بازیکنان مبلغ دو میلیون تومان بابت صدور کارت بازی‌شان پرداخت کنند، 896 میلیون تومان به حساب سازمان لیگ واریز می‌شود. به عبارت بهتر سازمان لیگ دست کم حدود 10 میلیارد تومان سالیانه از قرارداد بازیکنان درآمد خواهد داشت.
 
با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد سازمان لیگ از قرارداد اعضای تیم‌های لیگ برتری برای یک سال حداقل 10 میلیارد و 500 میلیون تومان درآمدزایی دارد و بر اساس ادعای مربیان و بازیکنان هیچ خدماتی نیز به آنها ارائه نمی‌شود. باید دید این مبالغ که در قبالش کاری هم انجام نمی‌شود، در چه بخشی از فوتبال هزینه می‌شود و چرا هیچ بازدهی مشخصی درباره آن وجود ندارد.
 
 

 انتشار آمار درآمدمیلیاردی سازمان لیگ از قرارداد فوتبالی ها+جدول

 

انتشار آمار درآمدمیلیاردی سازمان لیگ از قرارداد فوتبالی ها+جدول

 
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
خب این بازیکنهایی که در حد زمیت خاکی هم نیستند قرداد های میلیردی می بندن و کسی چیزی نمیگه بی دلیل نیست بلاخره این وسط خیلی ها بخور بخور می کنند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: