بازدید 9327
گزارش کامل تصمیمات امروز مجمع تشخیص و نشست خبری دبیر مجمع؛
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام و نشست خبری دبیر مجمع امروز برگزار شد. در جلسه امروز «دکتر محسن رضایی» سخنانی در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فتنه‌ی جدید در منطقه اقلیم کردستان عراق ایراد کرد و «دریابان علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملّی نیز گزارشی از آخرین تحولات در منطقه، به‌ویژه در عراق و منطقه کردستان این کشور و اقدامات انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را به اطلاع اعضا رساند.
کد خبر: ۷۳۶۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶ 07 October 2017
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام و نشست خبری دبیر مجمع امروز برگزار شد. در جلسه امروز «دکتر محسن رضایی» سخنانی در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فتنه‌ی جدید در منطقه اقلیم کردستان عراق ایراد کرد و «دریابان علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملّی نیز گزارشی از آخرین تحولات در منطقه، به‌ ویژه در عراق و منطقه کردستان این کشور و اقدامات انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را به اطلاع اعضا رساند. در نشست خبری دبیر مجمع نیز گزارش انتخاب اعضای هیNت رئیسه کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی و کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری ارائه شد.

به گزارش «تابناک»، مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی و با حضور اکثریت اعضا تشکیل جلسه داد. در ابتدای این جلسه، رئیس مجمع با ابراز تأسف شدید از تلاش برای ایجاد فتنه جدید دیگری در منطقه اقلیم کردستان عراق و توطئه تجزیه این کشور همسایه و مسلمان، گفت: کاملاً روشن است که آمریکا و اسرائیل صحنه‌گردانان این تحرّک و فتنه خطرناک در منطقه هستند و می‌خواهند اسرائیل جدیدی در منطقه ایجاد کنند.
 
آیت‌الله هاشمی شاهرودی: دنبال تشکیل اسرائیل جدید هستند/ احکام جدید در مجمع برای رضایی، شمخانی و قالیباف/ مجمع به مجلس سنا می‌رود/ رضایی: اجازه دخالت خارجی در بخش نظامی‌مان را نمی‌دهیم 
وی افزود: این اقدام بدون شک خیانت بزرگی برای منطقه و جهان اسلام است.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی، نقش آمریکا در تحرکات منطقه را جدّی و خطرناک توصیف کرد و گفت: این کشور از یک سو تظاهر به مخالفت با طرح همه‌پرسی در کردستان عراق می‌کند، ولی در واقع حامی این طرح است و می‌خواهند بغداد را مجبور به سازش و قبول تجزیه کنند که البته دولت و مردم عراق هشیارند و کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکیه در قبال این فتنه جدید مواضع قاطع و اصولی اتخاذ کرده‌اند.

وی با تسلیت درگذشت رئیس جمهوری فقید عراق، جلال طالبانی، گفت: متأسفانه در مراسم تشییع این شخصیت مبارز به جای استفاده از پرچم عراق یکپارچه، از پرچم اقلیم کردستان عراق استفاده شد که این اقدام موجب اعتراض اعضای پارلمان عراق و ترک مراسم شد و همین امر نشان می‌دهد که آمریکا و اسرائیل در پی نفوذ بیشتر در منطقه و ایجاد فتنه قومی‌گرایی خطرناک در منطقه هستند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی با اشاره به پیروزی‌های چشمگیر ارتش و حشدالشعبی عراق علیه تکفیری‌ها، ضرورت برخورد و اقدام قاطع دولت بغداد در برابر این دسیسه خطرناک اسرائیل و آمریکا را برای جلوگیری از تجزیه و تفرقه در عراق خواستار شد و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید قاطع‌تر مواضع اصولی خود در مخالفت با این همه‌پرسی و حمایت از یکپارچگی ارضی عراق را به اطلاع مسئولان کردستان عراق برساند و با گوشزد کردن عواقب این فتنه جدید و خطرناک برای عراق، منطقه و کل جهان اسلام، به آنها به طور جدّی و قاطع هشدار دهند.

وی همراهی و منافع مشترک کشور ترکیه در این مورد با جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق را در برخورد قاطع با تجزیه این کشور و جلوگیری از فتنه‌های آینده بسیار مهم ارزیابی کرد.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی همچنین با اشاره به حضور گسترده و پرشور مردم سراسر کشور در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش از این حضور حماسی و چشمگیر تشکر و قدردانی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنانش، درگذشت اخوی آقای دکتر احمدی‌نژاد را به ایشان و خانواده و بازماندگان تسلیت گفت.

در ادامه جلسه، محسن رضایی، دبیر مجمع نیز سخنانی در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فتنه‌ی جدید در منطقه اقلیم کردستان عراق ایراد کرد.

رضایی گزارشی از اقدامات انجام شده در اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب در دوره جدید به اطلاع اعضای مجمع رساند.

همچنین علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملّی نیز گزارشی از آخرین تحولات در منطقه، به ‌ویژه در عراق و منطقه کردستان این کشور و اقدامات انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را به اطلاع اعضا رساند.

سپس در ادامه مباحث جلسه گذشته، اعضای مجمع دیدگاه‌ها و نظرات خود را در مورد رهنمودهای رهبری معظم انقلاب به اعضای مجمع در حکم جدید و پیوست مربوطه و انتظاراتی که معظم‌له از اعضا در دوره جدید مجمع دارند، بیان کردند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی پس از استماع نظرات اعضای مجمع در خصوص احکام رهبری و پیوست‌های مربوطه، ضرورت توجه جدّی اعضای این دوره مجمع را به اجرای منویات رهبری در ابعاد نظارت، شفاف‌سازی امور، حُسن اجرای دقیق سیاست‌های کلی نظام و مشارکت فعال اعضا در کمیسیون‌ها و صحن مجمع مورد تأکید قرار داد و افزود: رهبری نسبت به این دوره از مجمع تشخیص انتظارات جدّی مؤثری دارند که باید مسئولان به‌ویژه اعضای مجمع و دبیرخانه در جهت تحقق آنها اقدام کنند.

همچنین محسن رضایی صبح امروز در نشست خبری خود که بعد از دومین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره پنجم برگزار شد، گفت: طی ماه‌های آینده و تا پایان سال جاری جلسات مجمع تشخیص به محل ساختمان مجلس سنا منتقل می‌شود. در عین حال برخی از کارهای پژوهشی و کارشناسی نیز در آنجا استقرار پیدا می کند.

وی ادامه داد: دفتر آقای هاشمی شاهرودی و خود من هم در آنجا خواهد بود و در مقابل ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک را به مرکز پژوهشی‌های مجلس خواهیم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت صنایع دفاعی کشور و تهدیداتی که از سوی بیگانگان می‌شود،‌ گفت: در حوزه دفاعی ما با هیچ کس شوخی نداریم و دفاع از ملت و سرزمین مقدسمان را واجب بزرگی می‌دانیم که قادریم در خارج از مرزها و در سوریه و عراق برای دفاع از اسلام، دین و سرزمینمان جان خود را فدا کنیم.

رضایی تأکید کرد: در این زمینه جدی هستیم و آنچه برای دفاع تشخیص دهیم را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی انجام می‌دهیم. ما هیچ وقت سراغ سلاح هسته‌ای نرفتیم و نمی‌رویم، اما از تمام امکانات مشروع برای دفاع از کشورمان استفاده خواهیم کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس همچنین در خصوص اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه قصد دارد سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های تروریستی قرار دهد گفت: آقای ترامپ آدم بسیار عجولی است و قبل از اینکه بازی را با ما شروع کند شکست خواهد خورد.

رضایی خاطر نشان کرد: ایران امروز با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست و حتی با 10 سال پیش خود فرق کرده و نیروهای عاقلی ایران را اداره می‌کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به هجمه‌های اخیر علیه رئیس قوه قضائیه، اظهار کرد: اخیرا با توسعه فضای مجازی، یکی از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، توسط سازمان‌های جاسوسی همین فضاها است که آن‌ها از طریق ایجاد اخبار و شایعات سعی می‌کنند با گرفتن اطلاعات از افرادی که به آنها دسترسی ندارند،‌ فعالیت کنند. این بستری است که هم باعث تخریب افراد می‌شود و در عین حال با این روش جمع‌آوری اطلاعات می کنند.

رضایی ادامه داد: ممکن است در کشور بسیاری از افراد، مخالف داشته باشند که همان مخالفان با در دست داشتن هر اطلاعاتی به این سرویس‌های جاسوسی کمک می‌کند که همین جمع‌آوری اطلاعات تبدیل به ایجاد شایعات می‌شود و قطعا این کار همچون گذشته برای سازمان‌های جاسوسی هزینه‌بر و سخت نیست.

وی اظهار کرد: در همین راستا مسئولان کشور باید به پلیس بین المللی شکایت کنند و این که فقط تکذیب شود فایده‌ای ندارد. قوه قضائیه، دولت و سیستم‌های اطلاعاتی باید برای حفظ حریم شخصی افراد چه مسئول باشد چه نباشد سیستمی طراحی کنند. ما هجده دستگاه لازم در کشور داریم و اگر کسی واقعا دلسوز باشد می‌تواند اطلاعات خود را به این دستگاه‌های ناظر ارائه دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص خروج احتمالی آمریکا از برجام نیز گفت: طبق اخباری که رسیده، آقای ترامپ می‌خواهد به جای اینکه خودش تمدید عدم تحریم و یا توقف تحریم‌ها را امضا کند، می‌خواهد این کار را به کنگره بسپارد. بنابراین گویا بنای ایشان این است که این بار را به کنگره بسپارد و کنگره به کمکش بیاید، اما اگر مسأله به کنگره برود پیچیده‌تر می‌شود و این نوعی خودکشی و انتحار سیاسی بزرگ برای ترامپ است.

سرلشکر رضایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر درخواست آمانو برای بازدید از تأسیسات نظامی کشور،‌ اظهار کرد: ما هیچ وقت اسرار نظامی‌مان را لو نمی‌دهیم و اگر اسناد نظامی ما لو رود، آسیب‌پذیر می‌شویم و حفظ اسرار یکی از راه‌های جلوگیری از ناامنی است. بنابراین قبول نمی‌کنیم دخالتی در بخش‌های نظامی ما انجام گیرد.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دومین جلسه مجمع در دوره پنجم درباره تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی ادامه پیدا کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جلسه گذشته و امروز این موضوع مورد بحث قرار گرفت که راهکارهایی پیدا کنیم که به این تدابیر جامع عمل پوشانده شود و پیاده شدن سیاست‌های کلی نظام مورد توجه قرار گیرد.

رضایی تصریح کرد: این سیاست‌های کلی آنطور که انتظار نظام است، در کشور پیاده نمی‌شود در حالی که سیاست‌های کلی بعد از قانون اساسی و قبل از قوانین مجلس قرار دارد و باید در اداره کشور جاری و ساری شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین ابزارهای اعمال ولایت از طریق سیاست‌های کلی است که به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود و دانشگاه، اقتصاد، معماری و شهرسازی باید طبق آنها اسلامی شود و اداره کشور این گونه اسلامی خواهد شد، اما اگر مورد توجه قرار نگیرد، بین اداره کشور و نظام مطلوب اسلامی شکاف می‌بینیم.

رضایی تاکید کرد: در این دو جلسه بحث‌های خوبی انجام گرفت؛ برخی از اعضا گفتند که باید به مسئولان جدید اعم از نمایندگان مجلس و سایرین مسئولان این مسائل آموزش داده شود تا همه آنها با شناخت کاملی در سمت خود قرار گیرند، بعضی از اعضا نیز روی تقویت نظارت مجمع تأکید داشتند و برخی نیز معتقد بودند دیدگاه‌های غرب زدگی، جمهوری اسلامی را مانند جمهوری‌های دیگر می‌بینند و اهمیت لازم را به بعد ولایت نمی‌دهند که باید مطالعات راهبردی در این زمینه در سطح علمی و پژوهشی انجام شود.

وی تصریح کرد: مصوبه ما در این زمینه تعیین کمیسیون 16 نفره خاصی بود که تدابیر رهبری و پیشنهادات مطرح شده در این دو جلسه را به صورت خاص و با فرصت کافی مورد بررسی قرار دهند و راهکارهای عملیاتی آن را در صحن مجلس ارائه کنند که خدمت مقام معظم رهبری نیز مطرح شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار کرد: قبل از برگزاری جلسه امروز مجمع نیز اعضای هیأت رئیسه کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی تعیین شدند که شمخانی رئیس،‌ آقازاده نائب رئیس و وحیدی به عنوان دبیر انتخاب شد. برای کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری نیز بنده رئیس، قالیباف نائب رئیس، داوودی نائب رئیس دوم و آقامحمدی به عنوان دبیر منتخب شدیم.

رضایی تاکید کرد: شنبه آینده جلسات سه کمیسیون دیگر برگزار و هیأت رئیسه‌ها انتخاب خواهند شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری دی بیاسی عباس تبریزیان طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق