بازدید 2657
کد خبر: ۷۲۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸ 12 September 2017
نایب‌رییس مجلس ششم با بیان اینکه این کابینه، کابینه ایده‌آلی نیست و شاید حتی با همین وضعیت سیاسی ایران می‌شد کابینه بهتری را تشکیل داد، گفت: تجربه ما در انتخابات اخیر شوراهای شهر و روستا و انتخابات ٧ اسفند، لزوم بازنگری در جبهه اصلاحات و شورای سیاستگذاری را به ما گوشزد می‌کند. محمدرضا خاتمی در خصوص تحلیل خود از کابینه پیشنهادی حسن روحانی گفت: ما شرایط و آرایش خاص سیاسی ایران را می‌دانیم و از جایگاه‌ها اطلاع داریم. بنابراین باید با واقع‌نگری به این موضوع نگاه کنیم. طبعا این کابینه، کابینه ایده‌آلی نیست و شاید حتی با همین وضعیت سیاسی ایران می‌شد کابینه بهتری را تشکیل داد. اما این همه موضوع نیست، مساله این است که ما باید به گونه‌ای حرکت کنیم که آرمان‌ها و مطالبات مردم تحقق پیدا کند.

برای قضاوت در مورد کابینه آینده باید هنوز منتظر بمانیم

نایب‌رییس مجلس ششم در گفت‌وگو با جماران با بیان اینکه ما برای قضاوت در مورد کابینه آینده باید هنوز منتظر بمانیم، اظهار کرد: اینکه چه کسی وزیر شود یا نه مساله مهمی است اما مهم‌تر از آن این است که این وزرا چه کار می‌خواهند بکنند.

اگراصلاح‌طلبان به کابینه یا آقای روحانی انتقادی دارند از این منظر است نه اینکه چرا ما وزیر نشدیم و کس دیگری وزیر شده است. نقد اصلاح‌طلبان از این منظر است که احساس می‌کنند ممکن است بعضی از این وزرا نتوانند آن برنامه‌ها و وعده‌های آقای روحانی را تحقق ببخشند، کما اینکه در دور اول هم نتوانستند.

باید به کابینه فرصت داد و با آن همدلی و همراهی کرد

خاتمی خاطرنشان کرد: این مشکلی است که در حقیقت باید توسط خود آقای روحانی مدیریت شود؛ افراد برای ما مهم نیستند بلکه برنامه‌ها مهم است. در این مورد هم باید به کابینه فرصت داد و با آن همدلی و همراهی کرد تا با قوت قلب این وزرا و شخص آقای رییس‌جمهور برنامه‌های خودشان را پیاده کنند.

وی افزود: بنابراین با این فرصتی که داده می‌شود ما باید در چند ماه آینده ارزیابی عملکرد داشته باشیم نه ارزیابی سوابق افراد یا شخصیت خود افراد. امیدوارم در آن ارزیابی دولت آقای روحانی نمره قابل قبولی گیرد.

بخش قابل توجه از مجلس با آقای لاریجانی است

محمدرضا خاتمی در ادامه در پاسخ به این سوال که«برخی افراد فکر می‌کنند هزینه اجتماعی انتخاب آقای روحانی را اصلاح‌طلبان متحمل شدند اما بهره آن را کسان دیگری بردند؟ نظر شما درباره این گزاره چیست؟» گفت: فکر نمی‌کنم شخص خاصی بخواهد بهره این موضوع را ببرد. به هر حال سیاست رقابت‌های خاص خودش را دارد. هر کسی هم به میزان توان و نیروی خود از قدرت بهره می‌برد. بخش قابل توجه از مجلس با آقای لاریجانی است، این آرایش سیاسی کشور را باید در نظر گرفت. وی اضافه کرد: ضمن اینکه ما وقتی آقای لاریجانی را با اصولگراهای تندرو دیگر مقایسه می‌کنیم، احساس می‌کنیم که می‌شود با همدیگر کار کرد چون در حال حاضر مسائلی که در کشور وجود دارد لزوما مسائل جناحی نیست بلکه بیشتر مشکلات ما مشکلات ملی است.

در موضوع حصر آقای لاریجانی با اصلاح‌طلب‌ها همراهی دارد

نایب‌رییس مجلس ششم تاکید کرد: به عنوان مثال در حال حاضر در مساله مهمی مانند رفع حصر ما می‌بینیم که آقای لاریجانی با اصلاح‌طلب‌ها همدلی و همراهی دارد. بنابراین به این جنبه‌ها باید توجه کرد. سیاست هم به معنای واقعی کلمه یعنی بده‌بستان، هیچ ایرادی ندارد اگر بخشی از نیروهای سیاسی که با قدرت همراهی می‌کنند بهره آن را هم ببرند.

انتظار این بود که وزیر کشور اصلاح‌طلب باشد

خاتمی در مورد معرفی مجدد رحمانی‌فضلی به عنوان وزیر کشور به مجلس از طرف رییس‌جمهور روحانی گفت: وزارت کشور برای اصلاح‌طلب‌ها بسیار مهم است و شاید انتظار اصلی همه این بود که برای این وزارتخانه یک فرد کاملا اصلاح‌طلب به مجلس معرفی شود. اما به هر حال عملکرد آقای رحمانی فضلی در این انتخابات و انتخابات‌های قبلی عملکرد قابل قبولی بوده.

امیدواریم با امکانی که ایشان در زمینه ارتباط‌گیری با جناح اصولگرا و بخشی از هسته قدرت دارد، بتواند به نفع برنامه‌های آقای روحانی عمل کند.

عملکرد شورای عالی سیاستگذاری قابل تقدیر است

وی همچنین در ادامه نظر خود را در مورد عملکرد شورای عالی سیاستگذاری و سازوکار این شورا اینگونه بیان کرد: ببینید همه اقدامات ما که در این چند سال اخیر در قالب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان صورت گرفته است در شرایط خاص، ضرب‌الاجلی و وضعیت جدید بوده است. به نظر من عملکرد شورای عالی سیاستگذاری قابل تقدیر است اما این به معنای بی‌عیب بودن آن نیست. محمدرضا خاتمی ادامه داد: تجربه‌ای که ما در انتخابات شوراهای شهر و روستا اخیر و کمتر از آن در انتخابات ٧ اسفند داشتیم، لزوم یک بازنگری در جبهه اصلاحات شورای سیاستگذاری را به ما گوشزد می‌کند.

آیا این تشکیلات برای انتخابات آینده و ادامه راه اصلاح‌طلبان راهگشا خواهد بود؟ اگر مناسب است نقاط ضعف آن را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم. و اگر هم می‌بینیم که شرایط جدید به ما این را حکم می‌کند که ما باید یک سازماندهی جدید جبهه‌ای داشته باشیم با بهره‌گیری از تجربیات گذشته به آن بپردازیم.

وی در پایان گفت: من موافق باز شدن باب گفت‌وگو و عمل در این زمینه در میان جناح اصلاح‌طلب هستم هر چند خوشبختانه این گفت‌وگو و هم‌اندیشی در حال حاضر در حال انجام است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده نادر مختاری مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس