بازدید 8253
کد خبر: ۷۲۴۷۷۸
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸ 26 August 2017
یک منتقد درباره‌ سریال طنز «پنچری» که این روزها از تلویزیون پخش می‌شود، معتقد است: باید پذیرفت که لودگی بازیگران در ایفای نقش‌ها، عدم شخصیت‌پردازی مناسب در داستان، مطول بودن دیالوگ‌ها و فقدان خلاقیت بازیگران در پردازش نقش‌ها، موجب افت کیفی این سریال طنز شده است.

به گزارش ایسنا، هوشنگ صدفی ـ منتقد ـ با نگارش یادداشتی با عنوان «پنچری برنامه‌های طنز رسانه ملی» به تحلیل سریال «پنچری» پرداخته است که این روزها به عنوان مجموعه طنز تلویزیون مطرح است.

 
 
او در این یادداشت نوشته است: سریال «پنچری» در ابتدای ساخت با تبلیغات پررنگی از سوی تلویزیون روبرو شد، اما در ادامه راه، خروجی که عملا مخاطب منتظر آن بود، اتفاق نیفتاد.                          

این منتقد با اعتقاد بر اینکه مجموعه‌ی «پنچری» نتوانسته آن چنان مقبولیت مخاطبان را رقم بزند، بر این باور است:

«با وجود تبلیغات مستمر رسانه ملی درباره پخش برنامه پنچری و تهیه گزارش‌های خبری از این مجموعه طنز، باید صادقانه گفت پخش این برنامه نتوانسته آن چنان مقبولیت مخاطبان را رقم زند. برخلاف برنامه‌های طنز دهه ۸۰ که مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کرد، این روزها تولید و پخش برنامه‌های طنز در تلویزیون چنگی به دل نمی‌زند. هر چند که شبکه تلویزیونی نسیم توانسته با دو برنامه پر مخاطب دورهمی و خندوانه، مخاطبان قابل توجهی را به خود جذب کند اما شبکه سوم سیما نتوانسته تاکنون انتظار مخاطبان مشکل پسند در حوزه طنز و کمدی را برآورده کند.»

او در ادامه آورده است:

«ما ایرانی‌ها اغلب افراد خوش‌خنده و طنازی هستیم که روزانه با جوک‌های ساده و تکراری از طریق بیان شفاهی یا ارسال آن توسط شبکه‌های اجتماعی، خنده را بر لبان مخاطبان جاری می‌کنیم اما نمی دانم چه اتفاقی در حوزه طنز تلویزیونی رخ داده که برنامه "پنچری" با زوج‌های طناز نتوانسته آنچنان خنده را به خانه‌های مخاطبان به ارمغان آورد. کافی است نقبی به این برنامه بزنیم تا با کالبد شکافی عناصر زیبایی شناسانه دلایل این ناکامی را بررسی کنیم.»
 
 

نقش‌آفرینی شخصیت‌ها


صدفی درباره‌ی نقش‌آفرینی شخصیت‌های «پنچری»، با اشاره به بکارگیری الگوی تکراری که در سریال‌هایی همچون «زیر آسمان شهر» به چشم می‌خورد، آورده است:

«تجربه موفق حضور بازیگرانی چون حمید لولایی، مهران غفوریان و یوسف تیموری در سریال «زیر آسمان شهر» کافی بود مخاطبان را به برنامه‌ای خوش ساخت «پنچری» امیدوار کند. اما متأسفانه تکرار الگوی بازی شخصیت‌های داستانی برگرفته از برنامه‌های طنز، باعث شد مخاطبان نسبت به بازی طنازانه افراد توانمندی چون مهران غفوریان و حمید لولایی، به عنوان دو زوج هنری دهه ۸۰ بی‌توجهی نشان دهند. شاید هم کارگردان برنامه نتوانسته شخصیت‌های ذهنی خود را در قالب مجموعه طنز «پنچری» به خوبی پیش ببرد. هرچند که در کارنامه هنری برزو نیک نژاد، آثار نوشتاری قابل توجهی از برنامه‌های طنز از جمله «دودکش»، «روزهای بد بدر»، «زاپاس» و کارگردانی مجموعه‌های تلویزیونی «دردسرهای عظیم ۱ و۲» دیده می‌شود، اما این برنامه نتوانسته اقبال مخاطبان را در پی داشته باشد.»

جای خالی کارگردانان مطرح طنز در تلویزیون


این منتقد بر این باور است: باید پذیرفت که لودگی بازیگران در ایفای نقش‌ها، عدم شخصیت‌پردازی مناسب در داستان، مطول بودن دیالوگ‌ها و فقدان خلاقیت بازیگران در پردازش نقش‌ها موجب افت کیفی این برنامه طنز شده است. هر چند از نظر رضا داوودنژاد «پنچری» صرفاً یک سریال کمدی نیست و «این مجموعه قصه‌ای اجتماعی دارد و درباره آدم‌های واقعی که ممکن است همانند آن‌ها را ببینیم. با وجود اینکه موقعیت‌های تلخی دارد، در عین حال لودگی ندارد. متاسفانه باید گفت در خلق کمدی موقعیت، بیشتر بازیگران پیشکسوت و توانمند به خاطر عدم باور نقش‌ها، به ورطه لودگی افتاده‌اند و اینجاست که فقدان کارگردانی افراد توانمند حوزه طنز تلویزیونی چون رضا عطاران، مهران مدیری و سعید آقاخانی بیش از پیش برجسته می‌شود.»

نوشتار و اجرا


صدفی نوشتار و اجرای بازیگران «پنچری» را تکراری می‌خواند و معتقد است:

«برزو نیک‌نژاد، کارگردان برنامه نمی‌داند مخاطب ایرانی در انتخاب و دیدن برنامه‌های طنز تلویزیونی مشکل‌پسند شده است. هر چند شاید همین مخاطب به لودگی برخی از نابازیگران شوی کمدی خندوانه بخندد و یا با خاطرات تکراری مهران غفوریان در خندوانه از ته دل بخندد اما هیچ وقت انتظار ندارد در برنامه طنز شاهد بازی تکراری بازیگران طنز باشد. نوشتن موقعیت‌های کمدی شاید در نوشتار قابل قبول باشد اما هدایت بازیگر و میزانسن کارگردان برنامه می‌تواند در اجرای بهتر این موقعیت‌ها کمک کند.

 
 
کارگردان سریال های «دردسرهای عظیم»، «قرعه»، «همسایه ها» تلاش کرده موقعیت‌های طنز را ایجاد کند اما متأسفانه در اجرا با مشکلاتی مواجه است. وقایع داستان و نقش آفرینی بازیگران در گورستان در فاتحه‌خوانی قبر مادر، دنبال کردن مادر و زندانی شدن قادر، برخورد عمو پرویز در کلانتری با متهم، باز کردن دَر برای قادر و افتادن روی مبل، تکیه قادر به زنگ منازل همسایه، همه و همه نشانی از کمدی موقعیت است که متأسفانه بد اجرا شده‌اند. مهران غفوریان به عنوان زندانی سابقه‌دار و لمپن نتوانسته ادبیات حاکم و رفتار متناسب با این نقش را ایفا کند در حالی که طیفی از بازیگران چنین شخصیت های داستانی را می شناسیم که به خوبی از عهده نقش خود برآمده‌اند.»

هنرمندان به سادگی نقش‌های ضعیف را اجرا نکنند


وی با اشاره به اینکه برزو نیک‌نژاد با وجود موفقیت در نگارش سریال‌های طنز تلویزیونی نتوانسته در قامت یک کارگردان خلاق و طناز ظاهر شود، می‌نویسد:

«هر چند که به ادعای او: "اغلب شخصیت‌ها از جنس آدم‌های هر روز جامعه ما هستند داستان این سریال را شکل داده‌اند و ما هم قصه آن ها را روایت می‌کنیم." نقد بازی بازیگران توانایی چون مهران غفوریان، حمید لولایی و یوسف تیموری، از اهمیت کار بازیگری آنها در آینده نمی‌کاهد بلکه باید همین هنرمندان یاد بگیرند که به سادگی نقش‌های ضعیف را اجرا نکنند.

رضا داوودنژاد در گفتگو با رسانه‌ها بر این باور است سریال‌های تلویزیونی ضعف دارند و مدت‌هاست کار خوبی در تلویزیون نمی‌بینیم؛ لذا مخاطبانمان را از دست داده‌ایم و مشکل اصلی به فیلمنامه‌ها برمی‌گردد. مسلماً اگر متن خوب نباشد، بازیگر هم نمی‌تواند کار خوب انجام دهد.»

هوشنگ صدفی درباره‌ی عملکرد صدا و سیما در قبال خروجی سریال‌های طنز این روزهای تلویزیون نیز تاکید می‌کند:

«بی‌گمان رسانه ملی در این میان نقش مهمی را بر عهده دارد. در طول این سال‌ها به رغم سرمایه‌گذاری در بخش دوبله، اجرا، تهیه‌کنندگی، تولید و کارگاه فیلمنامه‌نویسی، هنوز کارگاهی برای نوشتن و اجرای برنامه‌های طنز تلویزیونی شکل نگرفته است. لازم نیست رسانه ملی با این بهانه بر سامانه عریض و طویل خود بیافزاید، کافی است با فراخوان در حوزه نگارش و اجرای طنز، جوانان خلاق و با استعدادی را جذب و از طریق پرورش همین استعدادهای خلاق، برنامه‌های طنز خود را از بازیگران غیرتکراری و کلیشه‌ای پربار کند. تجربه موفق این کارگاه طنز را در آیتم های استندآپ کمدی و خنداننده شوی برنامه «خندوانه» می‌توان به خوبی مشاهده کرد.»

تلویزیون رسانه‌ای خوش استقبال و بد بدرقه


وی در پایان یادآور می‌شود:

«متاسفانه رسانه ملی مثل برخی از شهروندان ایرانی، خوش استقبال و بد بدرقه است. در طول سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ تعداد زیادی از بازیگران و کارگردانان طنز تلویزیونی در رسانه ملی تربیت شدند اما حالا هیچ ردی از این هنرمندان نام آشنا در تلویزیون نیست فارغ از نگاه‌ها و سلیقه‌های فکری، اگر نشود از این افراد پیشکسوت طناز در تلویزیون بهره برد می‌توان در پشت صحنه برای انتقال تجربه و آموزش جوانان مستعد برنامه طنز استفاده کرد چه بپذیریم و چه نپذیریم رسانه ملی، خانه اول آنها بوده و هست باید منت این گروه از هنرمندان توانا را کشید تا هوای تازه‌ای به رسانه ملی راه پیدا کند. چنانچه این تدابیر جدی برای آسیب‌شناسی برنامه‌های طنز به کار گرفته شود دیگر شاهد «پنچری» برنامه‌های طنز تلویزیونی و افت مخاطبان شبکه‌های ملی نخواهیم بود.»
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۸
آریایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
مزخرف ترین سریالی که دیدم ؛ سریال پنچریه !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
مزخرف ترین سریال که تا حالا دیدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
چرا لولایی از قالب خشایار درنمیاد دیگه؟؟؟؟
پاسخ ها
عماد
| United States |
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
خیلی ساده است:
هنری نداره!
بسیاری از بازیگران ما توی یک نقش گیر کرده اند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
راست گفته واقعا چرند ساختن. البته هنر پیشه مقصر نیست چون اون متنی رو که بهش میدن باید بازی کنه.ولی این سریال روند ثابتی نداره گاهی بشدت جدی و گاهی بشدت طنز و بیشتر اوقات هم خیلی بی معنی و ابکی میشود انگار فقط هدف پر کردن زمان بوده نه چیز دیگر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
شما هنوز تلویزیون می بینید؟! فقط کتاب و مجله.
فرزاد
|
Netherlands
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
متاسفانه در اكثر سريال طنزهاى تلويزيونى و مخصوصا در اجراها ى اقاى مديرى و صحت يك مسير إز طنز و ديالگ را در اجراهاشون مبينيد در پنچرى و شمعدانى كارگردانها و نويسندگان هم همين مسير و ديالگ را دنبال كرده اند ، به نظر مياد بازيكنان يه موضوع را فقط إز حفظ كردند و تكرارميكنند، و فقط با مسخره كردن همديگه با ديالگهاى تكراى سعى در خنداندن تماشاچى ميكنند. و متاسفانه اين نوع طرز ديالوگ هم در زندگى روزمره مردم و هم در سطح انتقادها در سياست و روابط اجتماعى نفوذ كرده و جايى واسه خودش در فرهنگ سينما و تلويزيون وراديو و مردم پيدا كرده.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
شما چقدرخوشبین هستید ؟ پنچری سریالهای تلویزیون نه ، پنچری تلویزیون باید گفت
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
با تمام این انتقادها اینجانب هر شب این سریال را دنبال می کنم و از دیدنش لذت می برم - اگر بپذیریم که دست وبال نویسنده ها ی طنز بسته است انتظار خودمون رو متناسب با آن می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
مشکل اینه که انقدر شکاف بین سبک زندگی و خط قرمز ها زیاد شده که هیچ اثر کوچیکی نمیشه ساخت و نهایتش میشه همین هیچ کارگردان ماهری یا نویسنده ای هم کاری نمیتونه کنه مشکل رو باید توی قانون بزرگان کشور بشینن حل کنن که نمیکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
حیف رضا عطاران کاش دوباره بیاد تو تلویزیون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
واقعاً مزخرفه، تو خانواده ما که اجازه نمی دن بچه ها این سریال رو ببینند از بس که بدآموزی داره، همه با هم درگیر و حرفهای عادی شونم دعواست، همش جیغ و داد، بدتر اعصاب آدم به هم می ریزه از دیدنش، آخه اسم اینم میشه گذاشت طنز !!! صرفنظر از محتوای سریال، متأسفانه بازیگرها هم اصلا اجرای خوبی ندارند.
بیننده بدبخت رسانه ملی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
یه سریال مزخرف که فقط و فقط وقت با ارزش ما رو هدر میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
چرند ترین سریالی که دیدم ؛ سریال پنچریه !!!!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
تلویزیون دولتی یعنی همین - تلاشی برای جذب مخاطب نمیکنن چون بودجه دولتی دارن - چون تاسیس تلویزیون خصوصی رو خلاف قانون اساسی کردن

برای هر قسمت نویسنده 5 میلیون میگیره - خیلی راحت میره توی اینستا و تلگرام میگرده و یه سری جوک رو سرهمبندی میکنه و پولش رو میگیره

تا تلویزیون خصوصی تاسیس نشه بدبختی ما همینه
عماد
|
United States
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
سالهاست که تلویزیون در خانه ما جایی نداره.
این همه dvd فیلمهای خوب.
و البته با این همه فراوانی سریالهای اونور آبی که با بالاترین کیفیت ساخته می شوند، تماشای تلویزیون عمر تلف کردنه
خان محمدعلی آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
جانا سخن از زبان ما می گویی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
سریال به این مسخرگی توعمرم ندیدم آدم بادیدن چنین سریال های بی محتوی و بی ارزشی احساس حماقت بهش دست میده !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه اکبر طبری دی بیاسی کوبی برایانت طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق
آخرین اخبار