آغاز به کار دولت دوازدهم از یکشنبه آینده؛
در حالی که گفته می شود، چینش اعضای کابینه دوازدهم از سوی رئیس جمهور به پایان رسیده است، فردا پنجشنبه مراسم تنفیذ رئیس جمهور توسط رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره) انجام خواهد شد و سه روز بعد یعنی شنبه هفته آینده، مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد تا دولت دوازدهم از یکشنبه آینده، رسما کار خود را آغاز کند. باید دید رئیس جمهور بنا دارد، اعضای کابینه دوازدهم را در روز تحلیف به مجلس معرفی کند یا از فرصت دو هفته خود برای این منظور استفاده خواهد کرد؟!
کد خبر: ۷۱۸۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹ 02 August 2017
امروز چهارشنبه یازدهم مرداد ماه 1396 آخرین جلسه هیأت دولت یازدهم برگزار شد؛ جلسه ای که در آن، اعضای دولت با معاونان رئیس جمهور و وزیرانی که در دولت دوازدهم حضور نخواهند داشت، خداحافظی و اعضای هیأت دولت نیز از رئیس جمهور قدردانی کردند. پس از پایان جلسه، برخی افرادی که از دولت جدا می شوند، با حضور در جمع خبرنگاران این مسأله را اعلام کردند.

به گزارش «تابناک»؛ البته برخی وزیران هم پیش از جلسه امروز دولت از ماندن یا جا به جا شدنشان سخن گفته بودند. حالا در فاصله یک روز تا تنفیذ و سه روز تا تحلیف «حسن روحانی» برای ریاست جمهوری دوازدهم، تقریبا می توان گفت چینش کابینه از سوی رئیس جمهور نهایی شده است.

در ادامه برخی اظهار نظرهای وزیران و معاونان رئیس جمهور درباره احتمال ماندن یا رفتنشان از دولت، درصد تغییرات کابینه، جایگاهی که زنان در دولت دوازدهم خواهند داشت، حواشی مربوط به چیدمان اعضای دولت دوازدهم و ... را می خوانید.


کار دولت یازدهم پایان یافت؛ برخی وزیران خداحافظی کردند؛ بعضی نه!

رحمانی فضلی: رئیس‌جمهور برای وزارت کشور با من صحبت کرده است

وزیر کشور در گفت و گویی درباره احتمال ماندنش در دولت دوازدهم، اظهار کرد: آقای دکتر روحانی با من صحبت کردند و صحبت‌های اولیه شده است. ایشان اول باید به جمع‌بندی برسد و بعد تصمیم خود را اعلام کند؛ اما اگر منظورتان این است که با من صحبت شده یا خیر، بله. با من از سوی رئیس جمهور صحبت‌هایی شده، ولی معرفی در اختیار ایشان است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این صحبت‌ها برای پست وزارت کشور بود، گفت: بله، برای وزارت کشور صحبت شده است. در این مورد هم آقای رئیس جمهور شرایط و نقطه‌نظراتی داشتند و سیاست‌هایی را برای دوره جدید مدنظر دارند که این‌ها را به من گفتند. تقریباً هم صحبت با بقیه وزرا نیز بر همین روال بوده که احتمالاً ایشان برای هر وزارتخانه‌ای با افراد دیگری هم صحبت کرده‌اند. روحانی باید جمع‌بندی کند و بعد نظرش را بگوید.

ظریف: خدا می‌داند در دولت دوازدهم باشم یا نه؟!

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه نیز امروز در حاشیه جلسه دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در کابینه دوازدهم حضور دارد یا خیر، گفت: خدا می‌داند!

نهاندیان: 50 درصد کابینه تغییر کرده است

«محمد نهاوندیان»، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ـ که احتمالا در دولت دوازدهم سکاندار وزارت امور اقتصاد و دارایی می شود ـ در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره حضور خود در کابینه دوازدهم، گفت: چند روزی صبر کنید، همه چیز مشخص می‌شود. مطمئن باشید آقای رئیس‌جمهور حتماً انتخاب‌هایی که مورد حمایت مردم است، انجام داده‌اند.

او درباره تغییر ۵۰ درصدی کابینه نیز افزود: بله اگر بخواهیم درصد بگیریم، حدود ۵۰ درصد کابینه تغییر خواهد کرد.

مجید انصاری: در دولت دوازدهم نیستم

«مجید انصاری» که کار خود را در دولت یازدهم با عنوان معاون رئیس جمهور در امور مجلس آغاز کرد، در ادمه راه جای خود را به «حسینعلی امیری» داد و بر کرسی معاونت حقوقی رئیس جمهور تکیه زد؛ جایگاهی که او در دولت داوزدهم دیگر عهده دارش نخواهد بود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور امروز در پاسخ به پرسشی درباره حضور در دولت دوازدهم، گفت: در دولت دوازدهم نخواهم بود.

سلطانی‌فر: ماندن من در وزارت ورزش بسته به نظر رئیس‌جمهور است

همچنین «مسعود سلطانی فر» در واکنش به پرسشی درباره احتمال حضورش در دولت بعد گفت: این را باید از دکتر روحانی بپرسید. لازم است تا هفته آینده صبر کنیم.

کار دولت یازدهم پایان یافت؛ برخی وزیران خداحافظی کردند؛ بعضی نه!

وی در عین حال افزود: اگر رئیس‌جمهوری صلاح دانسته و مجلس نیز رأی داد و در دولت بعد هم حضور داشتیم، این روند جوانگرایی را در تعیین مدیران و همکاران ادامه خواهیم داد.

امیری:‌ همچنان معاون پارلمانی رئیس جمهور خواهم بود

«حسینعلی امیری»، پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره حضورش در کابینه دوازدهم اظهار کرد: در دولت دوازدهم به عنوان معاون پارلمانی انجام وظیفه خواهم کرد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بعید است کابینه در روز شنبه معرفی شود، گفت: بنا بر آیین نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور دو هفته فرصت دارد که وزرای خود را معرفی کند که این فرصت از روز تحلیف آغاز می‌شود.

مولاوردی: سه معاون رئیس‌جمهور در دولت دوازدهم زن هستند

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور دیگر عضو دولت بود که با حضور در جمع خبرنگاران درباره اینکه چرا سهمیه حضور زنان در دولت دوازدهم کم و حضور وزیر زن منتفی شده است، خاطرنشان کرد: سهمیه خاصی زنان نداشتند که حتما این تعداد زن باید در کابینه باشند. از این به بعد، مصوبه‌ای که شورای عالی اداری داشته، باید به اجرا درآوریم تا بتوانیم به درصد خاصی برسیم.

«شهیندخت مولاوردی» تأکید کرد: تا آنجایی که می‌دانم، وضعیت موجود حفظ شده و سه معاون رئیس‌جمهور زن هستند.

معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به اینکه چه سؤالی موجب شده که پس از دولت دهم نمی‌توانیم وزیر زن داشته باشیم چیست، عنوان کرد: صحبتی نشده است.

پورمحمدی: در دولت دوازدهم نیستم

«مصطفی پورمحمدی»، وزیر دادگستری نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره کابینه دولت دوازدهم گفت: امیدوارم انشاءالله که کابینه دولت دوازدهم و آقای رئیس جمهور بتوانند در اهدافشان موفق باشند.

پورمحمدی افزود: بیشتر به فعالیت‌های آموزشی و علمی پژوهشی علاقه دارم و در حال حاضر درباره حضورم تکلیفم مشخص نیست.

وی در خصوص جانشین خود اظهار داشت: این شخص باید توسط رئیس قوه قضاییه پیشنهاد و توسط آقای روحانی انتخاب شود. گفته می شود، «علیرضا آوایی» بازرس ویژه رئیس جمهور در دولت یازدهم به عنوان گزینه وزارت دادگستری معرفی خواهد شد.

وزیر کشاورزی: کارمند رئیس‌جمهور هستم و تابع نظر او

«محمود حجتی»، دیگر عضو کابینه یازدهم است که به نظر می آید، کار خود را همچنان تحت عنوان وزیر کشاورزی در دولت دوازدهم هم ادامه بدهد.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در دولت بعد حضور دارید یا خیر، گفت: من قبلا هم اشاره کردم که بنده کارمند رئیس‌جمهور هستم و هر نظری که ایشان داشته باشد، عملی می‌کنم. صحبت‌هایی شده، ولی نظر نهایی با ایشان است، باید ببینیم نتیجه چه می‌شود.

سیف: رئیس‌کل بانک مرکزی خواهم ماند

همچنین «ولی‌الله سیف»، رئیس‌کل بانک مرکزی پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این سمت خواهد ماند، گفت:‌ حکمم پنج ساله است.

کار دولت یازدهم پایان یافت؛ برخی وزیران خداحافظی کردند؛ بعضی نه!

جمشید انصاری: در دولت دوازدهم کارم را ادامه می دهم

پیش از ظهر امروز «جمشید انصاری»، رئیس سازمان اداری و استخدامی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دولت دوازدهم با نظر رئیس‌جمهور به عنوان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی خواهم ماند.

واعظی: نقشی در چینش کابینه نداشتم؛ تمام تصمیم‌گیری‌ها توسط رئیس‌جمهور انجام شد

اما گفت و گوی «محمود واعظی» که گفته می شود، ریاست او بر دفتر رئیس جمهور در دولت دوازدهم قطعی شده و برخی اصلاح طلبان نیز نسبت به اعمال نفوذ او در کمک به چینش اعضای کابینه معترض بودند، بیش از سایر وزیران به طول انجامید و با پرسش های متعددی رو به رو شد.

او در حاشیه جلسه هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد: امروز آخرین جلسه هیأت دولت یازدهم در فضایی بسیار صمیمی و دوستانه میان دوستانی که در دولت می‌مانند و هم کسانی که دولت را ترک می‌کنند و در بخش دیگری در دولت حضور خواهند داشت، برگزار شد.

واعظی با اشاره به تقدیر و تشکر رئیس‌جمهوری از همه اعضای کابینه یازدهم یادآور شد: آقای رئیس‌جمهور از تلاش‌های تک‌تک افراد تشکر کرده و با اشاره به اسامی تمامی اعضای دولت، به اقدامات مثبتی که در این مدت انجام دادند، اشاره و همچنین برخی مشکلات را بیان کردند.
همچنین ابراز امیدواری کردند، چه کسانی که در کابینه می‌مانند و چه کسانی که بیرون کابینه خواهند بود، با همین روحیه و صمیمیت در دولت دوازدهم نیز به ایشان کمک کنند که قول‌هایی که به مردم دادند و برنامه‌های دولت به انجام برسد.

این عضو کابینه یازدهم درباره رایزنی‌هایش برای چینش کابینه گفت: با هر سه فراکسیون بیش از یک ساعت و نیم تا دو ساعت صحبت و تمام نظریات را دریافت کردم. با شخصیت‌های مختلف و هر که می‌خواست اسمی بدهد، حرف زدم و نظرات را گرفتم و خود آقای روحانی تصمیم گرفت.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: این بد است، وقتی رئیس‌جمهور این همه وقت برای انتخاب کابینه گذاشته بیاییم بگوییم فلانی و فلانی در انتخاب کابینه نقش داشتند. شخص رئیس‌جمهور با مشورت تصمیم گرفته این فضاسازی‌ها و کمپین‌ها به نفع یکی و به ضرر دیگری درست نیست. اجازه بدهیم در فضای آرام و منطقی رئیس‌جمهور کار کند. من و هیچ کس دیگری در چینش کابینه نقش نداشتیم. قرار شد، رئیس جمهور همه مسئولیت‌ها را خودش اعلام کند.

در حالی که گفته می شود، چینش اعضای کابینه دوازدهم از سوی رئیس جمهور به پایان رسیده است، فردا پنجشنبه مراسم تنفیذ رئیس جمهور توسط رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره) انجام خواهد شد و سه روز بعد یعنی شنبه هفته آینده مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد تا دولت دوازدهم از یکشنبه آینده رسما کار خود را آغاز کند. باید دید رئیس جمهور بنا دارد، اعضای کابینه دوازدهم را در روز تحلیف به مجلس معرفی کند یا از فرصت دو هفته خود برای این منظور استفاده خواهد کرد؟
برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
جان بچه هاتون برید کنار بگذارید چند تا چهره جدید ببینیم مملکت قحط الرجال نیست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: