بازدید 3903
دکتر مخبر در نشست قرارگاه جهادی ـ خدمت‌رسانی برکت مطرح کرد؛
رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: این ستاد از هر طرحی که نتیجه‌ی آن اشتغال‌زایی باشد، با قدرت حمایت می‌کند.
کد خبر: ۷۰۹۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۲ 06 July 2017
رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: این ستاد از هر طرحی که نتیجه‌ی آن اشتغال‌زایی باشد، با قدرت حمایت می‌کند.   
 
به گزارش «تابناک»، دکتر محمد مخبر در جشنواره‌ی ملی برکت جهادگران که با حضور نمایندگان بیش از سیصد گروه جهادی در نمایشگاه دایمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) واقع در باغ بهشت برگزار شد، با بیان این‌که دانشجویان جهادی، محرم نظام هستند، گفت: کشور در زمینه‌ی وجود فقر هم‌چنان با مشکلاتی روبه‌روست، حال آنکه از نظر منابع از وضعيت بسيار مناسبی برخورداريم.

دکتر مخبر افزود: ایران چهارمین میزان ذخایر نفت جهان یعنی 9 و سه دهم درصد ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و این در حالی است که فقط یک درصد از جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند. همچنین ایران نخستین رتبه‌ی میزان ذخایر گاز جهان یعنی 18 و دو دهم درصد کل ذخایر را در اختیار دارد که به این ترتیب، از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد.

رئیس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که ایران، رتبه‌ی اول در زعفران، پسته، خاویار، زرشک و انار را در اختیار دارد، گفت: در حالی که کل بازار زعفران جهان هشت و نیم میلیارد دلار ظرفیت دارد و 95 درصد زعفران جهان نیز در اختیار ایران است، سهم ایران از این بازار، فقط 400 میلیون دلار است.

وي با بیان این‌که مرکز زعفران در استان‌های خراسان و مرکز پسته در کرمان است، گفت: در حال حاضر این استان‌ها از نظر اشتغال چه وضعی دارند؟

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) همچنین در ادامه با اشاره به این‌که ایران رتبه‌ی چهارم را در زمینه‌ی معدن در جهان دارد گفت: سرجمع درآمد کشور از معادن، 200 میلیون دلار است.

وي افزود: ایران 2700 کیلومتر دسترسی به دریا دارد و این در حالی است کشوری که 200 کیلومتر دسترسی به دریا داشته باشد، می‌تواند 200 میلیون نفر را به راحتی اداره کند. وی در ادامه افزود: آبادترین شهرهای اروپایی در کنار دریا است، اما در ایران مناطق ساحلی و بندری، جزو محروم‌ترین مناطق هستند.

مخبر ادامه داد: ایران به لحاظ آب‌های سرزمینی جزو ده کشور برتر جهان است و میزان آب‌های سطحی که فقط در خوزستان است به اندازه‌ی آب‌های سطحی فرانسه یا آلمان یا اسپانیاست.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به این‌که در برخی از استان‌ها مثل چهارمحال و بختیاری 500 گونه گیاه دارویی وجود دارد گفت: هلند 765 میلی‌لیتر بارندگی دارد و صرفاً از صنعت گل، 7 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند اما ما در گیلان، دو برابر هلند بارندگی داریم و هیچ اقدامی در زمینه‌ی این صنعت نمی‌بینیم.

وي با بیان این‌که ایران در زمینه‌ی تنوع صنایع دستی اول است، گفت: اما در زمینه‌ی تولید هشتم هستیم و نتیجه این می‌شود که از بازار 25 تا 30 میلیارد دلاری این بخش، صرفاً 500 میلیون دلار سهم داریم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با انتقاد از تصمیمات مدیریتی نادرست گفت: در استان خراسان شمالی و شهر قائنات فولاد تأسیس کردند که قیمت هر لیتر آبی که باید برای تولید فولاد در این منطقه مصرف شود معادل سه لیتر بنزین است.

وي با اشاره به این‌که در دنیا در قبال هر بشکه نفتی که استخراج می‌شود، هشت بشکه نفت معامله می‌شود و با فروش 100 میلیارد دلار نفت، 800 میلیارد دلار بازار به وجود می‌آید، گفت: هم اکنون در کشور ما صرفاً به فروش همان بشکه نفت اکتفا کرده و بازارهایی ماورای آن نداریم و این در حالی است که مقام معظم رهبری، مکرر از خام فروشی نهی کردند و با ذخایر نفت و گاز اشتغال‌زايي بيشتري کنيم.

باید به سمت مدیریت جهادی برویم  

رئیس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در ادامه، گفت: والله ما هر جایی که سخنان رهبری را اطاعت کردیم؛ مثل وضعیتی که در امنیت کشور می‌بینیم، در دنیا سربلند و در کشور موفق بودیم و هر جا که اطاعت نکردیم، زمین خوردیم.
وي با اشاره به این‌که تاکنون پانزده سال توسط رهبری به مسائل اقتصادی نام‌گذاری شده است، اگر در هر سال به شعار آن سال عمل می‌کردیم امروز حتما وضعیت بهتری داشتیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که تئوری اقتصاد مقاومتی از چند سال پيش از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي مورد تأکيد قرار گرفته است، گفت: امروز در آمریکا همین تئوری مورد نظر قرار گرفته است.

مدیریت جهادی مستلزم داشتن روحیه‌ی جهادی است

دکتر مخبر در ادامه با اشاره به مفهوم مدیریت جهادی در سخنان رهبری گفت: معنای مدیریت جهادی این است که همه اعضای یک مجموعه روحیه‌ی جهادی داشته باشند.

وي در ادامه به بیان شاخصه‌های روحیه‌ی جهادی پرداخت و گفت: یکی از شاخصه‌های اصلی این روحیه، توکل است و کسانی که چنین روحیه‌ای ندارند؛ همیشه مأیوس هستند و چشمشان به دست دیگران است اما کسانی که متوکل هستند، تکیه‌گاه مردم هستند و به کمک خداوند خوش‌بین هستند.

به گفته‌ی دکتر مخبر، ديگر مؤلفه‌ی روحیه‌ی جهادی، ایثارگری است و جهادگر خود یا خانواده یا دوستان خود را نمی‌بیند و به فکر مردم مستضعف است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) دیگر ویژگی فرد جهادي را خستگي‌ناپذيري و استمرار در حرکت دانست و گفت چنین فردی با قدرت پيش مي‌رود و هيچ‌گاه کوتاه نمي‌آيد.
دکتر مخبر وحدت در گفتار و عمل، ديگر وي‍ژگي فرد جهادي دانست و گفت:‌ یکی از گرفتاری‌های جدی امروز این است که مسئولین چیزی می‌گویند و چیز دیگری عمل می‌کنند که نتیجه‌ی این وضعیت بی‌اعتمادی مردم به ماست چرا که مردم هوشمند هستند.

او روحیه‌ی لازم دیگر برای جهادی بودن را انقلابی بودن دانست و گفت: همه شاخص‌هایی را که تاکنون برای انقلابی بودن بیان شده، می‌توان در تبعیت از رهبری خلاصه کرد.

مجموعه‌های جهادی باید مدیر تربیت کنند

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که مسئولان ما در جنگ و انقلاب تربیت شدند گفت: نگاه ما به جوانان و دانش‌جويان جهادي این است که روحیه و مدیریت جهادی را به سیستم مدیریتی کشور وارد کنند، چرا که در حال حاضر نقص این سیستم، همین نداشتن نگاه جهادی است.

وي خطاب به اعضاي گروه‌هاي جهادي دانش‌جويي، افزود: نتیجه‌ی کار شما باید تربیت مدیر مؤمن، مستقل، متدین و تابع ولایت باشد.  

او با اشاره به این‌که اگر مجموعه اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) توسط جوانان جهادی انجام گیرد؛ کارها در زمان کم‌تر، با کیفیت بیش‌تر و با به‌کارگیری مردم انجام خواهد شد، گفت: اگر مردم به کار گرفته شوند، امنیت، سیاست و اقتصاد مردم تضمین می‌شود.

دکتر مخبر با اشاره به این‌که هر جا مردم را کنار بگذاریم بازنده‌ایم گفت: رهبر انقلاب در تمام ابعاد اداره‌ی کشور به مردم تکیه دارد.

او با بیان این‌که جوانان جهادی، می‌توانند نقطه‌ی اتصال مردم با سیستم باشند، گفت: یکی از مسئولیت‌های سنگین شما سهیم کردن مردم در امور کشور است.

دکتر مخبر با بیان این‌که اگر ستاد اجرایی از گروه‌های جهادی حمایت کند هم در اقدامات خود و هم در اجرای تدابیر رهبری موفق خواهد بود، گفت: در این صورت ما می‌توانیم بازده بیشتری از سرمایه‌گذاری خود هم داشته باشیم.

اولویت با اشتغال است

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تقدیر از اقدامات گروه‌های جهادی در حوزه‌ی زیربنایی و تأکید بر لزوم این تلاش در آینده گفت: باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در این زمینه مانند درمان بیماری با مسکن است و نیاز اصلی کشور در حوزه‌ی اشتغال است.

او گفت من از هر طرحی که نتیجه‌ی آن اشتغال‌زایی باشد، با تمام قدرت دفاع می‌کنم، چون این کار مردم را نجات می‌دهد و آن‌ها عزتمند زندگی می‌کنند و از سوی دیگر در جریان آن به تربیت نیروی انسانی می‌پردازید.

دکتر مخبر در ادامه گفت باید از پتانسیل کشور استفاده کرد و مردم را به نوعی ثروتمند کرد که دیگر محتاج نباشند چرا که در این صورت می‌توانند نیازهای زیربنایی خود را تأمین کنند؛ اما در طرف مقابل، ما در مناطقی شاهد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی آب، برق، راه و ... هستیم و این در حالی است که به دلیل وضعیت نامناسب اشتغال، این مناطق خالی از سکنه شده‌اند.

او در پایان با بیان این‌که جوانان جهادی با همت و غیرت در حال کمک به نیازمندان هستند، گفت: شما با اقدامات جهادگرانه مطالبات مردم را به سمت صحیحی خواهید برد و ضمناً خود را برای اداره‌ی کشور در آینده آماده خواهید کرد، زیرا افرادی کارآمد هستید و هر دولتی به دنبال چنین افرادی است.  
 
 
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آزادراه تهران شمال پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده
آخرین اخبار