اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی یازدهمین روز تیر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۷۰۸۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 02 July 2017
به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی یازدهمین روز تیر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

11 تیر 1301، وزيرمختار آمريكا در تهران امروز به مدت يك ساعت با احمد قوام (قوام السلطنه) رئيس الوزرا درباره اعطاي امتياز نفت شمال به آمريكا به گفت وگو پرداخت. قوام حاصل اين گفت وگو را به اطلاع حسين علاء وزيرمختار ايران در آمريكا رساند و از وي خواست موضوع محرمانه بماند.

11 تیر 1309، جراید وقت خبر از ارائه لایحه ‌ای با 36 ماده برای تاسیس اتاق‌ های تجارت در ایران به مجلس توسط ذکاءالملک دادند و افزودند که او گفته: تاکنون تاسیس اتاق ‌های تجارت موافق قانون نبود، بلکه به ‌صورت تصویب ‌نامه از هیات وزرا می‌ گذشت که پس از تجربه در عمل، قانون تاسیس اتاق ‌های تجارت را مجلس باید تصویب کند. در ظرف این پنج، شش سال یک نتایجی حاصل شده و حالا ما می ‌توانیم اتاق‌ های تجارت را به موجب قانون تاسیس کنیم. ذکاءالملک فروغی، وزیر خارجه و کفیل وزارت اقتصاد ملی همچنین در پاسخ گلایه ‌آمیز به یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی (فیروزآبادی) گفت: باید فکر کرد، دید ماشین از کجا وارد کنیم که باصرفه باشد، از چغندر باید قند ساخت یا نیشکر؟ کارخانه در مازندران باشد یا طهران؟ و چغندر را باید کجا کاشت؟ اینها هر یک مطالعاتی لازم دارد، شما این جهات را در نظر نمی‌ گیرید و گاهی بی ‌التفاتی‌ می‌ کنید و هر روز که بنده (در مجلس) نیستم می ‌گویید وزارت اقتصاد چه کرده است؟ آقا دو ماه بیشتر نیست که این وزارتخانه تاسیس شده، شما منتظرید در دو ماه تمام این کارها انجام شود؟

11 تیر 1314، آيت ‌الله شيخ عبدالكريم حائري در تلگرافي به رضاشاه ضمن اعتراض به روند كشف حجاب، خواستار جلوگيري وي از اين روند شد.

11 تیر 1323، مجلس شورای ملی به نخست‌ وزیر اختیار تام داد که به هر نحوی که مصلحت می ‌داند نسبت به اختیارات دکتر میلسپو، رییس‌کل دارایی، استعفای وی و مستشاران آمریکایی اقدام کند.

11 تیر 1325، شش هزار نفر از كارگران شركت نفت ايران و انگليس در اعتراض به پايين بودن دستمزد عليه دولت بريتانيا دست به تظاهرات زدند.

11 تیر 1328، به دلیل کمبود قند و شکر مردم در تهران و شهرستان‌ ها تظاهرات کردند که در پی این کار سهمیه عاملین فروش دو برابر شد و منوچهر نیک‌ پی معاون وزیر دارایی و رییس‌ کل قند و شکر نیز از طرف دادستان دیوان کیفر بازداشت شد.

11 تیر 1334، حسین علا، نخست‌وزیر لایحه برنامه هفت ‌ساله عمرانی کشور را تقدیم مجلس کرد.

11 تیر 1337، بین ایران و شوروی مقاوله ‌نامه از راه ‌آهن مرزی دو کشور امضا شد.

11 تیر 1342، بین ایران و عراق درخصوص استفاده از نفت خانقین اختلاف شدیدی به وجود آمد. ایران عمل عراق را در بهره ‌برداری یک‌ جانبه از نفت مردود دانست و پیشنهاد تنصیف داد.

11 تیر 1348، اسکناس 500 تومانی برای اولین بار منتشر شد. همچنین در این روز ایران از بلژیک شش فروند کشتی خرید.

11 تیر 1349، قرارداد لغو روادید بین ایران و ایتالیا اجرا شد.

11 تیر 1360، نخستين اجلاس حل اختلافات مالي ايران و آمريكا با شركت نُه عضو هيأت داوري براي رسيدگي به بيش از دو هزارودويست مورد دعاوي مالي ناشي از گروگانگيري، در لاهه تشكيل شد.

11 تیر 1368، نتيجه بررسي ديوانعالي كشور راجع به دارايي ‌هاي امام خميني (ره) منتشر شد.

11 تیر 1383، محاكمه صدام حسين ديكتاتور سرنگون شده عراق و 11 نفر از مقامات ارشد رژيم سابق عراق آغاز شد. اتهام عمده صدام حمله شيميايي به كردها در 1988 و حمله به كويت در 1990 عنوان شده است.


منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: