در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در تهران قرارداد جدید فروش هواپیما با خطوط هوایی ایران منعقد می کند و این نشانگر سیاست های دوگانه دولت و اقتصاد آمریکا در برابر ایران است.
کد خبر: ۷۰۳۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۰ 12 June 2017
در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در تهران قرارداد جدید فروش هواپیما با خطوط هوایی ایران منعقد می کند و این نشانگر سیاست های دوگانه دولت و اقتصاد آمریکا در برابر ایران است.

به گزارش ایرنا، با وجودی که عده ای مدعی هستند برجام در صنعت هوانوردی فقط برای شرکت هواپیمایی دولتی «ایران ایر» گره گشایی کرد و سایر خطوط هوایی کشورمان از این فرصت بی نصیب ماندند و همچنان سایه تحریم بر سر نوسازی ناوگان این شرکت ها سنگینی می کند اما شنبه گذشته - بیستم خردادماه- یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی کشورمان با غول هواپیماسازی بویینگ قرارداد خرید منعقد کرد. 

«آسمان ایر» که جزو سه شرکت بزرگ هوایی کشورمان محسوب می شود، در اولین روز از هفته جاری توانست با شرکت هواپیماسازی بویینگ قرارداد خرید 60 فروند هواپیمای 737 از سری مکس را به امضا برساند.

شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1392 تنها 8 فروند هواپیمای عملیاتی داشت و سایر ناوگان این خط هوایی زمین گیر بود اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر در ساختار مدیریتی این شرکت تعداد هواپیماهای عملیاتی آسمان ایر به 21 فروند افزایش یافت. این شرکت هواپیمایی هم مانند ایران ایر توانست از فرصت برجام به نفع نوسازی و گسترش ناوگان خود بهره بگیرد و به سرعت مذاکرات برای خرید هواپیما را با شرکت های هواپیماسازی مطرح دنیا آغاز کرد که در نهایت پس از یک سال مذاکره با شرکت بویینگ و 8 دور مذاکره فشرده با تیم ها و نمایندگان این شرکت هواپیما ساز، قرارداد خرید 60 فروند هواپیما بین دو شرکت به امضا رسید. 

البته تفاهمنامه خرید این 60 فروند هواپیمای 737 مکس، اسفندماه سال گذشته بین آسمان ایر و بویینگ منعقد شد و در نهایت شنبه گذشته این تفاهمنامه با حضور نمایندگان دو طرف و «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران در دفتر مرکزی شرکت آسمان نهایی شد. 

پیش از این، شرکت هواپیمایی ایران ایر- آذرماه سال گذشته- قرارداد خرید 80 فروند هواپیما از بویینگ را منعقد کند. قرار بر این است اولین هواپیمای بویینگ جدید برجامی اردیبهشت سال 97 وارد ناوگان هوایی کشورمان شود، هر چند که چندی پیش برای ایران ایر این فرصت پیش آمد که بتواند خارج از نوبت و زودتر از زمان مقرر تحویل هواپیما، یکی از بویینگ های 737 را که سفارش یک ایرلاین خارجی دیگر را بود از آن خود کند اما نتواست اقدام عاجل انجام دهد. حال اینکه براساس قرارداد آسمان ایر و بویینگ قرار بر این است که اولین سری هواپیماهای بویینگ سال 2022 میلادی تحویل شرکت آسمان شود. در ادامه این گزارش جزییات قرارداد بویینگ و آسمان ایر می پردازیم.

**جزییات قرارداد خرید 60 فروند بویینگ جدید

«امیر رضا مصطفوی» سخنگوی شرکت هواپیمایی آسمان در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا درباره جزییات قرارداد خرید 60 فروند هواپیمای 737 از سری مکس اظهار داشت: در حال حاضر قرارداد خرید 30 فروند هواپیمای بویینگ قطعی شده است و اگر همکاری ها ادامه پیدا کند، 30 فروند دیگر از همین مدل را می توانیم خریداری کنیم اما اوفک مجوز 60 فروند هواپیما را می دهد. 

این مقام مسئول همچنین با اشاره به مجوز «اوفک»- دفتر کنترل دارایی های خارجی- برای انجام این قرارداد بین بویینگ و آسمان ایر اظهار داشت: هر چند که قرارداد بین دو شرکت برای خرید 60 فروند هواهپیما امضا شده اما هنوز اوفک مجوز فروش هواپیما به ایران را برای شرکت هواپیماسازی بویینگ صادر نکرده است و قرار است تا یک ماه دیگر این مجوز برای 60 هواپیمای 737 صادر شود. 

وی درباره زمان تحویل بویینگ های جدید شرکت آسمان گفت: طبق قرارداد، 30 فروند بویینگ 737 مکس که خرید آن قطعی شده در طول سال های 2022 تا 2024 وارد ناوگان آسمان ایر می شود و پس از آن تصمیم می گیریم که نسبت به خرید 30 فروند دیگر اقدام کنیم یا خیر.

مصطفوی در پاسخ به این سوال که گفته می شود قیمت های خرید محرمانه هستند آیا شما هم اطلاعاتی درباره جزییات ارزش این قرارداد ارائه نخواهید داد؟ اظهار داشت : ارزش این قرارداد 3 میلیارد دلار است که قرار است 5 درصد ارزش قرار داد را شرکت آسمان به عنوان پیش پرداخت بپردازد و 95 درصد باقیمانده از طریق فاینانس تامین شود که مسئولیت تامین فاینانس را بویینگ به همراه شرکت های زیر مجموعه اش بر عهده گرفته اند. 

**ایرلاین ها دست به کار شدند 

از زمستان سال 1394 که برجام به ثمر رسید تاکنون قرارداد خرید 260 هواپیمای جدید برای دو ایرلاین ایران ایر و آسمان منعقد شده است. سهم ایران ایر از این قرارداد 80 هواپیمای بویینگ، 100 فروند هواپیمای ایرباس و 20 فروند هواپیمای ای. تی. آر است که آذر ماه سال گذشته که این قرارداد منعقد شده اند تا به امروز 7 هواپیمای جدید سال یک ایرباس 321، دو ایرباس 330 و 4 فروند ای. تی. آر وارد ناوگان هوایی کشورمان شده است. 

در کنار قراردادهای این دو شرکت هواپیمایی، سایر شرکت های هواپیمایی کشورمان هم وارد مذاکرات جدی با شرکت های هواپیماسازی شده اند اما تا زمانی که این مذاکرات به مرحله قرارداد نزدیک نشود، اطلاع رسانی نمی شوند. البته در این میان ترجیح برخی از مدیران شرکت های هواپیمایی خرید هواپیماهای کارکرده اما جوان است و نوسازی ناوگان خود را از طریق خرید هواپیماهای جوان دنبال می کنند. 

برخی شرکت های هواپیمایی هم به دنبال خرید هواپیمای روسی هستند. «مقصود اسعدی سامانی» دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در این باره به پژوهشگر ایرنا گفت: تعدادی از ایرلاین های کشور مذاکرات خود را با روسیه برای ورود هواپیماهای سوخو 100 شروع کرده اند و به محض صدور مجوز اوفک، اقدام به ورود این هواپیماها می کنند. 

وی ادامه داد: البته در مرحله اول این هواپیماهای روسی به صورت اجاره ای وارد ناوگان کشورمان می شود و اگر با شرایط آب و هوایی و فاکتورهای صنعت هوانوردی کشورمان تناسب داشت، خریداری می شوند. 

سامانی در پاسخ به این سوال که آیا هواپیمای روسی هم نیاز به مجوز اوفک دارد، گفت: تعدادی از قطعات هواپیماهای سوخو از شرکت های آمریکایی تهیه می شود بنابراین باید اوفک اجازه انتقال این هواپیماها به ایران را بدهد.

** قرارداد جدید بویینگ و تلاش سنای آمریکا برای تحریم های جدید

در حالی که این روزها سنای آمریکا در تلاش برای وضع تحریم های جدید علیه ایران است که شرکت آمریکایی بویینگ در تهران قرارداد جدید با یکی دیگر از خطوط هوایی کشورمان منعقد می کند. به طور قطع امضای قراردادهای خرید و فروش بین خطوط هوایی ایران و شرکت های هواپیما ساز یک معامله تجاری برد- برد محسوب می شود چرا که اولین فرصتی که با به ثمر رسیدن این قراردادها برای هر دو شرکت ایجاد می شود، اشتغالزایی است. 

از سوی دیگر با توجه به فرسودگی ناوگان کشورمان، ایرلاین های ایرانی به شدت نیازمند هواپیماهای جدید است به طوری که به گفته «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی تا سال 1404 باید باید 500 هواپیماهای جدید وارد ناوگان هوایی کشورمان شود تا بتوانیم سهم خود از بازار جهانی در صنعت هوانوردی را پس بگیریم. 

اما نتیجه این قراردادها برای شرکت های هواپیماسازی دسترسی به بازار 80 میلیارد دلاری بازار هوایی ایران است بازاری که می تواند برای غول های هواپیماسازی بسیار سودده باشد بنابراین وضع تحریم های جدید علیه ایران و درگیر کردن بازار هوایی با این تحریم ها به طور قطع نه برای خارجی ها و نه ایران ه صرفه نخواهد بود. 

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مستند ایکسونامی بهاء ابوالعطا حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی شبکه حقانی فردو خانه پدری آلودگی هوا