کد خبر: ۷۰۲۷۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱ 11 June 2017
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با هشدار نسبت به افزایش تمایل بانوان به مصرف قلیان، گفت: نبود تفریحات مناسب عمده علت روی آوردن جوانان به سمت مصرف دخانیات است.
 
به گزارش میزان، احمد حمزه با هشدار نسبت به اینکه از قلیان به عنوان وسیله تفریح استفاده می‌شود با بیان اینکه مصرف مواد دخانی بروز انواع سرطان‌ها را به همراه دارد، گفت: متاسفانه قبح این موضوع در جامعه از بین رفته و افراد به قلیان به عنوان سرگرمی و تفریح نگاه می‌کنند در حالی که مصرف دخانیات در بروز سرطان هایی مانند ریه، پروستات، حنجره، دهان، قلب، معده و مری نقش زیادی دارد.

وی، از افزایش تمایل بانوان به مصرف قلیان و همچنین کاهش سن مصرف دخانیات انتقاد کرد و افزود: متاسفانه شاهد فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه نیستیم این در حالی است که با شیوع مصرف مواد دخانی در کشور روبرو هستیم به صورت جدی نیاز است دستگاه‌های مرتبط با بحث بهداشت و درمان به ویژه رسانه‌ها و صداوسیما فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه داشته باشند و با تولید برنامه‌های مناسب عوارض ناشی از آن را به مردم گوشزد کنند.

حمزه با هشدار نسبت به گسترش مراکز توزیع قلیان در کشور، نبود تفریحات سالم و بیکاری را عمده علت روی آوردن جوانان به سمت مصرف دخانیات دانست و افزود: گسترش قلیان سرا‌ها در کشور سلامت جوانان را در معرض تهدید قرار داده و هشداری جدی است در این رابطه لازم است دولت نهایت اهتمام خود را برای رفع معضل بیکاری داشته و با ایجاد مراکز تفریحی مناسب و فراهم سازی تفریحات سالم جوانان را به سمت تفریحات مناسب سوق دهد تا به قلیان سرا‌ها روی نیاورند.

وی با بیان اینکه دخانیات مانند مواد مخدر پدیده چندوجهی است که مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی پشت آن نهفته است، ادامه داد: با اعمال فشار و اجرای مر قانون نمی‌توان مصرف دخانیات را در کشور کنترل و مدیریت کرد بلکه کنترل آن نیاز به برنامه ریزی مناسب و اتخاذ تمهیدات ویژه دارد.

حمزه افزود: در این رابطه اگر در جهت جمع آوری قلیان سرا‌ها اقدام کنیم ممکن است به درون خانواده‌ها کشیده شود و شیوع بیشتری پیدا کند از این رو باید مطالعه جامعی در کشور انجام شود که این مطالعه منجر به شناسایی راهکارهای مناسب شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه وزارت بهداشت به تنهایی از پس مدیریت و کنترل مصرف دخانیات در کشور بر نمی‌آید، گفت: در این رابطه باید دستگاه‌های مرتبط با جدیت گام برداشته و همچنین کارشناسان حوزه اجتماعی خطر گسترش قلیان سرا‌ها را جدی گرفته و از تاسیس آن‌ها جلوگیری کنند.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 محمدرضا داورزنی هفته بسیج عبدالرضا داوری پیمان سنتو قرارداد مارک ویلموتس پالرمو درآمد سهمیه بندی بنزین