رئیس سازمان چای شمال کشور با اشاره به خرید تضمینی 45 هزار تن برگ سبز چای، گفت: از ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون بیش از 580 میلیارد ریال ( 58 میلیارد تومان) معادل 55 درصد ارزش چای خریداری شده به حساب چایکاران واریز شده است.
کد خبر: ۷۰۲۷۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸ 11 June 2017
رئیس سازمان چای شمال کشور با اشاره به خرید تضمینی 45 هزار تن برگ سبز چای، گفت: از ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون بیش از 580 میلیارد ریال ( 58 میلیارد تومان) معادل 55 درصد ارزش چای خریداری شده به حساب چایکاران واریز شده است.

'محمدولی روزبهان' روز یکشنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شده ، افزود: تا به امروز 45 هزارتن برگ سبز چای به ارزش یک هزار و 50 میلیارد ریال ( 105 میلیارد تومان) از چایکاران خریداری شده است که نسب به مدت مشابه سال گذشته (1395) 9 درصد رشد دارد.

به گفته وی؛ از این میزان برگ سبز چای خریداری شده نزدیک 80 درصد برگ درجه یک و 20 درصد برگ درجه دو بوده است.

وی تصریح کرد: با استحصال این میزان برگ سبز چای تاکنون بیش از 10 هزارتن چای خشک فرآوری و عرضه شده است.

روزبهان پرداخت 580 میلیارد ریال (58 میلیارد تومان) معادل 55 درصد از مطالبات چایکاران را در این مدت زمان بی سابقه عنوان کرد.

به گفته رئیس سازمان چای شمال کشور، براساس مصوبه دولت 60 درصد پول چایکاران را دولت از محل یارانه برگ سبز پرداخت و 40 درصد از سهم کارخانجات تامین می شود.

روزبهان افزود: براساس مصوبه دولت امسال نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 26 هزار و 242 ریال و برگ درجه دو 14 هزار و 695 ریال تعیین شده است.

رئیس سازمان چای شمال کشور گفت: پارسال در مجموع 139 هزارتن برگ سبز چای به ارزش 2 هزار و 340 میلیارد ریال (234 میلیارد تومان) از چایکاران خریداری شده که در مقایسه با سال 1394 از لحاظ وزنی 60 درصد و از لحاظ ارزشی 73 درصد رشد داشته است.

به گفته وی، اکنون برداشت برگ سبز چای در سه چین بهاره، تابستانه و زمستانه از اواسط اردیبهشت ماه امسال آغاز و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.

روزبهای افزود: به طور معمول 40 درصد برداشت برگ سبز چای در اردیبهشت ماه و مابقی در پنج ماه باقیمانده سال زراعی یعنی تا اواخر مهرماه انجام می شود.

به گزارش ایرنا، اکنون 55 هزار خانوار چایکار در مساحت 21 هزارو 500 هکتار از باغات چای شمال کشور مشغول به کار هستند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مستند ایکسونامی بهاء ابوالعطا حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی شبکه حقانی فردو خانه پدری آلودگی هوا