بازدید 7622
۴
حرف و حدیث‌های بی پایان درباره یک ساز و کار انتخاباتی؛
اصلاح طلبان برای حفظ اعتماد بخشی از مردم که هوادار آنها هستند باید هرچه زودتر و پیش از اینکه شائبه رانت بازی و رد و بدل پول های کلان برای قرار گرفتن در لیست انتخاباتی به اعتماد هوادارانشان آسیب بزند با ارائه گزارش شفاف از نحوه گزینش افراد لیست انتخاباتی شورای شهر تهران و کلان شهرها و نیز گزارش شفاف مالی از هزینه کردهای انتخاباتی، نحوه اخذ پول از کاندیداها و مبلغ آن به این حواشی پایان بدهند.
کد خبر: ۷۰۱۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵ 12 June 2017
انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و به پایان رسید. آنچه پایان نیافته، بحث ها و حواشی این انتخابات در مورد لیست منتخب شورای شهر تهران است. لیست امید، لیست اصلاح طلبان که در نهایت توانست همه 21 کرسی شورای شهر را تصاحب کند از زمان گنجاندن اسامی کاندیداها در آن تا بسته شدن آن و تبلیغات انتخاباتی همچنان دارای نقاط مبهم و تاریکی بود.

به گزارش «تابناک»؛ در روزهای اول انتشار لیست بسیاری از اصلاح طلبان از اینکه با لیستی پر از ناشناخته ها رو به رو شده اند شوکه شده بودند و جای خالی افراد سرشناس که مقبولیت و محبوبیت آنها در بدنه اجتماعی اصلاحات بدیهی بود تعجب خیلی ها را برانگیخته بود. در روزهای ابتدایی انتشار لیست برخی از کسانی که انتظار داشتند در لیست امید قرار بگیرند ضمن اعتراض به نحوه انتخاب افراد خواستار توضیح در مورد نحوه امتیازبندی و انتخابات 21 عضو لیست شدند و برخی گفتند، انفرادی شرکت می کنیم و برخی دیگر نیز انصراف دادند.

بعدها یکی از اعضای شورای چهارم و عضو لیست اصلاحات در انتخابات قبل شورا با گفت وگویی رسانه ای ادعایی مطرح کردند مبنی بر اینکه برای قرار گرفتن در لیست امید امسال مبلغی 2میلیاردی از او مطالبه شده است. فاطمه دانشور عضو اصلاح طلب فعلی شورای اسلامی شهر تهران به یکی از رسانه‌ها گفت: برای اینکه مرا در لیست امید در پنجمین دوره انتخابات شوراها قرار دهند تقاضای 2 میلیارد تومان کردند و چون این پول را ندادم اسم مرا از لیست خط زدند.

هرچند این ادعا با واکنشهایی منفی رو به رو شد و دانشور کل این موضوع را تکذیب کرد، بعدها برخی شخصیت های اصلاح طلب دلیل مطالبه پول از کاندیداها را صرفا برای هزینه های تبلیغاتی عنوان کردند و مبلغ آن را 150-200میلیون تومان تخمین زدند.

در حالی که در شبکه های اجتماعی مجازی بسیاری از کاربرانی که برای رأی آوردن لیست امید تلاش کرده بودند اکنون خواستار شفاف سازی نحوه گزینش اعضای لیست امید و مباحث پشت پرده آن می شوند و با هشتگ های شفافیت لیست یا شورای شفاف مطلب می نویسند؛ اما همچنان پاسخ شفافی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و گروهی که اعضای لیست امید را انتخاب کرده اند شنیده نمی شود.

در شرایطی که مطالبه شفافیت حواشی و مسائل پشت پرده لیست امید از سوی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به دربسته برمی خورد، امکان مطرح شدن شائبه ها و شایعات هم گسترده می شود. روز گذشته کانال روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد ضمن مطرح کردن درخواست 2میلیاردی از برخی کاندیداها، این اتهام را نه به اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان که به دبیر کل یکی از احزاب اصلاح طلب با عنوان « غ.ک» منتسب کرد.

آفتاب یزد نوشت: «یک منبع آگاه توضیحاتی در مورد ماجرای درخواست 2میلیارد تومان از برخی کاندیداهای شورای شهر تهران جهت حضور در لیست امید ارائه داد. بنا به گفته وی چنین درخواستی از کاندیداهای اصلاح طلب مطرح شده اما نه از سوی اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، گویا چنین درخواستی از جانب دبیرکل یکی از احزاب سرشناش اصلاح طلب مطرح شده است. بدین صورت که وی با برگزاری جلسات خصوصی با کاندیداهای مطرح، خواستار حضور در لیست امید شده و به آنان پیشنهاد می داده که 2 میلیارد تومان بپردازند تا بتوانند در لیست باشند. البته مشخص نبوده آقای غ_ک با چه سازوکاری چنین وعده ای به کاندیداها می داده است».

اگر چنین موضوعی درست باشد ضمن تأسف شدید باید پرسید لیستی که برای مباره با فساد و ایجاد شهرداری و شورای شهر شیشه ای رای کسب کرده چگونه با چنین حواشی و پشت پرده های عجیب مالی می تواند به چنین شعارها و وعده هایی عمل کند؟

به گفته علی صوفی لیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی سال 94 تمام تلاش ستاد انتخاباتی این بود که هزینه‌های انتخاباتی از «اسپانسرها» گرفته شود. افرادی داوطلبانه بخشی از هزینه‌ها را بر عهده می‌گرفتند. به عنوان‌ مثال بسیاری از هواداران مردمی اصلاحات آپارتمان و مغازه‌های خود را به رایگان در اختیار ستاد انتخاباتی امید قرار می‌دادند. تعداد این افراد و این موارد آن‌ قدر زیاد بود که حتی نمی‌توانستیم پاسخگوی این افراد باشیم و عموما «اسپانسرها» از ستاد گلایه‌مند می‌شدند که چرا از مکانی که آنها در اختیار ستاد تهران قرار داده‌اند، استفاده نمی‌شود.

صوفی به کمک نقدی به ستادهای انتخاباتی نیز اشاره کرد و گفت: «حدود ۳۰۰ میلیون تومان توسط آقای مرعشی به‌ حساب ستاد واریز شد که بعدا به حساب کاندیدای حزب کارگزان گذاشته شد و فرد شناخته‌شده‌ای هم حدود ۱۰۰ میلیون به‌ حساب ستاد به‌ صورت نقدی واریز کرد و دیگر هیچ کمک نقدی به‌ حساب واریز نشد تا این که لیست تهران بسته و بعد از بستن لیست قرار شد افرادی که در لیست امید تهران بودند نفری ۵۰ میلیون برای هزینه‌های ستادهای انتخاباتی به‌ حساب ستاد تهران واریز کنند که از سی نفر آقای دکتر عارف دو برابر سهم خود را به‌ حساب ستاد انتخاباتی تهران واریز کردند. خانم صفدر حسینی هم سهم خود را پرداخت کرد.

همچنین برخی دیگر هم تا سهم پنجاه میلیون را در چند بخش واریز کردند و عده‌ای هم کمتر از سهم خود دادند، با ‌وجود این، نصف مبلغی که پیش‌بینی می‌شد تأمین نشد و همه این مبالغ در بین مناطق توزیع و در ستادهای انتخاباتی خرج شد و صورت آن‌ کاملا موجود است و گزارش آن ‌هم تهیه‌ شده است. در مجموع زیر یک میلیارد در تهران هزینه شد.»

برخی اظهارات هم دال بر این است که از برخی کاندیداها هم مبلغ 150 تا 200 میلیون اخذ شده است. اگر به صحبت های صوفی توجه کنیم متوجه می شویم ساز و کار لیست امید در انتخابات پیشین مجلس بسیار کم هزینه تر از انتخابات اخیر شورا بوده است. اگر ادعاهای مطرح در مورد حواشی مالی لیست امید شفاف نشود، شائبه تغییر رویکرد اصللاح طلبان در مسائل مالی لیست انتخاباتی شورای شهر تهران نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی ایجاد می شود.

البته حسین مرعشی در رابطه با شفافیت بستن لیست شورای شهر گفت: تمام ساز وکارهای در نظر گرفته شده از عید تا زمان ارائه لیست توضیح داده شد. شاید کسی فسادی داشته و از نظر ما شرایط حضور در لیست را نداشته استريال چرا حتما باید آبروی افراد را برد و گفت، به دلیل فلان تخلف، شخصی را در لیست قرار ندادیم. آنچه مشخص است؛ " ترجیحاتی است که ما داشته ایم و اعتمادی است که مردم محبت کردند و به ما داشتند".

بگذريم از اينكه برخي شنیده ها از رد و بدل شدن رانت هایی كلان براي گنجانده شدن برخي نام‌ها در اين فهرست خبر مي‌دهند. پيش از اين نيز در انتخابات مجلس دهم الهه كولايي، فعال سياسي اصلاح‌طلب و عضو شوراي هماهنگي مجمع زنان اصلاح‌طلب كه با وجود سوابق كاري و داشتن چهره‌اي سرشناس در جريان اصلاحات از فهرست اميد در مجلس شوراي اسلامي جا مانده بود در مصاحبه‌اي با خبرگزاري «آنا» اعلام كرد: «به هر حال افرادي كه از امكان مالي و ارتباطات خوبي برخوردارند و چنين امكاناتي براي آنها فراهم است، قطعاً نسبت به بقيه افراد شانس بيشتر و بهتري براي حضور در همه ليست‌هاي انتخاباتي دارند. » وي در بخشي ديگر از سخنان خود اظهار داشت: «هميشه پول و قدرت در حوزه سياست تأثيرگذار هستند. برخي كانديداها از طريق رانت وارد ليست اميد شدند و من اين مسأله را تكذيب نمي‌كنم.‌»

كولايي «پول» و «رانت» را يكي از ابزارهاي مهم براي ورود به سياست و حضور در ليست‌هاي انتخاباتي دانست و گفت: پول و رانت و همچنين تلاش براي استفاده از سازوكارهاي مؤثر در نتايج انتخابات، هيچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد. ضمن اينكه در توسعه‌يافته‌ترين و پيشرفته‌ترين كشورها نيز شاهد تأثيرگذاري چنين عواملي در انتخابات يا ورود كانديداها به ليست‌ها هستيم.

اگر برای اصلاح طلبان که بهترین استفاده ها را از اعتماد مردم به لیست ها کرده اند و توانسته اند رقبای اصولگرای خود را در انتخابات اخیر پیشت سر بگذارند، حفظ اعتماد بخشی از مردم که هوادار آنها هستند مهم است باید هرچه سریع تر و قبل از اینکه شائبه رانت بازی و رد و بدل پولهای کلان برای قرار گرفتن در لیست انتخاباتی به اعتماد هوادارانشان آسیب بزند با ارائه گزارش شفاف از نحوه گزینش افراد لیست انتخاباتی شورای شهرتهران و کلان شهرها و نیز گزارش شفاف مالی از هزینه کرد های انتخاباتی، نحوه اخذ پول از کاندیداها و مبلغ آن به این حواشی پایان بدهند، زیرا لیستی که برای ایجاد شفافیت در شورا و پرده برداشتن از مفاسد شهردای که مدعی آن هستند خود باید از همان روز اول شفاف و شیشه ای خود و برنامه ها و حواشی خود را در معرض دید مردم بگذارد، که در غیر این صورت ممکن است در ذهن مردم این پرسش پیش بیاید آنها که برای ورود به شورای شهر چنین پول هایی را خرج می کنند بعد از قرار گرفتن در مصدر چگونه و چقدر باید این پول های خرج شده را به جیب های خود بازگردانند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
حداقل هشتاد درصد ملت ایران مخالف جناح راست است شما نگران خودتان باشید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
نتیجه این انتخابات ممکن است ناشی از اعتماد به اصلاح طلبان باشد یا نباشد ولی قطعاً ناشی از عدم اعتماد به اصولگرا ها است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
باخت خود را قبول کنید شبهه افکنی مشکل قدرت طلبی شما ها را حل نمی کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
شما که بیشتر قدرت طلب هستید،درضمن حداقل 20سال مملک دست شما بوده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 بوریس جانسون
آخرین اخبار