بازدید 2833
در چهارمین روز پخش برنامه های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری امروز 4 نامزد ریاست جمهوری از طریق رسانه ملی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
کد خبر: ۶۸۹۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۹ 29 April 2017

در چهارمین روز پخش برنامه های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری امروز 4 نامزد ریاست جمهوری از طریق رسانه ملی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

 به گزارش تابناک، امشب نهم اردیبهشت ماه چهار تن از کاندیداهای ریاست جمهوری در رسانه ملی ضمن معرفی خود به بیان برنامه های خود پرداختند. حسن روحانی در شبکه اول،  اسحاق جهانگیری در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو و  سیدمصطفی آقا میرسلیم با حضور در رادیو ایران با مردم سخن گفتند. در ادامه مشروح مباحث مطرح شده امروز این 4 کاندیدای ریاست جمهوری آمده است:

جهانگیری: پاک‌دستی باید جزو مهم‌ترین ویژگی‌های دولت ما باشد.

اسحاق جهانگیری کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شامگاه شنبه (9 اردیبهشت ماه 96) میهمان برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بود.

*محورهای سخنان جهانگیری را در زیر می‌خوانید:

* تفاوت دیدگاه متکی بودن مردم به دولت و بالعکس در این است که دولتی که مردم به آن متکی باشند، آن دولت خود را ارباب مردم می‌داند.

* دولتی که مردم به آن متکی باشند، پاسخگو نیست و سعی می‌کند از پاسخگویی فرار کند، شفاف و مسئولیت پذیر نبوده و رئیس جمهور آن بیشتر نقش توزیع‌کننده پول را برعهده دارد.

* دولتی که متکی به مردم باشد به دلیل نیازی که به مردم دارد به ناچار دنبال این می‌رود که برای هر عملکردش مقابل مردم پاسخگو باشد. باید شفاف و مسئولیت‌پذیر باشد.

* رئیس جمهور در این دولت (متکی به مردم) نقش راهبری جامعه را دارد که تلاش می‌کند جامعه را به هدف‌های مورد نظر برساند. برای چنین دولتی خلاقیت، نوآوری، شکوفایی اقتصاد، توانمندی مردم و بخش خصوصی و همچنین پاک دستی مدیران لازم است و در حقیقت در این دولت مردم همه کاره هستند.

* آنچه در فهم من از اسلام، انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی، امام و رهبری است، رویکرد دوم که دولت متکی به مردم باشد، یک دولت کارآمد شکل می‌گیرد که پاسخگو خواهد بود.

* ما در طول این 40 سال به فضل الهی موفقیت‌های بزرگی داشتیم. نظام جمهوری اسلامی موفق شده است. علی‌رغم همه توطئه‌هایی که علیه آن وجود داشته از تمامیت ارضی خود در جنگ 8 ساله دفاع کند.

* جمهوری اسلامی از انسجام و امنیت بسیار خوب و مناسبی برخوردار است. نظام جمهوری اسلامی شرایطی را به وجود آورده که مردم به هویت ملی و دینی خود افتخار می‌کنند و ایران خود را دوست دارند.

* البته در کنار آن نواقصی هم داشتیم به ویژه در زمینه اقتصاد آنگونه که نیازمند شرایط کشور و عزت مردم بوده و فرصت‌هایی در کشور بوده چه در منابع و چه در نیروی انسانی، رشد نکردیم و به همین دلیل از یک رشد پایدار اقتصادی برخوردار نبودیم.

* در طول 40 سال گذشته ما هم رشد بالای 10 درصد و هم منفی 6.8 درصد را در اقتصاد داشتیم. شاهد تورم 50 درصد بودیم و تورم تک رقمی هم داشتیم.

* پایداری رشد اقتصادی در واقع می‌تواند یکی از کارهایی باشد که برای اقتصاد هدف‌گذاری شود. 

* در زمینه فرهنگی و اجتماعی هم آنگونه که نیاز کشور و پیشرفت‌های کشور باید هماهنگ می‌بود، تلاش نشده لذا نیازمند این هستیم که اهتمام ویژه‌ای در این زمینه صورت گیرد.

* پاک‌دستی باید جزو مهم‌ترین ویژگی‌های دولت ما باشد.

* مدیران پاک‌دست نباید به بیت‌المال دستبرد بزنند و این از اصلی‌ترین موضوعات و پیش‌نیاز هر مدیریتی است. نه تنها در سطح وزرا و اعضای اصلی کابینه بلکه در سطح مدیران میانی کشور این باید رعایت شود. چرا که برخی از مشخصه‌ها، مشخصه اصلی است که اگر وجود نداشته باشد فرد نمی‌تواند مسئولیتی داشته باشد.

* اینکه فساد در دستگاه دولتی کشف شده و مشخص شود که مدیری به بیت‌المال دست زده در اولین لحظه باید با او برخورد شود. فرقی هم نمی‌کند که از نزدیکان باشد یا از افراد غیر نزدیک، چراکه برای رئیس جمهور هیچ‌کس نزدیک‌تر از کسانی که آنها را به مسئولیتی منصوب می‌کند وجود ندارد ممکن است منصوبی دیگری وجود داشته باشد ولی حکمی از رئیس جمهور دریافت نکرده باشد.

* کسانی که منصوب اصلی رئیس جمهور هستند و به بیت‌المال دست‌درازی کردند باید با آنها برخورد شود و قوه قضاییه هم مستقل است و هم در این زمینه باید به صورت جدی و دقیق پیگیری کند و با هر گونه فسادی برخورد شود.

* رسیدگی به مستضعفان و محرومان جزو یکی از آرمان‌ها و اهداف اصلی نظام بود و آن موقع برهمین اساس امام(ره) جهاد سازندگی را ایجاد کرد.

* من فکر می‌کنم در آن مقطع کسانی که به جهاد و روستاها رفتند در واقع رفتند که این پیام و آرمان نظام جمهوری اسلامی را بتوانند محقق کنند. به فضل الهی کارهای بزرگی هم در این زمینه انجام شده است.

* در این 40 سالی که از عمر جمهوری اسلامی می‌گذرد زمانی که کارنامه جمهوری اسلامی را در زمینه خدمات‌رسانی به مناطق محروم و دورافتاده کشور را نگاه می‌کنیم از این نظر ما کمبودی نداریم بلکه افتخارآفرین است که بخشی از مطالب مقایسه‌ای آن در نوروز امسال مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند که در برخی از شاخص‌ها 40-50 یا 100 درصد نسبت به آن زمان رشد داشته‌ایم.

* حتماً باید موضوع رسیدگی به مناطق محروم و محرومان جامعه جزو اولویت‌ها باشد و همچنان در دستور کار قرار گیرد. ممکن است نیازهایی که امروز طلب می‌کنند با نیازهای 20 سال گذشته متفاوت باشد و ما متناسب با نیازهای امروز باید به این مناطق رسیدگی کنیم.


 هاشمی طبا: از هیچ‌یک از فامیل‌هایم در کابینه استفاده نخواهم کرد

سید مصطفی هاشمی‌طبا کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی در شبکه خبر در پاسخ به سوالی درباره اعضای کابینه‌اش و اسامی آنها اظهار کرد: برآوردی از افرادی که قابل اعتماد هستند دارم، برخی سابقه وزارت و معاونت وزیر دارند، ولی تا وقتی که قطعی نشده از این که بخواهم اسم کسی را ببرم معزورم. 

هاشمی‌طبا درباره حضور جوانان در کابینه‌اش اظهار داشت: من خودم در 30 و چند سالگی وزیر شدم و باید به توانایی جوانان وفادار باشم. من نوعاً افرادی را انتخاب می‌کنم که علاوه بر جوانی قابل مشورت با بزرگان داشته باشند. به نظرم یک کابینه متوسط 40 سال الی 50 سال مناسب است. 

کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درباره استفاده از بستگانش در دولت خودش، گفت: این افراد دو بخش هستند، یکی بستگان نزدیک که مطلقاً از آنها استفاده نمی‌کنم و چه افرادی که با آنها قرابت نسبی و سببی دارم، چون باعث می‌شود دیگران احساس کنند تبعیض است. من در طول عمر کاریم از نزدیکانم استفاده نکردم، اما از افرادی که آشنایی کاری من هستند و با آنها سابقه فعالیت دارند استفاده می‌کنم. 

وی درباره تعامل بین قوا و اختلافاتی که در دوره‌های مختلف بین قوا وجود داشته، گفت: این بستگی به کاراکتر انسان دارد، که چگونه مسائل را بر خودش حل کند ودیگران را قانع کند. من در خودم قدرت تعامل با افراد به قول معروف استدلال لازم را می‌بینم. مسائلی که در بین روسای قوا مطرح می‌شود قابل تفهیم است، ما در کشورمان فصل الخطاب داریم و می‌توانیم با توسل به رهبری ایشان را فصل‌الخطاب قرار دهیم. 

هاشمی‌طبا درباره روحیه انقلابی‌گری اظهار داشت: روحیه انقلابی‌گری نسبی است و کسی نمی‌تواند در مورد خودش قضاوت کند، اما من سعی کردم، خودم را با ارزش‌های انقلابی تطبیق دهم. ارزش‌های انقلاب به این معنا نیست که انسان حرف‌های تند بزند. 

کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی راجع به توان کار با منتقدان گفت: من معتقدم انسان اگر شده پولی پرداخت کند تا منتقد پیدا کند. اگر مطبوعات و منتقدین نباشد طبیعتاً انسان محصور در اطلاعاتی می‌شود که به صورت کانالیزه به وی می‌رسد، البته به این معنا نیست که هر نقدی درست است ولی می‌توان نکات قابل توجهی را درک کرد و بدون نقد انسان منحرف می‌شود. 

وی خاطر نشان کرد: اگر یک انسان عادی دچار حاشیه شود، نمی‌تواند زندگی کند. رئیس جمهور وظیفه دارد حواشی را آرام کند و اگر در جایی خلاف نظرش مطالبی به وجود بیاید طبیعی است، باید با کیاست آن حواشی را مدیریت کند. برای هر کسی در هر سمتی حاشیه نامطلوب است. 

هاشمی‌طبا درباره اعلام اموال و دارایی خود قبل و بعد از مسئولیت اظهار داشت: من زمانی که وزیر بودم اموال خودم را به قوه‌قضائیه اعلام کردم و خیلی ساده این کار را می‌کنم. 

کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درباره فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری که فرمودند نامزدهای انتخابات هیچکدام نگاه به بیرون از مرزها نداشته باشند، گفت: هیچ ملتی بدون اتکای نیروهای درونی خودش قادر به رشد و تعالی نیست، اما نباید اینطور استنباط شود که ارتباط با خارج قطع شود، ما امیدی به کمک مقامات خارجی نباید داشته باشیم، اما از نظر کارشناسی و دانش فنی آنها می‌توانیم استفاده کنیم. بیانات رهبری نیز چنین است و فرمایش ایشان باید مورد توجه قرار بگیرد. 

وی در پاسخ به این پرسش که کدام کشورها را برای ارتباط در اولویت قرار می‌دهد، گفت: ارتباط ما باید براساس منافع کشورمان باشد، همسایگان ما مهم هستند و طبیعتاً کسانی هستند که ما تاثیر متقابل در کشور ما بگذارند. ما می‌توانیم با تدبیر و رعایت احترام نسبت به بعضی دولت‌های حتی ماجراجو روابط خوبی داشته باشیم اما هر کس قصد تعرض داشته باشد پاسخ منفی را از مردم ما خواهد گرفت. کشورهایی که فاصله دوری از ما دارند و یا تاثیری در زندگی مردم ما ندارند به فراموشی سپرده می‌شوند. با سیاستی که مورد شناسایی ما است و توسط وزارت خارجه نیز پیگیری می‌شود این است که از رفتار مناسب و عطوفت‌ آمیز ما سوء استفاده نشود.

هاشمی‌طبا درباره اصل مقاومت در سیاست خارجه اظهار داشت: مقاومت اصل اساسی در زندگی انسان است و حمایت از مقاومت مورد تاکید هر انسانی است و این مقاومت باید از هر لحاظ مورد حمایت قرار بگیرد. کشورهایی که مقاومت را پیشه خودشان نکرده‌اند در دامن استکبار افتاده‌اند. اگر در ابتدای مسئله فلسطین مقاومت شکل می‌گرفت اتفاقات بعدی نمی‌افتاد. هر جا مقاومت وجود نداشته باشد به سمت اضمحلال می‌رود، بنابراین اصل مقاومت مهم است و راهبرد آن باید توسط مقامات اصلی کشور تعیین شود. 

کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درباره تحریم‌های آمریکا گفت: این تحریم‌ها چیز جدیدی نیست ما باید هرچه بیشتر از درون خود را تقویت کنیم، در مقاطعی که کشور ما مورد تحریم بود ما از برخی کشورهای تحریم کنند کالا می‌خریدیم. باید در برابر تحریم‌‌ها مقابله به مثل کنیم و از درون تجهیز شویم. 

وی درباره صفت شیطان بزرگ که امام خمینی به آمریکا دادند، اظهار داشت: امام انتخاب اصلحی در مورد این لغت کردند و می‌توانستند جملات مطولی مانند روشنفکران بگویند، اما عبارتی انتخاب کردند که جامع صفات رذیله است. بنابراین این لغت انتخاب شایسته و کاملی بود.

هاشمی‌طبا در پاسخ به سوالی در خصوص قدرت ایران در منطقه و استمرار آن گفت: پیام انقلاب اسلامی دل دیکتاتورهای منطقه را لرزانده و از این پیام ترس دارند. ما باید این قدرت را در اخلاق، فن‌آوری و ارتباطات خودمان احساس کنم. ما نباید این قدرتمندی را فیزیکی معنا کنیم. 

کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درباره برجام اظهار داشت: به نظرم یکی از نقاط قوت دولت روحانی امضای معاهده برجام بود، نفس امضای این معاهده یک پیروزی بود. دشمنان ما مانند صهیونیست‌ها از این امر مکدر شدند، برخی می‌گویند آمریکا بد عهد است اما مگر قرار است آمریکا خوش عهد باشد؟ در دنیای امروز کسانی که اختلاف دارند به یک نقطه سربه سری می‌رسند و ما در تاریخ هم نمونه آن را داریم، مثلا امام حسن با معاویه معاهده صلح امضا کردند. طرفین سعی می‌کنند از این معاهده به نفع خودشان استفاده کنند.

وی افزود: برای نقض این معاهده یک پیش‌بینی‌هایی در خود برجام شده و اعلام نقض یک تخلف بزرگ است. نهایت این است که اگر آمریکا آن را نقض کرد، باید با سایر کشورهای معاهده کننده همراهی کنیم. روحانی: اگر شغل برای جوان می‌خواهیم باید شرایط سرمایه گذاری فراهم شود

حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری طی سخنانی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم گفت: افراط و تفریط و خشونت نتوانسته باعث خوشبختی هیچ ملت و پیشرفت هیچ کشوری شده باشد.

وی افزود: صاحب این کشور، ملت است؛ ما باید در چارچوب قانون اساسی، قانون مصوب و همچنین خواست مردم و اراده مردم مدیریت جامعه را برعهده بگیریم. در سال 92 همان موقعی که با هم کار را آغاز کردیم، ما با مشکلات فراوانی مواجه بودیم. اما در عین حال امیدهای زیادی هم داشتیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من از آغاز معتقد بودم با آن امیدها و تلاش‌ها و همبستگی‌ها و هماهنگی‌ها می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. ما آن زمان بیکاری رنج‌آوری را نسبت به جوانان خودمان و جامعه خودمان مواجه بودیم در حالی که در هشت سال گذشته می شد کاری کرد که همه‌ی جوانانی که متولدین دهه 60 بودند و در اواسط دهه هشتاد می‌بایست به شغل و کار می‌رسیدند به اشتغال برسند. متاسفانه در زمینه اشتغال و شغل جوانان کار زیادی انجام نشده بود.

روحانی ادامه داد: آن موقع، شرایط کشور از لحاظ تورم نگران کننده بود. مردم با تورم روزانه و ساعتی مواجه بودند. هر روز در فکر آن بودند که اجناسی را بخرند و انبار کنند برای اینکه احساس می‌کردند در روزهای بعد کالاها گران تر خواهد شد.قدرت خرید کم شده بود. در کنار این مسائل مردم احساس امنیت نمی‌کردند. قطعنامه هایی بالای سر مردم بود، به‌خصوص 1929 که شرایط کشور را در مرز بحران قرار داده بود و مردم نسبت به ماه‌ها و سال‌های آینده خودشان اطمینانی نداشتند به همین دلیل در آغاز امر لازم بود در 5 مورد مهم ما سریعا به تصمیم گیری و اقدام و عمل برسیم.

وی خاطر نشان کرد: مورد اول درباره مذاکرات هسته‌ای بود که باید با دنیا وارد گفت‌وگو و شرایطی که هر روز مردم در انتظار تحریم جدید بودند، متوقف شود. اقدام دوم این بود که برای مهار افسارگسیخته که مردم را نگران کرده بود تدبیری اندیشیده شود و در مسئله سوم، مسئله تولید و کارگاه های تولیدی ما به حرکت در بیاید و ما از رکود خارج شویم و همچنین قدرت خرید مردم افزوده شود و مردم توانایی خرید بیشتری و بهتری را پیدا کنند و بالاخره تصمیم پنجم اینکه مردم ارتباط آسانتری با اطلاعات و دنیا داشته باشند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای هر 5 موضوع در همان ماه‌های اولیه  تصمیمات لازم اتخاذ شد، خاطر نشان کرد: سه مورد اول به دلیل اهمیت ویژه‌اش، مدیریتش را خودم شخصا به عهده گرفتم. هر هفته دو سه جلسه برای مذاکرات هسته‌ای داشتیم و حداقل در هفته دو جلسه اقتصادی برای مسئله مهار تورم و رونق تولید داشتیم.

روحانی اضافه کرد: دو مسئله دیگر را هم، مسئله قدرت خرید مردم را به ستاد اقتصادی و مسئله ارتباط جوانان و ملت ما با دنیا را به وزارت ارتباطات سپردم، تا مردم برای تماس‌شان با دیگران و جهان و به دست آوردن اطلاعات احساس نگرانی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ما در همان ماه‌های اولیه  و در همان صد روز اول در همه این زمینه‌ها قدم‌های اولیه را برداشتیم که گزارش آن را در اوایل آذر 92 بعد از 100 روز به اطلاع مردم رساندم،‌گفت: در زمینه مذاکرات هسته‌ای به توافق موقتی در آذر 92 رسیدیم و با آن، تحریم‌ها دیگر افزوده  نمی‌شد. در برخی موارد تحریم‌ها برداشته شد و ایران با 6 قدرت بزرگ برای یک توافق نهایی تصمیم گرفتند که مذاکرات خود را ادامه بدهند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های خوبی برای اشتغال انجام دادیم. در 94 و 95 هر سالی حدود 640 هزار نفر، اشتغال خالص بود. اگر در هشت سال قبل هم سالی 600 هزار درست می‌شد، امروز دیگر مشکلی به نام اشتغال نداشتیم. در اینجا لازم می‌دانم به ملت بزرگوار و عزیز عرض کنم که مسائل و مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل  نمی‌شود.

روحانی افزود: ما اگر اشتغال برای جوان‌مان می‌خواهیم، اولین قدم آن است که سرمایه‌گذاری‌ها افزوده شود و پول‌ها از دلالی به سمت سرمایه‌گذاری و بنگاه‌های اقتصادی هدایت شود؛ همینطور که با کلام و سخن شغل درست نمی‌شود. برای اینکه سرمایه گذاری ایجاد شود، نیاز به امنیت است.

وی افزود: مردم باید نسبت به فردای کشورشان و سال آینده کشورشان مطمئن باشند. چرا در سال‌های قبل 92 سرمایه‌گذاری‌ها متوقف و منفی شده بود به این دلیل که نمی‌دانستند ماه بعد و 2 ماه بعد با چه مشکلات و ناامنی‌هایی احتمالا مواجه می‌شوند. لحن سخن برخی مسئولان کشور ما قبل از سال 92 با دنیا، لحن تقابل بود. آنها هم با ما اینچنین صحبت می‌کردند

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: از روز اول پیامم به دنیا این بود که با ملت و کشور ایران با زبان تکریم حرف بزنید و زمانی مذاکرات هسته ای ما در مسیر درست قرار گرفت که دنیا این پیام را اخذ کرد و گرفت. بنابراین اگر شغل می خواهیم و اشتغال برای جوانان، باید زمینه برای سرمایه گذرای آماده شود. مردم به سادگی سرمایه را روی زمین نمی‌گذارند و به کار تولیدی مشغول نمی‌شوند، می‌روند به سمت دلالی که یکی دو هفته بعد به سودشان برسند.

وی با بیان این که زمانی مذاکرات هسته‌ای ایران در مسیر درست قرار گرفت که دنیا این پیام ملت ایران را گرفت، اظهار داشت: بر همین اساس اگر ما شغل برای جوانانمان می‌خواهیم باید زمینه برای سرمایه‌گذاری مهیا شود، مردم به سادگی سرمایه‌شان روی زمین نمی‌گذارند و به کار تولیدی مشغول نمی‌شوند. چرا که به دنبال کار دلالی می‌روند تا بتوانند در همان هفته و یا دو هفته بعد به سودشان برسند.

روحانی سرمایه‌گذاری را یک موضوع اعتماد برانگیز و اعتمادی بلند مدت دانست و افزود: در گذشته هم مردم ما این اعتماد بلندمدت را هم نداشتند به طریق اولی نیز ایرانیان خارج از کشور و همین خارجی‌ها نیز این اعتماد را نداشتند، اما امروز بعد از 3.5 سال اعتمادی را در کشورمان و جهان به وجود آوردیم که در خرید هواپیما افرادی که آمدند سرمایه‌گذاری کردند و فاینانس را تامین کردند و اقساطتش 18 ساله است یعنی این که یک سرمایه‌گذار خارجی آمده پولی را برای ایران اختصاص داده که در طول 18 سال آینده به اقساطش خواهد رسید این یعنی اعتماد جهان به ایران و اعتماد مردم به آینده و سرمایه‌گذارشان.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری سفرهای استانی خود در طول 3 سال گذشته، تصریح کرد: بنده به هر استانی که سفر کردم، از کارآفرینان داخلی و افرادی که اهل آن استان بودند و در خارج از کشور زندگی می‌کردند جلساتی را با آنها گذاشتم که همگی آنها در همان جلسات برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ اعلام آمادگی کردند و برخی از آن قول‌هایی که در آن جلسات داده شد اجرایی و عملیاتی شده است. 

روحانی در ادامه با بیان این مطلب که برخی از کلمه افتتاح خوششان نمی‌آید و اینگونه فکر میکنند که اگر ما این روزها به هر استانی وارد شویم دهها پروژه بزرگ آماده افتتاح هستند، گفت: فکر می‌کنند که ما دیروز تصمیم گرفته‌ایم و امروز آنها را افتتاح می‌کنیم، یک بنگاه تولیدی بزرگ که افتتاح می‌شود سال‌ها برای آن کار شده و از اول دولت نیز روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. 

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: ما در همین شیراز ورزشگاهی را افتتاح کردیم که از شروع کلنگ‌زنی آن 20 سال گذشته بود، 80 میلیارد خرج این ورزشگاه بود و 12 میلیارد در طول سال‌های قبل اختصاص داده شده بود و دولت 68 میلیارد اعتبار برای آن اختصاص داد تا این ورزشگاه افتتاح شود. این را هم بدانید که این ورزشگاه یک معضل برای مردم شیراز شده بود و سوال بود که چرا یک ورزشگاه 50 هزار نفری افتتاح نمی‌شود. افتتاح به معنی اعتماد مردم است، اعتماد به معنی سرمایه‌گذاری است و افتتاح به این معناست که ما در مسیر رشد و توسعه قرار داریم. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در تشریح دستاوردهای دولت در بخش پتروشیمی نیز گفت: در این دولت پتروشیمی‌های متعددی افتتاح شد، در طول مواد پتروشیمی در طول این 3.5 سال گذشته 9 میلیون تن افزایش داشته‌ایم و درآمد صادرات ما در پتروشیمی 5.5 میلیارد دلار اضافه شده است. بنابراین اولین شرط برای اشتغال اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری است و مردم باید برای سرمایه‌گذاری اعتماد کنند. 

روحانی بر همین اساس فن‌آوری را از الزامات ایجاد اشتغال دانست و گفت: برخی از بنگاه‌های اقتصادی امروز نیمه تعطیل است و تصمیمی‌ هم برای راه‌اندازی آن نباید بگیریم چرا که تجهیزاتش کهنه شده و برای سال‌های قبل است. در سال 95 که 24 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط توانستند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند 70 درصدشان قبل از این دولت متوقف شده بودند و فعالیت نمی‌کردند. وقتی یک کارخانه 15 سال تجهیزاتش مانده، امروز هم اگر راه‌بیفتند نخواهند توانست با دنیا رقابت کنند.

وی اضافه کرد: محصول ما باید رقابتی باشد تا پایدار بماند. باید رقابتی باشد تا کارخانه‌ای که افتتاح می‌شود پس فردا به تعطیلی نرود ما افتتاح پایدار می‌خواهیم. ما سرمایه‌گذاری‌ای می‌خواهیم که برای اشتغال پایدار به جوانان ما باشد نه این که جوانان ما وارد یک بنگاه تولیدی شوند و 2 سال بعد ناچار شوند که بنگاه را ترک کرده و آن بنگاه تعطیل شود. بنابراین برای فن‌آوری نیازمند این هستیم که شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شود. در این دولت 3هزار شرکت دانش‌بنیانی که مورد اعتماد ما بوده مجوز دریافت کرده و ما نیز به آنها وام داده‌ایم و کمک کردیم تا آنها شروع به کار کردند. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برای این که مردم بدانند این شرکت‌های دانش‌بنیان چقدر ارزشمند هستند درآمد این شرکت‌ها در سال گذشته 30 هزار میلیارد تومان بوده که این به این معنی‌است که ما با شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آوری می‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم.

روحانی در ادامه با بیان این مطلب که «خوب است آنهایی که با اینترنت و شبکه اجتماعی میانه خوبی ندارند بدانند که در سال گذشته صد هزار شغل از طریق فن‌آوری اطلاعات به وجود آمده» به اهمیت شبکه‌های اجتماعی در ایجاد اشتغال اشاره کرد و افزود: امروز مشاغل بسیاری از طریق اینترنت به وجود آمده است به طور مثال برخی از روستاییان عزیز ما از طریق شبکه‌های اجتماعی گردشگر خارجی برای روستایشان جذب می‌کنند و یا از طریق اینترنت صنایع دستی خودشان را صادر می‌کنند. امروز 27 هزار روستاهای ما در این دولت به اینترنت مجهز شده‌اند که این کار بزرگی است، البته کارهای بزرگتر دیگری هم برای روستاهایمان باید انجام دهیم. 

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: امروز خوشحالم که به مردم عزیزمان اعلام کنم که هیچ روستای 10 خانواری وجود ندارد که برق نداشته باشد و هیچ روستای 20 خانواری وجود ندارد که در آن برای آب‌رسانی تلاش نشده باشد. امروز اکثر روستاهای ما از نعمت گاز برخوردارند و تا پایان این دولت حدود 10هزار روستای ما از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شرط اشتغال فن‌آوری و مدیریت بازار خرید و صادرات است، اظهار داشت: ما در سال 94 با مشکلی مواجه شدیم و آن این بود که برخی از بنگاه‌های ما محصولات‌شان در انبارها ذخیره شد، که علتش این بود مردم قدرت خرید نداشتند، بنابراین باید در مردم قدرت خرید ایجاد کنیم و بازار صادرات نیز در دنیا برای خودمان کسب کنیم. برای این که بازار صادرات داشته باشیم باید تعامل سازنده با جهان برقرار کنیم. 

روحانی ادامه داد: بنده 4 سال پیش به مردم عزیز قول دادم و گفتم که اقتصاد را نجات خواهم داد و تعامل سازنده با جهان برقرار خواهم کرد و اینگونه هم شد و به حمدالله ما تعامل سازنده‌ای با جهان شروع کردیم. 

وی تصریح کرد: ما برنامه‌ریزی خوبی را از سال گذشته برای اشتغال شروع کردیم در شورای عالی اشتغال که از 5 بهمن گذشته شروع به کار کرده طرحی را تحت عنوان طرح کارورزی به تصویب رساندیم، سپس این طرح را در 2 استان به عنوان نمونه شروع کردیم. در این طرح جوانان ما برای 4 تا 6 ماه دوره‌های آموزشی گذاشته و کمک‌هایی به آنها داده شد و هم زمان این جوانان در بنگاه‌های مختلف مشغول به کار شدند و اگر بنگاه‌ها از کار آنها راضی بودند آنها به کارشان ادامه می‌دادند که با بررسی‌های ما معلوم شد که 70 درصد از این جوانان جذب بنگاه‌ها شدند و در واقع در این بنگاه‌ها باقی ماندند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به طرح کارورزی گفت:  طرح کارورزی اولین طرح دولت دوازدهم خواهد بود و مردم ایران شاهد این طرح خوب خواهند بود. 

وی با اشاره به جذب سرمایه‌ برای ایجاد اشتغال گفت: مردم ما باید بدانند که ما برای اشتغال نیاز به سرمایه داریم و باید سرمایه جذب کنیم، من به مردم می‌گویم که در سایه برجام از امسال‌، درآمد ما از نفت و سایر محصولات وابسته به آن، به 20 میلیارد دلار می‌رسد. تصمیم‌گیری برای ایجاد اشتغال سرمایه می‌خواهد و من به مردم عزیز می‌گویم، که ما از امسال به بعد سالی 15 میلیارد دلار از طریق صادرات نفتی و سایر فراورده‌هایش به صندوق توسعه می‌ریزیم و این یعنی تا پایان دولت دوازدهم این درآمد به 60 میلیارد دلار می‌رسد، که از این پول باید اهرمی ایجاد کرد تا بانک‌ها نیز در سرمایه‌گذاری شرکت کنند. از طرفی از سرمایه‌گذاری خارجی نیز می‌توانیم استفاده کنیم، وقتی که صندوق ما وارد سرمایه‌گذاری شود ما می‌توانیم 140 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری کنار بگذاریم. این سرمایه‌گذاری است که می‌تواند اشتغال ایجاد کند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اشتغال جوانان گفت: من در اینجا می‌خواهم به مردم عزیز بگویم که برای اشتغال جوانان در 2 زمینه باید بسترسازی کنیم. یکی صادرات غیرنفتی که در این 4 سال به حمدالله رو به رشد بوده، تصمیم ما در دولت آینده این است که صادرات غیرنفتی را به 2 برابر افزایش دهیم. امروز 50 میلیارد دلار از صادرات غیر نفتی درآمد داریم که باید این میزان به 100 میلیارد دلار برسد، که این کار شدنی است. 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: من در سفرهای اخیرم به کشورهای آسیایی دور دیدم که کشورهایی مانند ویتنام، مالزی و تایلند در سال حدود 200 میلیارد دلار صادرات و حدود 200 میلیارد دلار هم واردات دارند که مجموع صادرات و واردات آنها به 400 میلیارد دلار می‌رسد، که ما هم می‌توانیم به سطح از صادرات و واردات برسیم.  کاری که ما کردیم، این بود که مردم را نسبت به آینده امیدوار کردیم و وظیفه ما این بود که فضا را باز کنیم. اگر این امیدی که در مردم است همه کمک می‌کردند و آنهایی که مخالف دولت بودند هم به خاطر ملت‌شان و به خاطر کشورشان کمک می‌کردند و می‌آمدند در کنار دولت و بذر یاس در دل مردم نمی‌پاشیدند شرایط بهتری برای کشور رقم می‌خورد. 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: مگر می‌شود مردمی به دولت منتخب خودشان امید نداشته باشند و به نظام امید داشته باشند؟ اگر ما مردم را از دولت وقت که مورد حمایت مردم است مایوس کنیم معنی آن این است که از نظام مایوس کرده‌ایم. مگر ما می‌توانیم نشاط در جوان‌هایمان ایجاد کنیم بدون این که فضای ارتباطات را تسهیل کنیم. آیا ما می‌توانیم زیرساخت‌های اینترنتی را تقویت نکنیم و جوان‌های ما با نشاط باشند؟

حجت الاسلام روحانی با اشاره به پیشرفت زیرساخت‌های ارتباطی در دولت یازدهم گفت: امروز ما می‌بینیم که چگونه در این زمینه علی‌رغم فشارهایی که بر دولت بوده ما ایستادگی کردیم و زیرساخت‌ها را آماده کردیم. با این امکانات است که می‌شود، اشتغال به وجود آورد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مگر می‌شود ما به فکر اشتغال، تولید، رونق اقتصاد باشیم و فضا را برای اقتصاد، رقابتی نکنیم؟ ما نباید سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و کارآفرین را برای رقابت بترسانیم. رقابت اقتصادی ما باید رقابتی سالم و منصفانه باشد. نمی‌شود یک بنگاه اقتصادی پشتوانه‌اش، پشتوانه امنیتی و سیاسی باشد و از طرف دیگر سرمایه‌گذاران را دعوت کنیم به این که در اقتصاد حضور پیدا کنند.  باید برخی از بنگاه‌های اقتصادی که به برخی دستگاه‌های امنیتی وصل هستند بروند در نقاط مرزی کار کنند، باید فضای مرکزی کشور را برای کارآفرینان سرمایه‌گذاران و جوانان باز گذاشت. مگر می‌شود به مردم سخت‌گیری کرد در عین حال امید داشت به این که کشور ما از لحاظ اشتغال و تولید از همه کشورها برتر و بالاتر باشد. 

حجت الاسلام روحانی با اشاره به مهار تورم در دولت یازدهم، اظهار داشت: من خوشحالم امروز دیگر راجع به تورم کمتر بحث می‌شود، چون مردم می‌بینند که تورم مهار شده و ما امروز به تورم تک رقمی رسیده‌ایم. من خوشحال که ملت ما به آینده امیدوار است و به همین دلیل است که در بخش‌های مختلف در حال سرمایه‌گذاری است. من خوشحالم از این که جوان‌های ما آگاهند که عده‌ای نباید از دفاع مقدس و مقدسات کشور و از دین برای خودشان و گروه‌شان استفاده کنند. اینگونه می‌خواهیم مردم را به دین دعوت کنیم؟ در حالی که دین و انقلاب فرای احزاب است، رهبری معظم انقلاب فرای احزاب است. ما اینگونه می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم؟ اشتغال برای حزب خودمان، یا اشتغال گسترده؟ 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، افزود: اشتغال فقط برای مردها یا برای خانم‌ها نیز می‌خواهیم اشتغال درست کنیم، اشتغال برای شهرنشینان یا اشتغال برای روستاییان هم می‌خواهیم ایجاد کنیم؟  ما در پی اشتغال گسترده در کشور هستیم و برای اشتغال گسترده باید صادرات غیرنفتی را گسترش بدهیم. ما برای اشتغال باید در کشور به رونق صنعت توریسم بپردازیم، که یکی از صنایعی است که به سرعت اشتغال ایجاد می‌کند. 

 وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های دولت یازدهم در زمینه رونق گردشگری گفت: تصمیم‌ دولت این است که سالانه یک میلیون نفر به گردشگران اضافه کند، اگر بتوانیم یک میلیون گردشگر خارجی اضافه کنیم که در این دولت به حمدالله 12 درصد افزایش داشتیم، می‌بینیم چقدر اشتغال ایجاد می‌شود.  ما زیربناهای گردشگری را در دولت یازدهم آماده کردیم، هتل 4 و 5 ستاره ساختیم، جاده‌ها و راه‌آهن را نوسازی کردیم. ما در بحث راه‌آهن ناوگان خود را نوسازی کردیم، چرا که در صنعت گردشگری فقط بحث ناوگان هوایی نیست که اهمیت دارد، اگر می‌خواهیم جذب گردشگر کنیم باید ناوگان‌مان را نوسازی کنیم.  ما 160 لکوموتیو و 100 واگن باری و مسافربری وارد کردیم، یا در حال وارد کردن هستیم.

وی با اشاره به دستاوردهای دولت در زمینه تولید و اشتغال گفت: ما در زمینه تولید و اشتغال قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم و امروز باید فعالیت خود را ادامه بدهیم تا فقر ریشه‌کن شود و تا این که معیشت خانواده‌ها بهتر شود. ما در دولت یازدهم تلاش کردیم تا حقوق بازنشستگان را افزایش بدهیم و تلاش کردیم که دریافتی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را به بیش از 3 برابر افزایش دهیم که این امر محقق شد. امروز دریافتی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به نسبت سال 92 بیش از 3 برابر افزایش پیدا کرده است. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان در دولت یازدهم اظهار داشت: کمترین دریافتی بازنشستگان در سال جدید بیش از یک میلیون و 150 هزار تومان است و ما این مسیر را ادامه خواهیم داد. 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، همچنین آرامش و امنیت در جامعه مورد توجه قرار داد و افزود: در کنار زندگی و اقتصاد باید در جامعه آرامش لازم را به وجود آوریم. با ایجاد آرامش و از بین بردن فضای امنیتی مردم احساس خواهند کرد که به امنیت لازم رسیده‌اند. ما اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت حرکت کنیم باید دغدغه‌های داخلی را کم کنیم، فاصله‌ها را کم کنیم تا همه مذاهب و اقوام احساس آسودگی و آرامش کنند.

وی با بیان این که اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت قرار گیریم باید فضای دانشگاههای ما امن باشد، اما امنیتی نباشد، گفت: خوشحالم که امسال در 16 آذر کسی بحث نکرد که در دانشگاه اجتماع و تظاهرات باشد یا نباشد، در 16 آذر تمامی تفکرات مختلف احساس می‌کنند که می‌توانند مطالب خود را بیان کنند. 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در ادامه به موضوع آزادی اشاره کرد و افزود: آزادی مسئله مهم برای ملت و برای رشد جامعه است، مردم باید احساس آزادی در همه زمینه‌ها را داشته باشند. امروز نقد از دولت و رئیس جمهور آزاد است و حتی عده‌ای فکر می‌کنند که جایزه هم می‌گیرند،‌ لذا فضای خوبی است و امروز مردم احساس نمی‌کنند که اگر از مسئولان انتقاد کرده‌اند و یا از مشکلی که در جامعه وجود دارد انتقاد کرده‌اند، فردا احضار و پس‌فردا دستگیر می‌شوند.

"بنده به وزارت کشور و وزارت اطلاعات دستور داده‌ام که برای آزادی مردم در شرایطی اگر فردی جرمی کرده بود با او برخورد کنند. در حریم خصوصی و زندگی مردم جستجو و مداخله نداشته باشیم. در همین زمینه پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی را در 100 روز اول این دولت تهیه کرده بودیم و در سال گذشته به مرحله نهایی رسانیدم و به همه دستگاه‌های اجرایی، حقوق شهروندی را ابلاغ کردیم، تا مردم هم از حقوق خود مطلع باشند و هم احساس کنند از عزت و کرامت برخوردارند. "

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: امروز ایرانیان داخل و خارج کشور احساس عزت بیشتری می‌کنند و آنهایی که روزگاری دنبال ایران هراسی و اسلام هراسی بودند زبانشان کند شده است چرا که می‌دانند ایران پرچم‌دار مبارزه با خشونت و تروریسم است، می‌دانند که ایران نظریه فضای عاری از خشونت را در سازمان ملل به تصویب رسانده امروز دنیا احترام دیگری برای کشورمان قائل است. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر فعال بودن استان‌های مرزی در زمینه صادرات به موضوع قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد حجم قاچاق کالا 25 میلیارد دلار بود اما امروز اعلام می‌کنم که این رقم به 12 و نیم میلیارد دلار رسیده است و 50 درصد قاچاق کالا کاهش یافته است و اگر مجبور هستیم که این میزان را به صفر برسانیم و قاچاق برای همیشه در کشور ما رخت ببندد استان‌های مرزی ما باید به سمت صادرات بروند و گردشگری و صادرات کشور ما را متحول خواهد کرد. 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: از مردم، فرهنگیان، دانشگاهیان، روستاییان، شهری‌ها و از همه مردم بخواهیم که دست به دست هم دهیم و به آینده‌یمان امیدوار باشیم و سرنوشت‌مان را در 29 اردیبهشت بسازیم. در 3.5 سال گذشته نشان دادیم که مشکلات هرچه هم بزرگ باشد ما قدرت حل آن را داریم، البته ادعا نمی‌کنیم همه مشکلات حل شده و مردم دیگر مشکل ندارند، اما به امید خدا و با حمایت و کمک مردم امیدواریم مشکلات را ریشه‌کن کنیم. دولت به مردم خود اعتماد دارد و مردم نیز به دولت اعتماد خواهند کرد و افتخار و حماسه بزرگی را در روز 29 اردیبهشت با حضورمردم و در صف‌های طولانی اخذ رای رقم خوهیم زد، تا یک بار دیگر اعلام کنیم اینجا سرزمین مردم‌سالاری دینی، سرزمین جمهوریت و سرزمین اسلامیت است. 


میرسلیم:برای نجات کشور با اتکای به تجربه و تخصص امیدوارم


سید مصطفی آقا میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رادیو ایران، اظهارداشت: پدرم فرد مذهبی بود و اهتمام فراوان به آموزش مذهبی من داشت.

میرسلیم در ادامه معرفی خود گفت: در فرانسه رشته مهندسی مکانیک را انتخاب و مشغول تحصیل شدم که با توجه به شرایط، تصمیم گرفتم به ایران برگردم و منجر شد به بهبودی. در سال ۵۰ مدرک کارشناسی در رشته مکانیک را از دانشگاه فرانسه گرفتم و برای تخصص در دانشگاه نفت پاریس مشغول به تحصیل شدم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بعد از تحصیل در فرانسه مشغول به کار شدم، گفت: از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ به عنوان مهندس تحقیق در این کارخانه مشغول کار شدم و تجربیات زیادی کسب کردم.

وی با اشاره به فعالیت‌های سیاسی و مذهبی‌اش در فرانسه ادامه داد: در آنجا قصد داشتیم مسجدی به پا کنیم اما امکانات مالی نداشتیم؛ در سال ۵۴ با اوج گرفتن فعالیت انقلابی و با توشه فراوان تصمیم گرفتم به ایران بیایم. از طریق سفارت اقدام کردم و از دو دانشگاه برایم پذیرش آمد؛ من پلی‌تکنیک یعنی دانشگاه امیرکبیر امروز را انتخاب کردم.

میرسلیم تصریح کرد: بعد از مصاحبه‌ای که با من شد، در مهرماه همان سال مشغول تدریس شدم. بعد با پیشنهاد ماشین‌سازی اراک به عنوان استاد طراحی مشغول به کار شدم. در تهران وضعیت عبور و مرور پیچیده شده بود و پیشنهاد تأسیس مترو در آن زمان مطرح شده بود و مدیرعامل آن زمان از من دعوت کرد با توجه به بلد بودن زبان فرانسه به عنوان مدیر بهره‌برداری مترو مشغول شوم و پس از آن همکاری خود را آغاز کردم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: از سال ۵۴ تا ۵۷ فعالیت انقلابی در کشور صورت می‌گرفت و دوبار با تعطیلی دانشگاه‌ها مواجه شدیم و با استادان دانشگاه تصمیم به موضع‌گیری سیاسی گرفتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در سال ۵۷ که تظاهرات شروع شده بود در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردیم و در یک راهپیمایی تیری به من اصابت کرد و مجبور شدم صحنه را ترک کنم و بعد از آن موفق نشدم در تظاهرات ۱۷ شهریور میدان ژاله شرکت کنم.

وی با بیان اینکه در زمستان سال ۵۷ قبل از فرا رسیدن بهمن، جامعه اسلامی دانشجویان به من مأموریت دادند تا پیامی را در نوفل‌لوشاتو تقدیم امام (ره) کنم و در نهایت امام (ره) فرمودند «موفق باشید». وقتی برگشتم یکی از استادها شهید شده بود و بعد نام خیابان ویلا به استاد نجات‌اللهی نامگذاری شد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به تشکیل جامعه اسلامی دانشگاهیان پیش از انقلاب و دستور امام به دولت موقت برای برگزاری همه‌پرسی، اظهار داشت: دولت برای انجام همه‌پرسی آمادگی کامل نداشت و ما از طریق حزب جمهوری اسلامی به کمک دولت شتافتیم. من که به عنوان عضو شورای مرکزی حزب توسط آیت‌الله موسوی اردبیلی معرفی شده بودم، همزمان در ساماندهی به تشکیلات سپاه همکاری داشتم.  

وی با اشاره به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۵۸ خاطرنشان کرد: آمریکا هیچ‌گاه نخواست قدر ملت ایران، انقلاب و رهبر آن را بداند و مدام با توطئه و فتنه می‌خواستند اخلال ایجاد کنند. تمام کارکنان سفارت گروگان گرفته‌ شدند و در این فاصله دولت موقت نتوانست بر پا بماند و سقوط کرد.  

میرسلیم با اشاره به دوران حضورش در معاونت سیاسی وزارت کشور و انتخاب اولین رئیس‌جمهور گفت: در مجلس اکثریت آراء را حزب جمهوری اسلامی به دست آورد و یکی از افراد که برای پست نخست‌وزیری معرفی شد، من بودم و بنی‌صدر من را به عنوان نامزد نخست‌وزیری به مجلس معرفی کرد.  

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: ما در دوران وزارت کشور با مشکلات مختلفی برخورد کردیم، در ماجرای آمل من به این شهر رفتم و به مردم پشت‌گرمی دادم و با این حمایت مردمی شهر پاکسازی شد.  

وی با بیان اینکه با وقوع جنگ تحمیلی در اواخر شهریور ۵۹ من سرپرست شهربانی بودم، یادآور شد: مجموع حملات دشمن یک مشکلی ایجاد کرد و خانواده‌های مختلفی آواره شدند. من آمادگی خودم را برای سامان‌ دادن جنگ‌زدگان به شهید رجایی اعلام کردم و با یک کار امدادی و شناسایی دقیق علمی امکان اسکان و حتی اشتغال جنگ‌زدگان را فراهم کردیم. هنگامی که خدمت امام رسیدیم، ایشان ضمن تقدیر فرمودند، جنگ زدگان لشکری شدند در مقابل صدام.  

میرسلیم با اشاره به دوران ریاست‌جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: ایشان از من خواستند برای ساماندهی نهاد ریاست‌جمهوری و مشاورت ایشان خدمت‌شان بیایم و با استقبال خدمت‌شان رفتم، با انتخاب مجدد ایشان توانستم به عنوان نخست‌وزیر معرفی شوم، اما مقرر شد نخست‌وزیری میرحسین موسوی ادامه پیدا کند.  

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: در دولت هاشمی مشاور تحقیقات رئیس‌جمهور شدم و بنا به دعوت آیت‌الله خامنه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز عضو بودم. در سال ۷۲ لاریجانی از وزارت فرهنگ به صدا و سیما رفت و از من خواستند وزارت فرهنگ را قبول کنم. من کار خود را از اسفند ۷۲ آغاز کردم و اولین نمایشگاه قرآنی را شکل دادیم و پیشرفت‌های خوبی در زمینه جهانگردی و ایرانگردی حاصل شد. فیلم‌های فاخری تولید شد که نمونه و نظیر آن کمتر مشاهده شد.  

وی با اشاره به حضورش در ساختار مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز افتخار می‌کنم که در تدوین بیش از هزار بند از سیاست‌های کلی کشور، حضور داشته و آشنا بودم. در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و علمی و کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با مسائل مختلف کشور آشنا شدم.  

میرسلیم اظهار داشت: در سال ۷۶ با روی کار آمدن خاتمی از من دعوت شد برای وزارت فرهنگ برنامه دهم، اما من به رئیس‌جمهور منتخب گفتم، شعارهای انتخاباتی شما با من منطبق نیست و باید وزیری را معرفی کنید که با شعارهای شما منطبق شود.  

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به بازدیدش در سال ۷۶ از مجموعه ایران خودرو و دعوت از وی برای طراحی موتور ملی، گفت: با استخدام نیروهای متخصص و جوان قول دادیم ظرف ۵ سال موتور ملی به انجام برسد و ما موفق شدیم در سال ۸۵ با فعالیت خوب جوانان موتور ملی را تولید کنیم. در سال ۸۵ از این موتور رونمایی شد و در سال ۸۷ به تولید انبوه رسید.  

وی افزود: من ادعا می‌کنم بسیار خوب می‌توانیم هسته‌ها و نهادهای دانش‌بنیان را تاسیس و مشکلات اشتغال را در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات برطرف کنیم.

میرسلیم با اشاره به حضورش در فدراسیون نجات غریق و غواصی گفت: ما سالانه با ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر غریق در دریای خزر مواجه بودیم و با آموزش نجات غریق در طول ۱۰ سال توانستیم بیش از ۷۵ هزار نفر را نجات دهیم و امیدواریم ظرف اقتصادی کشور را با اتکای تجربه‌ای که در زمینه‌های علمی، فرهنگی مورد تقدیر قرار گرفت، نجات دهیم. با اتکای به تجربه و تخصص همکارانی مخلصی که آماده هستند امیدوارم در چاره جویی برای نجات کشور موفق بشویم.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول
آخرین اخبار