بازدید 5405
صادرات تسلیحاتی ایتالیا با فروش جنگنده های یوروفایتر به کویت در سال 2016 میلادی 85.7 درصد افزایش داشت.
کد خبر: ۶۸۸۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰ 27 April 2017
صادرات تسلیحاتی ایتالیا با فروش جنگنده های یوروفایتر به کویت در سال 2016 میلادی 85.7 درصد افزایش داشت.

به گزارش ایرنا، نخست وزیری ایتالیا روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود به پارلمان اعلام کرد که صادرات تسلیحاتی در سال 2016 میلادی به 14.6 میلیارد یورو رسید که نسبت به 7.9 میلیارد یورو در سال 2015 میلادی 85.7 درصد افزایش پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، 50 درصد از ارزش این صادرات تسلیحاتی برابر با 7.3 میلیارد یورو مربوط به فروش 28 فروند جنگنده یوروفایتر 'Eurofighter ' به کویت می شود.

 ایتالیا همچنین به کشورهای انگلستان، فرانسه، اسپانیا و عربستان سعودی (427.5 میلیون) و آمریکا، قطر، نروژ و ترکیه (133.4 میلیون) صادرات تسلیحاتی کرده است.

در این گزارش آمده است: ایتالیا مجموعا به 82 کشور جهان تسلیحات صادر می کند و در مکان های نخست جدول جهانی صادرات اسلحه قرار دارد. بیشترین صادرات تسلیحاتی ایتالیا، علاوه بر جنگنده ها (8.8 میلیارد یورو) ، شامل بمب ها، اژدر راکت و موشک ها به ارزش 1.2 میلیارد یورو می شود.

در حالی که صادرات این کشور در سال 2014 میلادی تنها به 2.9 میلیارد یورو می رسید.

البته واردات اسلحه نیز به رکورد جدیدی در سال 2016 رسید. بر اساس گزارش مذکور واردات تسلیحاتی ایتالیا به 612 میلیون یورو رسید که 169 درصد نسبت به سال 2015 افزایش پیدا کردخ و بیش از 82 درصد از تسلیحات وارداتی از آمریکا خریداری شده است.

به گزارش ایرنا، در ابان ماه گذشته برخی از نمایندگان پارلمان ایتالیا وابسته به جنبش پنج ستاره (اپوزیسیون) با ارائه دادخواستی به دادستانی رم، خواستار تحقیقات قوه قضاییه پیرامون فروش احتمالی تسلیحات نظامی به عربستان سعودی که بدون مجوز سازمان ملل متحد جنگی خونین با یمن را آغاز کرد وتاکنون هزاران نفر غیرنظامی را کشته، شدند.

نمایندگان پارلمانی جنبش پنج ستاره اظهار داشتند: این دادخواست بر اساس اخبار مختلف برخی مطبوعات بویژه گزارشات برنامه تلویزیونی 'Le Iene' با استناد به مدارک ویدئویی در ارتباط با مسئولیت ایتالیا در نقض قانون شماره 185 مورخ 1990 میلادی مبتنی بر ممنوعیت صادرات و ترانزیت سلاح به کشورهای درگیر در جنگ که کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر را رعایت نمی کنند، تنظیم و به دادستانی تسلیم شده است. درگزارش برنامه تلویزیونی مذکور، بمب منفجر نشده ای در یمن نشان داده می شود که بر اساس کدهای شناسایی اش، در کارخانه 'Rwm Italia Srl 'ایتالیا تولید شده است.
 
پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها نیز در ماه های اخیر با تاکید بر اینکه قدرت های جهانی با صنعت مرگ آفرین جنگ و سود فروش تسلیحات زنده اند، از کشورهایی که با ساخت و فروش تسلیحات و جنگ آفرینی سود می برند، به شدت انتقاد کرد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب