بازدید 18027
۴
کد خبر: ۶۸۷۷۶۹
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰ 24 April 2017
روستاهای پلکانی کردستان و کرمانشاه مقصد جدید گردشگران خارجی شده‌اند. شیوه زندگی و معیشت آنها که درصف جهانی شدن قرار دارند برای گردشگران خارجی واجد جذابیت‌های بسیاری است. هر چند بافت تاریخی خیلی از آنها درست زمانی که توجه گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب کرده‌اند در حال تغییر است.
 
به گزارش روزنامه ایران، «سفیر ژاپن در برابر طاق بستان تعظیم کرد و گفت: در برابر روح بزرگ ایرانی‌ها تعظیم می‌کنم. توریست‌های ایتالیایی وقتی طاق بستان را دیدند به گریه افتادند و گفتند صاحبان این تمدن انسان های با فرهنگی هستند.سفیر هند از طاق بستان دل نمی‌کند.» این بخشی از خاطرات «کیهان مومیوند» باستان‌شناس و کارشناس سایت ساسانی طاق بستان در گفت‌وگو با روزنامه ایران است. او تعداد گردشگران طاق بستان را در دولت یازدهم بیش از دو برابر سال‌های گذشته می‌داند و می‌گوید: بیش از هر کشوری آلمانی‌ها به دیدار این اثر 1600تا 1400 ساله می‌آیند.او از حضور کانال‌های تلویزیونی ژاپن و آلمان برای معرفی طاق بستان خبر می‌دهد و می‌گوید: «کرمانشاه جایگاه قدیمی‌ترین‌هاست و نقش برجسته «آنوبانی‌نی» در قصر شیرین 4 هزارسال قدمت دارد.»روستای پلکانی «پالنگان» کرمانشاه هم به گفته دهیار روستا در سال گذشته میزبان 2هزار گردشگر خارجی بوده است.
 
شهریار شکراللهی  در گفت وگو با روزنامه ایران می‌گوید: در حال حاضر روستاییان 21 خانه مسافر را برای پذیرایی از گردشگران آماده کرده‌اند. ما اینجا گردشگرهایی  داریم که هر وقت به این روستا می‌آیند ممکن است حتی یک ماه هم بمانند؛ او حتی با روستاییان کوچ رو «هوار» هم می‌رود. هوار ییلاق روستاییان است که در نقطه‌ای نزدیک و در ارتفاع بالاتری از روستا قرار دارد. خانه‌های بدون سقف پالنگانی‌ها در هوار مناسب است برای پژوهش. همزمان با گفت‌وگوی او با خبرنگار ما، گردشگر استرالیایی در حال رقص کردی با روستایی‌هاست. به گفته او شب مانی گردشگران خارجی و داخلی در روستا  بین دو تا سه شب است. حضور 13هزار رأس گاو یکی از جاذبه‌های گردشگری روستاست. او می‌گوید: گردشگران خارجی از ما خواسته‌اند تا اجازه ندهیم بافت روستا تخریب شود یا تغییر یابد. روستای پالنگان به همراه 30 روستای دیگر در صف جهانی شدن هستند.مرادی بیستونی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از افزایش 4 هتل به هتل‌های استان خبر می‌دهد و می‌گوید: «اقامت در هتل‌های استان بیشتر شده که هم می‌تواند به دلیل ورود گردشگر بیشتر و هم افزایش فرهنگ گردشگر‌پذیری باشد.»او از افزایش اقامتگاه‌های بومگردی در استان هم خبر می‌دهد و می‌گوید: «اقامتگاه‌های بومگردی و اکوتوریسم در جوامع محلی تأثیر خوبی دارد.»مرادی بیستونی گردشگران خارجی استان را بیشتر ازآلمان می‌داند و از حضور گردشگران خارجی از کشورهای فرانسه، هلند، چین، کره و  ژاپن سخن می‌گوید.او نزدیکی به عراق را در ایجاد پدیده کولبران بازارچه‌های مرزی و افزایش گردشگران کرد و عراق مؤثر می‌داند و می‌گوید: «370 کیلومتر مرز مشترک داریم.»دلشاد عزیزی مدیر عامل یک شرکت توریستی روستایی هم می‌گوید: تبلیغات و اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی در یک سال گذشته پای گردشگران خارجی را به روستای پلکانی خانقاه پاوه در کرمانشاه باز کرده است. آنها پارسال گردشگرانی از آلمان، سوئد، انگلیس و... داشتند و امسال میزبان گردشگران گرجی هم بودند.

معاون گردشگری کشور، با تأکید بر اینکه روند صنعت گردشگری در کشور امیدوارکننده است و گردشگری امری سیاسی نیست، گفت: «درآمد حاصل از گردشگری بین سال‌های 92 تا 95، بیش از 32 میلیارد دلار بوده و در این مدت 19میلیون و 900هزار نفر گردشگر خارجی وارد کشور شده‌اند.»
 
مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، روز گذشته، در نشست خبری «همایش گفتمان فرهنگ میهما‌ن‌نوازی با رویکرد توسعه گردشگری»، گفت: «بحث درآمد از صنعت گردشگری یکی از موضوعات مهمی است که همیشه مورد توجه بوده است؛ ما برای استفاده از سیستم حساب‌های اقماری با مرکز آمار ایران به جمع‌بندی رسیده‌ایم و بزودی قرارداد اجرای دو یا سه مورد استفاده از حساب‌های اقماری را با این مرکز خواهیم بست.»رحمانی‌موحد تصریح کرد: «ما برای جمع‌بندی درآمد حاصل از صنعت گردشگری دو پایه آماری داریم. همه دنیا براساس یک تعریف ثابت از گردشگری آمار خود را اعلام می‌کنند. بنابر نظر سازمان جهانی جهانگردی، کسی که بیش از 24 ساعت در کشوری بماند، شغل نداشته و کسب‌وکاری نداشته باشد، گردشگر است و براساس همین چارچوب میزان مخارج هر گردشگر در غرب آسیا بین 1520 تا 1750 دلار است. ما میانگین این مقدار را درنظر می‌گیریم و با 1650 دلار، درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی به کشور را محاسبه می‌کنیم.»
 
او یادآور شد: «در دولت تدبیر و امید 19میلیون و 900هزار نفر از سال 92 تا پایان سال 95 وارد کشور شده‌اند که از ورود این گردشگران خارجی، بیش از 32میلیارد دلار نصیب کشور شده است. این میزان درآمد با محاسبه تمام امکانات اعم از حمل‌ونقل، سوغات و سایر خدماتی است که در کشور به گردشگران خارجی عرضه می‌شود.»معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «این پایه‌های آماری کاملاً روشن و قابل‌دفاع است. روند گردشگری بسیار امیدبخش است و ما نباید گردشگری را حوزه‌ای سیاسی بدانیم. باید از این آمار و ارقام برای منافع این بخش و توسعه صنعت گردشگری بهره‌برداری کنیم.»
 
او همچنین در مورد تبدیل شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه اظهار کرد: «باید به این قضیه توجه شود که آیا پیشنهاد عرضه‌شده ما را از نقطه‌ای که هستیم به نقطه بهتری سوق می‌دهد یا نه. باید دید افرادی که این پیشنهاد را ارائه کرده‌اند چه شاخص‌هایی را درنظر گرفته‌اند و آیا با وزارتخانه شدن این سازمان بودجه‌اش بیشتر می‌شود؟ آیا قوانین اجازه می‌دهد که دولت بزرگ‌تر شود؟ این در حالی است که قوانین بالادستی بر کوچک‌تر شدن دولت تأکید دارد.»
 
رحمانی‌موحد تصریح کرد: «آیا پیشنهادکنندگان این طرح ضمانت می‌کنند که با وزارتخانه شدن این سازمان، این سه عنصر اصلی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در کنار یکدیگر باقی بمانند. قطعاً با تبدیل شدن این سازمان به وزارتخانه، جایگاه گردشگری تنزل پیدا می‌کند و فقط می‌توان امیدوار بود که دسترسی به وزیر آسان می‌شود. آیا دسترسی آسان به وزیر مشکلی حل می‌کند و توسعه گردشگری را به‌دنبال دارد؟»معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «فهرست دلایل پیشنهادکنندگان این موضوع باید عرضه شود و این اقدام باید مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد.»
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۴
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
بسیارخوشحال شدم بسیارخوشحال ...گردشگری درایران برنامه متقن وجامعی نداردقرارگرفتن نام های بلندی چون کرمانشاه وکرمان ما درکنارمقاصدمهمی چون اصفهان مشهدشیراز تبریزو...می تواندپکیج مناسبی دراختیار گردشگرتاریخی بگذاردوشایدانگیزه ای برای مدیران شهرهای یادشده جهت حفاظت ازباقیمانده میراث این مناطق هم بشود...
امين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
با سلام متاسفم كه هنوز كار حرفه اي و تخصصي در صنعت توريسم نداريم و در بهترين حالت چسم به درآمد از توريست بسته ايم. چند روز پيش با دو توريست مجارستاني صحبت ميكردم پرسيدم طي 2 هفته اقامت در ايران از چه ناراضي بودند - گفتند از اينكه خيلي جاها از جمله مسجدي در اصفهان از توريست چندين برابر وروديه ميگيرند كه بنظرسان منصفانه و دوستانه نيست - به اينها اضافه كنيد امكانات سرويس هاي بهداشتي مان را - خود بخوان حديث مفصل از اين مجمل.
مهراب هدایت جهان آباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
اگر زیرساختهای اصلی مانند هتل ، خطوط مافربری هوایی و ریلی و زمینی و برخی معظلات اداری و بوروکراسی موجود در ساختار اداری کشور حل شود جاذبه های فرهنگی و اجتماعی و اقلیمی ایران آنقدر زیاد است که هیچ کشوری در دنیا این همه مزیت را ندارد . شما نگاهی به عشایر و کوچی ها در ایلام و یاسوج و کردستان و فارس و لرستان و بختیاری و..... بندازید تا متوجه این واقعیت شوید . در کرمان و یزد و بوشهر و فارس و اصفهان و سمنان ساختار روستاها و زندگی روستایی از جاذبه های مطلوب توریستها است . شمال و آذربایجان و اردبیل بهترین طبیعت را برای گردشگران دارد . رشته کوه دنا و دموند و زردکوه و سهند و سبلان برای اکوتوریسم حرفهای زیادی دارند و..... اینجا سرزمین نعمت و برکت و درآمد است اگر خودمان بخواهیم !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
بسمه تعالی
حضور گردشگر باعث ایجاد امنیت و اشتغال پایدار در کشور است. خاصه در مناطق روستایی
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محسن فخری زاده طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مصباح یزدی لایحه بودجه 1400