بازدید 3139
رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که عدم عضویت ایران در پیمان های فراملیتی به عنوان نقیصه در سیاست خارجی ایران محسوب می شود ، گفت: سازمان همکاری های شانگهای می تواند خلاء عضویت ایران در سازمان های منطقه ای و فرامنطقه ای را برطرف خواهد کرد.
کد خبر: ۶۸۷۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳ 22 April 2017
جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن راهبردی خواندن عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای ،  گفت: پیمان همکاری های شانگهای یکی از پیمان های بین المللی اقتصادی ، سیاسی و نظامی جهان است که روسیه و چین به عنوان دو عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد که دارای حق وتو هستند در آن ایفای نقش می کنند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی نظیر ازبکستان ، تاجیکستان ، قزاقستان و قرقیزستان در سازمان همکاری های شانگهای عضویت دائم دارند و کشورهای ایران ، هند ، پاکستان و افغانستان به عنوان ناظر در این پیمان حضور دارند.

وی در ادامه افزود: گستره وسیعی از جمعیت و سرزمین های جهان را در بر می گیرد که با توجه به حضور روسیه و چین بازار بزرگی برای تولید و فروش در جهت همکاری های اقتصادی فراهم می کند.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که عدم عضویت ایران در پیمان های فراملیتی به عنوان نقیصه در سیاست خارجی ایران محسوب می شود ،  گفت: سازمان همکاری های شانگهای می تواند خلاء عضویت ایران در سازمان های منطقه ای و فرامنطقه ای را برطرف خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: همکاری در حوزه های اقتصاد آزاد ، همکاری های نظامی و امنیتی به عنوان رئوس برنامه های سازمان همکاری های شانگهای برای منافع راهبردی ایران دارای اهمیت است.

رحیمی جهان آبادی همچنین گفت: در زمینه های تعاملات فرهنگی ، توریسم و گردشگری ،مبارزه با تروریسم ، مبارزه با مواد مخدر ، همکاری های تجاری و اقتصادی ، انرژی می توان پروژه های متنوعی در سازمان همکاری های شانگهای تعریف کرد.

وی با اشاره به استفاده آمریکا از اهرم تحریم و فشار اقتصادی ، گفت: عضویت و همکاری های گسترده اقتصادی با اعضای سازمان شانگهای را می توان راهکار بی اثرکردن تحریم ها قلمداد کرد.

پیام سیاسی عضویت ایران در سازمان شانگهای

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که صف بندی های قدیمی بلوک شرق و بلوک غرب در حال بازسازی است ، گفت: حضور ایران در سازمان همکاری های شانگهای به عنوان عضو اصلی دارای پیام سیاسی است و نشان دهنده تمایل تهران به حضور در قطب شرق جهان است.

وی در تشریح صف بندی سازمان همکاری های شانگهای گفت: این پیمان در آسیای مرکزی و شبه قاره هند در چالش با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و در خاوردور در مقابل پیمان اپک رفتار می کند.

رحیمی جهان آبادی گفت: در نگاه کلان ، عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای به لحاظ نظامی و سیاسی با سیاست نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی در تناقض است.

وی تاکید کرد: باید مراقب باشیم که در شرایط فعلی در دامان شرق درنغلتد نکرده و استقلال همیشگی جمهوری اسلامی را حفظ نماییم.

این نماینده مجلس دهم گفت:ایران برای عضویت در سازمان همکاری های شانگهای و نوع رفتار دیپلماتیک در کنار اعضای این پیمان باید با مطالعات دقیق رفتار کند تا منافع ایران مورد تهدید صف بندی های جدید تقابلی قرار نگیرد.

وی گفت: ایران می تواند تعاملات خود را با اعضای سازمان همکاری های شانگهای گسترش دهد اما نباید در چارچوب این پیمان در عرصه سیاست بین الملل رفتار کند.

رحیمی جهان آبادی گفت: ایران برای پیوستن به پیمان شانگهای نباید عجله داشته باشد ولی از ظرفیت های این پیمان به بهترین شکل باید مورد توجه تهران قرار گرفته و استفاده شود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی