بازدید 2942
جلسه فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی با حضور جمعی از روسای انجمن های تولیدی صنعت غذا در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.
کد خبر: ۶۸۵۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲ 18 April 2017
محمد مهدی مفتح، رئیس فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی درگفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت در تشریح این جلسه گفت:فراکسیون صنایع غذایی مجلس از حدود ۵۰ نفر از نمایندگان علاقه مند به فعالیت در این حوزه تشکیل شده است.

نماینده مردم تویسرکان درمجلس شورای اسلامی افزود: در سال ۹۶  و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری برتولید و اشتغال در قالب اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند و نام سال را به این عنوان نام گذاری کردند،تلاش کردیم در اولین فرصت مقدور  جلسه ای با صاحبان صنایع غذایی کشور داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه صاحبان صنایع غذایی مسایل و مشکلات خود را بیان کردند که امیدواریم با رفع این مشکلات تولید این واحدها به صورت کمی و کیفی افزایش پیدا کرده و استاندارد محصولات آنها نیز ارتقاء یابد.

مفتح تاکید کرد:صنایع غذایی، از جمله صنایعی است که پتانسیل خوبی برای صادرات دارد و اگر فعالیت در این حوزه رشد کند به طور طبیعی کشاورزی نیز به عنوان بخش تامین کننده مواد اولیه صنایع غذایی رشد یافته و در نتیجه این امر اشتغالزایی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

رئیس فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی،در ادامه خاطرنشان کرد:در این جلسه صاحبان صنعت غذا موضوعات مختلفی از مسائل عمده و مهم ترین مشکلات خود را بیان کردند.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که مطرح شد موضوع مالیات برارزش افزوده است که مشکلاتی برای این واحدها ایجاد کرده است و درخواست داشتند صنایع غذایی در این بخش مشمول معافیت مالیاتی شود،هرچند که درحال حاضر جز موضوع بسته بندی موارد دیگر این حوزه دارای معافیت از  مالیات برارزش افزوده است؛اما اصرار دوستان این بود که بسته بندی نیز به این موارد اضافه شود تا بتوان محصول  بهتری را ارائه داد.

رئیس فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات مطرح شده در این نشست تخصصی در حوزه صادرات و نظام قیمت گذاری بود گفت: صاحبان صنایع غذایی تاکید کردند که با این وضعیت قادر به رقابت با شرکت های بین المللی نیستند چراکه محصولات کشاورزی همچون گندم به عنوان مواد اولیه با قیمتی گران تر از قیمت محصولات کشاورزی در خارج از مرزها است.

وی افزود:همچنین در خصوص قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و همچنین کاهش قدرت خرید مردم در صنایع غذایی بحث هایی صورت گرفت.

مفتح خاطرنشان کرد:در رابطه با کارخانجات خوراک دام که اگر به آن توجه شود می تواند باعث افزایش بهره وری صنایعی شود که از کارخانجات خوراک دام ارتزاق می کنند.

رئیس فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت:در ادامه این جلسه تصمیمات متعدد و مختلف و تغییر تعرفه ها در زمان کوتاه در حوزه کشاورزی و قوانین و مقررات و مسائلی که می تواند بر رشد تولید و صادرات اثر گذار باشد،از دیدگاه کسانی بررسی شد که دستی بر آتش داشته و در میانه میدان قرار دارند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در نهایت مقرر شد در قالب فراکسیون صنایع غذایی کمیته های مختلفی با حضور نمایندگان و صاحبان صنایع تشکیل شود که هر یک از این کمیته ها به یک موضوع تخصصی مشخص پرداخته و آن را به نتیجه برسانند.

وی با بیان اینکه نتیجه جلسات فراکسیون که با هدف بررسی مشکلات حوزه صنایع غذایی تشکیل می شود به کمیسیون های مربطه ارائه خواهد شد، افزود: این موارد یا مرتبط به قوانینی است که باید اصلاح شود و یا مشکلات اجرایی است که از مسئولان اجرایی دعوت و از آن ها خواسته می شود که مشکلات این حوزه را در دستگاههای مرتبط با خود برطرف کنند.

مفتح تصریح کرد:امیدواریم در فراکسیون صنایع غذایی مجلس با کمک صاحبان این صنعت بتوانیم مشکلات این حوزه را در زمینه قانون گذاری و اجراء مرتفع کنیم.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محمد باقر قالیباف مجلس یازدهم دریای کارائیب منطقه حفاظت شده خاییز سیروس مشفقی