بازدید 3682
نتایج نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «گِزیچی» نشان می‌دهد 51.3 درصد با تغییر نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی موافق بوده و 48.7 درصد نیز رای «نه» به همه‌پرسی خواهند داد.
کد خبر: ۶۸۴۶۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹ 13 April 2017
 نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که فقط نیمی از مردم ترکیه به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی رای مثبت خواهند داد.

به گزارش تابناک، در حالی که سه روز بیشتر تا برگزاری رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه باقی نمانده، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان آرای «بله» به این همه‌پرسی در حدود 51 درصد است.

نتایج نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «گِزیچی» نشان می‌دهد 51.3 درصد با تغییر نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی موافق بوده و 48.7 درصد نیز رای «نه» به همه‌پرسی خواهند داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» این نظرسنجی با جامعه آماری 1400 نفر در 10 استان مهم ترکیه، بصورت رو در رو و در روزهای 8 و 9 آوریل برگزار شد.

این رقم در حالی است که در نظرسنجی انجام شده در یک هفته پیش از آن، میزان رای «بله» 53.3 درصد بوده که شاهد کاهش 2 درصدی می‌باشد.

دو نظرسنجی دیگر نیز میزان آرای مثبت را در حدود 51 – 52 درصد نشان می‌دهد. میانگین آمار 8 نظرسنجی گردآوری شده توسط رویترز، توفیق همه‌پرسی را 50.8 درصد نشان می‌دهد.

ترکیه قرار است 27 فروردین 1396 همه‌پرسی را برای تغییر قانون اساسی این کشور از پارلمانی به ریاستی برگزار کند که منجر به حذف کامل مقام نخست وزیر و اعطای قدرت کامل به رئیس جمهور در قوه مجریه خواهد شد.

آنکارا همچنین در هفته‌های اخیر نیز شاهد تنش‌های وخیمی با کشورهای اروپایی مانند آلمان و هلند بر سر سخنرانی وزیرانش جهت جمع‌آوری رای «بله» برای رفراندوم تغییر قانون اساسی در جمع اتباع ترک در کشورهای مذکور است.

مخالفت دولت‌های اروپایی با برگزاری سخنرانی و تجمعات تبلیغاتی مقامات ترکیه در کشورهایشان برای جمع کردن رای مثبت، باعث عصبانیت بیش‌ از حد آنکارا شده به گونه‌ای که حتی اروپا را تهدید به تحریم می‌کنند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده