بازدید 4379
کد خبر: ۶۷۷۰۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱ 14 March 2017
 پژوهش ها و تحلیل های جامعه شناختی، نظرات بسیاری از مشاوران، پزشکان و متخصصان، تجربه افراد مبتلا در کنار پیشرفت های روزافزون علم پزشکی نشان داده که سرطان؛ تسلیم شدن بی قید و شرط و پایان راه زندگی نیست اما شناخت راههای ابتلا به آن ضروری است.

به گزارش ایرنا، همواره تصویری که از سرطان در نخستین گام مواجهه با آن به ذهن ها در جامعه متبادر می شود فردی محصور شده با ظاهری نحیف، ناامید و با موهاو ابروهای تراشیده در انتظار مرگ است که البته همین امر سبب القای باور غلط و توام با نگاه های ترحم آمیز به فرد مبتلا به این بیماری شده است.

اما باور کنیم که همین برخوردهای ناخودآگاه مبتنی بر تبعیض و نوع نگرش های برگرفته از مفروضات ذهنی ماست که زندگی را بر مبتلایان به این بیماری سخت تر کرده و حتی راه گریز از آن را برای این افراد و خانوداه های آنان ناممکن می سازد.

البته تغییر نوع نگاه و رویکرد مردم نسبت به این بیماری نافی و به معنای نادیده گرفتن خطرات و شیوع روزافزون آن نیست بلکه باید با تدابیر و ارایه راهکارهای جامع از بروز و گسترش روزافزون آن به عنوان دومین عامل مرگ و میر در سطح جهان و ایران ارائه داد.

** عوامل محیطی عامل اصلی بروز سرطان 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عوامل محیطی را مهمترین و حتی عامل حدود 90 درصد بروز سرطان ها در کشور و کهگیلویه و بویر احمد دانست و گفت که تغییر سبک زندگی و مواجه شدن با خطرات و عوامل زیست محیطی بار انواع سرطان ها را در کشورمان افزایش داده است. 

اورنگ ایلامی تصریح کرد که بروز سرطان در ایران در مردان 13.4 به ازای هر یکهزار نفر و در زنان نیز 12.8 به زای این رقم ثبت شده است. 

میانیگن بروز این بیماری در دنیا و در مردان نیز 20 در یکهزار نفر و در زنان 16.5 به ازای هر هزار نفر است. 

وی تصریح کرد که بر اساس یافته های تحقیقاتی میزان مصرف نفت و تجهیزات معادل آن در کشور ایران سالانه 2 هزار و 900 کیلو به ازای هر نفر است که رقم متوسط جهانی آن حدود یکهزار و 800 کیلو اعلام شده است. 

سالانه به ازای هر نفر در ایران هفت تن کربن دی اکسید تولید می‌شود در حالی که متوسط جهانی آن 4.6 تن است. 

ذرات معلق در هر متر مکعب هوا در شهرهای بزرگ نیز به ازای هر نفر در سال حدود 115 میکروگرم و در دنیا کمتر از 60 کیلوگرم گزارش شده است. 

وی با اشاره به تغییرات سبک زندگی و تغذیه ای به عنوان یکی از عوامل اساسی در بروز و افزایش سرطان ها گفت که بیش از 90درصد مردم ایران مصرف میوه و سبزیجات در طول پنج وعده غذایی در روز را ندارند. 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزایش وزن و چاقی، کم تحرکی، سوء تغذیه و بیماری های مسری و تغذیه نامناسب را از مهمترین عوامل محیطی در بروز انواع سرطان ها دانست.

وی تصریح کرد که بر اساس تحقیقات انجام شده میانگین مصرف نمک در دنیا کمتر از پنج گرم است اما در ایران حدود 22 گرم در روز و در استان کهگیلویه وبویراحمد میزان مصرف از میانگین کشوری هم بالاتر است.

این متخصص بیماری های عفونی، مهمترین راهبرد برای کاهش میزان بیماری ها و سرطان ها را افزایش و ارتقای سطح آگاهی خانواده ها و تحصیلات علمی دانست و ایفای نقش رسانه ها در این راستا را ضرورتی غیرقابل انکار برشمرد.

** سرطان ها دومین عامل مرگ و میر در کهگیلویه وبویراحمد 
رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد گفت که سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی به عنوان دومین عامل مرگ و میر در این استان هستند. 

سید رشید غفاری اظهار داشت که شیوع این بیماری در همه گروه های سنی در حال شیوع روز افزون است به گونه ای که میزان شیوع آن در مردان 169 در 100 هزار نفر و در زنان نیز 129 در این رقم است. 

وی بیان کرد که سرطان ها و بیماری های غیرواگیر به دلیل ماهیت مزمن، پنهانی و البته پیشرونده سبب بروز مشکلات و چالش های فراوان و تحمیل هزینه های هنگفت بر حوزه بهدشت و درمان شده است. 

**سرطان های شایع مردان پوست، معده و پروستات 
کارشناس امور بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت که سرطان پوست، معده و پروستات هم اینک شایع ترین سرطان ها در این استان در بین مردان است. 

محسن رضائیان اظهار داشت که سرطان کولون (روده بزرگ) و ریه در رتبه های بعدی سرطان های شایع در بین مردان کهگیلویه و بویراحمد است. 

وی تصریح کرد که بر اساس آمارها و یافته های تحقیقاتی نیز سرطان دهانه رحم و پستان شایع ترین سرطان ها در بین زنان این استان است. 

رضائیان میزان شیوع سرطان پوست در بین مردان را در کشور 22 در هزار نفر و در این استان نیز 18 در این رقم ذکر کرد. 

وی یادآور شد که میزان ابتلا به سرطان معده در بین مردان در کشور 21.8 و در این استان 27.1 به ازای هر هزار نفر است. 

وی میزان بروز سرطان معده در بین زنان در کشور را نیز 11.1 و در استان کهگیلویه وبویراحمد 10.1 به ازای هر هزار نفر بیان کرد. 

کارشناس امور بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد گفت که میزان ابتلا به سرطان پستان در بین زنان در کشور 41 در یکهزار نفر و در این استان نیز 17 به ازای هر هزار نفر است. 

وی میزان بروز سرطان روده بزرگ در مردان در کشور را 12.4 و در این استان نیز پنج به ازای هر هزار نفر عنوان کرد. 

** 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است 
فوق تخصص بیماری های خونی و سرطان بزرگسالان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت که بر اساس پژوهش ها و تجربه های پزشکی حدود 40درصد از انواع سرطان ها در بزرگسالان در صورت تشخیص به موقع قابل پیشگیری و درمان خواهد بود. 

دکتر امید مدیرامانی تصریح کرد که شناخت عوامل اولیه در بروز بیماری، توان بخشی فرد و رعایت توصیه های پزشک از سایر مراحل در تشخیص، درمان و حتی ریشه کن کردن سرطان است. 

وی افزایش بروز انواع سرطان در ایران را یادآور شد و گفت که مسایل ژنتیکی، موقعیت جغرافیایی، شرایط اکولوژیکی و عوارض ناشی از حشره کش ها و آفت کش ها از جمله عوامل دخیل در روند پرشتاب سرطان درکشور است. 

وی با اشاره به درمان قطعی سرطان و حذف این ذهنیت منفی که سرطان برابر با مرگ است، پیشگیری و درمان این بیماری را دارای چند مرحله دانست. 

این فوق تخصص سرطان گفت که شناخت عوامل خطرزا و تهدید آفرین نخستین اقدام برای درمان و جلوگیری از رشد این بیماری است. 

دکترامانی با اشاره به پیشرفت های قابل محسوس ایران در زمینه پیشگیری و درمان انواع سرطان ها در سال های اخیر نیز گفت که امروزه یکی از مهمترین راهبردهای اساسی در حوزه پزشکی و درمانی در دنیا موضوع پیشگیری از سرطان است. 

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 10 مرکز تحقیقاتی و جداسازی سلول ها در زمینه سرطان در نقاط مختلف کشور ایجاد شده، یادآور شد که یکی از راهکارهای مهم در این راستا استفاده از پیوند سلول های بنیادین به ویژه در پیوندهای غیرخویشاوند و بانک های خونی «بند ناف» است. 

این استادیار دانشگاه و فوق تخصص بیماری های خونی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت که سرطان معده و روده بزرگ در مردان و سرطان سینه و دهانه رحم در زنان شایع ترین سرطان ها در ایران هستند. 

وی بیان کرد که میانگین مبتلایان به سرطان خون در جهان بیش از 2 نفر در 100 هزار نفر تخمین زده شده است.

وی به افزایش و سیر صعودی بیماری های خونی در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان اشاره کرد و افزود که یکی از دلایل اصلی در این راستا مسایل ژنتیکی و ازدواج های فامیلی است. 

** میانگین بهبود سرطان در اطفال، بالای 75 درصد است
فوق تخصص خون و سرطان اطفال دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت که میزان بهبود سرطان در گروه سنی اطفال و کودکان در صورت تشخیص به موقع 75 تا 80 درصد است.

دکتر پیمان اعتمادفر اظهار داشت که یافته های تحقیقاتی و تجربه علم پزشکی نیز ثابت کرده که میانگین بهبود در انواع سرطان ها نیز در صورت تشخیص زودهنگام حدود 69 درصد است.

وی با بیان اینکه هنوز آمار دقیق از میزان مبتلایان به سرطان در گروه سنی اطفال در کشور وجود ندارد، افزود که البته بررسی های نسبی نشان داده که میزان مبتلایان به سرطان در کشور ایران بیشتر از میانگین جهانی نیست. 

وی ابراز داشت که میانگین مبتلایان به سرطان خون در جهان یک تا 2 نفر در 100 هزار نفر تخمین زده شده است. 

این فوق تخصص سرطان اطفال افزود که البته هنوز در بسیاری از مناطق همچون استان کهگیلویه وبویراحمد که مراکز شیمی درمانی و تشخیص بیماری های سرطان راه اندازی نشده آمار دقیقی از میزان مبتلایان در دست نیست. 

 متناسب با شرایط بومی و منطقه ای در کشور را راهبردی مناسب برای درمان زودهنگام این بیماری دانست.

وی با بیان اینکه شیوع و افزایش میزان انواع سرطان ها بستگی به شرایط بومی و حتی اکولوژیکی یک منطقه دارد، تصریح کرد که تشکیل این هسته مرکزی کمک خواهد کرد تا علل افزایش انواع سرطان ها متناسب با هر منطقه و به صورت خاص بررسی شود. 

اعتمادفر ادامه داد که میزان شیوع سرطان «مری» به عنوان نمونه در مناطق شمالی کشور به دلیل مصرف چای داغ و یا برخی عادات غذایی خاص بیشتر است. 

وی شایع ترین سرطان خون در گروه سنی اطفال را سرطان خونی لوکومیا و سرطان های مادرزادی اعلام کرد. 

این استادیار دانشگاه و فوق تخصص بیماری های خون یادآور شد که امروزه یکی از مهمترین راهبردهای اساسی در حوزه پزشکی و درمانی در سراسر دنیا موضوع پیشگیری از سرطان است که به نظر می رسد در ایران خیلی کمتر به این امر توجه شده است. 

بر اساس تحقیقات و اعلام سازمان جهانی بهداشت؛ سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در جهان محسوب می شود.

هر سال نیز آمار مربوط مبتلایان به سرطان تغییر می‌کند و تعداد زیادی بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند تا سال 2020 تعداد افرادی که به جمع مبتلایان اضافه می‌شوند، 15 میلیون نفر در سال افزایش یابد که حدود 60 درصد این موارد جدید در کشورهای کمترتوسعه یافته جهان است.

همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده درایران سالانه بیش از 30 هزار نفر بر اثر سرطان جان خود را از دست می دهند که این رقم در دهه های آینده به بیش از 70 هزار نفر در سال پیش بینی شده است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مجلس یازدهم سامانه سعدی منطقه حفاظت شده خاییز فوت آسیه پناهی جورج فلوید