بازدید 1619
در دیدار اعضای فراکسیون امید مجلس:
رئیس‌جمهور گفت:‌ باید حقایق را برای مردم با شفافیت بیان کرد و در نهایت مردم به خوبی و آگاهانه به قضاوت می‌نشینند.
کد خبر: ۶۷۶۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۰ 13 March 2017
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز دوشنبه در دیدار رئیس و اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با قدردانی از تعامل و همکاری سازنده مجلس دهم با دولت، اظهار داشت: بدون تردید شرایط امروز کشور بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته است و باید با امیدواری برای سربلندی ایران عزیز و نظام اسلامی، با همکاری و حوصله، امور کشور را هر چه بهتر سامان دهیم.

وی با اشاره به برخی از دستاوردهای دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی و با تأکید بر اینکه همه این اقدامات در چارچوب اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرار دارد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به این معناست که اقتصاد کشور در برابر تهاجم دشمنان مقاوم‌تر شود و این در حالی است که در گذشته به خاطر فشار تحریم، مقدار فروش نفت تقریباً نصف شد و همگان شاهد بودند چه تلاطم بزرگی در بازارها و قیمت ارز به وجود آمد که این آسیب‌پذیری و نامقاوم بودن اقتصاد را نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهور تلاش برای تقویت و اعتلای نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی و نیز توسعه و آبادانی ایران عزیز را وظیفه همگانی دانست و گفت: دولت یازدهم دستاوردهای شاخص و برجسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی داشته و مصمم هستیم در چارچوب و معیار قانون اساسی، رهبری واحد و آرمان‌های مشترک، همچنان در مسیر توسعه و اعتلای ایران اسلامی حرکت کنیم.

روحانی اضافه کرد: در دولت یازدهم با وجود اینکه درآمد نفت حتی در مقطعی به حدود یک سوم الی یک چهارم کاهش یافت و از 120 دلار به حدود 30 دلار رسید، اما تلاطمی در بازار بوجود نیامد و زندگی مردم دچار اختلال نشد که این موضوع می‌تواند بزرگ‌ترین معیار برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی باشد. چرا که نشان‌دهنده آن است که اقتصاد کشور در برابر فشار خارجی مقاوم بوده و می‌تواند امور خود را مدیریت کند.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار به عنوان معیارهای ارزیابی معتبری که در کشور وجود دارند، باید عملکرد و کارآمدی دولت، مورد ارزیابی قرار بگیرد که آیا حرکت در بخش‌های مختلف طی 3.5 سال گذشته، رو به جلو بوده، متوقف شده و یا عقب گرد داشته است. امروز و براساس آمارهای معتبر داخلی و خارجی، حتی یک مورد هم وجود ندارد که در 4 زمینه قدرت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی، شاهد رشد و توسعه نباشیم.

روحانی با اشاره به گزارش روز گذشته بانک مرکزی در هیئت دولت، که رشد اقتصادی 9 ماهه کشور در سال جاری را 11.6 اعلام کرده است، گفت: دستیابی به رشد اقتصادی 2 رقمی را نه تنها دشمنان، بلکه بسیاری از دوستان ما در داخل کشور هم باور نمی‌کردند و این تحول بسیار بزرگی است.

وی اضافه کرد: میزان رشد اقتصادی بر مبنای گزارش مرکز آمار هم بیش از 7 درصد است و این در حالی است که وعده ما در ابتدای امسال رسیدن به رشد 5 درصدی بود و زمانی هم که این رقم را اعلام کردیم، بسیاری دستیابی به آن را سخت می‌دانستند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در شتاب رشد و جهش علمی براساس آخرین آمار برخی مراکز، شتاب رشد علمی کشورمان در میان 25 کشور بالای جهانی، رتبه اول را داراست.

روحانی با بیان اینکه باید حقایق را برای مردم با شفافیت بیان کرد و در نهایت مردم به خوبی و آگاهانه به قضاوت می‌نشینند، اظهار داشت: اگر در مسیر حق حرکت ‌کنیم، توان ارایه گزارش به مردم را خواهیم داشت، چرا که امروز شرایط و امکانات ما بسیار بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته بوده و مردم هم مثل همیشه، آگاهانه در صحنه حضور دارند.

وی با اشاره به اقدامات دولت در بخش کشاورزی، اظهار داشت: امسال حدود 14 هزار و 700 میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم داده شده و این رقم حاکی از آن است که در سال جاری کشاورزان گندم‌کار 5 هزار میلیارد تومان دریافتی بیشتری داشته‌اند.

رئیس‌‌جمهور خاطرنشان کرد: در 11 ماهه سال 95 به طور متوسط روزانه بیش از 2 میلیون و 600 هزار بشکه صادرات نفت خام و میعانات گازی داشتیم در حالی که این رقم در سال گذشته حدود یک میلیون و 300 هزار بشکه بود و از آنجایی که چند بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مربوط به برخورداری کشور از قدرت صادراتی بویژه در حوزه انرژی است، اقدام دولت در حوزه افزایش صادرات نفت و میعانات بانکی به معنای حرکت ملموس در مسیر اقتصاد مقاومتی است.

روحانی با بیان اینکه در هفته‌های آینده چند فاز مهم در پارس جنوبی افتتاح می‌شود، گفت: قبل از دولت یازدهم فقط 10 فاز در پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود و در این دولت به اندازه همه دولت‌های گذشته در پارس جنوبی افتتاح فاز‌های مختلف داریم و با افتتاحی که بزودی انجام خواهد شد در میزان برداشت گاز از منابع مشترک پیش خواهیم افتاد.

وی افزود: در حوزه نوسازی ناوگان هوایی نیز وضعیت امروز کشور، نسبت به گذشته بهتر است و تاکنون دو فروند هواپیمای جدید به کشور وارد شده و یک فروند دیگر نیز تا اول فروردین و بقیه هم از سال آینده وارد کشور خواهند شد.

رئیس‌جمهور افزود: در حوزه راه‌آهن نیز نسبت به 3 سال گذشته شاهد پیشرفت‌های بزرگی هستیم و تلاش می‌کنیم تا پایان این دولت 5 مرکز استان به خط راه‌آهن سراسری متصل شوند.

روحانی خاطرنشان کرد: رسیدن گاز به زاهدان آرزوی مردم سیستان بلوچستان در طول تاریخ بوده و این کار عظیم و بزرگ در دوره دولت یازدهم به انجام رسید؛ همچنین تا پایان امسال قرار بود 14 سد افتتاح و آبگیری شود که تاکنون 15 سد به مرحله آبگیری رسیده و 2.7 دهم میلیارد متر مکعب آب پشت این سدها ذخیره‌سازی شده است که اینها نیز نمادهای مهمی از عملی شدن اقتصاد مقاومتی هستند.

وی ادامه داد: بدون تردید وضعیت امروز تالاب‌ها، دریاچه ارومیه، زاینده‌رود و هامون به مراتب بسیار بهتر از دیروز است، لذا انجام همه این اقدامات نشان می‌دهد که سیاست و مسیر ما درست بوده و باید آن را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بین دولت، فراکسیون امید و مجلس دهم، فاصله‌ای از لحاظ اهداف و آرمان‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: البته ممکن است در شیوه اجرا و عمل، نظرات مختلفی وجود داشته باشد که باید با همفکری، وحدت و اتحاد بیشتری را برای دستیابی به اهداف بوجود آوریم.

روحانی گفت: دولت و مجلس در کنار هم می‌توانند فضایی قانونمند، سالم، رقابتی و به دور از هرگونه تندروی را برای برگزاری انتخابات و حضور بانشاط و حداکثری مردم بوجود آورند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در برخورداری از ابزار تبلیغاتی تعادل در جامعه وجود ندارد، این بدان معناست که باید با تلاش، جهاد و فعالیت بیشتر کمبودها را جبران کنیم و در این مسیر سکوت و ناامیدی هیچ فایده‌ای ندارد. همه باید امیدوار به آینده بوده و دست به دست هم در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور گام برداریم.

روحانی تصریح کرد: باید از همه توان و امکانات خود برای بیان واقعیت‌ها به مردم استفاده کنیم.

در ابتدای این مراسم معاون رئیس‌‌جمهوری در امور مجلس ضمن خیرمقدم و ارائه گزارشی از تلاش‌ها  و برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی دولت در راستای تقویت تعامل سازنده میان دولت و مجلس، افزود: مجامع نمایندگان استان ها با حضور استانداران به طور هفتگی جلسات منظمی را با معاون اول رییس جمهوری دارند و در این جلسات مسائل مربوط به رفع مشکلات و توسعه استان ها مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون رئیس‌جمهوری در امور مجلس با اشاره به نقش برجسته و سازنده فراکسیون امید در تقویت تعامل دولت و مجلس، خاطرنشان کرد: تصویب احکام دائمی برنامه، اصلاح به موقع قانون بودجه سال 95، رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی و ادامه اعتماد به وزیر راه و شهرسازی از جمله دستاوردهای این تعامل سازنده میان دولت و مجلس است.

در این دیدار محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با تجلیل از دستاوردها و تلاش های دولت تدبیر و امید در سال های گذشته، بر ضرورت اطلاع رسانی مناسب و دقیق این دستاوردها برای مردم تاکید کرد.

رئیس فراکسیون امید راهبرد اصلی این فراکسیون را مبتنی بر تعامل، نقد مشفقانه و حمایت از دولت دانست و گفت: ما موفقیت دولت را در راستای موفقیت خود می‌دانیم و با این دیدگاه معتقدیم باید با استفاده از نقد درون سازمانی و نقش نظارتی مجلس در مسیر پیشبرد امور کشور گام برداریم.

سخنگوی فراکسیون امید نیز گزارشی از عملکرد این فراکسیون ارائه و تصریح کرد: فراکسیون امید بر اساس وعده ای که در انتخابات به مردم داده در مسیر حمایت از دولت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

در این نشست همچنین 12 نفر از اعضای فراکسیون امید و مستقلین مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور پرداختند.
منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال اف ای تی اف انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
آخرین اخبار