بازدید 3146
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: در حال حاضر راهکار مدیریت مصرف برای سد گتوند در نظر گرفته شده و قرار است که در یک دوره آزمایشی این راهکار طی شود اما اگر مشکلی در این زمینه به وجود آمد در مورد راهکار دوم نیز تجدیدنظر می‌کنیم.
کد خبر: ۶۷۶۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵ 12 March 2017
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: در حال حاضر راهکار مدیریت مصرف برای سد گتوند در نظر گرفته شده و قرار است که در یک دوره آزمایشی این راهکار طی شود اما اگر مشکلی در این زمینه به وجود آمد در مورد راهکار دوم نیز تجدیدنظر می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رضازاده در امروز در نشستی خبری در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت تعیین تکلیف سد گتوند با بیان این‌که از آبگیری سد گتوند ۲۰۵۳ روز می‌گذرد، اظهار کرد: آبی که از سد کارون به سمت پایین می‌آید از سد گتوند می‌گذرد و باید به این مساله توجه کرد که دراین مدت نیشکر یک گیاه حساس به شوری است توانسته رکورد قابل توجهی در تولید داشته باشد.

وی با اشاره به کیفیت آبی که از سد گتوند خارج می‌شود، عنوان کرد: از بعد از آبگیری تا به امروز کیفیت آب یا مشابه قبل از آبگیری بوده و یا در مقاطعی حتی کیفیت آب بهتر از گذشته بوده است و آنچه به عنوان شوری آب گتوند مطرح می‌شود بنده به‌طور کامل آن را تکذیب می‌کند.

به گفته مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مسائل ایجاد شده در زمینه‌ی شوری آب گتوند موجب شد تا مسوولان متوجه آلودگی پایین دست سد گتوند شوند که باید برای این مساله نیز علاج‌بخشی خاصی در نظر گرفته شود.

رضازاده ادامه داد: توسعه نیشکر و افزایش مصرف موجب کاهش دبی آب شده که به اشتباه اظهارنظرهایی درباره خشک شدن نخل‌های جنوب کشور در محل تلاقی کارون و خلیج فارس ناشی از وجود سد گتوند می‌شود اما در واقع دلیل اصلی این امر تنها افزایش مصرف است.

وی با اشاره به دو طرح در نظر گرفته شده برای علاج‌بخشی سد گتوند، گفت: از ابتدای آبگیری مخزن گتوند بحث مدیریت مخزن صورت گرفت برهمین اساس تمهیدات لازم برای این مساله اندیشیده شد که در حال حاضر تمام این تمهیدات را ادامه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان این‌که براساس تمهیدات در نظر گرفته شده در حال حاضر سد گتوند در شرایط تثبیت قرار گرفته، تصریح کرد: راهکار دوم در حالت ساکن قرار گرفته لذا اگر راهکار اول که همان مدیریت مصرف است نتواند نتیجه مطلوب را حاصل نکند در مورد راهکار دوم یعنی انتقال آب به حوضچه‌های تبخیری تجدیدنظر کنیم.

رضازاده در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در مورد انتقال آب به دریاچه ارومیه، اظهار کرد: پژوهشی که در اختیار ما گذاشته شد امکان‌سنجی بود که در همین راستا نیز از مشارکت مشاورین ایرانی و خارجی استفاده کردیم که با توجه به این‌که اطلاعات کاملی از گذشته در مورد دریاچه ارومیه وجود نداشت مجبور شدیم اطلاعات کاملی در این زمینه مدون کنیم.

وی ادامه داد: نتیجه این تحقیقات نهایتا تا کمتر از یکسال آینده اعلام خواهد شد و براساس آن می‌توان به فکر اجرای کار بود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی، بیان کرد: بحث مطالعه طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی براساس قانون به شرکت آب و نیروی ایران واگذار شد که در همین راستا با مهندسین مشاور مهاب قدس و سازمان محیط زیست قراردادهای پژوهشی را برای برداشت آب دریا امضاء کردیم.

رضازاده با اشاره به محدودیت‌های مالی این طرح، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵ یک میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شد که متاسفانه تخصیصی پیدا نکرد و به همین دلیل سرعت کار مطالعات بسیار کند شده است.

وی در با اشاره به اجرای طرح های شور ورزی و استفاده از آب دریاها برای افزایش سرانه آب جمعیت کشور و دستیابی به توسعه، عنوان کرد: برای شروع کار در ۱۳ منطقه در سواحل جنوبی کشور از خوزستان تا سیستان و بلوچستان نقاطی شناسایی و مزارع پایلوت ایجاد شده است که علاوه بر شیرین سازی آب، جلبک ها و گیاهانی متناسب با آب شور در آنها پرورش داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب نیرو با بیان اینکه پس از به نتیجه رسیدن این طرح‌ها در مزارع پایلوت، الگوی کشت هر منطقه به سرمایه گذاران بخش خصوصی معرفی خواهد شد، اظهار کرد:کمبود منابع مالی سبب شده تا برخی پروژه‌ها از اولویت شرکت آب‌ونیروی ایران خارج شود که از جمله آنها برخی طرح های مطالعاتی حوضه کرخه و بالادست سد سیمره است.

وی ادامه داد: همچنین سد پارسیان در استان فارس و سد تنگ معشوره در حوضه کرخه از جمله سدهایی هستند که مشخصات آنها مورد بازنگری قرار گرفته و تخصیص آبی جدیدی برایشان در نظر گرفته شده و باید گفت که در مجموع مطالعات سه سد در حوضه آبریز کرخه متوقف شده و مشخصات سه سد دیگر مورد بازنگری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ۱۲ درصد کل برق کشور توسط شرکت آب و نیرو تولید می‌شود، عنوان کرد: بیش از ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه این شرکت به بهره‌برداری رسیده و در آینده نزدیک ۴۵۰ مگاوات برق در نیروگاه رودبار لرستان، ۲۱۰ مگاوات در نیروگاه داریان، ۱۵۰ مگاوات در سد و نیروگاه سردشت، ۱۳۰ مگاوات در سد و نیروگاه چم شیر و ۷۵۰ مگاوات در سد و نیروگاه بختیاری با تکمیل مراحل اجرایی، به ظرفیت برق تولیدی این شرکت اضافه می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از اجرای ۱۰۰ درصدی طرح های اقتصاد مقاومتی این شرکت در سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران در قالب انتشار اوراق خزانه پرداخت شده است.

رضازاده با بیان اینکه امسال ۳۹ هزار و ۸۰ میلیارد ریال اعتبار به این شرکت بابت اجرای پروژه‌ها پرداخت شد که عمده این منابع از محل صندوق توسعه ملی بوده است، اظهار کرد:۳۶ هزار میلیارد ریال از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی بوده و در قبال تولید برق نیروگاه‌ها مبلغ ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در اختیار این شرکت قرار گرفت.

وی ادامه داد: ۲۱۰ میلیارد ریال دیگر از محل اسناد خزانه و اوراق مشارکت به پیمانکاران و مشاوران بابت مطالباتشان پرداخت شد که امید است در ایام باقی مانده از سال حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال از همین محل در اختیار مشاوران و پیمانکاران قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه امسال مبلغ ۴۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز از محل منابع عمومی دولت در اختیار شرکت قرار گرفته است، عنوان کرد:عملیات آبگیری سد رودبار لرستان ۲۵ شهریور با حضور وزیر نیرو آغاز شد؛ طرح سد و نیروگاه رودبار لرستان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان الیگودرز روی رودخانه رودبار از سرشاخه‌ های دز اجرا شده است.

رضازاده با بیان اینکه این سد قرار بود پیش از اوج مصرف برق امسال به بهره برداری برسد و نخستین واحد نیروگاهی آن، چرخش اولیه را بیست و دوم بهمن ماه داشت، تصریح کرد:تست های بعدی نیروگاه به دلیل بروز پدیده ریزگرد در خوزستان به تاخیر افتاد اما پنجم اسفند این کار پایان یافت و طبق وعده دیسپاچینگ کشوری بخش دیگری از برنامه ها در آینده نزدیک اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال برای بهره برداری آزمایشی از واحد نخست این نیروگاه آمادگی وجود دارد اما احتمال می رود بهره برداری رسمی فروردین ماه سال آینده باشد، گفت:سد «داریان» سد سه واحد نیروگاهی دارد که در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی یکی از آنها باید به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار کرد: فروردین آینده همزمان با آماده شدن خط انتقال برق از سوی برق منطقه ای کرمانشاه، این امر شکل اجرایی به خود بگیرد، همچنین سد «سردشت» در آذربایجان غربی، دیگر طرح اقتصاد مقاومتی این شرکت به شمار می رود که از دو ماه پیش آماده آبگیری شده است.

به گفته وی، عملیات اجرایی سد قوچم در انتهای سامانه انتقال آب از سد آزاد به قروه- دهگلان به انجام رسیده و هر دو طرح در انتظار اعلام زمان افتتاح رسمی مسئولان فرادستی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
کنکور 99 آیت الله فاطمی نیا سنتکام اوراق سلف نفتی توافق اسرائیل و امارات