بازدید 8561
واعظی در گفت و گو با «تابناک»؛
«محمود واعظی» در پاسخ به اینکه وزیر اطلاعات به تازگی اعلام کرد، «تنها نیم درصد از کانال‌های تلگرامی ضد دین است، این آمارها چقدر جدی است و با توجه به این آمارها، آیا همچنان برای فیلتر تلگرام، عده‌ای به دولت فشار می‌آورند یا خیر؟» اظهار کرد: وزارت اطلاعات بر فضای تلگرام بیشتر از ما اشراف دارد و قطعاً آمار وزیر اطلاعات در این باره نیز درست است.
کد خبر: ۶۷۴۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵ 07 March 2017
با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی در ایران، مي توان این شبکه ها را یکی از تأثيرگذارترين ابزار تبليغاتي دانست؛ ابزاري كه به نظر مي رسيد تا پيش از اين، تنها در حوزه هاي اقتصاي، فرهنگي و ساير زمينه هايي كه سود مالي از اهداف اوليه آنهاست، به كار گرفته شود، اما چند وقتي است كه در سياست هم خودي نشان داده تا جايگاه خاصي بخصوص در تبليغات انتخاباتي ايفا كند.

به گزارش «تابناک»، اسفند ماه گذشته و در دو انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري، بر خلاف دوره هاي گذشته، كمتر خبري از نام و تصاوير كانديداها در خيابان هاي كشور بود. اين امر كه بيشتر در تهران بروز يافت، شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام را که درصد عظیمی از ایرانیان از آن استفاده می کنند، جایگزین تبلیغات سخت و خیابانی کرد.

در سال 1394 هر روز كه به هفتم اسفند ماه نزديك تر مي شديم، از يك سو تبليغات كانديداها در شبكه هاي اجتماعي بيشتر و بیشتر مي شد و از سوي ديگر، مسائلي در خصوص مختل شدن برخی شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام تا روز انتخابات طرح مي شد.

فضای مجازی جای تبلیغات انتخاباتی را گرفت


با اين حال، شبكه هاي مجازي در كنار پوسترهايي كه جايشان بر سر ديوارها و بيلبوردهاي شهر بود، به يكي از بهترين و در عين حال راحت ترين ابزار تبليغاتي كانديداها تبديل شده و این شبکه ها تا روز انتخابات بر خلاف شايعات فراوان در خصوص مختل شدن آن، بدون كمترين مشكلي فعال بوده تا اين روزها باز هم با توجه به اهميت آن، توجهات همه را به خود جلب كند.

با نزديك شدن به زمان انتخابات رياست جمهوري، باز هم مسائلي پيرامون فيلتر برخی شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام مطرح مي شود. وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» هرچند طرح مسائلي با هدف محدود ساختن تلگرام را تأييد مي كند، ابراز اميدواري مي نماید كه مشكل خاصی بر سر راه اين شبكه اجتماعي پيش نمی آید.

آمار وزیر اطلاعات از شرایط تلگرام درست است


«محمود واعظی» در پاسخ به اینکه وزیر اطلاعات به تازگی اعلام کرد، «تنها نیم درصد کانال‌های تلگرامی ضد دین است، این آمارها چقدر جدی است و با توجه به این آمار، آیا همچنان برای فیلتر تلگرام، عده‌ای به دولت فشار می‌آورند یا خیر؟» اظهار کرد: وزارت اطلاعات بر فضای تلگرام بیشتر از ما اشراف دارد و قطعاً آمار وزیر اطلاعات در این باره نیز درست است.

وی در عين حال تأكيد كرد: تلاش ما همواره بر این بوده که مطالب و کانال‌های ضداخلاقی و ضد دین، از همین میزان بسیار اندک نیز که هست، بیشتر کاهش یابد.

درباره تلگرام به ویژه در ایام انتخابات نظرات مختلفی وجود دارد


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینكه آیا این وضعیت باعث کاهش فشار برای بستن «تلگرام » شده است یا خیر، گفت: درباره تلگرام دیدگاه‌های مختلفی مطرح است، به ویژه با توجه به فضای انتخابات، مسائلی در حال وقوع است که چندان به این آمارها ارتباطی ندارد.

وی با بیان اینکه عده‌ای از ابتدا با فضای مجازی مخالف بودند و فقط هم بحث تلگرام مطرح نیست، ادامه داد: فشارها همواره بوده، ولی سعی ما بر این بوده که فضای مجازی، فضای پاکی باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.

زمینه استفاده از ابزارهای نوین را برای مردم فراهم می‌کنیم

واعظی در پاسخ به اینکه همچون انتخابات 94، آیا در سال 96 نیز تلگرام فعال خواهد بود و آیا فیلتر نخواهد شد، تصریح کرد: ان‌شاءالله شرایط به گونه‌ای خواهد بود که مردم بتوانند از ابزارها و فضاهایی که اطلاعات را افزایش می‌دهد، استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: همه تلاش ما در وزارت ارتباطات سالم سازی فضای مجازی و فراهم آوردن زمینه استفاده مردم از ابزارهای نوین ارتباطی است؛ بنابراین، درباره این مسأله حتی در شرایط انتخابات تحت تأثیر تلاش عده ای خاص قرار نخواهیم گرفت.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی