بازدید 2853
معاملات آتی سکه در بورس کالا در هفته گذشته به ترتیب روی ارقام 28هزار و 874 قرارداد و ارزش 3 هزار و 971میلیارد ریال قرار گرفت.
کد خبر: ۶۷۱۴۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۵ 25 February 2017
معاملات آتی سکه در بورس کالا در هفته گذشته به ترتیب روی ارقام 28هزار و 874 قرارداد و ارزش 3 هزار و 971میلیارد ریال قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالای ایران ؛ روند معاملات سکه در بازار نقدی و آتی بورس کالای ایران طی هفته گذشته روند کم نوسانی را تجربه کرد، این در شرایطی است که بهای اونس در بازارهای جهانی و نرخ ارز طی هفته اخیر تمایل بیشتری به صعود داشتند و این موضوع موجب شد بیشتر خریداران در فاز احتیاطی به سر ببرند.

طبق روال معاملات آتی سکه، سررسید آبان سال 96 یعنی دورترین موعد تحویل بازار آتی به عنوان پرطرفدارترین سررسید لقب گرفت به نحوی که معامله گران 25 هزار و 903 قرارداد را به ارزش 3 هزار و 586 میلیارد ریال در این موعد تحویل به ثبت رساندند. 

در رتبه دوم معاملات هفتگی آتی سکه، سررسید شهریور سال آینده قرار گرفت؛ در این سررسید یک هزار و 662 قرارداد به ارزش 222میلیارد ریال منعقد شد. قرارداد تحویل اردیبهشت سال آتی نیز با ثبت 568 قرارداد به ارزش 70 میلیارد ریال در مکان سوم پرمعامله ترین سررسید بازار آتی قرار گرفت. به همین ترتیب دو سررسید اسفند سال جاری و تیر 96 نیز به ترتیب با 488 قرارداد به ارزش 59 میلیارد ریال و 253 قرارداد به ارزش 32 میلیارد ریال در انتهای جدول بازار آتی سکه قرار گرفتند.

بررسی معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنج شنبه) بیانگر آن است که در مجموع یک هزار و 805 قرارداد منعقد شده است.

براساس آمار معاملات، سکه تحویل اسفند ماه با ثبت قیمت یک میلیون و 207 هزار تومان، افزایش 0.05درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که قرارداد تحویل اردیبهشت 96 با قیمت یک میلیون و 248 هزار تومان رشد0.13 درصدی را به ثبت رساند. از سویی سکه تحویل تیر سال آتی با نرخ یک میلیون و 293هزار تومان به فروش رسید و با افزایش 0.06 درصدی همراه شد. همچنین سررسید شهریور ماه سال آینده با نرخ یک میلیون و 337 هزار تومان معامله و رشد 0.08 درصدی را تجربه کرد و در پایان نیز سررسید آبان سال 96 با قیمت یک میلیون و 386 هزار تومان معامله شد و افزایش 0.50درصدی را به ثبت رساند.

سکه در بازار نقدی طی هفته گذشته با نوسان رو به پایینی رو به رو شد، اما پنجشنبه گذشته بهای اونس در بازارهای جهانی افزایش یافت و تغییرات رو به بالایی را برای بهای سکه طی این روز ایجاد کرد.
 
 
1788 قرارداد اختیار خرید و فروش سکه طلا در  بورس کالا

هفته گذشته در جریان قراردادهای اختیار معامله سکه طلا در بورس کالای ایران در مجموع یک هزار و 788 قرارداد منعقد شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛  در روز شنبه هفته پیش 344 قرارداد، یکشنبه 205 قرارداد، دوشنبه 287 قرارداد، سه شنبه 250 قرارداد، چهارشنبه 413 قرارداد و در نهایت روز پنجشنبه 289 قرارداد اختیار خرید و فروش سکه در بورس کالا منعقد شد.
در ادامه مروری داریم بر مختصات قرارداد اختیار معامله سکه طلا که از روز 24 آذر ماه در بورس کالا راه اندازی شد.
در ایران تنها طلای استاندارد مورد تائید مراجع قانونی و فعالان بازار، سکه طلا اعم از امامی و بهار آزادی است که توسط بانک مرکزی ضرب می‌شود. متاسفانه هیچ گونه طلای استاندارد دیگری در کشور از قبیل انواع شمش های طلا که در سایر کشورهای جهان مرسوم است در کشور ما وجود ندارد.
به همین دلیل دارایی پایه قرارداد اختیار معامله طلا، تمام سکه طلای امامی ضرب شده توسط بانک مرکزی است. به دلیل اینکه آخرین سال ضرب سکه توسط بانک مرکزی و همچنین بیشترین حجم سکه ضرب شده و وارد شده به بازار توسط این بانک همین نوع سکه است، دارایی پایه قرارداد اختیار معامله تمام سکه امامی ضرب سال 86 در نظر گرفته شده است. البته دارایی پایه قراردادهای آتی سکه طلای بورس کالای ایران نیز همین سکه بوده که دلیل دیگری برای انتخاب این نوع سکه است.
تمامی معاملات بر اساس همین سکه قیمت گذاری می شود، بطوریکه قیمت سایر سکه های طلا از قبیل بهار آزادی و غیره بر اساس قیمت سکه امامی ضرب 86 تعیین می شود.
بازار نقدی تمام سکه امامی بیشترین حجم معاملات را در بین انواع سکه از قبیل نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی داراست. همچنین نوسان قیمت سکه امامی (تمام سکه) بیشتر از سایر انواع سکه است. همین موضوع باعث می شود حباب قیمتی سکه تمام امامی نسبت به نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی به مراتب کمتر باشد. بنابراین سکه تمام جذابیت بیشتری برای فعالان بازار دارد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی محمد بزرگی احمد جهان بزرگی