1796 قرار آپشن سکه در جریان قراردادهای اختیاری معامله سکه طلا در بورس کالای ایران در هفته پیش منعقد شد.
کد خبر: ۶۶۸۸۱۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۰ 18 February 2017
1796 قرار آپشن سکه در جریان قراردادهای اختیاری معامله سکه طلا در بورس کالای ایران در هفته پیش منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالای ایران ، در روز شنبه 287 قرارداد، یکشنبه 177 قرارداد، دوشنبه 588 قرارداد، سه شنبه 448 قرارداد، چهارشنبه 109 قرارداد و در نهایت روز پنجشنبه 187 قرارداد اختیار خرید و فروش سکه در بورس کالا منعقد شد.

در ایران تنها طلای استاندارد مورد تایید مراجع قانونی و فعالان بازار ، سکه طلا اعم از امامی و بهار آزادی است که در بانک مرکزی ضرب می شود. متاسفانه هیچ گونه طلای استاندارد دیگری در کشور از قبیل انواع شمش های طلا که در سایر کشورهای جهان مرسوم است در کشور ما وجود ندارد.

به همین دلیل دارایی پایه قرارداد اختیار معامله طلا، تمام سکه طلای امامی ضرب شده توسط بانک مرکزی است. به دلیل اینکه آخرین سال ضرب سکه توسط بانک مرکزی و همچنین بیشترین حجم سکه ضرب شده و وارد شده به بازار توسط این بانک همین نوع سکه است، دارایی پایه قرارداد اختیار معامله تمام سکه امامی ضرب سال 86 در نظر گرفته شده است . البته دارایی پایه قراردادهای آتی سکه طلای بورس کالای ایران نیز همین سکه بوده که دلیل دیگری برای انتخاب این نوع سکه است.

تمامی معاملات براساس همین سکه قیمت گذاری می شود، بطوریکه قیمت سایر سکه های طلا از قبیل بهار آزادی و غیره بر اساس قیمت سکه امامی ضرب 86 تعیین می شود.

بازار نقدی تمام سکه امامی بیشترین حجم معاملات را در بین انواع سکه از قبیل نیم سکه ، ربع سکه و سکه گرمی داراست . همچنین نوسان قیمت سکه امامی(تمام سکه) بیشتر از سایر انواع سکه است. همین موضوع باعث می شود حباب قیمتی سکه تمام امامی نسبت به نیم سکه ، ربع سکه و سکه گرمی به مراتب کمتر باشد. بنابراین سکه تمام جذابیت بیشتری برای فعالان بازار دارد.

 66 هزار قرارداد سکه

حجم و ارزش معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران هفته گذشته به ترتیب روی ارقام 73 هزارو 642 قرارداد و ارزش 10 هزار و 183 میلیارد ریال قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالای ایران ؛ نوسانات رو به پایین بهای اونس در بازاره های جهانی طی هفته گذشته در کنار نوسانات محدود نرخ ارز تا روز چهارشنبه موجب  کاهش تحرکات بازار سکه در بازار نقدی و آتی سکه شده بود، این در شرایطی است که طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه با افزایش نرخ اونس ، تقاضا مجدداً بر بازار غالب شد. 

طبق روال معاملات آتی سکه ، سر رسید آبان سال 96 یعنی دورترین موعد تحویل بازار آتی به عنوان پرطرفدارترین سررسید لقب گرفت به نحوی که معامله گران 66 هزار و 672 قرارداد را به ارزش 9 هزار و 262 میلیارد ریال در این موعد تحویل به ثبت رساندند. در رتبه دوم معاملات هفتگی آتی سکه ، سر رسید شهریور سال آینده قرار گرفت؛ در این سررسید 4 هزارو 858 قرارداد به ارزش 653 میلیارد ریال معنقد شد. 

قرارداد تحویل اسفند امسال نیز با ثبت یک هزار و 197 قرارداد به ارزش 145 میلیارد ریال در مکان سوم پر معامله ترین سررسید بازار آتی قرار گرفت. به همین ترتیب دو سررسید تیر و اردیبهشت 96 نیز به ترتیب با 603 قرارداد به ارزش 78 میلیارد ریال و 357 قرارداد به ارزش 44 میلیارد ریال در انتهای جدول بازار آتی سکه قرار گرفتند.

بررسی معاملات آتی سکه درآخرین روز معاملاتی هفته گذشته ( پنجشنبه ) بیانگر آن است که در مجموع 8 هزار و 406 قرار داد منعقد شده است.

براساس  آمار معاملات ، سکه تحویل اسفند ماه با ثبت قیمت یک میلیون و 210 هزار تومان ، افزایش 0.42 درصدی را تجربه کرد. این درشرایطی است که قرارداد تحویل اردیبهشت 96 با قیمت 252 هزار تومان رشد 0.35 درصدی را به ثبت رساند . از سویی سکه تحویل تیر سال آتی با نرخ یک میلیون 297 هزار تومان به فروش رسید  و با افزایش 0.28 درصدی همراه شد . 
همچنین سررسید شهریور ماه سال آینده با  نرخ یک میلیون 341 هزار تومان و رشد 0.33 درصدی را تجربه کرد و در پایان نیز سررسید آبان سال 96 با قیمت یک میلیون و 388 معامله شد و رشد 0.43 درصدی را به ثبت رساند.

سکه در بازار نقدی طی هفته گذشته با نوسانات رو به پایین رو به رو شد، اما پنجشنبه گذشته بهای اونس در بازارهای جهانی افزایش یافت و تغییرات روبه بالا یی را برای بهای سکه طی این روز ایجاد کرد.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: