2155بازدید
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه به رییس مجلس خواستار برگزاری جلسه ای ما بین رییس مجلس و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس با وزرای نیرو،نفت وروسای سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان برنامه بودجه در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار استان خوزستان شد.
کد خبر: ۶۶۸۷۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷ 18 February 2017
"علی‌محمد شاعری" نماینده بهشهر،نکا وگلوگاه درمجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور وزاری نیرو، جهادکشاورزی، نفت و رؤسای سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست، برنامه و بودجه و رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعم از کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در استان خوزستان شد.

به گزارش ایسنا، متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام‌علیکم؛

احتراماً، همانگونه که استحضار دارید رخداد گرد و غبار در روزهای اخیر در شهرهای مختلف خوزستان موجب قطعی برق،آب و تعطیلی فعالیت های اقتصادی،آموزشی،اجتماعی در اکثر شهرستان‌های استان شده‌ است. کمیسیون کشاورزی بلافاصله جلسه مشترک با مسؤولین ذی‌ربط در وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی و سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست و برنامه و بودجه و نسبت به تهیه گزارش به‌شرح پیوست درخصوص علل بروز و راهکارهای پیشنهادی اقدام نموده‌است.

خواهشمند است دستور فرمائید به‌منظور پیش‌گیری و مقابله با این پدیده در اسرع وقت جلسه‌ای باحضور وزاری محترم نیرو، جهادکشاورزی، نفت و رؤسای سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست و برنامه و بودجه و رؤسای کمیسیون های تخصصی برنامه و بودجه و محاسبات و کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی درحضور جناب‌عالی تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

متن گزارش پیوست درخصوص  علل  بروز گردوغبار در استان خوزستان بدین شرح است:                                                

علت بروز گرد و غبار در استان خوزستان:

 حمل ذرات خاک همراه با ذرات نمک توسط باد و رسوب آن با مقره‌های عایق برق در پست‌ها و خطوط انتقال و بالا رفتن رطوبت هوا به بیش از(۸۰ %) درصد و جذب رطوبت توسط ذرات مذکور و رسانا شدن آنها موجب از کار افتادن پست‌ها و خطوط انتقال شد.

این موضوع با توجه به نوع مقره‌های از جنس چینی و زبری سطوح آنها نشست رسوبات را تسهیل و تسریع نموده است. علت حمل ذرات به جهت استعداد ایجاد شده برای حمل آنهاست به‌عبارت دیگر وزش باد سابقه دیرینه دارد اما آمادگی ذرات برای حمل پدیده‌ای است که در اثر عدم برخورداری از حق آبه مراتع و مرغزارهای استان بوجود آمده است کانون بحران گرد و غبار بهمن‌ماه در جنوب‌شرق اهواز در سطحی حدود(۳۰،۰۰۰)هزار هکتار است که در گذشته مرغزار و محل تعلیف دام دامداران بوده است که از طریق آبهای سیلابی مشروب می‌شد عدم تأمین آب دوره‌ای موجب خشک شدن مرغزار و استیصال دامداران شد و ذرات ریزخاک مستعد حمل در اثر بادهای معمول می‌شوند.

طبیعی است که با رطوبت بالای استان و وزش باد نمی‌توان مبارزه کرد اما می‌توان اجازه حمل ذرات خاک و نمک را با استقرار پوشش گیاهی نداد.

لازم به ذکر است که عدم تأمین حقآبه صرفاً برای بخش کشاورزی(زراعت و باغ) و صنایع و شرب صورت می‌گیرد و درحال حاضر رقمی حدود (۳۴۹،۰۰۰) هزار هکتار از مساحت استان تحت تأثیر عدم تأمین حقآبه در مراتع و مرغزارها و هورها می‌باشد که استعدادی شبیه به(۳۰،۰۰۰)هزار هکتار فعلی (کانون بحران اخیر) را دارند.لذا محتاج تدبیر و پیشگیری است چرا که عدم توجه به آن بزودی خسارت نه فقط به بخش برق و آب، بلکه به سایر بخش‌ها را در سطح و عمق بیشتری موجب خواهد شد.

راهکارهای پیشنهادی:

۱-حل اساسی مشکل که هم از نظر اقتصادی قابل توجیه‌تر و هم از نظر سرعت انجام مناسب‌تر است به ترتیب اولویت جلوگیری از امکان برداشت ذرات توسط باد با تأمین آب مناسب و به عبارتی مدیریت منابع آب به‌صورت عادلانه می‌باشد این اقدام می‌تواند با همکاری جدی وزارت نیرو در تخصیص آب و وزارت جهادکشاورزی در توزیع آن به‌مناطق مختلف با اولویت بحرانی‌ترین آنها صورت‌پذیرد به ترتیبی که برای کانون اخیر بحران ایجاد شده که در فاصله حدود(۳۵)کیلومتری جنوب‌شرقی اهواز قرار دارد تأمین حداقل(۱۵۰) میلیون مترمکعب از سر شاخه‌های کارون و هدایت آن از طریق نهر مالح و رودخانه کوپال توسط وزارت جهادکشاورزی به منطقه(۳۰،۰۰۰)هزار هکتاری تاقبل از گرم شدن هوا و به‌فوریت می‌تواند رافع مشکل باشد وزیر محترم جهادکشاورزی در این خصوص دستور لازم را به جهاد نصر داده‌اند و محتاج تأمین اعتبار به مبلغ چهل میلیارد تومان و البته در قالب طرحی خواهد بود که لغایت دو هفته مقرر داشتند تا ارائه نمایند در این خصوص با توجه به اعتبارات مصوب در بودجه سالجاری انتظار تنها تخصیص اعتبارات مصوب شده‌است.

استمرار این رویه در سایر مناطق با تأمین حدود(۶۰۰)میلیون مترمکعب آب می‌تواند در خشک شدن مرغزارها و نیزارها جلوگیری نماید در این صورت علت بروز مشکل مرتفع می‌شود. لازم به توضیح است ریزگردها آنچه که در گذشته دور نیز وجود داشته است و منشاء خارجی دارد از اهمیت کمتری برخوردار است و محتاج تعامل بین‌المللی می باشد که در جریان اخیر موضوع ریزگرد خارجی و شن‌های روان مشکل نداشت.

 ۲- اتفاق مورخ هشتم و نهم بهمن‌ماه در استان خوزستان موجب از دست رفتن مقدر(۶۶۳)مگاوات برق با خارج شدن(۳۶) پست برق و تعداد(۴۳) خط از مدار شد و در اتقاق مورخ ۲۳ بهمن سالجاری(۱۵۶) خط و(۱۰۵) پست با عملکرد رله‌های حفاظتی در(۱۲) شهرستان از مدار خارج و(۱۳۰۰) مگاوات خاموشی در شبکه برق به‌وقوع پیوست اهم راهکارها در این قسمت شامل شستوی مرتب مقره‌ها با چند برابر کردن گروههای شتسشو. تعویض تدریجی(۹۶)هزار مقره‌های جنس چینی به جنس سیلیکونی که استعدا نشست رسوب کمتری دارند.

۳-ایجاد پوشش RTV بر روی مقره‌های داخل پست

۴- در توسعه پست با اتکاء به روش indoor یعنی روش GIS که ایستگاه و یا تجهیزات در داخل فضای بسته قرار می‌گیرند بتواند راه‌حل باشد. که البته سه روش اول هزینه ای بالغ بر(۱۰۰)میلیارد تومان و روش پشت‌های بسته در مقایسه اعتباری(۳) تا(۴) برابر نیاز دارد.

۵- درخصوص آب شرب با قطعی برق صورت گرفته است سامانه پمپاژ با مشکل مواجه شد و تنها ۱۰%درصد از طریق دیزل بدون مشکل عمل کردند و در سایر نقاط خصوصاً سامانه اصلی در اهواز که خود(۱۵)مگاوات برق نیاز دارد از کار افتاده و با توجه به مسطح بودن شهر اهواز و عدم وجود ذخیره آب مناسب بیشترین مشکل و تاخیر در تأمین آب در اهواز بوده است. در این خصوص پیشنهادات زیر ارائه شد:

- تأمین ذخیره مناسب آب که اعتباری بالغ بر(۲۶۰۰)میلیارد تومان پیشنهاد داده شده است و تأمین ژنراتورهای برق برای حدود(۳۵۰) مگاوات در بخش شهری و(۳۰۰) مگاوات در بخش روستایی از جمله درخواست می‌باشد.

علی محمد شاعری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: