کد خبر: ۶۶۵۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳ 08 February 2017
محققان دریافتند هورمون‌هایی در مغز موجب سوزاندن چربی مواد غذایی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، نتایج مطالعات نشان داده است نوعی هورمون در مغز منجر به سوزاندن چربی در روده می‌شود. بررسی‌های نشان داده است، اگرچه سروتونین نقش اصلی در تنظیم اشتها دارد اما هنوز چگونگی نقش آن مشخص نشده است.

محققان در تلاش برای روشن‌تر شدن موضوع، در موسسه تحقیقات اسکریپس(TSRI) این آزمایش را روی کرم‌های گرد الگانس انجام دادند و دریافتند نوعی هورمون مغزی منجر به سوزاندن چربی در روده می‌شود و این عمل بدون در نظر گرفتن شناسایی مواد غذایی است.

کرم‌های گرد الگانس در زیست‌شناسی به عنوان موجودات مدل استفاده می‌شوند، زیرا مغز آنها مولکول‌ها را مانند انسان تولید می‌کند.

محققان یک ژن را در این کرم‌ها که مسئول سوزاندن چربی است، شناسایی و حذف کردند.

دنبال کردن ژن‌ها، محققان را به هورمون نوروپپتید FLP-۷ رساند که در پستانداران با نام Tachykinin است و در ۸۰ سال پیش به عنوان محرک انقباضات عضلانی روده خوک شناخته شده است.

اما دانشمندان هنوز ارتباط بین هورمون مغزی متصل به روده و سوخت‌وساز چربی را کشف نکرده‌اند.

نویسنده این مطالعه اظهار کرد: FLP-۷ در پاسخ به سطح سروتین، در واقع از نورون‌ها در مغز ترشح می‌شود و از طریق سیستم گردش خون به روده رفته و منجر به چربی‌سوزی خواهد شد.

محققان اظهار کردند: این اولین‌بار است که هورمونی در مغز شناسایی شده که به طور خاص منجر به تحریک سوخت‌وساز چربی، بدون تاثیر بر مصرف مواد غذایی می‌شود.

پژوهشگران بر این باورند که می‌توان از این یافته‌ها برای تولید دارویی در آینده برای انسان استفاده کرد.

به گزارش نیواطلس، این یافته‌ها در مجله Nature Communications منتشر شده است.
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: