کد خبر: ۶۶۳۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۲ 03 February 2017
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود گفت: درحال حاضر در کشور ۵۰ هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم.

به گزارش نسیم، محمدحسین امید عصر دیروز در نشست هماهنگی، توجیهی مدیران مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: زمان آن رسیده است که مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند.

وی افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای جذب دانشجو و توسعه مراکز، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما سامان‌دهی استادان دانشگاه است که به‌زودی هیات ارزیابی تمام استادان را ازلحاظ علمی و صلاحیت‌های تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.

این مقام مسؤول جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامع علمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی که هیات علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند را می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیاز به طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم.
 

وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در شش ماه آینده توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار خواهد شد.

امید در ادامه نیز ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است که روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.

این مقام مسؤول افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های روزانه دولتی به دلیل فشارهای سیاسی و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش دانشجو افزایش‌یافته و این امر به‌طور طبیعی از شمار دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی خواهد کاست و ما چاره‌ای نداریم که در این رقابت به سمت رشته‌های مهارتی برویم تا دانشجو را برای بازار کار تربیت کنیم.

وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز 500 نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور تنها 50 دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال است.

امید همچنین خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما مانند دانشجویان نظری دستشان در جیب دولت باشد، بنابراین رشته‌های تحصیلی ما باید شغل‌محور بوده و دانشجو را برای بازار کار مهیا کند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: در راستای کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و ماهر کردن دانشجویان در رشته‌ها معاونت سنجش را در این دانشگاه ایجاد کردیم که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار در برنامه توسعه ششم برای خرید تجهیزات دانشگاهی به دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات که با بهره چهار درصد خواهد بود به دانشگاه‌هایی تخصیص خواهد یافت که فعالیت بهتری داشته باشند، افزون‌بر اینکه در راستای توانمندسازی مراکز به دنبال بستن قرارداد با یک بانک داخلی نیز هستیم.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۷
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
وزیر علوم تو باید استعفا بدی.
کاظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
باز نکند که دولیت اقدام به استخدام این دکتر های بیکار در پست هایی که دیپلم برای آنها کافیست و هزینه بیت المال را بالا ببرد برای مردم .در اداره ما برای یک پست که دیپلم برای آن کافیست یک دکتر استخدام شده است و حقوق دکتری هم به او میدهند در حالی که فبلا یک دیپلم این کار را انجام میداد با حقوق کمتر برای دولت وتازه ایندکتر کار همان دیپلم را هم نمیکند و فقط میخواهد از مزایا استفاده کند
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
باز هم تقصیر رو انداختید گردن مردم ؟ خیلی رو دارید خدایی . خودتون این همه پذیرش الکی دانشجو دارید بعد میایید میگید که مردم باید بفهمند ... خب شما که از اول میدونستید چرا پذیرش کردید که حالا این همه تحصیل کرده بیکار داشته باشیم ؟
پاسخ ها
من
| Netherlands |
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
خب معلومه اون موقع پول لازم بودند
نیما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
خوب پذیرش الکی دارند مردم هم مجبورند بروند ثبت نام کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
آقا نریددانشگاه.من تونفت کارمیکنم وبرخی ازهمکاران رفتن ومدرک ارشد گرفتن ذره ای هم بدردشون نمیخوره وتعدیل مدرک هم نشدن حتی.فقط پول زیادی به دانشگاه دادن و دوره برگشت پولشون بیشتراز۱۵سال خواهدبود.فقط بخاطرچشم وهم چشمی
معلم قدیم دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
کسانیکه تازه بدون دانش مدیریت و به دلایل غیر واقعی مدیریت به دوران رسیدند دانشگاه و علم را مسخره کردند یادم میآید بعد از انقلاب دانشگاه اصفهان سه دوره سیصد نفر یعنی در سال 900 دانشجوی پزشکی گرفته شد نتیجه آن نادانیها و ندانم کاریها این است که حالا دوریالی دارد میافتد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
البته الان ایران بهشت پزشک هاست.
کارانه های نجومی با مسولیت کم.
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
فکر میکنی همه مثل خودت مدرک دکترا را کشکی گرفتن اقای معاون وزیر
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
آن وقت چند هزار مدیر کم سواد و مدرک خریده داریم؟ که با خرابکاری هایشان مملکت را به فنا داده اند و مردم را فقیر و درمانده کرده اند، محیط زیست را از بین برده و....
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
دکتراز هر تخصصی که بیکار بمونه نه باسواد ، نه متخصص و نه با توان و جنم
حداقل باید زبانش کامل باشه و بتونه مهاجرت کنه ، پیش کش که کارآفرین و خلاق باشه و یا بتونه با پرزنت خودش مشکلی از مشکلات بنگاهی رو برطرف کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
تو ایران گرفتن مدرک شده چشم و هم چشمی. آقا این ظرفیت ها را کم کنید چه خبره مگه؟؟؟؟با این همه مدرک گرفته بی کار چه می خواهید بکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا همه را تشویق به دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
ایشان ادعا میکنند دیگر مدرک نون دونی نیست وگرنه اگر کسی پول ،وقت و علاقه دارد می تواند تا هر حدی تحصیل کند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: