کد خبر: ۶۶۲۴۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸ 01 February 2017
رییس جمهوری تکنولوژی فضایی را موجب اقتدار کشور دانست و با تاکید بر اینکه ایران اسلامی امروز سازنده ماهواره های متنوع و پرتابگرهای مورد نیاز است ، از وزارت ارتباطات خواست توان خود را برای تامین همه نیازهای ارتباطی جامعه بکار گیرد.

به گزارش ایسکانیوز،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در مراسم روز ملی فناوری فضایی و پس از رونمایی از ماهواره های ناهید ١ ، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان ١ اظهارداشت: اینکه فقط متکی به خرید از خارج باشیم و یا تجربه دنیا را کنار بگذاریم؛ هر دو غلط است باید از توان بومی، دانشمندان خود و تجارب جهانی به طور توام ، استفاده کنیم.

روحانی در این مراسم که با شعار «فناوری فضایی، اقتصاد مقاومتی، آینده‌ای توانمند» در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک ایام گرامیداشت سی و هشتمین فجر انقلاب اسلامی، گفت: این ایام برای ملت بزرگ ایران بسیار شکوهمند و مبارک است.

رییس‌ جمهوری گفت: مردم ایران، سی و هشت سال پیش با رهبری و هدایت امام راحل و وحدت و انسجام ملی، عزمی ستودنی، ایثار، فداکاری و نثار جان خود و استقامت، ایستادگی و صبر قهرمانانه توانستند بزرگترین انقلاب مردمی را در تاریخ جهان به پیروزی برسانند.

روحانی خاطر نشان کرد: به لحاظ اینکه انقلاب ما دارای پیام برای نسل‌های آینده و جهان است ما نیاز پیام‌رسان داریم و اندیشمندان، متخصصان، کارگزاران و کسانی که در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالیت‌های اجرایی، تحقیقاتی و عملیاتی تلاش می‌کنند، در حقیقت ارتباط بین انسان‌ها را تسهیل می‌نمایند.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: خدمت در مسیر ارتباطات برای این است که پیام مردم آسان‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر به دست دیگران برسد.

روحانی تأکید کرد: انقلاب ما دارای یک پیام بزرگ است و همه باید، پیام‌رسان انقلاب به نسل‌های آینده و جهانیان باشیم.

رییس‌ جمهوری گفت: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی شکوهمند و مردمی بود هر چند به ظاهر احزاب‌، گروه‌ها و فرهیختگان و یاران امام(ره) در این پیروزی نقش داشتند اما آنچه انقلاب را به پیروزی رساند، حرکت ملی مردم بود و اقشار مختلف مردم از سراسر کشور، برای انقلاب بپا خاستند که البته نظر و خواست امام(ره)این بود که مردم همیشه در صحنه باشند.

روحانی با اشاره به اینکه در دوران مبارزات نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی، عده‌ای به دنبال مبارزه مسلحانه بوده و تصور می‌کردند که باید با جنگ مسلحانه انقلاب را پیش ببریم، گفت: نظر امام(ره) درست برعکس بود که البته درست می‌اندیشید و عمل می‌کرد. امام(ره) از ابتدا بر این عقیده بود که باید مردم را بیدار کنیم و ملت در صحنه حضور داشته باشند چرا که هیچ قدرتی در برابر اراده مردم توان پیروزی را نداشته و این قدرت مردم است که در برابر استبداد داخلی و استعمار خارجی به پیروزی می‌رسد.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: امام نه تنها یک مرجع مورد اعتماد مردم و شخصیتی اندیشمند بود، بلکه فردی بسیار نکته‌سنج، تحلیل‌گر و با سیاست بود که دنیا را به خوبی می‌شناخت.

روحانی تصریح کرد: تنها فتوای امام(ره) نبود که انقلاب ما را به پیروزی رساند، بلکه نظریات امام(ره) پیرامون انقلاب هم کمک شایانی به این حرکت مردمی کرد و در حقیقت امام(ره) یک انقلاب مردمی و فرهنگی را تنظیم و راهبری کرد و ثابت نمود زمانی که یک ملت به صحنه بیاید می‌تواند همه حتی نیروی مسلح را نیز جذب کند و این باعث شد که انقلاب با کمترین خونریزی به پیروزی برسد.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: اگر بنا بود، انقلاب با جنگ مسلحانه پیش برود، مشخص نبود، چه تعداد انسان در این بین کشته می‌شدند. آنچه باعث شد که مزدوران داخلی و خارجی نتوانند برای آینده ایران تصمیم بگیرند، یکپارچگی ملت ایران بود.

روحانی با بیان اینکه در آن دوران انقلاب‌ها نظریات خود را از شرق و یا غرب به سرکردگی شوروی و آمریکا که مبتنی بر اهرم‌های حقوق بشری و فشارهای سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌مداری و زور بود، دریافت می‌کردند، گفت: امام(ره) نظریه شرق و غرب را قبول نداشت و بدون تکیه بر شرق و غرب و حتی با مخالفت با شوروی و آمریکا در جهانی دو قطبی، توانست انقلابی را به پیروزی برساند که هم از لحاظ نظریه مستقل بود و هم در مقام عمل هیچ اتکایی به کسی نداشت.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: راه امام(ره) راهی مشخص بود و امیدی مشخص داشت، چرا که او مردی مطمئن، امیدوار و قاطع بود که هم خدا، هم مردم و هم دنیا را به خوبی شناخته بود و توانست انقلاب بزرگی را به پیروزی برساند که آثار آن را امروز در جهان مشاهده می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه پیام انقلاب اسلامی، منحصر در این سرزمین باقی نمانده است، گفت: امروز مردم، مسئولین، فرهیختگان و اصحاب دانش و هنر ما، دارای پیام هستند و باید این پیام منتشر شده و به گوش جهان برسد.

رییس‌ جمهوری افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله انتقال پیام دینی، فرهنگی، علمی و سیاسی مردم ایران باشد و با ارایه خدمات ارتباطی میان جامعه ایران و جامعه جهانی ارتباط برقرار کند.

روحانی با بیان اینکه امروز مطالعه و تحقیق در زمینه‌های گوناگون علمی،‌بدون فضای مجازی و اینترنت امکان‌پذیر نیست، گفت: امروز حتی علمای بزرگ و مراجع نیز به نوعی به این ارتباط متکی شده‌اند، چرا که تقریباً تمام کتب فقهی مهم و روایات گوناگون در فضای مجازی منتشر و دسترسی از این طریق به آنها نیز تسهیل شده است.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه امروز علم و دانش سرعت بیشتری پیدا کرده و روز جداسازی افکار ملت‌ها از هم نیست، گفت: اینکه رییس جمهور کشوری، تصور کند، اگر ویزای کشورش را برای مردم چند کشور ممنوع کند، می‌تواند میان انسان‌ها فاصله بیندازد، اشتباه است البته از کسانی که به تازگی به وارد عالم سیاست شده‌اند بیش از این انتظار نمی‌رود و تا خود و اطرافیانش بخواهند این مسایل را درک کنند، زمان زیادی طول می‌کشد و خسارات زیادی به مردم کشور خود و سایر ملت‌های جهان وارد خواهد کرد.

روحانی اظهار داشت: دولتمردان و مسئولان آمریکا سال‌ها شعار می‌دادند که ما با دولت ایران مخالف هستیم، اما دوست مردم این کشوریم، اما امروز به وضوح پرده از این دو رویی، برداشته شده و کسانی که شعارشان در دنیا، عدم تبعیض است، دست به این اقدام غلط که اساس آن برمبنای تبعیض انسان‌ها و زیرپا گذاشتن حقوق آنهاست، می‌زنند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه آمریکایی‌ها، همواره بر اینکه به تعهدات خود پایبند هستند، شعار می‌دهند، گفت: اما امروز آنها تمام اصول و تعهدات بین‌المللی را زیرپا گذاشته‌اند.

روحانی با اشاره به اینکه دنیای امروز، دنیای ارتباطات و پیوند افکار است، گفت: امروز دیگر دورانی که بخواهیم از دیوار برای فاصله میان ملت‌ها استفاده کنیم، سپری شده است.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: ما در شرایطی قرار داریم که باید به خوبی پیام خود را به مردم جهان برسانیم، ملت ایران در طول سال‌های گذشته با تلاش، ایثار و فداکاری، در دنیای سیاست، توانست قدرت ایران و ملت ایران را به نمایش گذارد.

روحانی تأکید کرد: مردم ایران در دوران انقلاب توانمندی یک ملت برای قیام، در دوران دفاع هشت ساله، توانمندی دفاعی و در دوران تحریم استقامت یک ملت را به نمایش گذاشتد و لازم بود، قدرت مذاکرات، سیاسی خود را هم به جهان نشان دهند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه عده‌ای معتقد بودند که ما نمی‌توانیم در برابر قدرت‌های جهانی مذاکره کرده و پیروز شویم، گفت: این در حالی بود که اصول و زبان مذاکره و فشارهای تبلیغاتی و نفوذ در سازمان‌های بین‌المللی در اختیار قدرت‌های بزرگ بود، اما ما از روز اول معتقد بودیم که ایران، توان، قدرت، منطق، دانش و هنر را دارد که در یک مذاکرات پیچیده، علمی، فنی، سیاسی و حقوقی بتواند در برابر قدرت‌های جهان استدلال و گفتگو کرده و به قراردادی برسد که به خوبی منافع و خط قرمزهای کشور را حفظ کند.

روحانی اظهار داشت: ما در یک مذاکره بزرگ بهترین افراد را به این صحنه فرستادیم که هم‌آوردهای قوی و با تجربه‌ای بودند و توانستند با حمایت مردم در این مذاکرات حضور پیدا کنند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب به لحاظ جایگاه بلندشان در کشور، از ابتدا مذاکرات و مذاکره‌کنندگان را مورد حمایت قرار داده و آنها را هدایت کردند و با حمایت ملت، هدایت‌های رهبری و لطف خدا توانستیم به پیروزی برسیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: امروز برجام و مذاکرات هسته‌ای پایان یافته و یکسال از اجرای آن گذشته و اکثر بندهای آن اجرا شده است و اجرای برخی از بندها نیز با مشکلاتی مسیر خود را پیش می‌برد اما مهم‌تر از مذاکرات هسته‌ای و برجام، پیام برجام و فرصتی است که برجام برای ما ایجاد کرده است.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: