بازدید 37700
بسته خبری «تابناک»؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند: «دولت اصلاحات علم‌الهدی را آکادمیک‌ترین آخوند می دانست!»، «آزمون بزرگ روحانی چیست؟»، «واکنش کیانیان به صحبت های فرهادی و علیدوستی»، «ارسال پاسخ نامه نمایندگان درباره فریدون به رئیس مجلس» و .. رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۶۶۱۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷ 30 January 2017

تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

وقتی شوخی‌های مهران مدیری واقعا در اتاق عمل اجرایی شد

بیمار زاهدانی که برای انجام عمل "آب مروارید" چشم به یک از کلینیک‌‌های جراحی محدود شهرستان زاهدان مراجعه کرده بود، در پی سقوط چراغ سقفی اتاق عمل و عدم درمان به موقع جان خود را از دست داد.بر اثر این سانحه و در اثر شدت ضربه بیمار از حال می‌رود که در ادامه و پس از رسیدگی پرسنل اتاق عمل، این فرد دوباره هوشیاری خود را به‌دست می‌آورد؛ که بر اثر همین سانحه دو تن از پرسنل اتاق عمل نیز از ناحیه دست مورد آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند.اتفاقات عجیب این مرکز چشم پزشکی اما به همین جا ختم نمی‌شود، چراکه بنا بر اظهارات فرزند وی که از پدر مرحومش نقل می‌کند، وقتی بیمار به دلیل جراحت و درد درخواست عدم ادامه روند جراحی را داشته، پزشک در کمال ناباوری اقدام به بیهوشی و ادامه روند جراحی چشم می‌کند.تسنیم این خبر را منتشر کرد.

 

یک آمار عجیب از واردات سیفون!

بر اساس آمار گمرک، در ۹ ماهه امسال، از چین ۱٬۲۳۵ تن سیفون دستشویی به ارزش ۸۷٬۷۵۱٬۲۲۷٬۳۵۱ ریال وارد کشور شده.دولت یازدهم همچنین ۳۴ تن سیفون دستشویی به ارزش ۲٬۶۱۷٬۶۸۵٬۲۳۹ ریال از عمان وارد کشور کرده است. کویت هم سهمی بازار سیفون ایران به دست آورده که البته اندک است. یونان هم در این مدت یک تن سیفون دستشویی به ایران صادر کرده است.مشرق این خبر را منتشر کرده است.

 

دولت اصلاحات علم‌الهدی را آکادمیک‌ترین آخوند می دانست!

احمد علم‌الهدی ظهر امروز در دیدار با ائمه جماعات و مسئولان دانشگاه‌های پیام نور کل کشور که در محل حسینیه دفتر امام جمعه مشهد مقدس برگزارشد، با اشاره به اینکه سرمایه دوم طلبه این است که به جز خدا و امام زمان(عج) هیچ کسی را نبیند، گفت: در سال 76 دولت اصلاحات در این کشور سرکار آمد به من گفتند " آکادمیک‌ترین آخوند هستی چرا که نه تنها در دانشگاه فعالیت کردی بلکه دانشگاه تاسیس کردی اما با موضع‌گیری سیاسی شخصیت آکادمیک خودت را بین بردی که بنده گفتم من نوکر در خانه اربابم"، نوکری یک روز اقتضا می‌کند دانشگاه بسازیم یک روز اقتضا می‌کند در برابر جریانات سیاسی سینه چاک کرده و بایستیم. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: در این راستا تا مرز بالاتر از کشته شدن یعنی از دست دادن آبرو و حیثیت نیز می‌ایستیم چرا که ما از خود حیثیتی نداریم و آبرو و از حیثیت خود را از آقا گرفته‌ایم. تسنیم این خبر را منتشر کرد.

 

تازه ترین واکنش به تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی

واکنش ها به خبر تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی در جده همچنان ادامه دارد . در تازه ترین واکنش به این عمل شنیع پیرمرد کهگیلویه بویراحمدی پس از شنیدن این خبر از رفتن به این سفر انصراف داد و تمامی مدارک اعزام خود برای مشرف شدن به خانه خدا را از بین برد . "حسنعلی کریمی " پیرمردی که در روستایی دور افتاده از توابع سیسخت زندگی میکند و مدتهاست در نوبت حج و سفر به خانه خدا قرار داشت پس از شنیدن تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی ، جلوی اداره حج و زیارت یاسوج اقدام به پاره کردن تمامی مدارک اعزام خود کرد . این فرد صادقانه می گوید با اجبار فرزندانم به همراه همسرم قصد زیارت به خانه خدا را کردیم و هیچ علاقه ای برای رفتن به این سفر ندارم چون معتقدم چهار طرف خانه من کعبه هایی وجود دارد که دوست دارم پولم را صرف زندگی این بندگان خدا نمایم . وی تاکید می کند من دوست دارم عمو حسنعلی هم ولایتی هایم باشم نه حاج حسنعلی . وی در پایان گفت : به دیدار هیچ حاجی نرفته و از این پس نیز نخواهد رفت . روز نو این خبر را منتشر کرد.

 

عراق، ورود آمریکایی ها را به خاک کشورش ممنوع کرد

مجلس عراق، ورود شهروندان آمریکایی به خاک این کشور را برای ۹۰ روز ممنوع اعلام کرد. همچنین کسانی که پیش از این ویزای عراق گرفته اند، نمی توانند وارد کشور شوند. به نظر می رسد این قانون مشکلات زیادی را برای ارتش آمریکا که فعالیت زیادی را در خاک عراق انجام می دهد، به وجود بیاورد. ایلنا این خبر را منتشر کرد.

 

ادعای شیخ کویتی درباره استقبال ایران از پیام امیر کویت

خالد جارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت، در حاشیه مراسم روز ملی در سفارت استرالیا در کویت به خبرنگاران گفت: پیام امیر شیخ صباح آل‌احمد آل‌جابر آل‌صباح به (حسن روحانی) رئیس جمهور ایران به درستی منتقل و درک شد. طرف ایرانی از متن این پیام استقبال و آمادگی خود را برای پاسخگویی مثبت به این پیام اعلام کرد. به گزارش نامه نیوز به نقل از خبر گزاری رسمی کویت،جارالله همچنین ابراز امیدواری کرد که گام‌های بعدی یک پیشرفت و دستاورد در روابط ایران و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) خواهد بود. وی ادامه داد: پیام امیر کویت بر اصول گفت‌وگو میان دوطرف متمرکز بوده است. شیخ صباح خالد آل‌محمد آل‌صباح وزیر امور خارجه کویت، هفته گذشته در سفری به تهران پیامی از امیر کویت به نمایندگی از شورای همکاری خلیج فارس به ایران را منتقل کرد.

 

آزمون بزرگ روحانی چیست؟

حسین مرعشی عضو ارشد و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و یکی از نزدیکان آیت‌ا... هاشمی اظهار داشت: فقدان آیت‌ا... هاشمی وظیفه آقای روحانی را در انتخابات آینده بیشتر کرده است. بدون شک فقدان آیت‌ا... هاشمی یک آزمون بزرگ برای آقای روحانی در انتخابات آینده است. آقای روحانی باید از فرصت انتخابات آینده به خوبی بهره ببرد تا جریان تحول‌خواه ایران را به اهداف خود نزدیک کند. آقای روحانی اگر خود در صحنه حضور داشته باشند و یا اگر قصد داشته باشند صحنه انتخابات را مدیریت کنند باید این نکته را در نظر داشته باشند که در شرایط کنونی بسیاری از امید‌ها به سمت ایشان است. در شرایط کنونی آقای روحانی نقش دوگانه‌ای را در فضای سیاسی برعهده دارند. از یک طرف ایشان به عنوان رئیس‌جمهور چهار سال گذشته باید در صحنه حضور داشته باشند تا بتوانند برنامه‌های خود را تکمیل کنند و در فضای سیاسی ایران تاثیرگذار باشند. از سوی دیگر آقای روحانی نقشی فراتر از ریاست جمهوری را برعهده دارند و باید نقش یک «مصلح» و «سیاستمدار» را در فضای سیاسی ایران ایفا کنند. در شرایط کنونی آقای روحانی به دلیل جایگاهی که در اختیار دارد به رهبری نظام نزدیک است و از سوی دیگر درنقطه تلاقی جریان‌های سیاسی قرار گرفته و به همین دلیل می‌تواند فضای سیاسی ایران را در آینده مدیریت کند. لذا آقای روحانی باید از هر گونه انسداد سیاسی جلوگیری کند و اجازه ندهد فضای سیاسی ایران پس از آیت‌ا... هاشمی به صورت تک بعدی شود. بدون شک آقای روحانی می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده به یک سرمایه ماندگار اجتماعی و سیاسی برای مردم ایران تبدیل شود. این در حالی است که اگر ایشان به سمت اجماع گرایی و نقش آفرینی موثر در فضای سیاسی ایران حرکت نکند به پایان عمر سیاسی خود رسیده است.آرمان این خبر را منتشر کرد.

 

واکنش جالب مسعود پزشکیان به اقدام ضدایرانی ترامپ

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: لغو ویزای آمریکا باید تلنگری برای ما باشد و بار دیگر به داشته های خودمان نگاه و آن ها را تقویت کنیم. اصلا این خود ما ایرانیان هستیم که به آن جا نمی رویم. این اقدام نشانه پوچ بودن شعارهای حقوق بشری این کشور است. ما ایرانیان باید خود را بالا ببریم و توانمندی هایمان را آنقدر قوی کنیم که از هر آنچه آنان هستند بی نیاز شویم، ولی اگر در ضعف و ناتوانی بمانیم و در نیاز غرق شویم برای ما مشکل ایجاد می شود. ایلنا این خبر را منتشر کرد.

 

واکنش کیانیان به صحبت های فرهادی و علیدوستی

رضا کیانیان به نامه اصغر فرهادی در مورد حضور نداشتن در مراسم اسکار در اینستاگرام خود واکنش نشان داد.این بازیگر تئاتر و سینما نوشت: «موضع گیری ترانه علیدوستی در برابر حماقت ترامپ عالی بود و افتخارآمیز. در این مدت منتظر موضع گیری اصغر فرهادی بودم. مطمئن بودم حتما فکر خلاقانه‌ای دارد. تا اینکه امروز موضع قاطع و شجاعانه او منتشر شد... ترامپ دستور احمقانه‌ای داد و سیستم اجرایی احمقانه‌تر عمل کرد و البته غیرقانونی، که بلافاصله دستور را اجرا کرد. هر دستوری برای اجرایی شدن قاعدتا باید یک زمان‌بندی داشته باشد. نه اینکه امروز دستور بدهند و همان روز اجرا کنند، چون کسانی هستند که مدت‌ها قبل بلیط تهیه کردند. عده‌ای حتما از قبل قرار و مدارهایی برای تجارت و همکاری گذاشته‌اند! عده‌ای برای دیدارهای خانوادگی پس از ماه ها و شاید سال ها راهی آنجا بودند. باید به آن‌ها خبر می‌دادند و یک مهلت می‌گذاشتند، میلیون‍ها دلار صرف این بی‍تدبیری شده. چه کسی باید جوابگو باشد.»

 

تغییر نام ورزشگاه آزادی به همراه اول!

رئیس فدراسیون فوتبال امروز در حاشیه بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساختمان همراه اول گفت: قرار است مانند ورزشگاه امارات آرسنال یا دیگر اقداماتی که در دنیا شده است، ساختمان فدراسیون فوتبال و چند باشگاه به همراه ورزشگاه آزادی به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال به نام همراه اول نام‌گذاری شود.وی افزود: مباحث مطرح شده در این باره در حال پیگیری است. قرار است موضوع به هیأت رئیسه برود تا در صورت تایید نهایی فاز اجرایی آن انجام شود. وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات هم امروز در جلسه حضور داشتند و درباره جزییات این موضوع اطلاع یافتند و نسبت به انجام این موضوع تأکید کردند. این مطلب در سایت کاپ منتشر شده است.

با این حال رئیس فدراسیون فوتبال در گفت و گویی بیان داشته است که هیچ گاه نگفتم نام ورزشگاه آزادی به نام همراه اول تغییر کند.
این شایعه را تکذیب می‌کنم. مجموعه بزرگ آزادی ملی است و این را همه می‌دانیم.


روایتی کمتر شنیده شده از اسکورت هواپیمای حامل "ریگی"

امیرسرتیپ محمد محمودی با بیان اینکه اصل این است که ارتش باید بیدار باشد تا مردم در امنیت و آرامش باشند، گفت: ارتش وظیفه‌ صیانت از مردم، منافع مردم و حفظ منافع نظام را بر عهده دارد. حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی بر اساس تعریف صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر عهده ارتش است و در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و پس‌ازآن در حوزه‌های مختلف و با تقدیم چهل‌وهشت هزار شهید گران‌قدر بارها در اجرای این رسالت خطیر ازخودگذشتگی کرد و نمونه‌های بسیاری را می‌توان در بحران‌های پس از جنگ و همین سال‌های اخیر مثال زد.وی اضافه کرد: به نظر شما همین دو سال قبل آن هواپیمایی که در پوشش هواپیمای مسافربری حامل نظامیان آمریکایی بود چگونه در فرودگاه بندرعباس وادار به فرود شد؟ جز اینکه رادارهای هوشیار پدافند هوایی این هواپیما را رصد و متوجه ارسال اطلاعات غلط و نادرست از سوی خلبان هواپیما شدند و هواپیما را مجبور به فرود در بندرعباس کردند؟ یا آن هواپیما که حامل ریگی جنایتکار بود، چه کسی آن را نشاند؟ اغلب مردم در خواب بودند، چون ساعت 2 و نیم بامداد بود که جنگنده‌های ما رفتند و آن هواپیمای مسافربری را که از فضای جمهوری اسلامی ایران عبور می‌کرد اسکورت کرده و باقدرت تمام نشاندند، آن‌هم با شلیک‌هایی که انجام شد.امیر محمودی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، هواپیمای حامل ریگی با شلیک جنگنده‌های ارتش تسلیم شد و فرود آمد؟ عنوان کرد: بله، ابتدا نیروهای ما در تاریکی، حدود ساعت 2 تا 3 بامداد اخطار دادند اما آن‌ها توجه نکردند. چند شلیک پیاپی در مقابل چشمان خلبان انجام شد و خلبان هواپیمای حامل ریگی با توجه به جدیت خلبانان جنگنده ما برای نشاندن هواپیما، به‌اجبار در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست.این مطلب در میزان منتشر شده است.

 

دونالد ترامپ کلنگ برداشته و ارزش‌های آمریکایی را خرد می‌کند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به قانون منع مهاجرت، دیوارکشی در مرز و رواج علنی شکنجه توسط ترامپ واکنش نشان داد.متن یادداشت محسن رضایی به شرح زیر است؛

از بوش تا ترامپ بیش از هفتاد دانشمند و سیاست‌مدار آمریکایی در حمایت از حملات آقای بوش به افغانستان و عراق بیانیه دادند.در آن بیانیه تاکید شده بود که‌ باید ارزش‌های آمریکایی را به جهان صادر کرد. امروز پس از پانزده سال آقای ترامپ کلنگ برداشته و ارزش های آمریکایی را خرد می‌کند. از قانون منع مهاجرت گرفته تا دیوارکشی در مرز و رواج علنی شکنجه، نشان می‌دهد بهشت سرمایه داری از آغاز سراب بوده است.

 

کاندیدای جبهه مردمی این هفته معرفی می‌شود

عضو هیأت مؤسس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: ما در جلسه‌ هفته جاری قرار است نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی کنیم.علیرضا مرندی پیرامون معرفی گزینه این جبهه برای انتخابات آینده ریاست جمهوری 96 اظهار داشت: جبهه مردم نیروهای انقلاب اسلامی حتما گزینه‌ای معرفی می کند ولی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و زمان آن مشخص نشده است.وی افزود:یکی از کارهای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در جلسه‌ هفته جاری این است که نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی کند.عضو جبهه مردمی انقلاب اسلامی ادامه داد: پس از بررسی گزینه‌های مد نظر برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری از سوی اعضا، یک کاندیدا معرفی می‌شود.مرندی در پایان خاطر نشان کرد: جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مستقل عمل‌ می‌کند و تصمیم می‌گیرد و در برقراری ارتباط با احزاب دیگر جهت هماهنگی مشکلی وجود ندارد.این مطلب در باشگاه خبرنگاران منتشر شده است.

 

واکنش رئیس قوه قضائیه به اقدام اخیر ترامپ

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و میلاد مسعود حضرت زینب(س)، بار دیگر شهادت جمعی از آتش نشانان قهرمان در جریان حادثه ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت و با اشاره به تصمیم اخیر رئیس‌جمهور جدید آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع برخی کشورهای اسلامی به این کشور، با توجه به خوی آمریکایی‌ها این اقدام را دور از انتظار ندانست اما در عین حال از دولت کشورمان و سایر کشورهای اسلامی خواست نسبت به این تصمیم واکنش قاطع و متناسب نشان دهند.

 

ارسال پاسخ نامه نمایندگان درباره فریدون به رئیس مجلس

معاون امور مجلس رئیس جمهور با ابراز تاسف از «شبهه افکنی و ادعاهای نادرست برخی سایت‌ها مبنی بر بی محلی ۲۵ روزه روحانی به نمایندگان» گفت: جواب نامه تعدادی از نمایندگان محترم مجلس به حجت الاسلام روحانی در خصوص حسین فریدون برای رئیس مجلس و هیات رئیسه محترم ارسال شده است.به گزارش ایسنا، حسینعلی امیری روز دوشنبه در واکنش به ادعاهای نادرست برخی از سایت‌ها در این باره گفت: پاسخ نامه نمایندگان محترم در تاریخ ۲/ ۱۱/ ۱۳۹۵ برای رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ارسال و از ایشان درخواست شد که "دستور فرمایند بر اساس ماده ۷۸ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، موضوع در هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی مطرح تا به نحو مقتضی در اولین جلسه علنی قرائت و نیز جهت رسیدگی در دستور هیات موضوع ماده یک قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مصوب ۱۵/ ۱/ ۱۳۹۱ قرار گیرد."

 

پیش بینی روحانی از انتخابات 96

حسن روحانی صبح امروز در مراسم تجدید پیمان اعضای هیت دولت با آرما ن های امام خمینی (ره) در محل حرم ایشان اظهار کرد: دولت در آستانه دهه فجر وظیفه خود می دانست، یک بار دیگر با آرمان امام خمینی (ره) بیعت کند. رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: راه امام (ره) راه آزادی بود و بهترین تجلی آزادی هم انتخابات است. ما در ماه‌های آینده در یک آزمایش بزرگ تاریخی قرار می‌گیریم و مردم در آغاز سال 96 پای صندوق انتخابات حماسه دیگری را می‌آفرینند.

 

شاهزاده سعودی برای پرنده‌ها بلیت هواپیما خرید

یک شاهزاده سعودی، برای حمل ده ها پرنده دست آموز خود، بیشتر صندلی های یک پرواز را خرید و شاهین هایش را به روشی که در تصویر می بینید، در کنار مسافران دیگر به مقصد حمل کرد.این در حالیست که در اغلب شرکت های هواپیمایی، حمل موجودات زنده غیر از انسان در هواپیما، ممنوع است و محدودیت های بسیار دارد.

 پیش بینی روحانی از انتخابات 96/ واکنش رئیس قوه قضائیه به اقدام اخیر ترامپ/ اجرای شوخی‌های مهران مدیری در اتاق عمل!/ درخواست یک مرجع تقلید برای سخت شدن دسترسی به شبکه های مجازی/  یک آمار عجیب از وارادات سیفون!

درخواست یک مرجع تقلید برای سخت شدن دسترسی به شبکه های مجازی

یک مرجع تقلید گفت: احتیاجات مردم را باید در شبکه ملی اطلاعات حل کرد، همچنین باید دسترسی به این شبکه ملی راحت و دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود.به گزارش «انتخاب»، جمعی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس امروز -دوشنبه- در قم با آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار کردند.در این دیدار آیت الله ناصرمکارم شیرازی اظهار کرد: کمیسیون آموزش، کمیسیونی بنیادی است زیرا شخصیت فرزندان این کشور از مدارس و دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و کمیسیون شما بر این موضوعات نظارت دارند و می‌توانند اثر مهمی داشته باشند زیرا سایر نهادها را می‌توانید تحت نظر داشته باشید.آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران دو رکن جمهوریت و اسلامیت دارد که اگر هر کدام از این دو نباشد نظام ما زمین می‌خورد. اسلامیت نظام باید از مدارس و دانشگاه‌ها شروع شود و اگر کم و کاستی در این مراکز باشد، اسلامیت متزلزل خواهد شد و به مشکل برمی‌خوریم. یک رکن از دو رکن نظام را شما می‌توانید تقویت کنید.


اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا محمد کاظمی حسین طائب ناصر کنعانی چافی
آخرین اخبار
وب گردی