مشاور امنیت ملی دولت اوباما از اقدام ترامپ در اعمال برخی تغییرات در شورای امنیت ملی آمریکا و همچنین یکسری اقدامات اخیر وی، به شدت انتقاد کرد.
کد خبر: ۶۶۱۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳ 30 January 2017

مشاور امنیت ملی دولت اوباما از اقدام ترامپ در اعمال برخی تغییرات در شورای امنیت ملی آمریکا و همچنین یکسری اقدامات اخیر وی، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی دولت سابق آمریکا تغییرات اخیر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید در شورای امنیت ملی را "دیوانگی محض" توصیف کرد.

این در حالی است که شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید به اظهارنظرهای رایس واکنش نشان داد و گفت: حرف‌های او نشان دهنده یک ادبیات به وضوح نامناسب از سوی یکی از سفرای سابق آمریکا بوده و همچنین وی از برخی سوابق دولت اوباما در زمینه امنیت ملی نیز انتقاد کرد.

اسپایسر گفت: زمانی که صحبت درباره سوء اقدامات انجام شده از سوی دولت باشد، با وجود همه احترام‌هایی که من قائل هستم فکر می‌کنم سوزان رایس می‌تواند منتظر بوده و ببیند چطور ما این حوزه را مدیریت می‌کنیم.

این جدال لفظی در پی یک حکم ترامپ برای انتصاب استیو بانون در کرسی شورای امنیت ملی آمریکا مطرح شد.

ترامپ همچنین جایگاه مدیر اطلاع ملی آمریکا و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور نیز در شورای امنیت ملی را تنزل داد.

سوزان رایس در واکنش خود به این اقدام در "توئیتر" نوشت: بعد از یک هفته اقدامات "دیوانه‌وار" اکنون شاهد یک دیوانگی محض هستیم. دیگر چه کسی برای تصمیم گیری در مورد داعش، سوریه، ‌افغانستان و جمهوری دموکراتیک خلق کره نیاز به اطلاعات یا مشاوره نظامی دارد.

رایس همچنین یک توئیت متعلق به "خوآن پی‌.ای‌." را بازنشر کرد که در آن نوشته شده بود: «ترامپ به حدی ارتش را دوست دارد که آنها را از شورای امنیت ملی بیرون می‌اندازد و یک نازی را جای آن می‌گذارد.»

شون اسپایسر گفت: اصلاح نشست‌های شورای امنیت ملی آمریکا تلاشی برای تسهیل فرایند تصمیم گیری رئیس‌جمهور در زمینه مسائل اطلاعاتی مهم و حیاتی است. ترامپ به دریافت رهنمودهای مقامات ارشد نظامی و اطلاعاتی در جایگاه‌های دیگر ادامه خواهد داد.

وی گفت: رئیس‌جمهور آمریکا اطلاعات فراوانی از جانب رئیس ستاد مشترک ارتش دریافت می‌کند. او به ملاقات با او براساس برنامه مرتبطی ادامه خواهد داد. او از سوی وزیر دفاع در جریان گزارشات قرار می‌گیرد اما کاری که آنها انجام دادند مدرنیزه کردن شورای امنیت ملی آمریکا بوده تا کمتر بوروکراتیک باشند و بیشتر بر ارائه اطلاعات مورد نیاز رئیس‌جمهور به او تمرکز کنند.

این اولین حمله سوزان رایس به اقدامات ترامپ نبوده است. سوزان رایس که در دوره دولت باراک اوباما علاوه بر سمت مشاور امنیت ملی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز بود پیش از این در توئیتر نوشته بود: اقدام ترامپ در لغو پیمان شراکت "ترانس پاسیفیک" هدیه خیلی بزرگ به چین، یک ضربه به هم‌پیمانان مهم ما و یک ضایعه بزرگ برای رهبری جهانی آمریکا بود و این خیلی غم انگیز است.

همچنین سوزان رایس درباره روابط ترامپ با مکزیک نوشت: اینجور تندی کردن به مکزیک "احمقانه و خطرناک" است. مکزیک نقش کلیدی در محدود شدن جریان مهاجران آمریکای مرکزی به ایالت متحده آمریکا ایفا کرده است.

همچنین سوزان رایس از دولت ترامپ به سبب به کار بردن عبارت "مردم بی‌گناه" به جای اشاره مستقیم به "یهودیان" در پیام ویژه روز یادبود واقعه هولوکاست انتقاد کرد و گفت: فقط تصور کنید اگر اوباما این کار را می‌کرد چه پاسخی به آن داده می‌شد.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: