کد خبر: ۶۶۱۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۸ 30 January 2017
دیده‌بان شفافیت و عدالت روز گذشته طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار عزل وزیر صنعت، معدن و تجارت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روز گذشته دیده‌بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار عزل وزیر صنعت، معدن و تجارت شد. خلاصه  نامه دکتر احمد توکلی به شرح ذیل است. مشروح این نامه را با مأخذهای رسمی را اینجا ببینید.

برادر ارجمند جناب آقای جهانگیری
معاون اول محترم رئیس‌جمهور

با سلام و احترام
توجه جنابعالی به گزارش مورخ 7 دی 1395 سازمان مردم نهاد دیده¬بان شفافیت و عدالت پیرامون فشار وزیر صنعت، معدن و تجارت بر گمرک ایران قابل تقدیر است. در آن گزارش دیده¬بان با دلایل حقوقی و اقتصادی نشان داده بود که درخواست وزیر مذکور برای آنکه گمرک ایران از جریمه قانونی 3000 میلیارد تومانی شرکت ال‌جی به خاطر تقلبات گمرکی این شرکت، چشم بپوشد، غیرقانونی و ضد منافع ملی است. شما این موضوع را درخور بررسی جدیِ همراه با حساسیت شمردید. این استقبال از امر به معروف و نهی از منکر از شما سابقه هم داشته است. جا دارد رسماً تشکر دیده¬بان شفافیت و عدالت را از جنابعالی ابراز کنم.
در عین حال طی واکنش به گزارش دیده¬بان نوشته¬اید: «البته برخی عبارات بر علیه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت قبول و اخلاقی نمی‌باشد» احتمالاً اشاره جنابعالی به خیانت¬بار خواندن توصیه‌نامه وزیر، فسادزا بودن این روش و سابقه داشتن این قبیل اقدامات فسادپرور در وزارت مزبور بوده است. دیده¬بان قصد پرداختن به این مطلب را نداشت، ولی چون آقای نعمت زاده برای خارج ساختن محصولات پتروشیمی از بورس کالا که طبق برآورد کارشناسان مرکز پژوهش¬های مجلس، ویژه¬خواری سالانه 1000 میلیارد تومانی را برای معدودی تولیدکننده این صنعت در پی دارد، مجدداً فعال شده است. به همین دلیل شکافتن موضوع لازم به نظر می‌رسد. در این ارتباط توجه شما را به دو نکته زیر جلب می‌کنم:
1.    یک مبحث مهم در مبارزه با فساد بحث تضاد منافع (Conflict of Interests) است. تضاد منافع به وضعیتی گفته می‌شود که ظرفیت بالقوه نقض بی‌طرفی در تصمیم‌گیری یا اقدام شخص وجود داشته باشد به این دلیل که تضادی بین منافع آن فرد و منافع حرفه‌ای یا منافع عمومی مربوط وجود دارد، وضعیتی که این خطر را ایجاد کند که انگیزه یا اقدام آن فرد به فساد کشیده شود؛ به عبارت دیگر، وقتی سازمانی دارای منافع یا اهداف اولیه‌ای باشد، ولی مجموعه شرایطی این خطر را ایجاد کند که تصمیمات، قضاوت و اقدامات حرفه‌ای به شکل ناروایی به تأمین منافع و اهداف ثانوی متمایل شود، تضاد منافع رخ می‌دهد. وضعیت‌های زیر مثال‌هایی از موضوع است:
•    وقتی مسئول استخدام از نزدیکان داوطلب استخدام باشد؛
•    وقتی کارپرداز اداره‌ای با فروشنده‌ای معامله کند که شریک خود اوست؛
•    وضعیتی که رئیس یک سازمان اجازه داشته باشد برای اضافه‌کاری یا فوق‌العاده خودش، شخصاً تصمیم بگیرد؛
•    وضعیتی که رئیس شعبه بانکی اجازه داشته باشد سقف تسهیلات برای کارمندان شعبه را تعیین کند؛
•    وقتی که صاحب صنعتی از بخش خصوصی همزمان در وزارت صنعت مسئول باشد یا رئیس اتاق صنایع و معادن و بازرگانی رئیس دفتر رئیس‌جمهور شود؛
•    هنگامی که یک نماینده مجلس حین نمایندگی عضو هیئت‌مدیره شرکتی خصوصی یا دولتی باشد، یا تاجری نماینده مجلس شود و در همزمان به کار تجاری خویش ادامه دهد؛
•    وضعیتی که مسئولان دستگاهی اجرایی مشتری املاک و زمین در حال واگذاری همان دستگاه باشند؛
•    وقتی مدیرعامل بانکی خصوصی به رئیس کلی بانک مرکزی برسد؛ یا مسئولی از مسئولان بانک مرکزی مرخصی بدون حقوق بگیرد و به مدیرعاملی بانکی خصوصی انتخاب شود؛
•    وضعیتی که قضات پس از بازنشستگی وکیل دادگستری شوند؛
•    وضعیتی که ممیزان مالیاتی پس از بازنشستگی مشاور مالیاتی بخش خصوصی می‌شوند.
2.    البته منافع و اهداف ثانوی منحصر در منافع مالی نیست؛ بلکه ارتقای اداری، افزایش نفوذ سازمانی، تأمین خواسته‌های خویشان و رفیقان، واگذاری سِمت به هم¬خط¬ها و جلب آراء مردم در انتخابات بعدی و دنیاطلبی¬های دیگر را نیز شامل می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه همیشه و ضرورتاً تضاد منافع به فساد منجر نمی‌شود. هستند مقامات و صاحب منصبان و کارمندانی که در چنین وضعیتی، منافع عمومی را ترجیح می‌دهند. در عین حال چون خطر لغزش و فساد وجود دارد کشورهای عاقل و حساس‌تر به فساد و مصمم‌تر به مبارزه با آن، تمهیدات فراوانی برای پرهیز از وقوع تضاد منافع اندیشیده و به اجرا گذاشته‌اند.
3.    از مصادیق مهم وضعیت تضاد منافع، پدیده درهای چرخان (Revolving Doors) است. مقصود از آن مهاجرت افراد از کسب‌وکار به حکومت و از حکومت به کسب‌وکار است. امروزه توجه فزاینده‌ای به تحرک کارکنان بین بخش عمومی و بخش خصوصی پیدا شده است. وقتی مقامات و صاحب‌منصبان دولتی از بخش عمومی بیرون می‌روند تا در بخش خصوصی یا غیرانتفاعی کار کنند حساسیت نسبت به نقض بی‌طرفی پیدا می‌شود که نکند او اطلاعات و موقعیت‌های زمان دولتی بودن را به نادرستی بکار گیرد.
این بدان معنا نیست که هر جا تضاد منافع باشد، فساد هست، یا جابجایی بین بخش عمومی و بخش خصوصی باید مطلقاً کنار گذارده شود؛ بلکه موقعیت، موقعیت فسادخیز است و باید برای پیشگیری چاره اندیشید. بسیاری از کشورها، در پیشگیری از فساد، ترتیباتی را در اولویت قرار داده‌اند که به طور مؤثری بتواند تضاد منافع در شغل پس از اشتغال دولتی را منتفی سازد. اغلب جرائم در استخدام‌های بعد از پایان اشتغال دولتی وقتی رخ می‌دهد که صاحب‌منصبان و مقامات مزبور از اطلاعات و ارتباطات زمان اشتغال دولتی خود برای منافع خود یا دیگران استفاده می‌کنند. البته این جرائم حتی می‌تواند پیش از ترک مسئولیت دولتی آغاز شود. در موقعیت‌های زیر مقامات و صاحب‌منصبان ممکن است حین اشتغال دولتی مرتکب این جرم شوند:
•    وقتی آنان برای اشتغال پس از بازنشستگی یا ترک مسئولیت برنامه‌ریزی می‌کنند. این پدیده در پایان هر دوره مجلس، در فاصله اعلام نتایج انتخابات مجلس بعدی تا پایان دوره فعلی در رفتار کثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود.
•    وقتی که آنان لابی ‌کنند تا پس از سمت فعلی دولتی در بخش خصوصی جا خوش کنند.
•    هنگامی که قصد دارند پس از مدتی کار در بخش خصوصی مجدداً مقام دولتی پیشین را به دست آورند.
مطالعات OECD نشان می‌دهد که اکثریت قاطع کشورهای عضو این سازمان استانداردهای پایداری را برای آنکه از تضاد منافع پیشگیری شود برقرار کرده‌اند .
4.    به برخی از مصادیق تضاد منافع در قوانین ما توجه شده است، مانند قانون منع مداخله مقامات و کارکنان دولت و قوا و ارکان دیگر در معاملات دولتی مصوب 1337 و اصلاحات بعدی آن، یا در ماده 16 قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384 که در آن شورای بورس، سازمان، مدیران و شرکای مؤسسه حسابرسی … از هر نوع فعالیت معاملات اوراق بهادار منع شده‌اند. یا قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392؛ مثلاً در ماده 421 قانون اخیرالذکر مواردی از الزام قاضی به نپذیرفتن دادرسی یا جواز هر یک طرفین دعوا برای درخواست رد دادرسی وجود دارد که همه مصداق تضاد منافع است:
«الف- قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم از هر طبقه بین دادرس و یکی از طرفین دعوی یا شریک یا معاون جرم؛ وجود داشته باشد.
ث – بین دادرس، پدر و مادر، همسر و یا فرزند او و یکی از طرفین دعوی یا پدر و مادر، همسر و یا فرزند او، دعوای حقوقی یا کیفری مطرح باشد یا در سابق مطرح بوده و از تاریخ صدور رأی قطعی، بیش از دو سال نگذشته باشد.
ج – دادرس، همسر و یا فرزند او نفع شخصی در موضوع مطروحه داشته باشند.»
در قانون اساسی نیز احکامی برای محدود ساختن تحقق تضاد منافع آمده است، مانند اصل 141 که دو شغلی بودن کارکنان دولت را منع می‌کند ولی برای پدیده درهای چرخان و فسادخیزی آن کار قابل توجهی صورت نگرفته است.
5.    جناب آقای نعمت¬زاده متأسفانه مصداق هر دو مشکل فساد انگیز فوق است و در تنازع بین اهداف شخصی و اهداف عمومی، اولی را ترجیح داده است. آقای نعمت¬زاده از سال 1358 که به عنوان وزیر کار برگزیده می‌شود تا سال 1388 که بازنشستگی را برمی‌گزیند همواره وزیر، معاون وزیر یا مدیر شرکت¬های بزرگ دولتی بوده است و دوباره در 1392 به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌رسد. وی یک مصداق آشکار از پدیده درهای چرخان و تضاد منافع است. وی پیش از بازنشستگی 11 سال را در سطوح بالای وزارت نفت مدیریت داشته که 8 سال آن در سمت مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده است. آقای نعمت زاده بلافاصله پس از بازنشستگی در سال 1388 به بخش پتروشیمی هجرت می‌کند و از 1390 تا 1392 یعنی طی دو سه سال در 19 شرکت که مشخصات آن¬ها در پی می‌آید، مدیرعامل، رئیس هیئت‌مدیره یا عضو هیئت‌مدیره بوده است:
5.1.    3 دی 1390: عضو هیأت مدیره شرکت رسا فارمد با مسئولیت محدود به شماره ثبت 333097
5.2.    5 دی 1390: عضو هیأت مدیره شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص به شماره ثبت 362727 تا 17 دی 1392  و از 21 دی 1390: رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه تجارت نعمت
5.3.    20 دی 1390: نایب‌رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسی نفت هوسیت پارس سهامی خاص به شماره ثبت 383193 تا تاریخ 20 دیماه 1392، به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص
5.4.    28 بهمن 1390: نایب‌رئیس هیأت مدیره شرکت توان پرداز باطری سهامی خاص به شماره ثبت 137146 – به همراه اکبر ترکان (رئیس فعلی مناطق آزاد و معاون رئیس‌جمهور) و مجتبی تنها – تا تاریخ 28 بهمن 1392
5.5.    15 فروردین 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت پترو تجارت هرمزان سهامی خاص به شماره ثبت 365746 – به همراه عبدالوهاب قاضی به نمایندگی از گروه فیلی و مجتبی خسرو تاج (معاون توسعه بازرگانی داخلی و نیز قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی)- به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص تا تاریخ 15 فروردین 1393 . تغییرات: از 11 دی 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت پترو تجارت هرمزان سهامی خاص به شماره ثبت 365746 به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص به همراه شرکت فیلی تجارت هرمز سهامی خاص و عباسعلی پورسیدی (در حال حاضر مشاور حقوقی وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل حقوقی کل وزارتخانه) به عنوان عضو هیأت مدیره و سرمایه‌گذاری گروه فیلی سهامی خاص به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره.
5.6.    2 خرداد 1391: جزو مدیران اولیه در تأسیس شرکت تولید برق دژ پل انرژی با مسئولیت محدود به شناسه ملی 10320774380 و نایب‌رئیس هیأت مدیره به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت با مسئولیت محدود به شماره ثبت 262727 به مدت نامحدود.
5.7.    18 اردیبهشت 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه صنعت نعمت سهامی خاص به شماره ثبت 408125 و شناسه ملی 10320594733 تا تاریخ 17 اردیبهشت 1393.  این شرکت بعداً منحل شد.
5.8.    3 اردیبهشت 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت ارگ شیمی پارسا سهامی خاص به شماره ثبت 341763 به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص تا تاریخ 3 اردیبهشت 1393 به همراه عبدالوهاب قاضی (از شرکت فیلی) و بهروز کره بند بوشهری (از توسعه تجارت نعمت) . تغییرات: 3 تیر 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت ارگ شیمی پارسا سهامی خاص تا تاریخ 31 خرداد 1393  و 18 آذر 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت ارگ شیمی پارسا سهامی خاص به شماره ثبت 341763 به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص تا تاریخ 18 آذر 1393 به همراه اسدالله رستگار پور و بهروز کره بند بوشهری و شرکت‌های آتیه فراز قشم با مسئولیت محدود و تعاونی اعتبار مولی‌الموحدین
5.9.    3 خرداد 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت توسعه پترو شیمیایی ساحل دریا سهامی خاص به شماره ثبت 426582 و شناسه ملی 10320788564 به عنوان رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 30 خرداد 1393 به همراه عباس شعری مقدم (معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا بهمن 94) . تغییرات: 30 مهر 91 عضویت در هیأت مدیره شرکت توسعه پترو شیمیایی ساحل دریا سهامی خاص به شماره ثبت 426582 به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره، به همراه موسسه اعتباری مولیالوحدین به عنوان رئیس هیأت مدیره و اسدالله رستگارپور (از مدیران پتروشیمی دولتی) تا تاریخ 30 مهر 1393 .
5.10.    31 خرداد 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت توسعه نگین مکران سهامی خاص به شماره ثبت 426868 و شناسه ملی 10320790300 به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 31 خرداد 1393.  تغییرات: 6 تیر 1391 در شرکت توسعه نگین مکران سهامی خاص، حضور به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 5 تیر 1393
5.11.    8 مهر 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت کیمیا صنایع دالاهو سهامی خاص به شماره ثبت 292030 به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص تا تاریخ 8 مهر 1393.
5.12.    16 آبان 1391: رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سیراف انرژی سهامی خاص به شماره ثبت 872 به همراه عباس شعری مقدم تا تاریخ 16 آبان 1393.
5.13.    24 آبان 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت هرمزان تجارت گستر کیش سهامی خاص به شماره ثبت 10249 به عنوان رئیس هیأت مدیره به نمایندگی از شرکت پترو تجارت هرمزان تا تاریخ 24 آبان 1393.  تغییرات: 23 بهمن 1391 رئیس هیأت مدیره شرکت هرمزان تجارت گستر کیش سهامی خاص به شماره ثبت 1024 به نمایندگی از شرکت پترو تجارت هرمزان به همراه مجتبی خسروتاج عضو هیأت مدیره و مدیرعامل و عباسعلی پورسیدی به سمت عضو هیأت مدیره
5.14.    11 آبان 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت الوند پترو انرژی کیش سهامی خاص به شماره ثبت 10233 به عنوان رئیس هیأت مدیره به نمایندگی از به نمایندگی از شرکت پترو تجارت هرمزان به همراه عبدالوهاب قاضی به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 11 آبان 1393.
5.15.    28 آذر 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت برق انرژی پاینده جم سهامی خاص به شماره ثبت 432445 به عنوان رئیس هیأت مدیره به همراه مریم بختیار (همسر آقای نعمت زاده) به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره و عباس شعری مقدم تا تاریخ 28 آذر 1393.
5.16.    18 دی 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت پلیمری پویا جم خاورمیانه سهامی خاص به شماره ثبت 433737 به عنوان رئیس هیأت مدیره به همراه عباس شعری مقدم به عنوان نایب‌رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 18 دی 1393.
5.17.    8 اسفند 1391: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت مهندسی توسعه پترو فرآیند کرخه سهامی خاص به شماره ثبت 435535 به عنوان رئیس هیأت مدیره تا تاریخ 8 اسفند 1393.
5.18.    29 بهمن 1391: عضو هیأت مدیره شرکت رسا فارمد با مسئولیت محدود به شماره ثبت 333097 برای مدت نامحدود به همراه زینب نعمت زاده (دختر آقای نعمت زاده) به عنوان رئیس هیأت مدیره و شبنم نعمت زاده (دختر آقای نعمت زاده) به عنوان عضو هیأت مدیره و مدیرعامل .
18 تیر 1392: از مدیران اولیه در بدو تأسیس شرکت انبارها و پایانه‌های توسعه نگین مکران منطقه آزاد چابهار سهامی خاص به شماره ثبت 1847 به عنوان رئیس هیأت مدیره به نمایندگی از شرکت توسعه نگین مکران سهامی خاص تا تاریخ 18 تیر 1394
6.    آقای نعمت زاده در جلسه علنی 16 آذر 94 مجلس اذعان کرد که در 19 شرکت عضو هیئت‌مدیره بوده ولی مدعی شد که اغلب این عضویت در هیئت‌مدیره‌ها به دلیل استفاده از تجربیات 40 ساله وی و بدون سهامداری واقعی بود بلکه «به صورت عمدتاً مدیریتی و با واگذاری یک سهم به عنوان عضو هیأت مدیره [… بوده و] از ما هم امضا گرفتند که این سهم متعلق به شما نیست»  این خلاف‌گویی در خانه ملت وقتی آشکار می‌شود که بدانیم که همسر وی، خانم مریم بختیار و دخترانش شبنم و زینب نعمت زاده در 10 شرکت زیر مدیرعامل، رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیئت‌مدیره یا بازرس هستند. این خانم‌ها هم تجربه 40 ساله دارند؟
6.1.    فوریت دارویی رسا فارمد با شماره ثبت 333095
6.2.    توسعه تجارت نعمت به شماره ثبت 362727
6.3.    توسعه دارویی رسا به شماره ثبت 451356
6.4.    رسا فارمد به شماره ثبت 333097
6.5.    فرا ایده ارس به شماره ثبت 2122
6.6.    برق انرژی پاینده جم به شماره ثبت 432445
6.7.    سحاب پلیمر کرمان به شماره ثبت 12120
6.8.    صنایع پلی اتیلن کاران شیراز به شماره ثبت 36698
6.9.    مهندسی نفت هوسیت پارس به شماره ثبت 383192
6.10.    متانول بدر شرق منطقه آزاد چابهار شناسه ملی 14003697121
7.    در این ارتباط چند نکته و پرسش مطرح است:
7.1.    شهرت ثروت 1000 میلیارد تومانی آقای نعمت زاده که در گزارش دارایی خویش در ابتدای وزارت به دادستان کل آمده، به همه رسیده است. به رغم اصرار سیاستمداران، نمایندگان مجلس و اصحاب رسانه وزیر نیز به سکوت ادامه می‌دهد؛ اما این پرسش برای مردم بسیار جدی است: چگونه می‌توان پذیرفت کسی که تا سال 1387 مستخدم دولت بوده است و همه بنگاه‌هایی که ثبت کرده‌اند مربوط به سال‌های 1389 به بعد است، طی سه چهار سال از راه درست و بدون رانت به ثروت افسانه‌ای 1000 میلیاردی برسد؟ آیا تضاد منافع حاصل از پدیده درهای چرخان به نفع خود او رفع نشده است؟
7.2.    طبق اصل 141 قانون اساسی و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب 1373، هیچ کس نمی‌تواند همزمان، هم وزیر، هم عضو هیئت‌مدیره یا مدیرعامل شرکت‌های خصوصی باشد. در حالی که آقای نعمت زاده با این عذر که من به موقع استعفا کردم ولی تشکیل مجمع عمومی برای انجام تغییرات در شرکت‌ها زمان بر بود، مدعی شد که برخی شرکت‌ها یک یا دو سال یکبار هیأت مدیره‌اش تشکیل می‌شود. در حالی که برای چنین امر مهمی تشکیل جلسه فوق‌العاده کاری مرسوم است. این توجیه پذیرفته نیست، چرا که جمع بین دو شغل ممنوع بوده است و وی باید یا از همه شرکت‌ها بیرون می‌آمد و بعد خود را در معرض انتخاب و رأی اعتماد قرار می‌داد یا نمی‌پذیرفت که وزیر شود. به عنوان مثال نامبرده در شرکت ارگ شیمی پارسا، رئیس هیئت‌مدیره بود. طبق گزارش روزنامه رسمی در شرح انتخاب اعضای هیئت‌مدیره این شرکت می‌نویسد: «… ؛ و شرکت توسعه تجارت نعمت سهامی خاص با نمایندگی محمدرضا نعمت زاده به سمت رئیس هیئت‌مدیره و… تا تاریخ 18 آذر 1393 انتخاب شدند. » ولی «طبق صورت‌جلسه مورخ 19 شهریور 1393، سید باقر مرتضوی… به نمایندگی از شرکت توسعه تجارت نعمت … به سمت رئیس هیئت‌مدیره برای بقیه مدت تصدی انتخاب شد » یعنی 13 ماه بعد از وزیر شدن. در مصداق دیگر شرکت مهندسی توسعه پترو فرایند کرخه در تاریخ 08/12/1391 تأسیس و آقای محمدرضا نعمت زاده به عنوان اولین رئیس هیئت‌مدیره برگزیده می‌شود.  در دو صورت‌جلسه هردو، به تاریخ 30/11/1392 در یکی اسامی اعضای حقوقی هیئت‌مدیره و در دیگری به نام اشخاص حقیقی، آقای سید علی بهشتیان به عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب می‌شود. بنابراین آقای نعمت زاده تا آخر بهمن 92، یعنی بیش از شش ماه پس از کسب کرسی وزارت، همچنان رئیس هیئت‌مدیره این شرکت بوده است.
7.3.    نمونه دیگر شرکت توسعه تجارت نعمت است. توسعه تجارت نعمت، شرکتی صد درصد خانوادگی است که مطابق صورت‌جلسه 21/10/1390 آقای نعمت زاده مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره و خانم مریم بختیاری (همسر) نایب‌رئیس و شبنم نعمت زاده عضو هیئت‌مدیره آن می‌شوند.  در صورت‌جلسه مورخ 12/08/1392 اعضای هیئت‌مدیره چنین تغییر می‌کند: شبنم نعمت زاده، مریم بختیار و زینب نعمت زاده به ترتیب رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیئت‌مدیره می‌شوند.  مدیرعامل آقای سید باقر مرتضوی از بیرون انتخاب می‌شود؛ یعنی آقای وزیر از این شرکت هم که صد درصد خانوادگی است تقریباً دو ماه و نیم بعد از قبول تصدی وزارت جدا می‌شود. درست عکس ادعای آقای نعمت زاده که در مجلس گفت: «… یعنی (13)، (14)، (15) مرداد 92 استعفا دادیم و بنابراین دیگر آمدیم خدمت عزیزان رأی اعتماد دادید و مشغول کار شدیم؛ بنابراین قبل از معرفی به مجلس بنده از تمام این مسئولیت‌های عضویت در هیأت‌مدیره استعفا دادم،‌ مدارکش هم موجود است. منتها برای اینکه اینها مراحل ثبتی‌اش انجام شود، باید مجامع عمومی این شرکت‌ها تشکیل می‌شد که آنها به جز یکی،‌ دو تا در دست بنده نبود». در این مورد که باید گفت هر شب سرِ سفره شام، مجمع عمومی حاضر بودند! پس چرا دو ماه و نیم قانون‌شکنی ادامه داشت؟
7.4.    وقتی وزیر یا معاون وزیر بلافاصله از پشت میز دولتی به بخش خصوصی می‌رود باید منتظر رفتارهای منفعت طلبانه که در ادامه می‌آید، بود. در کشورهای پیشرفته از حیث مبارزه با فساد، مقامات و صاحب‌منصبان نباید خود را در موقعیت تضاد منافع قرار دهند و حتی نباید چنان رفتار کنند که در موضع تهمت قرار گیرند. تا مدت قابل‌اعتنایی پس از خروج از پست دولتی، صاحب‌منصبان حق برخی کارها از جمله استخدام و همکاری شغلی را در مؤسسات و بنگاه‌های خصوصی ندارند. به عنوان مثال کارکنان بانک فدرال رزرو ایالت نیویورک نمی‌توانند در کاری مشارکت کنند که در آن (مرتبط با آن) منافع شخصی دارند. تصمیم سازی، توصیه سیاستی، ارائه مشورت و شرکت در تحقیق و بررسی از جمله این کارها است. همچنین اجازه ندارند مؤسسه سپرده‌گذاری داشته باشند. حتی برای اینکه در مظان اتهام تضاد منافع قرار نگیرند، مجاز نیستند هیچ شیئی یا امر با ارزشی را بپذیرند، مانند هدیه، دعوت به صرف غذا، مساعدت و فرصت تفریحی.  پیش از استخدام، هر داوطلبی باید فرم افشایی را پر کند که منافع مالی، وام‌ها، مستمری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی بیرون از بانک خود را آشکارا بیان کند. بعد یک عضو دفتر اخلاقیات بانک، فرم‌ها را مطالعه می‌کند و در نشست با هر داوطلبی قوانین بانک درباره تضاد منافع را شرح می‌دهد و در این فرایند معلوم می‌شود که در صورت استخدام چه محدودیت‌هایی باید برای وی قائل شد و چه مسئولیت‌هایی را می‌توان بدو سپرد. اگر استخدام انجام شود او باید از هر وضعیت بالفعل و بالقوه تضاد منافع بپرهیزد. درباره پایان اشتغال نیز محدودیت وجود دارد مانند آنکه کارمندان پس از اتمام قراردادشان نمی‌توانند در ارتباط موضوعی که در دوره اشتغال در بانک به مربوط بود با بانک تماس بگیرد. اضافه بر این، کارمندان ارشد در مدت زمانی که به یک سال هم می‌رسد، از ارتباط تجاری با بانک منع شده‌اند.
7.5.    وقتی ما قواعد دینی، عقلی و تجربی را رعایت نمی‌کنیم نباید از اتخاذ تصمیم و رفتار برخی از دولتمردان به نفع گروه‌های خاص تعجب کنیم. آقای نعمت زاده در طول این سه سال و اندی صدارت، با جدیت حافظ منافع معدودی از فعالان صنعت پتروشیمی بود. به چند نمونه توجه بفرمائید:
•    در سال 92 ضمن رسیدگی و تصویب لایحه بودجه سال 93 وی به شدت برای ادامه نرخ چپاولی دو و نیم سِنتی گازی که بنگاه‌های پتروشیمی به عنوان ماده اولیه (خوراک) مصرف می‌کردند، دفاع می‌کرده، در حالی که مجلس درباره تصحیح قیمت خوراک این بنگاه‌ها با استدلال علمی اصرار داشت که قیمت حداقل 13 سنت شود که بحمدالله چنین شد. چه لابی‌ها که انجام نشد و چه دروغ‌ها که گفته نشد!
•    برای حذف رانت عظیم فروش همراه با تبانی محصولات پتروشیمی در بازار به اصطلاح آزاد، فروش این محصولات از پایان سال 90 در بورس کالا الزامی شد، چون در بورس، قیمت با رقابت و نه با تبانی، تعیین می‌شود. هنوز صدارت آقای نعمت زاده به سال نرسیده بود که کوشش خود را برای خارج کردن این محصولات از بورس با بخشنامه غیرقانونی معاونش (همراه و احیاناً شریک او در شرکت هرمزان تجارت گستر کیش) آغاز کرد و پس از یک سال و اندی در مهر 1394 توفیق نسبی در خارج کردن کالای پتروشیمی از بورس به دست آورد. یک ماه بعد دیده‌بان شفافیت و عدالت با کمک نیروهای متدین و وطن¬دوست بورس کالا در تهران و استفاده از تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس کوششی پژوهشی را سامان داد که نشان می‌داد این کار متضمن آسیب و زیان به زنجیره‌ای شدن صنعت پتروشیمی، پائین ماندن اشتغال‌زایی این صنعت و سود سرشار رانتی برای برخی بنگاه‌ها می‌شود. برآورد علمی نشان می‌داد که این تغییر روش فروش محصول از بورسی به ظاهراً آزاد، سالانه هزار میلیارد تومان برای معدودی از کارخانه‌داران پتروشیمی رانت در بر دارد. قابل ذکر است که سود کل شرکت‌های پتروشیمی در طی 87-1391 به گزارش بورس اوراق بهادار مبلغ 11،603 میلیارد تومان بود و تنها 474 میلیارد تومان مالیات پرداختند یعنی 4%. این چه ستمی به صنعت است که سود رانتی پتروشیمی با 4% مالیات همراه شود و سایر بخش‌ها می‌بایست تا 25% سود، مالیات دهند؟ دیده‌بان با ارسال گزارش متقن، از جناب آقای شریعتمداری معاون رئیس‌جمهور و مسئول تنظیم بازار خواست که از این کار ضد ملی جلوگیری کند. آقای شریعتمداری مردانه ایستاد و مانع این رانت‌خواری هزار میلیارد تومانی شد. جا دارد رسماً تشکر دیده¬بان شفافیت و عدالت را ابراز کنم. بعد از این شکست‌ها، وزیر مخالفان خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا را کمونیست و سوسیالیست خواند. وی حتی توجه نکرد که بورس به اقتصادهای سرمایه‌داری تعلق دارد نه کشورهای سوسیالیستی!
•    حین تصویب برنامه ششم با لابی سنگین انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی که عمدتاً برنامه‌ریزی و اجرای آن را یک نماینده سه دوره مجلس انجام می‌داد، تلاش برای بازگشت به همان نرخ غارتگرانه خوراک پتروشیمی‌ها با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت تکرار شد. این نماینده سابق در انتخابات مجلس نهم به دلیل سوابقش از نامزد شدن محروم شد. او که در دوران نمایندگی عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس بود، توانست بعد از پایان مجلس هشتم به دبیر کلی انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی برسد که یک نمونه فساد ناشی از پدیده درهای چرخان و سوءاستفاده از اطلاعات و ارتباطات دوره اشتغال در حاکمیت را برای منافع ناروا نشان می‌دهد. لابی‌های او حتی انجمن را قادر ساخت به ملاقات رئیس محترم مجلس برود تا زمینه الحاق یک ماده به برنامه ششم را فراهم سازد. بحمدالله با کوشش مشترک جمعی از نمایندگان عدالت‌خواه، وزیر محترم نفت و دیده‌بان شفافیت و عدالت، جلب رأی مثبت 153 نماینده به پیشنهاد حذف مقدور گشت و این ماده کنار گذاشته شد.
جالب اینجاست که بخش پتروشیمی در حوزه مسئولیت وزیر نفت قرار دارد ولی وزیر صنعت خود را برای تولیدکنندگان پتروشیمی به آب و آتش می‌زند و در این مسیر کسانی را به کار گرفته است که تجربه درهای چرخان برای مهاجرت به کسب‌وکار خصوصی را داشته و حالا دوباره با او به بخش دولتی بازگشته¬اند.
•    اخیراً بر اساس خبرهای موثق مردمی که به دیده‌بان رسیده است، آقای نعمت زاده برای چندمین بار به صرافت افتاده است که محصولات پتروشیمی را از بورس کالا خارج کند. کدام فرد عادی می‌پذیرد که این دست و پازدن‌ها بی ارتباط با منافع شخصی و خانوادگی است؟
جناب آقای جهانگیری!
بانک جهانی فساد را چنین تعریف می‌کند: «استفاده از قدرت عمومی برای مقاصد خصوصی»، با این تعریف روشن، اگر کار آقای نعمت زاده فساد نیست پس چیست؟ اگر بعضی روش‌های او را فسادزا و او را دارای سوابق فسادپرور بخوانیم گزاف گفته‌ایم؟ شما سیاستمدار کارکشته‌ای هستید و معنای این رفتارها برایتان آشکار است. مردم درشگفت‌اند که چرا دولت از چنین عنصری حمایت می‌کند. دیده‌بان شفافیت و عدالت مصرانه از جنابعالی می‌خواهد که رئیس‌جمهور محترم را به عزل وزیر میلیاردر ویژه خوار که نه تنها به آبروی دولت بلکه به آبروی حکومت ضربه زده است، راضی بفرمایید.

احمد توکلی
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد
دیده¬بان شفافیت و عدالت
دهم بهمن‌ماه 1395

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۴۴
انتشار یافته: ۱۰۳
ناشناس
|
-
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
پس کی میخاد بازنشسته بشه تا افراد جوان بیکار و لایق بیایند سر کار؟ این همه ثروت را کجا میخاهد ببرد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اولین سوال اینه که این ثروت را از کجا اورده ،
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
کجا میبره ؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
احسنت بر شما جناب دکتر توکلی

دست مریزاد.... موفق باشید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
هعییییی
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
توکلی حرف دل مارا هم زد. منم نمیدانم واقعا چرا هنوز نعمت زاده روی کار است؟ اینهمه وزیر عوض شدند ایشان هنوز نه!!!؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
. غافل از اینکه اجل . . .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
یا خدا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
چه عجب یکی حرف دل ما را زد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
با سلام
ضمن احترام و آرزوی سلامتی برای دکتر توکلی بزرگوار
سوال دارم که چرا نام اشخاص به میان آمده است؟
چه اشکالی دارد مدیری که در بخش خصوصی موفق بوده ، سمت وزارت را بر عهده گیرد؟ اتفاقا چنین شخصیتی از مناعت طبع بیشتری برخوردار است و می تواند موفقیت بیشتری برای اقتصاد و رفاه جامعه خلق کند.
البته اگر ایشان مرتکب تخلفاتی شده است بایستی بدون اغماض به این تخلفات رسیدگی شود
ان شالله عاقبت همه ما ختم به خیر شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
فعالیت در حوزه صنعت کشور در حال حاضر مهمترین عامل در اصلاح این دیدگاه خواهد بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
مگه قحط الرجاله که ایشون 17 پست اشغال کنه ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
این وزیر محترم در بخش خصوصی موفق نبوده سالها در بخش دولتی بوده و بعد از آن فقط چند سال در بخش خصوصی بوده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
دوست عزیز مثل اینکه شما این نامه یا گزارش روکاملا نخوندی. مناعت طبع در اینگونه موارد حساس و مهم بیمعناست درثانی کاملا"مشخصه که ایشون در بحث تضاد منافع بیشتر بفکر منفعت شرکتهای خودش بوده تا منافع عمومی."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
این اشکال به شمای نماینده وارده که با این همه اطلاعات چرا تاکنون یک بار جناب وزیر را استیضاح نکردید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
نماینده نیست عزیزم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
ایشان دیگر نماینده نیستن
arman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بعنوان یک شهروند از آقای توکلی عزیز حمایت و تشکر میکنم و از آقای جانگیری عزیز و رئیس جمهور محترم که از طرفدارانشان هستم انتظار دارم سریعا اقدام نمایند
اریو
|
Poland
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
درود بر شما جناب دکتر توکلی واقعا سردرد گرفتم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
دکتر توکلی جان تخلف 3000 میلیاردی مربوط به سامسونگه نه ال جی
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
ناشناس جان مال lg هست !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
3 سال پيش كجا بودي؟ چرا اون موقع كه مجلس بودي نگفتي عزيزم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
می گفت تو خواب بودی برو ارشیو را نگاه کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اون موقع هم ایشون هم گفتن و هم تلاش بسیار کردن شما کجابودی که ندیدی و نشنیدی؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
گفته بود خوشگله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اگر این گزارش درست ایشان باید محاکمه شود و اموالش نیز به بیت المال برگردانده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
حیف از اعتمادی که مردم به دولتمردان می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را !!؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ضمن موافقت با درخواست دکتر توکلی لطفا شهردار تهران هم بدلیل عدم رسیدگی به شهر(از لحاظ ایمنی،چاله های خیابانی که کم کم به چاه تبدیل میشوند ،مجوزهای کیلویی برج باغ،وضعیت تهاتراملاک وسایر موضوعات برکنارشوند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
به بخت خوابیده ات بیاویز آن قبای ژولیده ات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
در جهاد دانشگاهی در یکی از پژوهشگاها مدیر مالی داماد معاون پشتیبانی است نزدیک بیش از ده سال هست که با همند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
خب عیبش چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
واقعایکی ازضعف های دولت انتخاب بنام نعمت زاده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
خدا كنه با همين جزييات درباره همه مديران و مسئو لين رسدگي شود، اگر مطالب عنوان شده صحيح است آيا صرف بركناري از مسئوليت كفايت ميكند؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
خدا كنه با همين جزييات درباره همه مديران و مسئو لين رسدگي شود، اگر مطالب عنوان شده صحيح است آيا صرف بركناري از مسئوليت كفايت ميكند؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
مجلس چرا به چنین آدمی رای داده؟
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
تنها نکته سیاهی که میشه در ریاست جمهوری آقای روحانی دید همین وزیر صنعت و معدن است
مرجان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
زنده باد دکتر توکلی.............
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اینهمه سال دکتر تو مجلس بود اونوقتا خواب بود که صداش در آد؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
تا جایی که یادمه توکلی همیشه این حرفها رو میزد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
هزاران درود بر دکتر توکلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
عجب پرونده درخشانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
برکنارش کنین
سعید
|
United States
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
چشم تنگ مرد دنیا دار را یا قناعت پر کند یا خاک گور
خدایا سزای ویژه خواران حکومت را که به بهای نابودی جوانان مشغول رانتخواریند را خود متکفل باش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
خدایی تو گفتگوی ویژه خبری دیدید یه چشش تنگ شده بود
رجب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
تمرکز یک خلبان باید روی هدایت سفینه و درست نشاندن آن باشد . نمیتواند به اینکه پشت سرش دیگران چه میکنند نگاه کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
حتی اگر نارنجک منفجر کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
من دیگه رای نمیدم
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
همه حرفهای شما درست است آقای توکلی. شما و سایر نمایندگان ملت چرا به ایشان رای اعتماد دادید؟ ما مردم بیچاره شما نمایندگان رو برای چی فرستادیم مجلس؟ یعنی حتی چک نمی کنید که این آدم مشمول قانون دو شغله ها هست یا نه؟
ما مردم بیچاره میخوایم یه دسته چک بگیریم میگن تو فلان بانک چک برگشنی داشتی بهت چک نمیدن اونوقت برای همچین چیز مهمی چک نمی کنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
مطمئنید آقای توکلی به ایشان رای داده؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
قطعا توکلی رای نداده
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
درود بر آقای توکلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
تابناک چرا نظرا رو برمیداری؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
این حرف هم درسته
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
درود بر شجاعت توکلی
آقای رئیس جمهور دیگر وقت آن رسیده آقای نعمت زاده در خانه بنشیند و با نوه های خود بازی کند آخر ایگر ایشان حوصله کار ندارند
قضیه وامهای 25 میلیونی خودرو نیز از کارهای ایشان هست چرا این وامها به همان راحتی در اختیار سایر صنایع قرار نگرفت؟
رضایی خواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
افرین بردکتر توکلی وسازمان دیده بان چه گزارش مفصل ودقیقی دادهاند به امید پیگیری وگزارش نمونه های مشابه فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
نعمت زاده مرد شريف ، دانشمند و با تجربه اي است و يكي از بهترين مدبران كشور است بنده با علم در خصوص ايشان نظر ميدهم و ديده ام كه با چه جديتي از منافع كشور در مقابل خارجي ها دفاع مي كند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
نکنه پسرشی یا برادرشی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ایشان از منافع خودش دفاع می کند و نه کشور
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
راست میگه!!!! سندهای جدیت ایشان در دفاع از منافع کشور رو هم در بالا مشاهده کردیم . نکنه شما هم خیلی جدی و از معاونان شرکتهاش هستی؟؟؟!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
با تشکر از نظر جنابعالی
لطفا همانگونه که با علم در خصوص ایشان نظر داده اید و نظرات نیز ارزشمند می باشد با علم نیز در خصوص اموال ایشان مردم را توجیح کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
چرا مجلس ساکت است ؟
پاسخ ها
بانو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
زورش نمی رسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
آقای توکلی اول ممنون، دوم فارغ از جناح بندی و رعایت حال آقا زاده ها و آقایان و اینکه صلاح است یا خیر برای تک تک افرادی که هم ملت و هم شما می شناسید این چنین افشا گری کنید. بینی و بین ا... یک بار دیگر جمله را بخوانید و عمل کنید.
نیایش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ای خدا من با حقوق ماهیانه 700 تومن زندگی میگذرونم...
تازه یارانمون هم قطع کردن چون بعد ازفروش خونه ی پدری که توش نشسته بودیم به دلیل ادعای ارث کردن وراث فروخته شد و خونه ایی کوچیک خریدیم و نشستیم . گفته شده چرا خونه خریده شده! یعنی ما چند دختر جوان بهمراه مادر باید توی کوچه زندگی میکردیم!
نمردیم و دیدیم انقدر پولداریم که جزو متمولان حذف یارانه قرار گرفتیم!اونوقت برخی مسءولان با این همه دارایی هر روز به ثروتشون اصافه میشه و ما طبقات ضغبف باید له شیم زیر فشار زندگی
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
آیا نهاد دیدبان شفافیت و عدالت می تواند خواستارعزل وزیرشود؟
آیا هرکس می تواند چنین نهادی را تاسیس نماید و بر دستگاههای دولتی و وزیران کشور و رئیس محترم جمهور نظارت داشته باشد؟
مگر در کشور بازرسی وسایر نهادهای نظارتی بررفتارمسئولین نظارت نمی کنند.
الحمدولله با وجود فضای مجازی هیچ چیز برمردم و مسئولین پوشیده نیست.
به نظر من اگر نیاز باشد مسئولین نظارتی و مقام معظم رهبری تذکر لازم را می دهند نیازی به جو سازی و خراب کردن ذهن مردم توسط نهاد عدالت شفاف نیست لطفا این قدر با روح و روان مردم بازی نکنیدعدالت به اندازه کافی شفاف است . تشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ببخشید اشتباها مثبت خورد!
با این توصیف بهتر است کلیه رسانه ها را هم جمع کنیم چرا که نهادهای نظارتی بیدارند و اشتباه نمی کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
یک فرمول مالیاتی صحیح و قبراق و گاری و بدون تعارف مینواند بسیاری از این معضلات را به راحتی اب خوردن حل کند !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اصن کدوم صنعت؟ دیگه صنعتی نمونده که حالا وزیر بخواد! مثه وزیر رفاه که مشخص نیست دقیقا کدوم رفاه مد نظرشونه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
نفرین بر هر اختلاسگر
بگو آمین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
سلام اقای وزیر بی پروا تو چشم ملت نگاه میکنه میگه کارخانه لوازم خانگی داره سه شیفت کار میکنه یا خوابید یا خودتون زدید به خواب به داد این ملت برسید بی زحمت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
دیگه حالی به آدم می مونه؟ نه وا...
احوالی به آدم می مونه؟ نه با...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
آقای توکلی زمان آقای احمدی نژاد که با پول دارو اتوموبیل وارد شد کجا بودن؟! وقتی با اقدامات نابخردانه دولت قبلی دارایی ملت ثلث شد کجا بودن؟!
در ابن که وزیر صنعت باید برکنار بشه شکی نیست اما ای کاش توی اون ۸ سال هم مثل الان فعالیت میکردن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
احسنت به این صراحت بیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
پول بیشتر زور بیشتر،حتما به خاطر دارائی ایشان که از محل قرار گرفتن درمنصب صدها نیروی جوان میباشد کسی جرات برکناری ایشان را ندارد.فعلا پول و دارائی و ثروت حرف اول را میزند همانگونه که امریکا دربرابر سرمایه عربستان در کشورش سر تعظیم فرود آورده است‌
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
✅این اقا به عنوان وزیر صنعت هنوز نمیفهمد که کیفیت در امنیت خودرو یعنی همین که وقتی راننده مقصر باشد از جان او و سر نشینان خودرو محافظت کند.بی سوادی یعنی همین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
عزیزان جوگیر نشید
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بنده بامدرک دکتری بخاطرچندمیلیون تومان قرض مدتهاست برای گرفتن چهارمیلیون تومان پول قرضی به هردری زدم نشد.بخت ما وبخت بعضی ها....روزگار
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
افسانه ای رو خیلی ناز و قشنگ اومدی واقعا کله آدم سوت میکشه!!!
نیازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
کاش وضعیت ستاد مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم مورد رسیدگی قرار میگرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
گر حکم شود که مست گیرند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اونوخت آخوندی را میخوان استیضاح کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
آیا تنها آقای نعمت زاده این مشک را دارد آیا ایشان تنها ثروت اندوز این چند سال می باشند ایکاش تمام رانت خواران که یک شبه به ثروتهای نجومی دست یافته اند این چنین مشکافی گرددند
پاسخ ها
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
اعتماد مردم کم کم داره از بین میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
مربا بده بابا !!!!
ناشناس
|
Turkey
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
متاسفانه در سطح بسیاری از وزارتخانه این موضوع آشکارا هویدا است و مصادیق بیشماری دارد
ناشناس
|
Japan
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
آقای توکلی اینهمه اشکالاتی که بر نعمت زاده روا میداری چرا سه سال قبل پیگیری نکردی مگه تو مجلس نبودی؟ حالا یادت اوده یا اینکه از یه چیزی به ناگاه دلخور شده ای و مصلحت بر افشا گری اینبار ترجیح نداده ای؟ نکته دیگر هم اینکه اون وزیر محترم زاده نعمت است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
توکلی خیلی وقته داره بشدت با فساد مبارزه میکنه و در زمان نمایندگی هم همین مسائل را پیگیری و مطرح میکرد.
كوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بايد همانند اول انقلاب دادگاه تشكيل و اموال دزدان بيت المال مصادره و مفسدان في الارض را محاكمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
روزنامه ها نوشته بودند: وزیر پراید سوار!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
درود بر توکلی با شرف و با وجدان. ایکاش دهها نفر مثل ایشان صادق و دلسوز و در عین حال باسواد و آگاه در این مملکت داشتیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
کاملا موافقم ،نعمت زاده را اخراج کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
ذوق مرگ شديم ازين اين همه خبر دلشاد كننده!
حالا. همه باهم
هوار هوار
يار هوار.
ياروم بيايه.....دلدارم بيايه(٢)
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
خدایا به کجا بریم به کی باور کنیم
عطیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
واقعاخوش بحالشون ماازبیکاری ونداشتن پارتی زجرمیکشیم بعدایناچه جوری زندگی میکنن وشغل دارن ....واقعاخوشبحاشون.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
خخخخ دمش گرم
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
در جایی کار میکردم
Rez
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
اقای توکلی فقط در مواردی که حس میکنند ضرری به ایشون وارد نمیشه تفحص میفرمایند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
پاشنه آشیل دولت روحانی همین نعمت زاده است
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
آقای توکلی چرا اینقدر زود یک چند ماه دیگه صبر می کردید بعد نامه می نوشتید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: