مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به رشد حدود 9 درصدی معاملات مسکن در 9 ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال 1394 و متوقف‌ شدن رشد منفی صدور پروانه‌های ساختمانی، از آغاز رونق در بازار معاملات مسکن خبر داد.
کد خبر: ۶۶۱۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۰ 29 January 2017
مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به رشد حدود 9 درصدی معاملات مسکن در 9 ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال 1394 و متوقف‌ شدن رشد منفی صدور پروانه‌های ساختمانی، از آغاز رونق در بازار معاملات مسکن خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی افزود: در ارایه آمار بازار مسکن، تولید، تقاضا، عرضه، خرید و فروش و اجاره همگی دخیل هستند و توجه صرف به یکی از ابعاد یا شاخص‌های این بخش به منظور ارزیابی وضعیت بازار می‌تواند گمراه کننده باشد.

مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن با بیان این که بازار مسکن جدا از مجموعه شاخص‌های اقتصاد کلان نیست، افزود: فرآیند تولید مسکن از زمان صدور پروانه تا احداث و بهره‌برداری مدت زمانی دو تا سه سال به طول می‌انجامد، بنابراین افرادی که سه سال گذشته در ساختمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نتیجه سرمایه‌گذاری خود را تازه بعد از سه سال که ساختمان نهایی و تکمیل شده، می‌بینند. شاخص معرف این وضعیت، تعداد واحدهای تکمیل شده است که در حال‌حاضر بر اساس آمار ارایه شده نشان می‌دهد بازار از حالت رکود خارج شده و شاخص های پیشران حاکی از مثبت شدن این روند است.

چگنی تصریح کرد: روند سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های شروع شده مثبت است و رشد منفی صدور پروانه‌های ساختمانی متوقف شده که این شاخص‌های پیش‌نگر نشان‌دهنده، پیش رونق در بازار معاملات مسکن است.

این مقام ‌مسئول در وزارت راه و شهرسازی گفت: در جلساتی که با کارشناسان بانک مرکزی داشته‌ایم این اتفاق نظر وجود دارد که علامت‌های پیش‌رونق در بخش مسکن در حال مشاهده است.

به گفته وی، از نظر معاملات نیز، تعداد معاملات در 9 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 9 درصد افزایش پیدا کرده و قیمت‌ها نیز از سکون خارج شده‌اند.

چگنی با تاکید بر اینکه مجموعه وزارت راه و شهرسازی تلاش می‌کند تا افزایش قیمت در بازار مسکن به وجود نیاید، از تعادل در بازار به عنوان راز موفقیت بازار مسکن یاد کرد و افزود: علاقمند به افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نیستیم، اما باید در بازار تعادل برقرار باشد.

به گفته وی، تعادل در بازار بدان معناست که اگر تغییرات قیمت کالایی در بازار خیلی کمتر از تورم باشد، تولید از آن فضا رخت برمی‌بندد و سرمایه‌گذار برای تولید پا پیش نمی‌گذارد، زیرا متحمل ضرر خواهد شد.

وی تاکید کرد: رشد 8 تا 9 درصدی معاملات در 9 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته در حالی رخ داده که شوک قیمتی را شاهد نبوده‌ایم.

چگنی از نظر شاخص‌های ارزش افزوده نیز تحلیل خود از بازار مسکن را این‌گونه تشریح کرد: از نظر شاخص ارزش‌ افزوده، در 3 ماهه نخست امسال با رشد منفی مواجه بوده‌ایم. در 3 ماهه تابستان مقدار منفی به شدت کاهش یافت که کاهش مقدار منفی در ارزش افزوده، بهبود تولید را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: تمام شاخص‌های پیش‌نگر حاکی از آن است که بازار مسکن در حال گذر از شرایط رکودی است و به طور طبیعی برای کمک به رونق این بخش، به صورت عام از تقاضا حمایت خواهد شد، به عبارتی توانمندسازی بخش تقاضا باید صورت پذیرد. بدین معنا که در وهله اول امکان اخذ تسهیلات برای متقاضیان فراهم آید و همزمان از بخش تولید حمایت شود.

چگنی با اشاره به اینکه در مناطقی مازاد تولید مسکن وجود دارد، گفت: در جاهایی که مازاد تولید داریم، سیاست ساخت دنبال نمی‌شود. در بافت ‌ناکارآمد شهری و در مناطقی برای گروه‌های کم‌درآمد برنامه‌هایی درحال تدوین است، تا هم از حوزه‌های تقاضا و هم از حوزه‌های عرضه و تولید حمایت شود و بتوانیم از این طریق نیز جهش و تحرک در بافت ناکارآمد را انجام دهیم و رونق را تسهیل کنیم.

وی در بیان نهایی شدن تدوین این برنامه ابرازامیدواری کرد در دو هفته آتی این برنامه نهایی شود. در این باره جلسات مشترکی با بانک مرکزی و بانک مسکن برگزار شده و توافقات نهایی صورت پذیرفته است.

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: