بازدید 24637
کد خبر: ۶۵۲۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۵ 22 September 2009
رژه نيروهاي نظامي، انتظامي و بسيجي در نخستين روز از هفته دفاع مقدس در حالي آغاز شد که نمايندگان رسانه‌هاي خبري و وابستگان نظامي سفارتخانه‌هاي کشورهاي دوست در تهران شاهد نمايش توان بازدارنده دفاعي ايران بودند.

به گزارش ایرنا اين مراسم ساعت 8 دقيقه صبح روز سه شنبه با حضور دکتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري در کنار مرقد بنيانگذار جمهوري اسلامي و با نواخته شدن سرود ملي و قرائت آياتي از کلام الله مجيد آغاز شد.

** پيش از آغاز مراسم رسمي، يگان‌هاي مختلف نظامي و انتظامي در حال تمرين بودند و صداي نواخته شدن شيپور و همنوايي گروه‌ها به گوش مي‌رسيد.

** وابستگان نظامي سفارتخانه‌ها، خانواد‌ه‌هاي شهدا و مقامات لشگري از جمله ميهمانان اين مراسم بودند.

** بيش از 300 خبرنگار، عکاس و تصويربردار از رسانه‌هاي داخلي و خارجي نيز حضور پرشوري در اين مراسم داشتند.

** آغاز مراسم به سخنان رييس جمهوري همراه بود که به دشمنان ايران هشدار داد: هر دستي که در دنيا بخواهد عليه ملت ايران ماشه‌اي بچکاند، قبل از اقدام توسط فرزندان رشيد ملت در نيروهاي مسلح مقتدرانه از بازو قطع خواهد شد.

** سرلشکر جعفري، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سرلشکر يحيي رحيم صفوي فرمانده سابق سپاه، سردار وحيدي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، سردار اسماعيل احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي، سردار پاکپور فرمانده نيروي زميني، سردار سلامي فرمانده نيروي هوايي، سردار صفاري فرمانده نيروي دريايي سپاه و سردار همداني جانشين فرمانده نيروي مقاومت بسيج از جمله مقامات لشکري بودند که در جايگاه ويژه و سمت چپ در کنار رييس جمهوري حاضر بودند.

** در سمت راست احمدي نژاد هم به ترتيب سردار سرلشکر بسيجي فيروز آبادي، رييس ستاد کل نيروهاي مسلح، امير سرلشکر صالحي فرمانده کل ارتش، امير سرتيپ پوردستان فرمانده نيروي زميني، امير سرتيپ ميقاني فرمانده قرارگاه پدافند خاتم الانبياء، امير سرتيپ شاه صفي فرمانده نيروي هوايي، امير دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي و حجت الاسلام صفايي رييس دفتر عقيدتي سياسي فرماندهي کل قوا قرار داشتند.

** سپاه، ارتش و نيروي انتظامي به صورت گردشي در هر سال متولي برگزاري رژه هفته دفاع مقدس هستند که امسال سپاه پاسداران مسووليت برگزاري اين مراسم را بر عهده داشت.

** پس پايان سخنان احمدي نژاد، دژبان کل سپاه با خواندن سرودي در محل خود مستقر شدند و اجراي مارش نظامي را آغاز کردند. يگان‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آغاز گر مراسم رژه بودند و پس از آن ارتش، نيروي انتظامي و بسيج به رژه پرداختند.

** در حين رژه نيروهاي مسلح، فرماندهاني که واحدهاي نمونه تحت آنان براي رژه در برابر جايگاه قرار مي گيرفتند، توضيحاتي به رييس جمهور که رياست شوراي عالي امنيت ملي را نيز بر عهده دارد، ارايه مي‌‌کردند.

** در ابتداي مراسم واحدهاي نمونه‌ سپاه و بسيج در حالي که تصاوير شهدا را حمل مي کردند از مقابل جايگاه رژه رفتند.

** واحدهايي از جانبازان هشت سال دفاع مقدس ارتش، سپاه و نيروي انتظامي نيز در ابتداي مراسم به رژه پرداختند.

** نيروي زميني سپاه اولين گروهي بودند که به نمايش اقتدار خود پرداختند.

** همزمان با رژه واحدها، اولين اسکادران صاعقه و ‌ده‌ها فروند از هواپيماهاي شکاري بمب‌افکن، رهگير، ترابري، سوخت‌رسان شامل اف 5، ميگ 29، اف7، سوخو 24، اف 4، اف 14، رادار پرنده، سي 130، تانکرهاي سوخت‌رسان 707 و 747 در گروه‌هاي سه تايي اقدام به پرواز کردند.

**اين بزرگترين نمايش اقتدار و رژه هوايي نيروي هوايي ارتش بود که قرار بود در روز 29 فروردين و همزمان با روز ارتش برگزار شود اما به دليل بدي شرايط جوي، اين مسئله به بعد موکول شد.

** بعد از رژه واحدهاي نمونه نيروي زميني سپاه، واحدهايي از نيروي دريايي سپاه به رژه از مقابل رييس شوراي عالي امنيت ملي کشور پرداختند.

**يکي از صحنه هاي جالب، رژه‌هايي از واحد نمونه دانشگاه افسري نيروي دريايي و هوايي سپاه بود که در حين نمايش اقتدار خود اقدام به رجزخواني مي کردند.

** در رژه هوايي، هواپيماهاي سوخت رسان نيز در حالي که از سوي چند جنگنده همراهي مي‌شدند، به رژه پرداختند.

** پس از رژه نيروهاي سه گاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، دژبان و گروه موسيقي ارتش جمهوري اسلامي ايران در برابر جايگاه قرار گرفتند و در رژه خود اقتدار و توانشان را به نمايش گذاشتند.

** در ابتداي رژه ارتش، گارد مرکب نيز با در دست داشتن عکس‌هايي از شهدا و پرچم‌هايي که روي آنها نام عمليات‌هاي ارتش در طول جنگ تحميلي نقش بسته بود، رژه رفتند و سپس واحدهاي نمونه دانشجويان دانشگاه افسري امام علي(ع) رژه خود را آغاز کردند.

**روي کلاه هاي گارد مرکب که به رنگ سبز از ديگر يگان هاي ارتش متمايز مي شد پرچم ايران نقش بسته بود.

**واحدهاي نمونه نيروي زميني ارتش شامل، تکاوران لشکر 23 و مبارزان با حملات شيميايي و مستترين جنگل ها توان خود را در معرض ديد عموم قرار دادند.

** واحدهاي نمونه يگان موشکي پدافند، دانشگاه هوايي شهيد ستاري، و آموزشگاه درجه داري هوايي شهيد خزرايي نيروي هوايي ارتش و نيز واحدهاي نمونه تکاوران، تفنگداران و تيپ 65 نيروهاي ضربت ويژه نيروي دريايي ارتش از ديگر گروه‌هايي بودند که امروز به رژه پرداختند.

** نيروهاي انتظامي نيز پس از يگان هاي ارتش وارد ميدان شده و به رژه در برابر رييس جمهور و فرماندهان نظامي پرداختند.

** واحدهاي نمونه نيروي مقاومت بسيج نيز به همراه رژه اقدام به رجزخواني کردند و پس از آنان واحدهاي نمونه عشاير عرب زبان، بختياري، ترکمن، کرد، کهکلويه و بويراحمد، لرستان و سيستان و بلوچستان با انجام رژه هر يک به گويش خود به رجز خواني پرداختند.

** پس از اتمام رژه يگان ها و واحدهاي نمونه سپاه، ارتش، نيروي انتظامي و بسيج، نوبت به نمايش توان دفاعي و موشکي و ارايه پيشرفت‌هاي صنعتي ايران در عرصه نظامي و دفاعي رسيد.

** اين بار نيز ابتدا سپاه و سپس ارتش توانمندي ها و تجهيزات خود را که ساخت صنايع دفاعي داخل کشور است، به نمايش درآوردند.

** همزمان با رژه ادوات نظامي و دفاعي سپاه، چتربازان سپاه، ارتش و نيروي انتظامي اقدام به هنرنمايي در آسمان نموده و در اطراف حرم امام فرود آمدند.

** موشک‌هاي زلزال3، سجيل، شهاب 1، شهاب 2 و شهاب 3 به همراه سکوي پرتاب اين موشک‌ها، سکوي پرتاب موشک بالستيک سوخت جامد، انواع مختلف راکت‌انداز، موشک انداز و خمپاره انداز، تانک‌ها، نفربرهاي ذوالجناح و کبرا، درفش 8 و درفش 11، يگان الکترونيکي نيروي زميني سپاه، سامانه پدافند هوايي تور m1، سام 6، صياد1 و سکوي پرتاب آنان و توپ‌هاي 35 ميليمتري و 23 ميليمتري، هواپيماهاي بدون سرنشين هدهد، مهاجر، ابابيل، صاعقه و مرصاد از جمله تجيهزاتي بود که به نمايش در آمد.

** همچنين ادوات نظامي نيروي زميني و يگان نمونه توپخانه موشکي نيروي زميني ارتش و نيز اقدام به رژه کردند.

** نيروي هوايي ارتش نيز موشک‌هاي نازعات، زلزال و صاعقه را در اين رژه به نمايش گذاشت و نيروي دريايي ارتش نيز ماکتي از زيردريايي غدير، قايق‌هاي تندر، رعد و موشک‌ زير سطحي نور و اژدر والفجر 2 را به نمايش درآوردند.

**نيروي دريايي ارتش نيز ماکت ناوشکن پيکان و زير دريايي غدير و قايق هاي تندرو رعد و موشک زير سطحي نصر 1 را به نمايش گذاشت.

** در آغاز مرحله بعد و که رژه ادوات نظامي بود سپاه پاسداران ابتدا ماشين هايي که روي آن بنرهايي از عکس رهبر انقلاب و امام خميني (ره) و شعارهاي " مرگ بر آمريکا " و " مرگ بر اسرائيل" به سه زبان فارسي ، انگليسي و عربي نصب شده بود، به حرکت در آورد تا محصولات وزارت دفاع را که در اختيار اين نيروها گذاشته شده بود را به نمايش در آورد.

** " ما مي توانيم"، " مرگ بر آمريکا"، " مرگ بر اسرائيل"، " ما مرد جنگيم"، " آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند" از جمله شعارهايي بود که روي خودرو هاي حامل ادوات جنگي نقش بسته بود.

**در اين مراسم موشک سجيل که جديدترين محصول دفاعي ايران است براي اولين بار در معرض ديد جهانيان قرار گرفت.

** ساعت 10 صبح احمدي نژاد جاي خود را به سرلشکر فيروزآبادي بالاترين مقام نظامي کشور سپرد و خود عازم فرودگاه مهرآباد شد تا دقايقي بعد براي حضور در سازمان ملل به نيويورک پرواز کند.

**برخلاف سال هاي گذشته که بعد از اين مراسم فرماندهان نظامي اقدام به تشريح قدرت خود در حضور خبرنگاران مي پرداختند اين بار زماني که خبرنگاران اقدام به حرکت به سوي مکاني که در پشت جايگاه براي مصاحبه در نظر گرفته شده بود، هيچ يک از فرماندهان ارشد حضور نداشتند.

** رژه نيروهاي مسلح ساعت 10 و 30 دقيقه پايان يافت.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا عوارض خروج از کشور لایحه بودجه 99 استیضاح ترامپ گاز مرکاپتان بوی نامطبوع تهران استعفای استراماچونی