بازدید 11001
کد خبر: ۶۴۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۲۴ 16 September 2009
پیشنهاد علی مطهری مبنی‌بر ریش‌سفیدی مهدوی کنی برای حل مسائل اختلافی موجود در فضای سیاسی مورد توجه برخی از نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

به نوشته دنیای اقتصاد: این در حالی است که برخی از نمایندگان حامي دولت بر این باور هستند که این پیشنهاد قابلیت اجرایی شدن ندارد؛ اما برخی اعضای جريان راست سنتی در مجلس و نزدیکان به لاریجانی نه تنها از این پيشنهاد استقبال کرده، بلکه درباره افزایش تعداد تیم ریش سفیدی هم سخن می‌گویند.

در این راستا فلاحت‌پيشه از اعضای اکثریت گفت که نيازمند پايمردي بزرگان قوم هستيم تا آرامش و اعتماد به جامعه بازگردد.

حشمت‌ا... فلاحت‌پيشه در گفت‌وگو با «ايسنا» با اشاره به پيشنهاد مطرح شده مبني‌بر تشكيل شورايي براي حل اختلاف ميان جريانات سياسي گفت: دغدغه ميزان كارآيي چنين پيشنهادهايي نبايد سبب شود كه به سمت آنها حركت نكنيم. امروز شرايط پيش آمده در كشور نيازمند پايمردي بزرگان قوم است تا آرامش و اعتماد به جامعه بازگردد.

وي با يادآوري اقدامات انجام گرفته در زمان دولت اول خاتمي و تشكيل گروه وفاقي در اين خصوص خاطرنشان كرد: در دوره اول دولت خاتمي كه مسائل و مشكلاتي به وجود آمده بود، يك گروه وفاق به سرپرستي آقاي پرورش نماينده اسبق اصفهان و وزير اسبق آموزش و پرورش شكل گرفت و ايشان با برگزاري جلساتي با تمام احزاب و گروه‌هاي چپ و راست براي حل اختلافات و مشكلات تلاش مي‌كردند.

نبايد اين شورا محدود به سه نفر شود
اين نماينده مجلس با بيان اينكه معتقدم در شرايط فعلي نيز نبايد اين شورا محدود به سه نفر شود، گفت: بايد افراد مختلف جريان اصولگرا و افراد جريان جناح چپ كه منصف هستند به صحنه بيايند و نقش ميانجي را ايفا كنند. وي افزود: من اين پيشنهاد را مي‌پذيرم، اما نه به عنوان حكميت؛ حكميت در شرايطي است كه بخواهد حكمي صادر شود و خاص امر قضاست؛ ولي امروز بايد با عنوان پايمردي، سعي در جهت رفع اختلاف شود و كساني كه مي‌توانند با طرفين صحبت كنند با دستگاه قضايي و امنيتي نيز وارد شور شوند تا بتوانند مجازات‌ها را تعديل كنند.
تعيين تيم ريش‌سفيدي جهت رفع اختلافات سياسي قابليت اجرايي ندارد

اما یک حامی دولت پيشنهاد مطهري براي تعيين تيم ريش‌سفيدي جهت رفع اختلافات سياسي در كشور را فاقد قابليت اجرايي دانست و عنوان كرد: اين پيشنهاد قابليت اجرايي ندارد؛ چرا كه هيچ كس قصد حذف يك جريان سياسي از كشور را ندارد و مردم و مقام معظم رهبري همه احزاب را قبول دارند.

حسن نوروزي با اشاره به بخشي از اظهارات علي مطهري، نماينده تهران مبني‌بر اينكه احتمال حذف يك جريان سياسي وجود دارد، پرسيد چه كسي مي‌خواهد اين جريان را حذف كند. آيا مجلس كميسيون ماده 10 احزاب يا مقام معظم رهبري چنين قصدي دارند؟ اين نماينده اصولگراي مجلس بار ديگر با انتقاد از پيشنهاد علي مطهري عنوان كرد: اين پيشنهاد نادرستي است و سياسيون بايد به افق اصلي انقلاب و ريشه‌هاي تفكر امام و رهبري توجه كنند.

نوروزي گفت: به اين آقايان مي‌گوييم از افغاني‌ها ياد بگيرند كه چطور احمدشاه مسعود با كرزاي براي حفظ استقلال افغانستان متحد مي‌شوند و اگر هم ضعفي وجود دارد، سعي مي‌كنند آن را با اتحاد و برادري رفع كنند.

اين عضو كميسيون سياست داخلي و امور شوراهاي مجلس در پايان گفت‌و‌گوي خود با ايسنا با اعتقاد به اين كه در ايران با اتحاد و برادري همه مشكلات قابل‌رفع است، خاطرنشان كرد: آقايان بدانند انتخابات رياست جمهوري هر چهار سال يكبار است و خود را منزوي نكنند.

اما يك عضو هيات‌رييسه‌ مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد علي مطهري مبني‌بر تشكيل تيم ريش‌سفيدي براي حل اختلافات سياسي در كشور را داراي قابليت اجرايي دانست و گفت: اين پيشنهاد مشروط به اينكه يك ‌جانبه‌نگري و يكسونگري نباشد و همه حسن نيت داشته باشند، مفيد است. حسن غفوري‌فرد با يادآوري فرهنگ شيخوخيت و احترام به بزرگان و پيشكسوتان در طول تاريخ انقلاب عنوان كرد: بر اين اساس پيشنهاد آقاي مطهري قابل‌بررسي است؛ مشروط بر اينكه از يكجانبه‌نگري پرهيز شود.

غفوري‌فرد با اشاره به اين نگراني در كشور مبني‌بر حذف يك جريان سياسي عنوان كرد: تجربه نشان داده است هر زمان يك گروه سياسي خواسته گروه مقابل خود را حذف كند، اين كار نه ممكن است و نه مفيد.

غفوري‌فرد با اشاره به پيشنهاد تشكيل تيم ريش‌سفيدي با محوريت مهدوي كني،‌ ناطق‌نوري و لاريجاني ‌عنوان كرد: آيت‌ا... مهدوي‌كني از اركان انقلاب و مورد احترام همگان است، لذا با شخص ايشان صد در صد موافقم.

آقاي لاريجاني نيز در مسند رييس مجلس نشان داده كه در همه امور از كياست و دانش و آگاهي بالايي برخوردار است. وي افزود: آقاي ناطق‌نوري نيز 8 سال رييس مجلس بودند؛ بنابراين اين مجمع، ‌مجمع خوبي است، اما مي‌شود افراد ديگري را هم به اين تيم اضافه كرد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا نانسی پلوسی روز دانشجو استیضاح ترامپ مسعود سلیمانی حادثه تالار عروسی سقز سقز فروش صندلی اتوبوس