بازدید 2665
شیاطین سرخ تازه به پروسه فینال‌های پی در پی خو گرفته بودند اما این تابستان با از دست دادن بزرگ‌ترین ستاره‌هایشان (جدایی رونالدو، ته‌وس و مصدومیت فان‌در‌سار) آنها دیگر مدعی اصلی لیگ قهرمانان اروپا به حساب نمی‌آیند. فرگوسن طی ربع قرن کار بی‌وقفه در اولدترافورد 2 جام نقره‌فام قهرمانی اروپا در سال‌های 1999 و 2008 را به قهرمانی روزهای دور 1968 افزود. آیا فرگی برای سومین‌بار به قله اروپا می‌رسد؟
کد خبر: ۶۴۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۴:۳۲ 15 September 2009
یک آغاز دیگر برای پرهیاهوترین تورنمنت باشگاهی جهان. از امشب فصل 10-2009 لیگ قهرمانان اروپا با شرکت چهره‌هایی جدید از نقاط کمتر شناخته شده قاره سبز آغاز می‌شود اما بعید است این تازه واردان در هیأت شگفتی‌سازان قدعلم کنند.

به نوشته وطن امروز؛ طبق پیش‌بینی‌های بنگاه‌های شرط‌بندی، بارسلونا (قهرمان فصل گذشته) کماکان بیشترین بخت را برای پیمودن مسیر تا ایستگاه قهرماني دارد و پس از آبی و اناری‌ها، رئال‌مادرید با همه ریخت و پاش‌هایش در کنار منچستر‌یونایتد بدون هزینه‌های آنچنانی به یک اندازه شانس قهرمانی دارند، دیگر تیم‌های انگلیسی؛ چلسی، لیورپول و آرسنال هم پشت سر این 2 تیم قرار می‌گیرند. در دهه اخیر رئال‌مادرید، بارسلونا، اینتر، میلان، منچستریونایتد و لیورپول قدرت‌های فوتبال قاره سبز بودند و بررسی عملکرد این تیم‌ها در دهه اخیر، شاید جالب توجه باشد به این مفهوم که دریابیم پر افتخار‌ترین تیم اروپایی در دهه اخیر کدام تیم بوده است. به عنوان مثال این روزها، انتقادات فراوانی از سبک کار کردن آدریانو گالیانی در کادر مدیریتی روسونری به گوش می‌رسد ولی میلان اکنون در یکی از فازهای مهم تاریخ این باشگاه قرار دارد و بررسی شرایط این تیم، نکات جالبی را به ما یادآوری خواهد کرد.

در این میان به نظر می‌رسد میلان که همیشه در پیش‌بینی‌های ابتدایی از شانس بالایی برخوردار بود امسال به خاطر وضع بحرانی‌اش صاحب بخت چندانی نباشد. در میان تازه‌واردان می‌توان به وولفسبورگ از آلمان، روبین کازان از روسیه، آپوئل نیکوزیا از قبرس و دبرسن از مجارستان اشاره کرد اما آیا کسی برای این تیم‌ها حتی برای صعود از گروهشان بختی قائل می‌شود؟ شاید آزد آلکمار قهرمان شگفتی‌ساز هلند که در مرحله پلی‌اف توسط آرسنال حذف شد دست‌کم می‌توانست نظر پیش‌بین‌‌ها را به خود معطوف سازد. امروز به بررسی 4 گروه نخست لیگ قهرمانان (A تا D) می‌پردازیم و فردا 4 گروه باقیمانده (E تا H) را مرور می‌کنیم.

گالیانی کاکا را تنها با 6 میلیون یورو خریداری کرد ولی در آن زمان، فلورنتینو پرس از انجام چنین خریدی سر باز زد اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا اکنون پرداخت 65 میلیون یورو برای خرید کاکایی که با 6 میلیون یورو راهی سن‌سیرو شده بود، اقدام درستی است؟

از ژوآن لاپورتا هم یاد کنیم؛ کسی که حتی در مباحث سیاسی هم به صحبت می‌پردازد و با اظهاراتی که از دیدگاه یک کاتالان مطرح می‌شود، دلخوری‌هایی را به وجود آورده و گویی این منطقه و تیمش را از اسپانیای واحد مجزا می‌داند ولی اگر این مسائل‌ را با عناوین متعدد قهرمانی بارسلونا درکنار هم قرار دهیم، کدام کفه سنگینی می‌کند؟ نباید عملکرد موفق تیم پایه‌ای بارسلونا را هم نادیده بگیریم.

اگر بخواهیم درباره فوتبال جزیره صحبت کنیم، بدون هیچ شکی باید بگوییم که لیورپول و منچستر یونایتد سمبل قدرت و انسجام در فوتبال جزیره هستند. فرگوسن سال‌های موفقی را در رختکن اولدترافورد داشته و از سال 1986 تحولات فراوانی در این تیم روی داده و افتخارات فراوانی را با قرمزپوشان کسب کرده است. هرچند که تیم بنیتس همواره موفقیت را مال خود نکرده ولی همیشه تا رده‌های بالایی پیش رفته است.

یوونتوس
بیانکونری (سپید و سیاه‌ها) به عنوان تیم دوم سری A به لیگ قهرمانان آمده ‌است. یووه 2 بار در سال‌های 1985 و 1996 فاتح مهم‌ترین جام باشگاهی جهان شده ولی از 1997 تا به امروز 3 حضور نافرجام در فینال، بانوی پیر تورین را تشنه یک قهرمانی دیگر ساخته تا دوباره نام یوونتوس اعتبار و پشتوانه‌ای پیدا کند.

فوق ستاره: دیه‌گوی 24 ساله در ازای 20 میلیون پوند از وردربرمن به یوونتوس آمد تا خون تازه‌ای در رگ‌های خط مقدم تورینی‌ها تزریق شود.

سرمربی: «چیرو فرارا» که از انتهای فصل گذشته جایگزین کلودیو رانیری بی‌کفایت شد سابقه 250 بازی در قلب دفاع یووه دارد. او بخشی از کادرفنی ایتالیای قهرمان در جام‌جهانی 2006 بود و از نگاه مدیران کارخانه فیات که در سیاست‌گذاری‌های کلی باشگاه دست دارند فرارا به عنوان یک اسطوره خانگی و شاگرد مارچلو لیپی می‌تواند همان نقشی را ایفا کند که گوآردیولای مرید کرویف در بارسا از عهده‌اش برآمد.

تاکتیک: با بهره‌گیری از حضور 5 عضو موثر در قهرمانی 2006 آتزوری یعنی بوفون، کاناوارو، گروسو، دل‌پیرو و چیرو فرارا گورخرهای تورینی می‌خواهند یک روش 2-1-3-4 هجومی را با سبکی شبیه به بازی بارسا پیاده کنند، اما آیا همه این فرضیه‌ها در عمل به حقیقت خواهد پیوست؟


بایرن‌مونیخ
باواریایی‌ها هنوز خاطره آخرین فتح اروپایی‌شان در سال 2001 را فراموش نکرده‌اند اما حقیقت این است که بایرن هنوز در حال آزمون و خطاست تا بار دیگر یک تیم بزرگ بسازد. آنها تاکنون 4 بار لیگ قهرمانان را فتح کرده‌اند (1974، 1975، 1976، 2001) ولی این فصل در بوندس‌لیگا هم قدرت اول محسوب نمی‌شوند چه برسد به اروپا.

فوق ستاره: فرانک ریبری را خلاق‌ترین بازیکن اروپایی حال حاضر برمی‌شمرند. ستاره اسبق گالاتاسرای و مارسی بندرت رقیبی در زمینه دریبل‌زنی و نفوذ به محوطه جریمه پیدا می‌کند. او با وجود شایعات مولتی میلیونی تابستان باز هم در مونیخ ماند اما آرزوی او برای ترک بایرن به مقصد بارسا، رئال، من‌یو یا چلسی دیگر بر کسی پوشیده نیست.

سرمربی: لوئیس ونگال کمتر از 2 دهه پیش یک آژاکس جوان را در لیگ قهرمانان به پیروزی رساند و فصل پیش هم با «فوتبال شناور 2» که ابداع خودش بود آلکمار گمنام را قهرمان هلند ساخت اما فلسفه هلندی او در باواریا مبتنی بر مالکیت توپ، انضباط تاکتیکی و حملات برق‌آسای مداوم در طول بازی تا وقتی آرین روبن از رئال نیامد و زوج «روب- ریب» را در کنار فوق ستاره فرانسوی شکل نداد به پیروزی منجر نشد.


منچستر یونایتد
شیاطین سرخ تازه به پروسه فینال‌های پی در پی خو گرفته بودند اما این تابستان با از دست دادن بزرگ‌ترین ستاره‌هایشان (جدایی رونالدو، ته‌وس و مصدومیت فان‌در‌سار) آنها دیگر مدعی اصلی لیگ قهرمانان اروپا به حساب نمی‌آیند. فرگوسن طی ربع قرن کار بی‌وقفه در اولدترافورد 2 جام نقره‌فام قهرمانی اروپا در سال‌های 1999 و 2008 را به قهرمانی روزهای دور 1968 افزود. آیا فرگی برای سومین‌بار به قله اروپا می‌رسد؟

فوق ستاره: وین رونی تا اینجا نشان داده که می‌تواند بار سنگین خط حمله من‌یو را به تنهایی به دوش بکشد اما قطعا او نمی‌تواند یک شبه خلأ رونالدو و ته‌وس را پر کند. او قبلا در لیگ قهرمانان به کناره‌ها متمایل می‌شد ولی این فصل در پیشانی حمله منچستریونایتد باید چیزی حدود 25 گل بزند تا تیمش را به جایگاه فصول اخیر بازگرداند.

سرمربی: حتی در 68 سالگی هنوز تصور متوقف شدن سر الکس فرگوسن دشوار است اما مشکل اینجاست که انعطاف‌پذیری تاکتیکی تیم فرگوسن در فصول اخیر لیگ قهرمانان با رفتن رونالدو جایش را به یک 2-4-4 سنتی داده است. مشکل دیگر من‌یو پا به سن گذاشتن بازیکنان وفاداری مثل گیگز، اسکولز و نویل است که موجب فقدان سرعت و جنگندگی در پست‌های کلیدی شده است.


زسکا مسکو
اسب‌های تازان روسی که در گذشته تیم ارتش سرخ محسوب می‌شدند برای چهارمین بار به مرحله گروهی لیگ قهرمانان پای می‌گذارند ولی قهرمان جام یوفای 2004 با قرار گرفتن در گروهی نسبتا آسان قصد دارد برای نخستین‌بار از گروهش بالا برود.

فوق ستاره: ایگور آکینفیف، مرد شماره یک بی‌گفت‌وگوی تمام دروازه‌های روسیه است، آن هم در 23 سالگی. تازه 17 سالش بود که با زسکا قهرمان جام یوفا شد. او جوان‌ترین کاپیتان تاریخ باشگاهی کشورش است و چنان تسلطی به خط دفاعی پیشاپیش خود دارد که گل زدن به زسکا از روی سانتر تقریبا محال است. در کنار او می‌توان آلن ژاگوئف؛ بازیساز بسیار مستعد 19ساله، گیلرمه؛ برزیلی زهرداری که از دنیاموکی‌یف آمده و مارک گونزالس؛ چپ‌پای شیلیایی که از لیورپول جدا شد و به زسکا پیوست را دیگر مهره‌های اصلی دانست.

سرمربی: خوآنده راموس پس از نتایج ضعیف فصل جدید لیگ برتر روسیه جایگزین زیکوی برزیلی شد. با آمدن او همه انتظار نتایجی خارق‌العاده را دارند. سرمربی سابق رئال مادرید، تاتنهام و سویا آشکارا به سیستم 1-3-2-4 علاقه دارد که اهمیت پیدا کردن هافبک‌های دفاعی و بالا رفتن احتمال مصدومیت بازیکنان 2 روی سکه سيستم مرد اسپانیایی در مسکو خواهد بود.


بوردو
ملوان‌های قهرمان لوشامپیونای فرانسه از ساحل اقیانوس اطلس می‌آیند. آنها با هدایت بلان می‌خواهند یاد و خاطره بهترین بوردوی تمام دوران را زنده کنند که در فصل
85 ـ 84 با درخشش ژان تیگانا و آلن ژیرس به نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های اروپا رسید و در آنجا به سختی مغلوب یوونتوس (قهرمان وقت) اروپا شد.

فوق ستاره: «یوان گورکوف» از همه نظر یاد و خاطره «زین‌الدین زیدان» جوان را در پیراهن بوردو زنده می‌کند. سرمربی: «لورن بلان» را به‌خاطر اقتدارش در مربیگری با لقب «پرزیدنت» می‌شناسند. از نگاه کارشناسان او باید جای «ریموند دومنک» را در تیم ملی فرانسه می‌گرفت و حتی به نیمکت رئال مادرید هم نزدیک شد. این لیبروی بزرگ سابق در 43 سالگی می‌خواهد با فوتبالی حسابگرانه و بر مبنای ضدحمله و با آرایش 2ـ1ـ3ـ4‌ رقبای بزرگش در گروه A را غافلگیر کند.


بشیکتاش
قره قارتالار یا عقاب‌های سیاه استانبول با انقلابی که سرمربی سابق پاس و پرسپولیس تهران، مصطفی دنیزلی به پا کرد فصل گذشته، لیگ و جام حذفی را بردند تا برای پنجمین‌بار به مرحله گروهی لیگ قهرمانان پا بگذارند.

فوق‌ستاره: نیهات قهوه‌چی بانفوذترین ستاره ترک‌ها در یورو 2008، این تابستان به کشور و باشگاه محبوبش بازگشت و تجربیات 7 سال درخشش در ویارئال و سوسیه‌داد اسپانیا را برای بشیکتاش به ارمغان آورد.

سرمربی: مصطفی دنیزلی در سال 2001 توسط فنرباغچه اخراج شد ولی پس از 7 سال خانه‌نشینی و کار در ایران با بازگشتی باشکوه رقیب فنرباغچه را به آقایی فوتبال عثمانی رساند. او نخستین افتخارات اروپایی گالاتاسرای و تیم ملی ترکیه را به عنوان مربی رقم زده است و امید می‌رود با روش 2-4-4 هجومی‌اش که فابین ارنست آلمانی در قلب آن جای می‌گیرد، موفق شود .


صهیونیست‌ها،‌ وصله ناجور لیگ قهرمانان
لابی‌های صهیونیستی چنان در تاروپود فوتبال مدرن رخنه کرده‌اند که وقتی یک تیم از پیش‌باخته مثل مکابی از شهر شکست‌خورده حیفا در شمال سرزمین‌های اشغالی به لیگ قهرمانان اروپا پا می‌گذارد مورد مضحکه قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد حضور نماینده رژیم صهیونیستی فقط موجب تلخ شدن کام هواداران فوتبال بر اثر آغشته شدن فضای فوتبال با چالش‌های سیاسی شود و بس.


وولفسبورگ
گرگ‌های شگفتی‌ساز بوندس‌لیگا نمایندگان کارخانه فولکس واگن در این فصل لیگ قهرمانان هستند. مهره‌های قابل اعتنایی در جمع گرگ‌های سبز و سپیدپوش وولفسبورگ وجود دارد؛ آقای گل 28 گله فصل قبل بوندس‌لیگا گرافیته برزیلی و همینطور مهاجم 9 میلیون پوندی نیجریه‌ای نیوکاسل، اوبافمی مارتینز در کنار ادین ژکوی بوسنیایی جوان 26 گله فصل قبل.


لیورپول
سرخ‌های آنفیلد اگر 2 دهه است که در لیگ برتر به قهرمانی نرسیده‌اند در عوض به رکورد فتح پنج باره مهم‌ترین تورنمنت باشگاهی جهان مي‌نازند که آخرین بار با بازگشتی رمانتیک مقابل میلان (2005) به دست آمد.
فوق‌ستاره: فرناندو تورس حامیان بسیاری دارد که شهادت دهند او بهترین مهاجم نوک جهان است. او نمونه کامل مهاجمی است که هیچ راهی را نمی‌رود مگر آنکه به گل ختم شود. چه در هوا، چه با ضربات سرضرب یا با استفاده از لمس توپ هوشمندانه‌اش، این اسپانیایی همواره مرد مرگبار جلوی دروازه‌هاست.
چهره تاثیرگذار: خاویر ماسچرانو ماند تا جای خالی ژابی آلونسو را در قلب زمین پر کند. کاپیتان آرژانتین منبع انرژی آنفیلد خواهد بود.
سرمربی: رافائل بنیتس از روزی که به بندر غربی انگلستان آمده بحران را پشت بحران پشت سر گذاشته ولی هیچیک از مربیان لاتین جزیره مثل مورینیو، راموس و اسکولاری دوام او را نداشته‌اند. با شروع بد لیورپول در لیگ برتر او باز هم بخت بلند خود را در اروپا جست‌وجو خواهد کرد. با یک سیستم متوازن 1-5-4 که البته در مرکز زمین مشکلاتی دارد. ایده دفاع منطقه‌ای هنگام دریافت ضربات ایستگاهی نیز کماکان بزرگ‌ترین نقطه ضعف بنیتس است.


المپیک لیون
پسرهای خوب لیون دهمین حضور متوالی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان را تجربه می‌کنند، چیزی که رئیس اولاس بسیار به آن می‌نازد. هرچند لیون هرگز به جمع 4 تیم برتر اروپا نرسیده ولی با قهرمانی‌های متوالی در لوشامپیونا دیگر انگیزه‌های داخلی رغبت چندانی را در ورزشگاه ژرلان برنمی‌انگیزد و آنها در اروپا تشنه‌تر از هر زمان دیگر هستند. چشم و هم‌چشمی اروپایی لیون با 2 رقیب فرانسوی‌اش مارسی و بوردو هم به عطش آنها خواهد افزود.
فوق‌ستاره: لیساندرو لوپس از محل فروش 30 میلیون پوندی بنزما به رئال با رکورد 8/21 میلیون پوند و به‌عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ فرانسه به لیون آمد. با این حال قدرت رهبری و حضور فیزیکی قدرتمند این مهاجم آرژانتینی شاید بیش از بنزما، لیون را به جلو هدایت کند.
چهره تاثیرگذار: میشل باستوس، هافبک چپ پای متخصص ضربات کاشته 3/16 میلیون پوند برای آولاس آب خورد اما رفتن جونینیو برنامبو کانوی شوتزن و ضعف مزمن لیون در جناح چپ چاره‌ای جز خرید این برزیلی که چهره زیدان را دارد باقی نگذاشت.
سرمربی: کلود پوئل دوران موفقی در موناکو و لیل داشته ولی فصل گذشته نتوانست رشته قهرمانی‌های لیون را پایدار نگه دارد. اساس بازی تیم او بر مثلث هجومی پشت‌سر مهاجم نوک در 1-3-2-4 مورد علاقه‌اش است.


فیورنتینا
لاویولا (بنفش‌ها) که در سال 2002 به خاطر ورشکستگی‌ مالی به دسته سوم کالچو تبعید شده بودند پس از 7 سال و از راهی سخت و صعب به سطح اول فوتبال اروپا بازگشته‌اند.
فوق‌ستاره: آلبرتو جیلاردینوكه قرار بود در تیم‌های بزرگ‌تری بدرخشد حالا در شهر فلورانس کم از یک اسطوره ندارد.
بهترین مدافعان ایتالیا گواهی می‌دهند که او برای به ثمر رساندن 19 گل در سری A اصلا کار آسانی در پیش نداشته. جیلا استاد برگرداندن نتایج و استفاده از تک موقعیت‌هایی است که در تیم کوچکی مثل فیورنتینا برایش مهیا می‌شود.
سرمربی: چزاره پراندلی پس از ترک میلان توسط کارلو آنچلوتی ماندگارترین مربی فوتبال ایتالیا محسوب می‌شود. او که مربی سال 2006 ایتالیا بوده انگیزه‌های زیادی دارد تا شایستگی‌های خود را در لیگ قهرمانان نشان دهد.


بارسلونا
بارسای رویایی آمده تا تعداد جام‌های بزرگ اروپایی‌اش را به تعدادی بسیار بیشتر از عدد 3 برساند. این تیم بیشترین شانس را برای شکستن طلسم قهرمانان لیگ قهرمانان از سال 1993 به این سو برای تکرار بلافاصله عنوان‌ دارد به شرطی که اسیر طاعون مصدومیت‌ها نشود و البته از دامی که اینتر مورینیو در نخستین بازی برایش پهن کرده، به سلامت بگریزد.
فوق‌ستاره: این تابستان وقتی رئال‌مادرید 80 میلیون پوند برای رونالدو و 56 میلیون پوند برای کاکا می‌پرداخت، تازه ارزش مادی مسی برای کاتالان‌ها هویدا شد. در این صورت چه بهایی باید برای جادوگر کوچولوی بارسا بگذاریم؟ 100، 150 یا شاید هم 200 میلیون پوند و آیا در این صورت لئو از باشگاهی که او را در گهواره خود پرورش داده جدا خواهد شد.
خرید بزرگ: اگر قیمت واقعی ساموئل اتوئو را 40 میلیون پوند برآورد کنیم آن وقت زلاتان ابراهیموویچ در عنوان گران‌ترین بازیکن جهان با کریس رونالدو شریک خواهد شد.
سرمربی: پپ گوآردیولا با جذب نسل نوینی از استعدادهای دست‌پرورده باشگاه تیمش را تا مدت‌ها بیمه کرده است. درخشش پدرو، بوسکتس و جفرن همه را به صرافت انداخته که پپ انقلاب را یک سال جلوتر از زمانی که سرمربی بارسلونا (ب)بود آغاز کرده است.


اینتر ناتسیوناله
نراتزوری حاضر است هر 4 اسکودتوی پیاپی خود در سری A را بدهد تا بلکه به فینال لیگ قهرمانان برسد. افتخارات بزرگ اروپایی اینتر به عناوین پی در پی 1964، 1965 به لطف ابداع کاتاناچیو توسط هلنیو هرارا منحصر می‌شود. موراتی چنان در سودای فتح لیگ قهرمانان غرق شده که در صورت هر لغزشی در رقابت‌های اروپایی این فصل به ژوزه مورینیو هم رحم نخواهد کرد.
فوق‌ستاره: از وقتی برای نخستین بار در جوزپه مه‌آتزا پای ساموئل اتوئو به توپ خورد، خانواده نراتزوری دریافتند که در تمام این سال‌ها یک چیز کم داشته‌اند، مهاجمی عمقی که نقش رونالدوی برزیلی را در روزهای اوجش با پیراهن آبی و مشکی تکرار کند. به همین دلیل فعلا کسی در میلان دلش برای ابرا تنگ نمی‌شود مگر آنکه امشب در رویارویی با تیم سابقش، زلاتان باعث پشیمانی آنها شود.
چهره تاثیرگذار: وسلی اسنایدر هلندی سرانجام برنابئو را ترک کرد تا در سن‌سیرو به‌عنوان یک ابرستاره از او استقبال شود. با حضور این هلندی چپ‌پا‌، فقدان خلاقیت از خط میانی پا به سن گذاشته اینتر رخت برمی‌بندد.
سرمربی: مورینیو اگر در گام نخست بت بارسا را بشکند خاص‌ترین مربی دنیای فوتبال خواهد شد. این در حالی است که او تا همین چند هفته پیش که اتوئو و اسنایدر آمدند به خاطر سیستم ناکارآمدش ملامت می‌شد.


دینامو کی‌یف
سپید و‌ آبی‌های پایتخت اوکراین کماکان مکتب دینامو را در فوتبال شرق اروپا پابرجا نگاه داشته‌اند. اگرچه فصل گذشته دینامو کی‌یف بهترین فرصت برای به ارمغان آوردن نخستین قهرمانی بزرگ فوتبال اوکراین را در نیمه‌نهایی جام یوفا به هموطنش شاختار دونتسک واگذار کرد اما همین که در فصل جدید لیگ قهرمانان دوباره دینامو حاضر است و شاختار غایب، گویای ریشه‌دار بودن نوه‌های والری لوبانفسکی بزرگ است.
خرید بزرگ: آندری شوچنکو به خانه خود بازگشته. او در 32 سالگی با رکورد 61 گل اروپایی رهبر بزرگ دینامو خواهد بود.
سرمربی: والری گازایف موفق‌ترین مربی معاصر برخاسته از قلمروی شوروی سابق است. او 5 سال پیش زسکامسکو را به قهرمانی در جام یوفا رساند و حالا با تیمی پرمهره در کی‌یف به دنبال انقلابی دیگر است.


روبین کازان
روبین، شگفتی‌ساز لیگ برتر روسیه در سال 2008 از ایالت تاتارستان به بلندترين قله‌های فوتبال دنیا پرواز کرده است. این تیم حول محور سرگئی سماک 33 ساله کاپیتان و هافبک میانی تیم ملی روسیه شکل گرفته است. یک هافبک دفاعی با مغزی بزرگ و پاهایی که انگار هرگز خیال استراحت ندارند. قربان بردیف هم هدایتشان را برعهده دارد. رقابت قهرمانان روسیه و اوکراین در گروه F دیدنی است.


سو‌یا
روخی بلاتکس (قرمز و سفیدها) به‌خاطر 2 قهرمانی پیاپی در جام یوفا (2006 و 2007) و عملکرد قابل قبول 2 فصل پیش در لیگ قهرمانان بالاتر از نام‌های بزرگی مثل رئال مادرید، اینتر میلان،‌ بایرن مونیخ، پورتو، المپیک مارسی، المپیک لیون، گلاسکو رنجرز و اشتوتگارت در سیدیک ـ مختص سرگروه‌های هشتگانه فصل جدید ـ قرار گرفتند. سو‌یا سمبلی است از توسعه پایدار یک باشگاه کوچک که حالا به یک قدرت اروپایی بدل شده‌ است.
فوق‌ستاره: لوئیس فابیانو موضوع یکی از جالب‌ترین ترانسفرهای تابستانی بود. میلان می‌خواست بهترین مهاجم حال حاضر سرزمین سامبا را با رقمی کمتر از 10 میلیون یورو بخرد و حتی پس از عنوان آقای گلی این برزیلی در جام کنفدراسیون‌ها گالیانی حاضر نشد رقم را بالاتر ببرد. روسونری در عوض برای مهاجمی بسیار معمولی مثل هو‌نتلار 3‌برابر پیشنهادی که به فابیانو داده بود پول به رئال پرداخت.
سرمربی: مانولو خیمنس جانشین جوان خوآنده راموس حالا نزدیک یک سال است که دوام آورده و اخیراً به پاداش عنوان چهارم لالیگا و بازگرداندن سو‌یا به لیگ قهرمانان قراردادش تمدید شده است. ملی‌پوش سابق اسپانیا در2ـ4ـ4 جناحی خود روی خسوس ناواس در سمت راست و زوج زهرآگین کانوته ـ فابیانو در نوک حمله حساب ویژه‌ای‌ باز کرد.


گلاسکو رنجرز
رنجرز نخستین تیم بریتانیایی بود که در 1961 به یک فینال اروپایی (جام در جام اروپا) رسید و آخرین تیم بریتانیایی که در سال 2008 در فینال جام یوفا (شکل قدیمی لیگ اروپا) حضور یافت که البته در هیچ یک قهرمان نشد. بهترین عملکرد آبی‌های گلاسکو راهیابی به نیمه نهایی جام باشگاه‌های اروپا (1960) بوده است.
فوق‌ستاره: کنی میلر در بازگشت به ورزشگاه آیبراکس، رنجرز را صاحب مزیت گلزنی در مواقع نیاز خواهد کرد. چیزی که آبی‌ها همواره از آن رنج برده‌اند کند بودن تیغشان در مقابل رقبای بزرگ بوده است، مشکلی که با پشت کردن این ملی‌پوش اسکاتلندی به رقیب دیرین یعنی سلتیک، در سمت پروتستان گلاسگو بر طرف شده است.
خرید بزرگ: ژروم روتن بال با تجربه فرانسوی در آخرین لحظات از پاری سن ژرمن به رنجرز پیوست در عوض این ستاره جدید، ‌آنها بری فرگوسن و کریستین دیلی 2چهره بومی و محوری تیمشان را از دست دادند.
سرمربی: والتر اسمیت می‌خواهد مشکل همیشگی رنجرز یعنی پیمودن فاصله فاحش سطح پایین فوتبال اسکاتلند تا بالاترین سطح فوتبال اروپا را حل کند. مشکل دیگر او تناقض عملکرد تیم‌های اسکاتلندی در دیدارهای خانگی و خارج از خانه است. او یک 1ـ5ـ4 فشرده طراحی کرده تا تیمش را در وهله اول به جنگیدن با حریف وادارد.


اشتوتگارت
مردان «دایملر بنز» می‌خواهند یک بار دیگر عملکرد خوبشان در فصل 4 ـ 2003 را که در رقابت با منچستریونایتد،‌ پاناتینایکوس و گلاسکو رنجرز از گروه‌شان صعود کردند تکرار کنند.
فوق‌ستاره: ینس لمان در 40 سالگی (و در آخرین سال فوتبالش) تجربیات گرانبهایی از حضور در چارچوب‌های شالکه، میلان، دورتموند و آرسنال اندوخته است. او هنوز هم از بهترین شوت‌گیرهای اروپاست و قدرت فرماندهی‌اش در هجده قدم بی‌نظیر است.
سرمربی: مارکوس بابل، چهره سرشناس بایرن مونیخ و لیورپول بلافاصله پس از آویختن کفش به جامه مربیگری درآمده و به جای آرمین فه تکیه زده است. او در نخستین ماموریت بزرگ خود اشتوتگارت را از میانه جدول بوندس‌لیگا به جایگاه سوم و لیگ قهرمانان اروپا رساند.

یونیره‌آ یورژیچنی
«چلسی یالومیتا» لقبی است که هواداران قهرمان جدید رومانی بر آن گذاشته‌اند. دلایل این نامگذاری هم به رنگ لباسشان مربوط می‌شود و هم به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی که از یک باشگاه کوچک قهرمانی ملی ساخته‌ است. همچنین باید به حضور «دن پترسکیو» اسطوره فوتبال رومانی که سال‌ها در چلسی بازی می‌کرد روی نیمکت مربیگری یونیره‌آ اشاره کرد.


آرسنال
آرسن و آرسنال هنوز در حسرت قهرمانی در لیگ قهرمانان می‌سوزند و می‌سازند. آنها بهترین فرصت را در سال 2006 با واگذاری فینال به بارسا از دست دادند و امسال هم توپچی‌ها با وجود جوان‌های با استعداد و فوتبال با طراوتشان کم ستاره‌تر از هر زمان دیگر به نظر می‌رسند. پس آیا تیم لندنی برش لازم برای رسیدن به مراحل پایانی جام را دارد؟
فوق ستاره: سسک فابرگاس پسر کاتالان آرسنال نه به پیشنهاد رئال مادرید پاسخ مثبت‌ داد و نه به بارسا و میلان. او وفاداری‌اش را به هواداران ورزشگاه امارات ثابت کرد اما آیا آرسنال هم او را به آرزوهایش می‌رساند؟ فابرگاس که با وجود سن کم کاپیتان حقیقی تیمی به این بزرگی است هنوز نتوانسته مهارت‌های جواهرآسایش در بازیسازی و گل‌سازی را به یک عنوان بزرگ با توپچی‌ها بدل سازد.
سرمربی: آرسن ونگر هم به تیم دست‌پرورده‌اش وفادار ماند و به پروژه کهکشانی فلورنتینو در رئال مادرید نه گفت چرا که گفته می‌شود او خواب‌هایی طلایی برای این آرسنال جوان دیده است. اما تنفس در هوای سنگین هشتمین فصل بدون چشم‌انداز قهرمانی در لیگ برتر یا لیگ قهرمانان بدون شک فیلسوف فرانسوی فوتبال را آزار خواهد داد. او آدبایور را از دست داده و با اینکه ورمالن دفاع هلندی را اضافه کرده، کماکان بزرگ‌ترین مزیت آرسنال در خط حمله و بزرگ‌ترین ضعفش در دفاع است.


آ.زد.آلکمار
آ.زد قهرمان شگفتی‌ساز هلند در این چند سال تجربیات اروپایی خوبی در جام یوفا اندوخته است که شاید در مرحله گروهی به دردش بخورد. سرخپوشان آتش فوتبال ناب و شناور را پس از رفتن معمار فوتبال کاملشان، ونگال، تحت هدایت دستیار سابق او در بارسا، رونالد کومان، زنده نگاه داشته‌اند. آلکمار که نخستین‌بار لیگ قهرمانان را تجربه می‌کند سابقه نایب قهرمانی در جام یوفای 1981 را دارد.
فوق ستاره: منیرالحمداوی، مهاجم‌مسلمان مراکشی‌الاصل‌ به پیشنهادهای چرب و نرم آرسنال و لیورپول چشم بست تا بلکه سریال گل‌زنی‌هایش را در تیم محبوبش در بالاترین سطح فوتبال جهان ادامه دهد چون او تجربه تلخ نیمکت‌نشینی در تاتنهام و دربی را پشت سر خود داشته است.
ستاره جوان: موسی دمبله جوان سیاهپوست 22 ساله بلژیکی بارها و بارها از زبان ونگال به‌عنوان یکی از مهره‌های کلیدی تاکتیسین هلندی برای پیاده کردن فوتبال نوینش معرفی شد ولی نتوانست او را با خود به باواریا ببرد.
سرمربی: رونالد کومان بزرگ‌ترین شاگرد ونگال چه به‌عنوان فوتبالیست و چه به‌عنوان مربی است. او پس از بارسا، آژاکس و بنفیکا بار دیگر فرصت یک نمایش قدرتمندانه در لیگ قهرمانان را یافته است. او روش 3-3-4 کاملا شناور و پرریسک ونگال را ادامه
خواهد داد.


المپیاکو
سبز و سیاه‌های آتن پس از رفتن اسطوره برزیلی تاثیرگذارشان، ریوالدو هم در مسیر اقتدار گام برمی‌دارند. آنها درست یک دهه پیش تا یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان پیش رفتند اما نقطه ضعف پرافتخارترین تیم یونان (با 37 قهرمانی در لیگ داخلی) کارنامه نه‌چندان دلچسب اروپایی‌شان بوده است.
فوق‌ستاره: آنتونیوس نیکوپولیدیس را همه با هنرنمایی‌اش در راه قهرمانی یونان در یورو 2004 به یاد می‌آورند. اسطوره فعال کوه المپ می‌تواند در گروهی نسبتا آسان انگیزه صعود را در هم‌تیمی‌هایش زنده نگاه دارد.
سرمربی: تیمور کتسبایا اسطوره فوتبال گرجستان و باشگاه نیوکاسل انگلیس پس از بازنشستگی به آتن آمده تا دنیای مربیگری را هم تجربه کند. او فصل قبل آنتوتورسیس قبرس را به قهرمانی و سهمیه لیگ قهرمانان رساند و حالا با جدیت به دنبال دومین شگفتی‌‌سازی بزرگ فوتبال یونان است.

استاندارد لیژ
پیشینه سرخ‌های استاندارد در اروپا به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد که فوتبال بلژیک به حضیض فعلی دچار نبود. نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های 1962 و فینال جام در جام 1982 سوابق اروپایی لیژ هستند که حالا لازلو بولونی اسطوره فوتبال رومانی را بر نیمکت دارند. بزرگ‌ترین مشکل لیژ محرومیت 2 ماهه ستاره جوان‌شان اکسل ویتسل به خاطر رفتار ناجوانمردانه در لیگ بلژیک است.


دبرسن
لوکی‌ها سرانجام به لیگ قهرمانان رسیدند. این لقب را به این خاطر بر مردان شهر دبرسن مجارستان نهاده‌اند که آنها پیوندی دیرین با لکوموتیورانان دارند. قدرت بلامنازع فوتبال مجارستان در 5 سال اخیر به آب و آتش زد تا وارثان مجارهای جادویی در بالاترین سطح فوتبال اروپا نماینده‌ای داشته باشند. با ستاره‌هایی مثل گرگلی رودولف، ژوزف وارگا، تیبور دومی و آدامو کولیبالی، آنها خطرناك هستند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری اجلاس داووس علی دیواندری حسن دیاب کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه