بازدید 2377
وقتی اميدي به اين ديه‌گو نيست؛
پنجم شدن آرژانتين در گروه آمريكاي جنوبي و رسيدن به بازي پلي‌آف منطقي‌ترين سرنوشتي است كه در حال حاضر مي‌توان براي تيم ديه‌گو مارادونا در نظر گرفت. آرژانتين در اين مرحله نبايد در چنين وضعيتي قرار مي‌گرفت. اگر آلفيو باسيله به عنوان مربي تيم‌ملي آرژانتين باقي مي‌ماند شكي باقي نبود كه آنها جواز حضور در رقابت‌هاي جام‌جهاني را كسب كرده بودند.
کد خبر: ۶۳۹۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۱:۳۲ 13 September 2009
در شرايطي كه دو بازي تا پايان رقابت‌هاي مقدماتي جام‌جهاني 2010 در منطقه آمريكاي جنوبي باقي مانده، تيم‌ملي آرژانتين در رده پنجم جدول اين منطقه قرار گرفته و براي كسب جواز حضور در رقابت‌هاي آفريقاي جنوبي كار دشواري در پيش‌رو خواهد داشت.

به نوشته تهران امروز؛ اين مساله انتقادها از حضور ديه‌گو مارادونا روي نيمكت مربيگري تيم‌ملي آرژانتين را بيش از هميشه كرده است. حتي هواداران آرژانتين هم خواهان اخراج اسطوره فوتبال كشورشان از تيم‌ملي شده‌اند. در اينجا نگاهي به دلايلي كه مارادونا بايد از تيم‌ملي آرژانتين اخراج شود مي‌اندازيم:


1- آرژانتين در آستانه حذف از جام‌جهاني قرار گرفته است: قهرمان دو دوره جام‌جهاني در سه بازي آخر مقدماتي خود شكست خورده و براي اينكه شانس حضور در جام‌جهاني 2010 آفريقاي جنوبي را داشته باشد بايد در دو بازي خود مقابل پرو و اروگوئه به نتيجه مطلوب دست يابد.

سرنوشت آنها احتمالا در روز آخر مرحله مقدماتي در بازي مقابل اروگوئه در داربي معروف به ريورپلاته در استاديوم سنتاناريو مشخص خواهد شد. آرژانتين هميشه در نتيجه گرفتن در اين استاديوم با مشكل روبه‌رو بوده. آخرين باري كه اين دو تيم از سري رقابت‌هاي مقدماتي جام‌جهاني در اين استاديوم به مصاف هم رفتند اروگوئه با تك گل آلوارو ركوبا به پيروزي رسيد.

پنجم شدن آرژانتين در گروه آمريكاي جنوبي و رسيدن به بازي پلي‌آف منطقي‌ترين سرنوشتي است كه در حال حاضر مي‌توان براي تيم ديه‌گو مارادونا در نظر گرفت. آرژانتين در اين مرحله نبايد در چنين وضعيتي قرار مي‌گرفت. اگر آلفيو باسيله به عنوان مربي تيم‌ملي آرژانتين باقي مي‌ماند شكي باقي نبود كه آنها جواز حضور در رقابت‌هاي جام‌جهاني را كسب كرده بودند.

دو پيروزي از شش بازي مقدماتي براي تيمي در حد و اندازه‌هاي آرژانتين به هيچ‌وجه خوب نيست. آرژانتين بازيكنان بسيار بزرگي در اختيار دارد كه بدون آنها جام‌جهاني رنگ و بوي هميشگي‌اش را نخواهد داشت. اگر آرژانتين نتواند جواز حضور در رقابت‌هاي آفريقاي جنوبي را كسب كند براي اولين بار از سال 1970، جام‌جهاني بدون حضور اين تيم برگزار خواهد شد.


2- مشكلات داخلي در تيم‌ملي آرژانتين زياد شده است: بنا برگزارش رسانه‌هاي محلي تعدادي از بازيكنان تيم‌ملي سعي مي‌كنند با مارادونا حتي چشم در چشم نشوند.

آنچه به نظر مي‌رسد انواع و اقسام مشكلات در تيم مارادونا وجود دارد و درگيري‌هاي مختلفي ميان بازيكنان و مربي تيم وجود دارد. آرژانتين نتايج مطلوبي كسب نكرده و فشار بسياري به مارادونا و بازيكنان تيم تحميل مي‌شود.

مشكلات اين تيم در حال افزايش است و يكي از مهم‌ترين نگراني‌هايي كه در اين بين وجود دارد اين است كه بازيكنان خواسته‌هاي مارادونا را درك نمي‌كنند كه آن را داخل زمين اجرا كنند.

ديه‌گو مارادونا معتقد است بسياري از بازيكنان اين تيم شور و اشتياق لازم براي رهايي آرژانتين از اين وضعيت را ندارند. اين در حالي است كه بعضي از بازيكنان، مارادونا را به نداشتن ايده‌هاي مشخص و برنامه‌هاي درست متهم مي‌كنند.


3- انتخاب‌هاي عجيب مارادونا در ارنج تيم: در مورد توانايي مارادونا در انتخاب بازيكنان هميشه علامت سوال بزرگي وجود داشته است. او بسياري از بازيكنان آماده آرژانتين كه در ليگ‌هاي اروپايي بازي مي‌كنند را از تركيب تيم خود كنار گذاشته كه گونسالو ايگواين از رئال مادريد، مائورو زاراته از لاتزيو و والتر ساموئل و استبان كامبياسو از اينتر از جمله اين بازيكنان هستند.

او همچنين به مهاجمان توانايي چون ديه‌گو ميليتو و ليساندو لوپز فرصت چنداني براي حضور در تركيب آرژانتين نمي‌دهد اما عجيب‌ترين تصميم او در ارنج تيمش قرار دادن مارتين پالرمو 35 ساله و رونالدو شياوي 36 ساله در ديدارهاي مقابل برزيل و پاراگوئه بود.

بسياري همچنين از تصميم مارادونا در قرار دادن دو مدافع بي‌نام و نشان در تركيب اصلي آرژانتين در بازي مقابل برزيل به‌شدت انتقاد كرده‌اند. مارادونا در روز جمعه با اعلام اين مساله كه در نظر دارد تعدادي از بازيكنان حاضر در ليگ‌هاي اروپايي را از تركيب آرژانتين كنار بگذارد و به‌جاي آنها از بازيكنان حاضر در ليگ آرژانتين كه تشنه موفقيت هستند استفاده كند جنجال تازه‌اي آفريد.

او در عين حال مدعي شده مي‌خواهد از بازيكنان باتجربه در تيمش بهره بگيرد. آيا با اين اوصاف روبرتو آبوندانزيري، اريل آورتگا، مارچلو گالاردو و استبان فوئرتس به تيم‌ملي آرژانتين دعوت خواهند شد؟ مارادونا كه از عملكرد ليونل مسي، خاوير ماسكرانو و سرجيو آگرو راضي نيست، مي‌گويد: به‌راحتي مي‌تواند جايگزين‌هايي براي اين ستاره‌ها پيدا كند. به‌رغم نارضايتي‌ مارادونا از اين سه بازيكن آنها مطمئنا در تركيب آرژانتين جاي خواهند داشت و احتمالا گابريل هاينتزه، خاوير زانتي، كارلوس ته‌وز و ماكسي رودريگوئز بايد تيم را ترك كنند.


4- شكست مقابل برزيل حريف ديرينه آرژانتين: براي طرفداران آرژانتين به هيچ وجه مهم نيست كه تيم‌شان در چه وضعيتي قرار دارد. آنها به هيچ وجه نمي‌توانند شكست خانگي مقابل برزيل را ببخشند خصوصا با نتيجه 3 بر يك.

آرژانتين در ديدار اخير خود مقابل برزيل هيچ حرفي براي گفتن نداشت و مي‌توانست با دريافت گل‌هاي بيشتر شكست بخورد. مارادونا در كنار زمين بي‌هدف اين طرف و آن طرف مي‌رفت بدون آنكه بتواند چيزي را تغيير دهد. او در ديدار مقابل برزيل كاملا درمانده به‌نظر مي‌رسيد.

شكست مقابل برزيل دومين شكست آرژانتين در 50 رقابت مقدماتي جام‌جهاني در خانه بود. به‌علاوه برزيل با پيروزي مقابل آرژانتين در مقابل طرفداران اين تيم صعودش به جام‌جهاني 2010 را جشن گرفت و براي هواداران آرژانتين هيچ تحقيري بزرگ‌تر از اين مساله نيست. از همه مهم‌تر شكست 6 بر يك آرژانتين مقابل بوليوي است كه براي مدت‌ها از ذهن هواداران اين تيم پاك نخواهد شد.


5- مارادونا نمي‌داند چطور بايد مربگيري كند: مارادونا شايد الهام‌بخشي بزرگ باشد اما مطمئنا يك مربي بزرگ نيست. او قبل از بازي با برزيل گفت، دوست دارد در آن بازي كند تا مربيگري. اين اسطوره هيچ ايده‌اي براي اينكه چگونه يك تيم را مربيگري كند، ندارد و اين مساله در بازي مقابل برزيل و پاراگوئه به‌خوبي مشهود بود.

مارادونا با اين تجربه اندك مربيگري‌اش بهتر بود ابتدا به‌عنوان كمك مربي آرژانتين انتخاب مي‌شد اما مي‌توان به جنبه مثبت قضيه هم نگاه كرد. آرژانتين هنوز شانس حضور در جام‌جهاني آفريقاي‌جنوبي را دارد و در اين صورت مارادونا وقت زيادي براي سروسامان دادن به اوضاع تيمش تا آغاز تورنمنت بزرگ سال 2010 در اختيار خواهد داشت.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز