بازدید 24675
من با ايفاي واكنش مناسب يا بي تفاوتي مسئولين كاري ندارم زيرا دعواي دانشگاه آزاد و دولت به مسائل سياسي آلوده شده و هر كدام به نوعي ديگري را متهم مي كنند. ولي جاي آن دارد كه خانواده ها از خودشان بپرسند براي اين دو برابر كردن ظرفيت نياز است كه همه ساختمانها، امكانات، اعضاي هيأت علمي، نيروي انساني و ... در دانشگاه آزاد دو برابر شود. آيا واقعاً چنين چيزي اتفاق افتاده و اساساً امكان پذير است يا نه؟!
کد خبر: ۶۲۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۵ 04 September 2009
یکی از کاربران "تابناک" در پیامی آورده است:

مسؤولان دانشگاه آزاد مي گويند با دو برابر كردن ظرفيت پذيرش در مقطع كارشناسي ارشد، اسامي پذيرش جديد را در مهر و بهمن ماه امسال اعلام خواهند كرد.

من با ايفاي واكنش مناسب يا بي تفاوتي مسئولين كاري ندارم زيرا دعواي دانشگاه آزاد و دولت به مسائل سياسي آلوده شده و هر كدام به نوعي ديگري را متهم مي كنند. ولي جاي آن دارد كه خانواده ها از خودشان بپرسند براي اين دو برابر كردن ظرفيت نياز است كه همه ساختمانها، امكانات، اعضاي هيأت علمي، نيروي انساني و ... در دانشگاه آزاد دو برابر شود. آيا واقعاً چنين چيزي اتفاق افتاده و اساساً امكان پذير است يا نه؟!

برگزاري دوره كارشناسي ارشد، امكانات و انرژي بسيار مي طلبد و اقدام ناگهاني اين دانشگاه در افزايش صد در صدي پذيرش دانشجو، آدم را به ياد خُم رنگرزي مي اندازد كه هيچ حساب و كتابي در كارش نيست.

نتيجه اش اين مي شود كه فردا فارغ التحصيلان ناتوان و كم بنيه به لحاظ علمي، در بازار كار نيز هيچ حرفي براي گفتن نداشته باشند و خانواده هايي كه با هزار بدبختي شهريه پرداخته اند به مشكلات روحي دچار شوند.

اگر چه شهريه بسيار بالايي كه اين دانشگاه از دانشجويان كارشناسي ارشد اخذ مي كند، هر انسان حسابگري را به وسوسه جدي وامي دارد تا از اين اقيانوس گل آلودي كه داوطلبان دوره ارشد پديد آورده اند، ماهي مطلوب خويش صيد كند.

بياييد با حيثيت و سرنوشت علمي اين مملكت بازي نكنيم.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۲۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
اگر 100 ساله دیگه هم دانشگاه دولتی قبول نشم، باز دنبال دانشگاه آزاد نمیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
این حرف ها چیست؟
اساسا امسال نسبت به پارسال 11 درصد ظرفیت زیاد شده اون هم به دلیل 11 رشته جدید
دیگه شایعه نسازید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
دانشگاه وسیله ای شده برای کم کردن فشار از بازار کار. واقعا باید برای علم و دانش و دانشگاه تاسف خورد که اینگونه با قداست آن بازی می شود.
یک فارغ از تحصیل بیکار !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در دفترچه ثبت نام آزاد نوشته شده در هر رشته 18 نفر پذيرش مي شود اما بعد از اعلام نتايج و ثبت نام شما مي بينيد حدود 60 نفر در هر رشته قبول كرده اند.
حالا اگر اين تعداد را دو برابر هم كنند به 120 نفر مي رسد. به نظر من اين دانشگاه دارد از نياز شديد جامعه به ادامه تحصيل و ارزشي شدن مدرك تحصيلي در جامعه نهايت استفاده را مي برد.
اينجاست كه نقش دستگاههاي نظارتي مثل شوراي انقلاب فرهنگي چند برابر مي شود كه با اهرمهاي نظارتي مانع از اجحاف در حق مردم و خانواده ها شوند.
البته از حق نگذريم كه خيلي از اين داوطلبان كارمند و معلم هستند و صرفاً به مدرك تحصيلي نياز دارند تا از مزاياي آن استفاده كنند و گرنه سواد و معلومات و كيفيت علمي دوره ارشد، به هيچ وجه مورد توجه ايشان نيست.
تا ددير نشده مسئولان بايد كاري بكنند.

مجيد
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
ای بابا جنابعالی هم دلت خوش است به اعتبار و حیثیت علمی کشور . پیاز منی چند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
شهریه گزاف و نبود امکاناتی که میگویید در دانشگاه دولتی هم مشهود است...هزینه دوره شبانه در هر ترم معادل دانشگاه آزاد است همچنین افزایش ظرفیت و نبود استاد نیز در دانشگاه سراسری بیداد می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
سلام دوست عزیز
باید در جوابتان بگویم من تا جایی که شنیده ام :
اولا ظزفیت دانشگاه علوم تحقیقات دو برابر شده است که اگر کمی تحقیق کنید این دانشگاه دیگر دانشجوی کارشناسی و کاردانی نمی گیرد پس تمامی امکانات به دانشجوهای کارشناسی ارشد خواهد رسید.
دوما اگر بقیه دانشگاه های آزاد مانند دانشگاه آزاد پرند هم ظرفیت بگیرند که قرار است از امسال یا سال آینده پذیرش داشته باشد تا امکانات کافی و لازم را نداشته باشد به دانشگاه این قابلیت را نمی دهند زیرا با پذیرش دانشجوی ارشد امکاناتی که از طرف مرکز به آن دانشکده اعطا می شود مانند بودجه و موارد مشابه بیشتر می شود که معمولا سختگیری بسیار می شود تا بودجه اشتباها مصرف نگردد. تجربه کارهای اجرایی در دو سال این را به بنده اثبات کرده است و خود شاهد این شخن گیری ها بوده ام. (مسئول انجمن علمی کامپیوتر و روباتیک دانشگاه)
در آخر باید ذکر کنم که این دفاع بنده به پوشاندن کمبودهای بسیار دانشگاه آزاد منجر نمی شود و بنده هم فارغ التحصیلی دانشجویان با بنیه ضعیف علمی را قبول دارم و دعا می کنم که یه زودی این مشکلات هم بر طرف گردد که با به خدمت گیری اساتید با ظرفیت علمی بالا و توجه ویژه به پژوهش تا حد زیادی بر طرف می گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
به این دوستمون یادآوری کنیم که وقتی قرار باشه دانشگاه پیام نور با اون وضعیت دانشجوی ارشد یگیره، چرا دانشگاه آزاد باید از اون عقب بمونه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
در دانشگاههاي دولتي براي هر رشته حدود 5 يا 6 نفر دانشجو مي گيرند ولي دانشگاه آزاد مي خواهد با اين برنامه ركورد شكني كند و بالاي يكصد دانشجو براي هر رشته در فوق ليسانس بگيرد.
درسته كه تحصيلات تكميلي نياز جامعه است ولي به نظر من اين آش داره بيش از حد شور ميشه.
واقعا دولت بايد يه فكري براي اين مشكل بكنه تا دير نشده. البته مي توان به هر نفر يك مدرك فوق ليسانس داد و قال قضيه را كند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
شما ها که خیلی دم از این می زنید که شهریه دانشگاه آزاد این همه بالا است پس شهریه دوره شبانه دانشگاه ها لابد هیچی نیست! اختلاف شهریه دانشگاه آزاد با شبانه تنها در 200 هزار تومان هست. یک نفر هم فکری به حال شهریه بالای دوره شبانه دانشگاه ها هم بکنه! این همه به دانشگاه آزاد نچسبید.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
شما درست میگید . ولی وقتی دانشگاههای دولتی استاد تمامش مدرک دکتری ندارد اول باید دید در دانشگاهای دولتی چه خبر است ! بعد دنبال دانشگاه ازاد ! حداقل دانشگاه ازاد پیشرفتش محسوس تر از دانشگاههای دولتی است در مجموع .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
دوست عزیز دانشگاههای دولتی که یکسره بصورت مجازی دانشجو پذیرش می کنند آیا اعضای هیات علمی ،نیروی انسانی ،مقدمات آموزش الکترونیکی را فراهم کرده اند؟صرفاتبدیل شده به یک منبع درآمدکلان ( پول یا مفت) برای دانشگاه دولتی.....
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
بحث رو سیاسی نکنین

همین الان شهریه انشگاه شبانه که از پول نفت هم داره اداره میشه بیشتر از دانشگاه آزاد هست. اونایی هم که در مورد ظرفیت دادشون هواست یه سری به دانشگاههای پیام نور، مجازی و واحدهای بین الملل بزنن ببینن که چند برابر آزاد و با چه کیفیت افتضاحی دارن دانشجو فارغ التحصیل می کنن
ناشناس
|
Turkey
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
به شتر گفتند گردنت کج است. جواب داد مومن خدا من کجام راست که گردنم کج باشه؟ کار مسئولین ما چه دولتی و یا غیر دولتی شده لج و لجبازی. عشق به قدرت و قدرت طلبی چشم بصیرت همه را کور کرده است. بیچاره اسلام دست همه اسیر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
از شما خواهش کنم در این مورد به دانشگاه پیام نور نیز توجه کنید این دانشگاه در سایه حمایت دولت و در راستای مقابله با دانشگاه آزاد به شکل شگفت انگیزی اقدام به گرفتن دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد می نماید در حالی که بعضآ در آن رشته حتی یک عضو هیت علمی ندارد و با وجود نیاز مبرم آن رشته به آزمایشگاه از این مورد نیز خبری نیست از جمله این اقدامات پذیرش 30 تا 40 نفری کارشناسی ارشد بیوشمی در واحد مشهد این دانشگاه است. البته تعامل با دانشگاه با دانشگاههای دولتی نیز دروغی بیش نیست چون دانشگاه علوم پزشکی این شهر به زحمت هر سال 3 دانشجو در این رشته جذب می کند. با وجود امکانات گسترده این دانشگاه وزارت بهداشت این دانشکده پزشکی را آماده پذیرش دانشجو بیشتر نمی داند. این یک بام و چند هوا را چطور می توان پاسخ داد. پس در قضیه افزایش بی رویه ظرفیت پذیرش دانشجو متهمان بزرگتری نیز وجود دارند که باید به انها توجه شوند اگر چه در مسیر باد سیاسی آرامیده اند. امید است تمام واحد های دانشگاهی که بدون امکانات اقدام به گرفتن دانشجو می نمایند صرف نظر از اینکه وابسته به به چه گروه سیاسی باشند.تعطیل شوند تا با آیند جوانان این کشور بیش از این بازی نشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
اگر همین دانشگاه آزاد هم نبود که الان همین لیسانسم هیچ کدومتون نداشتید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
سلام
ضمن ارج نهادن به دقت نظر شما در درج پيام كاربران سايت تابناك لازم ميدانم نكاتى را در اين زمينه بيان كنم :
سال پيش اينجانب در امتحانات دانشگاه آزاد شركت كرده و در رشته ى مكانيك (گرايش انرژى) قبول شدم. اما متاسفانه تعداد قبولى ها چند برابر ظرفيت بود به طورى كه مجبور شدند در دو نوبت مهر و بهمن پذيرش بگيرند و در هر نوبت هم بيش از ظرفيت اعلامى ...
خلاصه اين كه الان رشته ما پر شده از افراد كم سواد و جو علمى آن به شدت افت كرده، درضمن دانشگاه از شلوغىدارد منفجر مى شود و كلاس ها جاى سوزن انداختن ندارند و ...
ناشناس
|
-
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
بنده فارغ التحصیل 12 سال پیش دانشگاه سراسری هستم . اون موقع چیزی به اسم شبانه - غیر انتفاعی - جامع کاربردی نبود . دانشجو به دو دسته تقسیم میشد : دولتی - آزاد . که دانشجویان دولتی از آنجا که به سختی وارد دانشگاه میشدند دارای یک ارج و منزلتی بودند ولیکن امروز قبول شدن در دانشگاه دولتی اصلا هیچ گونه منزلتی ندارد . کسی که با رتبه 15000 مهندسی قبول شود احتمالا مهندس خوبی از آب در نمیاید. به نظر من دانشگاه دولتی به خاطر اینکه از دانشگاه آزاد در کسب پول عقب نیافتد کیفیت را فدای کمیت کرد . اینها اثرات خود را در آینده میگذارد
ناشناس
|
-
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
من دانشجوي كارشناسي ارشد مديريت ورودي 87 دانشگاه آزاد اراك هستم.برخي از اساتيد ما معاونين و مسئولين رده 1 دانشگاه هستند و سر كلاس به صراحت در رابطه با سعي دانشگاه آزاد در رابطه با بقا سخن ميگويند و يكي از استراتژي ها را با توجه به تكميل نشدن ظرفيت دوره كارشناسي افزايش دانشجو در رده ارشد ميدانند.
متاسفانه تكميل ظرفيت به اندازه ظرفيت اصلي دانشجو جذب شده ولي امكانات اصلا تغييري نكرده و سطح كلاسها بسيار پائين است.من به دعواي سياسي دانشگاه آزاد كار ندارم ولي احساس ميكنم شوراي عالي انقلاب فرهنگي بايد نظارت دقيقتري بعمل آورده و جلوي اين كيفيت پائين آموزشي را بگيرد.
لطفا حتما چاپ كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
قابل توجه عزیزان دانشگاه آزاد سال گذشته ظرفیت کارشناسی ارشد خود را به نصف کاهش داد(رجوع شود به دفترچه راهنمای آزمون این دانشگاه برای سال 1387)و امسال مجددا افزایش داده است و به حالت قبل در آورده پس هیچ تغییری در ظرفیتها رخ نداده است خواهشا قبل از انتشار خبر درباره آن بررسی بیشتری کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
دلیل این کار کاملاً واضح است دانشگاه آزاد ظرفیت بالایی از امکانات را برای دانشجویان لیسانس ایجاد کرده است اما اخیرا این دانشجویان کم شده اند و دانشگاه برای استفاده بهینه باید اکنون روی کارشناسی ارشد تمرکز کند بنابراین ظرفیت امکانات لیسانس خود را که متقاضی آن کم شده به کارشناسی ارشد اختصاص می دهد. دلیل آن هم ورود سیل جمعیت دهه 60 از کارشناسی به کارشناسی ارشد است. البته سهم بالایی از این افراد پذیرش شده شامل دوره ها مجازی هستند که دانشگاه اخیرا توجه ویژه ای به آن داشته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
نظر یکی از دوستان تایید میشه
موقع انتخاب رشته ظرفیت 30 نفر، وقتی میریم دانشگاه می بینیم 80 نفر با هم تو یک کلاس هستن!
نه کیفیتی نه آموزش درستی
تازه استادهای آبکی دانشگاه آزاد هم به کنار...!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
بنده به عنوان عضو هیئت علمی یک دانشگاه دولتی ، صرف نظر از اینکه این ادعا درست باشد یا غلط، این را می دانم که دانشگاه آزاد به صورت بی رویه ای ادانشجوی ارشد پذیرش می کند. در یک دانشگاه دولتی با پنج یا شش استادیار به خود معمولا اجازه بیش از 10 دانشجو را نمی دهند ولی در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد با کمتر از این تعداد اساتید تمام وقت 30 تا 40 نفر پذیرش می کند. راه حل مسئله جدای از جاروجنجال سیاسی این است که شورای انقلاب فرهنگی و یا کمیته یا شورای دیگر همه دانشگاهها را اعم از دولتی و آزاد موظف کند که به ازای هر استادیار تمام وقت دو دانشجو و به ازای هر دانشیار مثلا 3 دانشجو پذیرش شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۳
دولت هم ديگه شورشو دراورده. نمي دونند با اين همه فشاري كه روي دانشگاه آزاد گذاشتند جووناي مملكت رفتند مالزي و سنگاپور و ارمنستان و ...
پولشونو هم مي برند اونجا خرج مي كننند. واقعا كه عجب دولتي داريم ما.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم روز بیمه علی اصغر پیوندی گاز مرکاپتان علی کریمی لیلا واثقی معافیت مالیاتی هنرمندان فسخ قرارداد مارک ویلموتس