بازدید 39057
پیام رهبری بود كه نقش مهمی در این زمینه ایفا كرد. در زمان شمارش آرا فضا را این طور می شد دید كه اگر توصیه رهبری نبود احتمال داشت كه 8 الی 9 نفر از وزرا رای نیاورند و این آغاز خوبی برای دولت نبود. تیزبینی رهبری باعث شد كه چنین اتفاقی نیفتد و در مجلس تغییر تحلیل ایجاد شود.
کد خبر: ۶۲۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۹:۳۴ 04 September 2009
محمدرضا باهنر در جلسه افطاری پنجشنبه شب جامعه اسلامی مهندسین در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) درباره‌ی روند رسیدگی به رای اعتماد وزرای پیشنهادی توسط نمایندگان گفت: پشت سر مذاكرات رسمی كه توسط صدا و سیما و در صحن علنی مجلس مشاهده كردید دهها برابر مذاكرات غیر رسمی وجود داشت، مذاكراتی كه گاهی به بحثهای تندی می كشید؛ البته تمام تلاش ما این بود كه اینها به صحن علنی كشیده نشود.

به گزارش ایسنا، دبیركل جامعه اسلامی مهندسین افزود: با این حال میتوانم بگویم كه در این دو هفته پرتلاش برای مجلس و دولت بحثها هم دوستانه بود وهم جدی. تلاش نمایندگان این بود كه به دولت كمك كنند تا فعالیتش را هر چه سریعتر آغاز كند و البته احساس تكلیف میكردند كه در مورد وزرای پیشنهادی به اعتماد قلبی برسند.

باهنر افزود: راهنمایی مقام معظم رهبری مبنی بر این كه به نظر رییسجمهور در كارآمدی افراد پیشنهادی اعتماد كنیم بسیار به ادامه بحث ها كمك كرد و البته نظر رهبری این بود كه در حوزه سلامتهای شخصی و پاك دستی افراد و درعین حال التزام آنها به قانون اساسی و ولایت فقیه نمایندگان صلاحیت افراد پیشنهادی را احراز كنند.

وی درادامه به پیش بینی اخیر خود مبنی بر رای نیاوردن 4 الی 5 فرد پیشنهادی برای وزارتخانهها گفت: برخی از طرفداران دولت این پیش بینی را این طور برداشت كردند كه گویی اراده ما این است كه این تعداد افراد رای نیاورند در حالی كه چنین نیست. ما با توجه به فضایی كه درمجلس می دیدیم این پیش بینی را كرده بودیم و احساس می كردیم كه چنین اتفاقی بیفتد و البته با توصیه رهبری به خیر گذشت.

باهنر درباره زنانی كه برای وزارت خانه ها پیشنهاد شده بودند و تاثیر جنسیت در رای نمایندگان گفت: با توجه به این كه برخی مراجع درباره وزارت زنان اعلام مخالفت كرده بودند و فشارهایی كه برخی علمای دیگر و حتی برخی از امامان جمعه در این زمینه وارد می كردند، ما بیشتر به دنبال نظر رهبری بودیم. البته رهبری به دولت توصیه كرده بودند كه نظر مراجع را لحاظ كنند اما با این وجود می توانم بگویم كه خانمهایی كه در مجلس رای نیاوردند به خاطر جنسیتشان نبود بلكه مجلس درباره توان اداره وزارت خانه توسط آنها قانع نشده بود، به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش ، وزارت خانه ای بسیار حساس و بزرگ است كه با مشكلات زیادی مواجه است. مجلس در فرد پیشنهادی این توانایی را نتوانست احراز كند.

باهنر در بخش دیگری از سخنان خود برخی شایعات و اخبار مبنی بر معامله دولت با نمایندگان را رد كرد و گفت: من این چنین شایعاتی را رد می كنم. به كار بردن واژههایی شبیه بده و بستان نمایندگان با دولت و یا معامله نمایندگان بر سر رایشان را نادرست می دانم، چنین مسایلی از ساحت نمایندگان و دولت به دور است.

نایب رییس مجلس افزود: به هر حال همه چیز به خیر گذشت و پیام رهبری بود كه نقش مهمی در این زمینه ایفا كرد. در زمان شمارش آرا فضا را این طور می شد دید كه اگر توصیه رهبری نبود احتمال داشت كه 8 الی 9 نفر از وزرا رای نیاورند و این آغاز خوبی برای دولت نبود. تیزبینی رهبری باعث شد كه چنین اتفاقی نیفتد و در مجلس تغییر تحلیل ایجاد شود.

وی افزود: وقتی پیام رهبری رسید نمایندگان نظرشان این بود كه اگر عدم صلاحیت احراز شد رای ندهند. علاوه بر سه نفری هم كه رای نیاوردند اگر پیام رهبری نبود احتمال می دهیم كه وزرای نفت، صنایع ، بازرگانی ، تعاون، راه و ترابری و حتی وزارت خارجه رای نمی آوردند. در سه وزارتخانهای هم كه افراد معرفی شده رای نیاوردند با توجه به این كه رییسجمهور می گوید مطالعات بسیار و بررسیهای فراوانی انجام دادهاند به نظر من میتوانند افراد جدیدی را زودتر از موعد مقرر معرفی كنند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا عوارض خروج از کشور لایحه بودجه 99 استیضاح ترامپ گاز مرکاپتان بوی نامطبوع تهران استعفای استراماچونی