بازدید 1366
كاسه صبرم لبريز شد
بله، در اين مدت فقط شكست خورديم. نمى دانم اينها كه اين همه ادعاى استعدادپرورى داشتند چرا فقط سه نفر را به هلند اعزام كردند. اگر شهامت داشتند هفت نفر را مى فرستادند. اينها براى آنكه از شكست مى ترسند تيم را كامل اعزام نمى كنند. از طرفى تيم تا امروز بايد به چند رقابت ديگر هم اعزام مى شد اما همان طور كه گفتم از ترس شكست خوردن ترجيح مى دهند تيم اعزام نكنند. با اين رويه در المپيك مى خواهيم چه كنيم؟
کد خبر: ۶۲۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۴:۵۰ 02 September 2009
اين دومين بارى بود كه آرش ميراسماعيلى بيانيه صادر مى كرد. در فوتبال هر وقت كار به جنجال و بيانيه مى كشد معمولاً چهره هاى جنجالى و پرحاشيه پشت قضيه هستند اما اين اصل در مورد جودو صدق نمى كند.

به نوشته جوان؛ ميراسماعيلى آرام و بى حاشيه تا روزى كه به روى تاتامى مى رفت به دور از هر گونه جنجال و شلوغ بازى تمرين مى كرد، مسابقه مى داد و افتخارآفرينى مى كرد. گهگاهى مصاحبه مى كرد، با كسى مشكل نداشت، كادر فنى كنونى دوست هاى نزديك او بودند و... ولى وضع فرق كرده، نتايج نااميدكننده تيم ملى جودو در رقابت هاى آسيايى و جهانى هلند صداى همه را در آورده، از منتقدان اصلى فدراسيون فعلى گرفته تا مربيان خانه نشين.

اين در حالى است كه قضيه صغرسن نوجوانان جودو نيز اوضاع را وخيم تر كرد، تا آنجا كه كار به مقامات بالا كشيد و پاى سازمان بازرسى نيز به موضوع باز شد. به علاوه كه ثبت نام از كانديداهاى فدراسيون جودو نيز براى مدت نامعلومى به تعويق افتاد.

اينجا بود كه دارنده مدال جهانى و آسيايى يك بار ديگر هم دست به قلم شد و درد دل هايش را براى رسانه ها علنى كرد: در اين موقعيت است كه خدمت را به پاى قدرت ذبح مى كنند و تهمت و تخريب را نقل محافلشان؛ چرا كه اصل «يا با من يا بر من» جزيى از تعاملات فردى و گروهى شان گرديده و در اين مسير كمر به نابودى اين رشته بسته اند. بيانيه دوم آرش ميراسماعيلى ما را بر آن داشت كه دغدغه هايش را مستقيماً از زبان خودش بشنويم و اينكه اصلاً چرا به فكر بيانيه دادن افتاده است.

آقاى ميراسماعيلى شما پس از كناره گيرى از تيم ملى به كل گوشه نشين شديد. اما با دو بيانيه جنجالى جامعه جودو را به فكر فرو برديد. چه شد كه تصميم گرفتيد درد دل هايتان را رسانه اى كنيد؟

با آنكه هشت ماه ناملايمات و بى مهرى را در مدت سرمربيگرى ام تجربه كردم اما دم نزدم و چيزى بر زبان نياوردم. آن هشت ماه به اندازه هشت سال بر من گذشت. ولى سعى كردم حاشيه را به تيم راه ندهم. زجرها و حاشيه هايى كه برخى دوستان براى من به وجود آوردند فراموش نمى كنم. در مدت ۱۰ سالى كه براى جودو زحمت كشيدم و مدال آفرينى كردم بى مهرى هاى زيادى ديدم. بعد از اينكه از تيم ملى كنار رفتم سعى كردم با سكوتم حاشيه سازى نكنم. اما تهمت زدن ها، تخريب ها و با آبروى يك قهرمان بازى كردن هايشان ادامه يافت و در حالى كه من در اين مدت فقط به خاطر جودو سكوت كرده بودم كاسه صبرم لبريز شد. اين بيانيه را منتشر كردم تا بلكه تلنگرى به سازمان تربيت بدنى، سازمان بازرسى و... زده باشم و بگويم كه چه بلايى سر جودو آمده و مى آيد. اين افراد ۱۰ سال است كه پشت مدال هاى من پنهان شده اند. قبل از اين بيانيه سكوت كرده بودم اما از اين به بعد سكوت با خيانت به جودو فرقى ندارد.

بيانيه تان را خوانديم اما از شخص خاصى نام نبرديد. الان هم فقط سربسته عده اى را محكوم مى كنيد. فكر نمى كنيد اگر نام آنها را ذكر كنيد تكليف خيلى چيزها مشخص مى شود؟

نه، من نام كسى را نمى برم. آنها خودشان مى دانند كه روى صحبتم با كيست. خودشان مى دانند چه بر سر جودو آورده اند. امروز شايد قسر در روند اما در پيشگاه خدا چه جوابى دارند.

از وضعيت تيم ملى و نتايج كسب شده اخير كه مطلعيد، قهرمانى آسيا را با هفتمى عوض كرديم و در رده بندى ۲۰ تيم برتر دنيا هم كه جايى نداشتيم. با اين رويه فكر مى كنيد در گوانگجو و المپيك لندن چه بر سر اين تيم مى آيد؟

بله، در اين مدت فقط شكست خورديم. نمى دانم اينها كه اين همه ادعاى استعدادپرورى داشتند چرا فقط سه نفر را به هلند اعزام كردند. اگر شهامت داشتند هفت نفر را مى فرستادند. اينها براى آنكه از شكست مى ترسند تيم را كامل اعزام نمى كنند. از طرفى تيم تا امروز بايد به چند رقابت ديگر هم اعزام مى شد اما همان طور كه گفتم از ترس شكست خوردن ترجيح مى دهند تيم اعزام نكنند. با اين رويه در المپيك مى خواهيم چه كنيم؟ قطعاً با اين روش به جايى نمى رسيم. چرا كه جو حاكم بر فدراسيون طورى است كه خيلى راحت منتقدان را حذف مى كنند. من به زحمت ملى پوشان كارى ندارم، چرا كه هيچ كس نمى رود تا ببازد و همه براى مدال مى روند. اما در المپيك يا بازى هاى آسيايى اگر هم مدال كسب كنيم فقط و فقط به دليل توانايى هاى ملى پوشان است و نه چيز ديگر.

قصه ثبت نام شما در كميته ورزشكاران به كجا رسيد؟ مگر قرار نبود شما به عنوان نماينده ايران ثبت نام كنيد؟ چرا به يكباره نام محمود ميران مطرح شد؟

قبل از سفر تيم ملى به هلند مسؤول روابط بين الملل اعلام كرد كه نام من به اين كميته ارسال شده است. براى محمود ميران احترام زيادى قائلم و به نظر من او اصلاً مقصر نيست، چرا كه فدراسيون مى توانست از روز اول اسم ميران را اعلام كند كه من هم قطعاً از او حمايت مى كردم. نمى دانم جواب اين همه ناهماهنگى ها و كارشكنى را چگونه مى خواهند، بدهند. بهتر است اصل ماجرا را از خود آقايان بپرسيد، هرچند كه قطعاً اين بار هم مثل دفعات قبل توجيهى براى اين مساله پيدا مى كنند.

شرايط كادر فنى را چگونه ارزيابى مى كنيد؟ به عقيده شما محمود ميران مى تواند تيم قوى بسازد تا جودو بار ديگر جايگاهش را پيدا كند؟

ميران ورزشكار بزرگى است. نبايد به راحتى از او گذشت. بايد به او فرصت داد تا بلكه آينده تاريك جودو را روشن كند. از طرفى آدم هاى اطراف او نيز افراد كوچكى نيستند اما با اين همه مشكل كه روز به روز به آن افزوده مى شود از كادر فنى چه انتظارى مى توان داشت. به جاى آنكه همه چيز را برايشان مهيا كنند هزار و يك مشكل برايشان مى سازند.

شما هم براى رياست فدراسيون جودو ثبت نام كرديد؟ برنامه خاصى براى احراز اين پست داريد؟

هنوز تصميم خاصى نگرفتم. به علاوه اينكه سازمان بازرسى فعلاً كار را متوقف كرده است. با اين حال اميد دارم كسى در راس فدراسيون قرار بگيرد كه از هر جهت دلسوز جودو باشد. در شرايط كنونى كه همه به جان هم افتادند اتحادى به وجود آورد و از نظر كارشناسان استفاده كند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز