بازدید 25446
کد خبر: ۶۲۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۲۹ 01 September 2009
دومين جلسه بررسي صلاحيت انفرادي وزراي پيشنهادي دولت دهم با عدم حضور رئيسجمهور آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، محمود احمدينژاد طي دو روز گذشته براي معرفي كابينه و دفاع از وزراي پيشنهادي خود در جلسات علني صبح و عصر حضور يافته بود، اما امروز به مجلس نيامد. البته وزراي پيشنهادياي كه در نوبت بررسي امروز مجلس بودند، در صحن علني حضور يافته بودند.

جلسه امروز مجلس داراي حواشياي بود كه تعدادي از آن را در ادامه ميخوانيد:

*جلسه علني امروز با بررسي صلاحيت مرضيه وحيددستجردي وزير پيشنهادي بهداشت از ساعت 8:20 آغاز شد. هيات‌رئيسه ازصدربه عنوان نخستين نماينده مخالف اين وزير نام برد كه تصور غالب اين بود منظور همانشهابالدين صدر” رئيس كميسيون بهداشت و درمان است امامويد حسينيصدرعضو كميسيون انرژي به عنوان مخالف وزير پيشنهادي بهداشت پشت تريبون رفت و صحبتهاي وي سه بار با صداي دو- دو نمايندگان به نشانه مخالفت مواجه شد.

*لاريجاني دوباره به حسيني تذكر داد و از او خواست تا به جاي پرداختن به مسائل حوزه انتخابيهاش به بررسي برنامههاي وزير پيشنهادي بهداشت بپردازد. با اين حال باز هم نطق مخالف اين نماينده خوي با فرياد دو- دو نمايندگان پايان يافت.

*عليرضا مرندي عضو كميسيون بهداشت و درمان در سخنان خود در موافقت با وزير پيشنهادي بهداشت و درمان، از واژهامام خامنهاياستفاده كرد كه با ذكر صلوات نمايندگان همراه شد.

*محمدرضا رحيمي معاون پارلماني رئيسجمهور ساعت 9 صبح وارد صحن علني مجلس شد كه نمايندگان متعددي به او مراجعه ميكردند.

*مذاكرات چند نفره نمايندگان از صبح ديروز در جايجاي مختلف مجلس مشهود بود .سيدحسين هاشمي در حاشيه ديوار پاياني مجلس مشغول قدم زدن بود كه نمايندگاني همچون احمدرضا دستغيب و محمدرضا تابش در مقاطعي به او پيوستند.
*نمايندگان متعددي همچون علاءالدين بروجردي. حميدرضا فولادگر، حسين نجابت و... اغلب به جايگاه هيات‌رئيسه رفته و با لاريجاني گفتوگو ميكردند.

*دستجردي در سخنانش گفت: من بيعرضه نيستم! بخشهايي از صحبتهاي وزير پيشنهادي بهداشت با فرياد احسنت- احسنت نمايندگان همراه شد. فريادهايي كه او را بدرقه كرده و حتي لاريجاني هم از سخنان وي تشكر كرد.

*دستجردي پس از پايين آمدن از جايگاه ناطقان با استقبال گسترده نمايندگان مواجه شد. عليرغم آنكه برخي نمايندگان روحاني مجلس گفته بودند كه به استناد نظر علما با وزارت زنان مخالف هستند، برخي از آنها همچون سبحانينيا هم به استقبال از دستجردي رفتند. عليرضا مرندي، فاطمه رهبر، كواكبيان و... از جمله نمايندگان تجمعكننده در اطراف وزير پيشنهادي بهداشت بودند.

*صحبتهاي جواد جهانگيرزاده در مخالفت با وزير پيشنهادي تعاون با فرياد احسنتنادر قاضيپورنماينده اروميه مواجه شد كه بهرغم برخي نمايندگان به منزله حمايت نمايندگان تركزبان از يكديگر بود.

*مهرداد لاهوتي دومين نمايندهاي بود كه در موافقت با وزير پيشنهادي تعاون صحبت كرد. او پيش از آنكه به جايگاه ناطقان برود، مدت مديدي را به گفتوگو با محمد عباسي وزير پيشنهادي تعاون گذراند.

*مصطفي كواكبيان، علاءالدين بروجردي، حسين ابراهيمي و اسدالله بادامچيان در حال مذاكره با يكديگر ديده شدند.

*حيدر مصلحي وزير پيشنهادي اطلاعات اگرچه روز گذشته در معرض بررسي نمايندگان مجلس قرار گرفته بود، اما در جلسه امروز نیز حضور یافته بود که نمایندگاني همچون حمیدرسایی ، روح الله حسینیان، حسین ابراهیمی ، حسین نوروزی اطراف وی تجمع کرده و با او گفت‌و‌گو میکردند.

* صندلی محمدرضا باهنر همچنان جز صندلیهای پرمخاطب مجلس است و نمایندگان دسته دسته به آن مراجعه میکنند.
* مهدی پورفاطمی نماینده تنگستان برای دقایقی روی صندلی خالی احمدینژاد نشست و مسوول مذاکره با رحیمی معاون رییسجمهور شد.

* احمد ناطق نوری عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به صندلی وزرا و معاونان رفت و با همگی آنان دست داد.
* تجمعات نمایندگان اطراف صندلی وزرا اغلب آنقدر طولانی میشد که علی لاریجانی از تک تک آنها نام برده و میخواست تا به صندلی هایشان باز گردند.

*حسن زمانی مشاور لاریجانی در میان صندلیهای نمایندگان تردد کرده و با برخی نمایندگان گفت‌و‌گو میکرد، این درحالی است که به جز نمایندگان و نیروهای خدماتی براساس آیین نامه داخلی مجلس هیچ کس حق تردد در میان صندلیهای نمایندگان را ندارد، البته برخی معاونان پارلمانی دستگاههای اجرایی نیز این قاعده را میشکستند.

* کوچک زاده ، رسایی و فاطمه آلیا مدتی طولانی مشغول مذاکره با علیآبادی وزیر پیشنهادی نیرو بودند.

* اکرمی نماینده تهران باسرکشی به گوشههای مختلف مجلس با نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب به بحث و گفت‌و‌گو میپرداخت.

* لاریجانی که قبلا به یکی از نمایندگان تذکر داده بود از کلمات انگلیسی استفاده کند به وزیر تعاون گفت اگر در این فورمت که نمایندگان توصیه میکنند صحبت کنید خوب است.

* از میهمانان جلسه امروز جمعی از مدیران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند.

* صادق خلیلیان وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی مخالفی نداشت و به همین علت موافق هم فرصت صحبت نیافت و خود وزیر برای تشریح برنامه هایش پشت تریبون مجلس رفت.

* درحالی که خلیلیان مشغول دفاع از برنامه هایش بود اکثر نمایندگان مشغول لابی با وزرای پیشنهادی بودند و بیش از 20 نماینده اطراف صندلیهای آنان تجمع کرده بودند .

* ثمره هاشمی، سعید لو و زریبافان معاونان رییس جمهور نیز در جلسه امروز مجلس حضور یافتند. اما جای مشایی وبذرپاش خالی بود، البته مهرداد بذرپاش طی روزهای گذشته هم در جلسات بررسی صلاحیت وزرا حضور نیافته بود.
* مرتضی بختیاری وزیر پیشنهادی دادگستری هم هیچ مخالفی در میان نمایندگان نداشت به همین دلیل هیچ نمایندهای هم در موافقت با وی صحبت نکرد.

* هنگام صحبتهای بختیاری تجمعات نمایندگان در اقصی نقاط مجلس بویژه اطراف صندلیهای وزرا آنقدر زیاد شده بود که لاریجانی ناگزیر شد صحبتهای وزیر پیشنهادی دادگستری را قطع کرده و از نمایندگان بخواهد به صندلی هایشان بازگردند.

* احمدی وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع نیز مخالفتی نداشت، تنها کسی که به عنوان مخالف با وی ثبت نام کرده بود، هادی قوامی بود که او هم انصراف داد. اگرچه لاریجانی از وحیدی دعوتکرد تا برای ادای توضیحاتش به جایگاه بیاید، اما او در جلسه حضور نداشت به همین دلیل رییس مجلس اعلام کرد که مجلس وارد بررسی برنامههای وزیر راه خواهد شد، اما به یکباره اعلام شد که وحیدی در مجلس حضور دارد به این ترتیب او از در هیات رییسه وارد صحن علنی مجلس شد و در جایگاه قرار گرفت تا آخرین وزیری باشد که در نوبت صبح امروز صلاحیتش بررسی شود.

هنگام صحبتهای وحيدي ، حداد عادل با جمعی از نمایندگان در حال گفتوگو بود.سیدرضا اکرمی و حسین نجابت و اسفندیار بختیاری از جمله این نمایندگان بودند.

*هادی قوامی طی یادداشتی به هیات رییسه اعلام کرد که به علت توطئه شوم و لابیهای صهیونیستی علیه وزیر پیشنهادی دفاع نه تنها از مخالفت انصراف داده . بلکه در موافقت به وی رای مثبت خواهدداد.

* کرمی رییسکمیته دفاع کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز با اشاره به فعالیتهای رژیم صهیونیستی علیه وزیر پیشنهادی دفاع از نمایندگان مجلس خواست تا به او رای اعتماد دهند این درخواست با فریاد الله اکبر برخی نمایندگان به نشانه موافقتشان روبرو شد جمعی از مهمانان صحن علنی امروز که از نیروهای سپاه پاسداران بودند نیز همزمان از جایگاه مهمانان فریاد الله اکبر سردادند.

* جمعی از نمایندگان در دقایق پایان جلسه امروز در کنار دیوار انتهایی مجلس نشسته بودند و در حالیکه وحيدي در حال دفاع از برنامه هایش بود آنها با یکدیگر گفتوگو میکردند.

سبحانینیا ، کاظم موسوی ، محمد رضا خباز، جواد آرین منش و... در این جمع حضور داشتند.

* جلسه صبح امروز ساعت 15/12 به اتمام رسید تا نوبت عصر از ساعت 14 آغاز شود. پایان این جلسه با تجمع نمایندگان اطراف وزرای پیشنهادی همراه بود.

سومين جلسه راي اعتماد به هيات وزيران پيشنهادي دولت دهم در نوبت عصر ساعت 14:20 با نطق مخالف وزير پيشنهادي راه و ترابري آغاز شد.

به گزارش ايسنا، محمدرضا باهنر نايب رييس مجلس برخلاف جلسه صبح كه تقريبا هيچ لابي و رايزني با نمايندگان نداشت، در ابتداي جلسه بعدازظهر به جمع نمايندگان اقليتي همچون داريوش قنبري، قدرتالله عليخاني، احمدرضا دستغيب، مصطفي كواكبيان و پورفاطمي رفت و دقايقي با آنها مشغول صحبت شد.

**مهرداد لاهوتي، نماينده لنگرود كه در موافقت با وزير پيشنهادي راه سخن ميگفت، در بخشي از سخنانش، بهبهاني را "پدر راه ايران" توصيف كرد.

**علي مطهري و احمد توكلي و حميدرضا كاتوزيان در هنگام نطق موافق وزير راه با حضور در جايگاه هيات رييسه با يكديگر و همچنين با علي لاريجاني رييس مجلس چند دقيقهاي صحبت كردند.

**عليرضا زاكاني نماينده تهران در نطق خود به عنوان مخالفت وزير پيشنهادي راه، با نشان دادن مكتوب برنامه و عملكرد بهبهاني به نمايندگان گفت: از صفحه 9 به بعد اين برنامه و عملكرد مطالبي آمده كه همه آنها دروغ است و نمايندگان موافق هم بر اساس همين مطالب از وزير پيشنهادي دفاع كردند كه اين گفته زاكاني با هيچ واكنشي از سوي نمايندگان مواجه نشد.

**زاكاني نطق شديدالحني بر عليه وزير پيشنهادي راه داشت كه اين سخنان با چهره بهت زده بهبهاني و البته سكوت كامل در مجلس همراه شد.

**پس از سخنان زاكاني تعدادي از نمايندگان درخواست تذكر داشتند كه لاريجاني به آنها اجازه سخن نداد و گفت:‌ قابل حدس زدن و روشن است كه چه ميخواهيد بگوييد.

**تعدادي از نمايندگان زماني كه زاكاني در صندلي خود نشست دور او جمع شده و زاكاني هم مدارك و اسناد خود را به آنها نشان ميداد كه در اين حين تصويربردار مجلس هم مشغول تصويربرداري از آنها بود كه لاريجاني خطاب به او گفت: لازم نيست كه شما اينجا سوژهيابي كنيد!

**رايزني و بحث و مباحثه با زاكاني تقريبا تا پايان سخنان وزير پيشنهادي راه ادامه داشت كه اين قضيه موجب شد چندين بار حسن غفوري فرد از جايگاه هيات رييسه پايين آمده و نمايندگان را به صندليهايشان هدايت كند.

**بهبهاني، سخنان خود را با تشكر از سخنان موافقين و مخالفين خود به پايان برد و گفت: دست همه دوستان مخالف و موافق را ميبوسم كه اين جمله وي با فرياد "احسنت" "احسنت" برخي نمايندگان مواجه شد.

**تعدادي از نمايندگان همچون كاظم جلالي و جهانگيرزاده و برخي ديگر دست‌هاي خود را به نشانه دعا بالا گرفته و پس از چند دعايي كه بهبهاني براي اتمام سخنانش خواند آمين مي‌گفتند.

**در هنگام نطق موافق فاطمه آجرلو، وزير پيشنهادي رفاه با ثمره هاشمي دستيار ارشد رييسجمهور در كنار آجرلو نشسته و مطالبي را به او ذكر ميكرد.

**يكي از ناطقان مخالف وزير پيشنهادي رفاه يادآور شد كه دو مخالف قبلي آجرلو يعني جهانبخش اميني و فلاحتپيشه از نمايندگان كرمانشاه بودند و چون وزير سابق رفاه كرمانشاهي بود شبهاتي در اين زمينه به وجود آمده كه لاريجاني گفت:‌ اگر كسي هم به اين صراحت متوجه اين موضوع نشده بود شما متوجهاش كرديد كه اين گفته موجب خنده همگان شد.

**زماني نماينده كنگاور كه در مخالفت با آجرلو نطق مي‌كرد در پايان سخنانش اين بيت شعر را قرائت كرد: درخت گردكان به اين بزرگي، درخت خربزه، الله اكبر" اين بيت موجب خنده نمايندگان شد. لاريجاني نيز با خنده به زماني گفت شعر كم بود اين را خوانديد؟!

**پياده‌روي و روبوسي مسعود پزشكيان نماينده اصلاح‌طلب مجلس هشتم با مرتضي آقاتهراني در حين سخنراني فاطمه آجرلو وزير پيشنهادي رفاه در اطراف صحن مجلس قابل توجه بود.

**سيدرضا اكرمي، از مخالفان وزير پيشنهادي رفاه، در بخشي از مخالفتش گفت: در جمع نمايندگان از خانم آجرلو سوال كردم شما كه ادعا كرديد تحصيلاتتان تا سطح دو حوزه است لطفا اسم يكي از كتابهايي كه مطالعه كرديد را نام ببريد اما خانم آجرلو گفت: جواب شما را نميدهم در حالي كه اگر ميدانست حتما ميگفت.

**فاطمه آجرلو وزير پيشنهادي رفاه در پايان سخنان خود خطاب به نمايندگان گفت: من در كنار شما يك صندلي در اين مجلس دارم كه اگر راي بياورم همچنان در خدمت شما هستم و اگر هم چنين نشود جايگاهم نوكري مردم است و اين نگاه هم به هيچ وجه دچار آسيب نشده است.

**زاكاني مخالف وزير پيشنهادي راه كه نطقش حواشي زيادي را براي دقايقي در مجلس به وجود آورد پس از آنكه فلاحتپيشه از سخنان وي و اتهاماتي كه به بهبهاني زده بود ابراز ناراحتي كرد و خواستار عذرخواهي زاكاني از وزير پيشنهادي و نمايندگان شد، به جايگاه هيات رييسه رفته و چند دقيقهاي با لاريجاني رييس مجلس سخن گفت.

**از نكات قابل توجه، عدم نطق نمايندگان زن مجلس در موافقت و يا مخالفت با فاطمه آجرلو وزير پيشنهادي رفاه بود.

**جلسه امروز مجلس ساعت 18:20 به پايان رسيد و ادامه بررسيها به فردا صبح (چهارشنبه) موكول شد.اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان
آخرین اخبار