بازدید 18196
۱
بازیهای کشورهای اسلامی بی‏دلیل لغو شد؛
با توجه به متن این نامه که تنها در آن عنوان شده برای برگزاری این بازیها در سه شهر بزرگ ایران، تنها قبل از هرگونه تصميم و استقرار نيرو و آرايش پزشكي مرتبط، جلسات مشاوره با كارشناسان خبره حوزه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مد نظر قرار گرفته و هماهنگي‌هاي لازم صورت پذیرد و الزام یا حتی توصیه‏ای برای تعویق بازیها نشده، باید پرسید علت واقعی تعویق بازیها که مقدمه‏ای بر لغو میزبانی ایران خواهد بود، بچه بوده است؟!
کد خبر: ۶۰۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۰ 19 August 2009

در شرایطی که محمد علی‏آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک دیروز از تصمیم‏گیری در خصوص لغو این بازیها طی 15 روز آینده خبر داد، امروز در پی مصوبه هیات وزیران و پیرو نامه دبیر کمیته اجرایی بازیها به سه استان میزبان، این رقابت‏ها رسماً به تعویق افتاد و این تعویق در شرایطی به وقوع پیوست که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هیچ عنوان در نامه خود لزوم تعویق این بازیها را به دلیل شیوع آنفولانزای خوکی در ایران تایید نکرده و حتی توصیه‏ای نیز در این خصوص نداشته است.

به گزارش خبرنگار ورزشی تابناک؛ در شرایطی که یک خطای بزرگ توسط مسئولان ورزشی ایران در مورد برگزاری دومین بازیهای کشورهای اسلامی به وقوع پیوسته بود، تلاش‏ها برای بهانه‏تراشی جهت تعویق این دوره از بازیها شدت گرفت و در همین راستا پیشنهاد ارائه شده تعویق شش ماهه این بازیها به بهانه آنفولانزای خوکی تا زمینه‏سازی برای لغو آن بود که یحیی‏زاده در گفت و گویی چنین مسئله‏ای را برای حفظ آبروی کشورمان به دلیل عدم استقبال کشورها از این رویداد خوانده بود.

در همین راستا در جلسه مورخ 11 مردادماه 1388 هیات وزیران که در واقع یک روز پیش از مراسم تحلیف احمدی‏نژاد برای تحویل گرفتن دولت دهم بود، مصوب شد با توجه به شیوع آنفولانزای خوکی و آثار آن، زمان برگزاری بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی به مدت شش ماه به تعویق بیافتد و بر این اساس بود که این موضوع از برخی بخش‎های خبری رسانه ملی نیز اعلام شد و مسئولان امر نیز در این خصوص با سکوتشان این تعویق را تایید کردند و به رد هیچ خبری نپرداختند.

با ورود محمدصالح قذدر دبیرکل فدراسیون بین‏المللی همبستگی کشورهای اسلامی به ایران، اجازه داده نشد هیچ رسانه‏ای با وی به گفت و گو بنشیند اما دست آخر تابناک پس از چندین روز رایزنی با مساعدت برخی مسئولان به شرط آنکه در خصوص خلیج فارس پرسشی مطرح نشود، گفت و گویی با وی انجام داد که طی ان مشخص شد قذدر از تعویق یک طرفه این بازیها توسط ایران و حتی درج نام خلیج‏‏فارس در مدال‏ها و سایر موارد کاملاً بی‏اطلاع است و حتی تاکید کرد که بازیها در کمتر از شصت روز آینده برگزار خواهد شد.

همین امر باعث شد که محمد علی‏آبادی دیروز رسماً اعلام کند که بازیها برای جلوگیری از شیوع آنفولانزای خوکی در ایران ممکن است به تعویق بیافتد اما هنوز به تعویق نیافتاده و در 15 روز آینده در خصوص آن تصمیم‏گیری می‏شود، حال آنکه در تاریخ 17 مرداد ماه نامه دبیر هیات دولت مبنی بر تصویب تعویق شش ماهه بازیها به علی‏آبادی اعلام شده بود و جناب مهندس با علم به تعویق بازیها به تکذیب این موضوع پرداخت!

اما امروز و به فاصله 24 ساعت از صحبت‏های علی‏آبادی، حسن میرزاآقابیک دبیر بازیها پس از ارسال نامه به شماره 86/21/16/2839 به شیران، اسبقیان و داوری مدیران کل تربیت‏بدنی استان‏های اصفهان، تهران و خراسان رضوی به عنوان میزبانان این رویداد، مبنی بر تعویق شش ماهه این بازیها پیرو نامه شماره 216524 لنکرانی وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی و نامه هیات وزیران، در گفت و گویی تعویق این بازیها را به گردن دولت انداخت و اعلام کرد بازیها را سازمان تربیت‏بدنی این رویداد را به تعویق نیانداخته است؛ به شکلی که انگار رئیس سازمان تربیت‏بدنی متولی بخش ورزش در هیات وزیران نبوده و دستگاه ورزش که احیاناً رئیس آن، معاون رئیس جمهور است بی‏تقصیر است!

اما نکته جالب آنکه در حالی از تعویق بازیها به دلیل احتمال شیوع آنفولانزای خوکی در ایران توسط دوستان حاضر در دستگاه ورزش سخن به میان می‏آید که لنکرانی وزیر بهداشت در هیچ بخشی از نامه شماره 216524 ، کوچک‏ترین اشاره‏ای به تعویق بازیها نکرده است و صرفاً خواستار انجام هماهنگی همه دستگاه‏ها برای حفظ سلامت شده که این رویه چندان پیچیده نبود.

در متن نامه لنکرانی که حتی مصوبه هیات وزیران برای تعویق بازیها نیز پیرو آن بوده، چنین آمده است:

"جناب آقاي مهندس علي‌آبادي
معاون محترم رئيس‏جمهوري و رئيس‏ سازمان تربيت‏بدني
با سلام و احترام
در پاسخ به نامه 130151 مورخ 27/4/88 مرتبط با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با آن سازمان محترم در ارتباط با برگزاري دومين دوره بازي‌هاي همبستگي كشورهاي اسلامي، با حضور گروه‌هاي ورزشي از 56 كشور مسلمان جهان، همانگونه كه اعلام فرموديد حضور جمعي قريب به هفت هزار نفر ورزشكار و همراه، مؤيد اهميت خاص اين دوره از بازي‌ها بوده و با توجه به جهانگيري رو به افزايش بيماري آنفلوانزا A در دنيا، همگامي و هماهنگي عميق نظام سلامت كشور با آن سازمان محترم را طلب مي‌نمايد.

لذا خواهشمند است قبل از هرگونه تصميم و استقرار نيرو و آرايش پزشكي مرتبط، جلسات مشاوره با كارشناسان خبره حوزه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مد نظر قرار گرفته و هماهنگي‌هاي لازم به عمل آيد.
                                                    دكتر لنكراني
                                                         وزير"

با توجه به متن این نامه که تنها در آن عنوان شده برای برگزاری این بازیها در سه شهر بزرگ ایران، تنها قبل از هرگونه تصميم و استقرار نيرو و آرايش پزشكي مرتبط، جلسات مشاوره با كارشناسان خبره حوزه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مد نظر قرار گرفته و هماهنگي‌هاي لازم صورت پذیرد و الزام یا حتی توصیه‏ای برای تعویق بازیها نشده، باید پرسید علت واقعی تعویق بازیها که مقدمه‏ای بر لغو میزبانی ایران خواهد بود، چه بوده و اگر برخی مسئولان سخنی بری گفتن نداشته باشند، باید این پرسش را طرح کرد که آیا این رویداد بزرگ بی‏دلیل لغو شده است؟!

آیا بهتر نیست به مردم دروغ نگوییم و با صداقت برخی مسائل طرح گردیده و با متخلفان برخورد شود؟ حقیقتاً تا کجا واقعیت‏ها را می‏توان کتمان کرد و از علل اصلی تعویق این بازیها که تاکنون چند ده میلیارد تومان برای ایران هزینه داشته، گذشت؟

مردم منتظر شنیدن حقایقی هستند که برخی مسئولان امر از نظر آنها دور کرده‏اند و حتی در مواردی کاملاً وارونه جلوه داده‏اند تا نشان دهند که چه دقیق و اصولی مدیریت می‏کنند و چنین واقعیتی که برخی برخلاف مصالح ملی، اقدامات غیرقابل گذشتی را انجام داده‏اند در پرده باقی بگذارند. بی‏تردید خطری که با دروغگویی به مردم و افکار عمومی، ایشان را تهدید می‏کند، جدی‏تر از خطر آنفولانزای خوکی است، چرا که محتوای علت اصلی به تعویق انداختن بازیهای کشورهای اسلامی از سوی ایران برای هر ایرانی معتقد زجرآورتر از این بیماری است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۸۸/۰۵/۳۰
موافقم با شما تابناک!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری دی بیاسی عباس تبریزیان طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق