بازدید 14341
براساس آمارهای رسمی روزانه 162 تهرانی به دیار باقی سفر می‎‌کنند و سکته، تصادفات و گازگرفتگی از مهم‌ترین دلایل مرگ پایتخت نشینان است.
کد خبر: ۵۹۸۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۹ 15 June 2016
براساس آمارهای رسمی روزانه 162 تهرانی به دیار باقی سفر می‎‌کنند و سکته، تصادفات و گازگرفتگی از مهم‌ترین دلایل مرگ پایتخت نشینان است.

به گزارش اقتصادآنلاین، بهشت زهرا(س) کماکان محل اصلی دفن اموات تهرانی هاست، اما به جز بهشت زهرا چندین آرامگاه دیگر نیز در تهران وجود دارد که اکثر آنها در جوار امامزاده‌ها ایجاد شده اند. این در حالی است که ساماندهی گورستان جدید پایتخت از سال ۹۱ تا امروز به سرانجام نرسیده است.

قیمت نجومی قبر در تهران از خبرهایی است که هر چند وقت یک بار به آن پرداخته می‌شود و سپس به فراموشی سپرده می‌شود. مساله‌ای که نه تنها امامزاده صالح که دیگر گورستان‌های تهران هم با آن مواجه هستند. از سال ۸۶ اعلام شده بود که بهشت زهرا دیگر برای پذیرش مردگان ظرفیتی ندارد با این وجود تا امروز که نزدیک ده سال از این تاریخ می گذرد کماکان مردگان در بهشت زهرا دفن می شوند.

پذیرش روزانه ۱۵۱ متوفی در بهشت زهرای تهران
آمارهای رسمی از سازمان ثبت احوال کشور که متولی ثبت حیات اعم از تولد و فوت در شناسنامه و اطلاعات جمعیتی کشور است حاکی از آن است که تهران از سال ۸۵ تا سال ۸۹ به طور میانگین سالانه بیش از ۵۹ هزار فوتی داشته است که می توان این گونه عنوان کرد که روزانه ۱۶۲ تهرانی بر اثر حوادث طبیعی و غیرطبیعی فوت می کنند.آمارها نشان می‌دهد بی‌احتیاطی در رانندگی، عدم دقت در استفاده از وسایل گازسوز و بی توجهی به سلامت جسمانی از مهم‌ترین دلایل مرگ در پایتخت است.

البته به گفته مسئولان وزارت بهداشت در سال‌های اخیر دلایلی مانند آلودگی هوای تهران هم مزید بر علت شده تا این آمار افزایش یابد. بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان بهشت زهرای تهران، پایتخت در ۹ ماهه نخست سال جاری ۳۵ هزار و ۵۵۸ فوتی پذیرش داشته است که از این تعداد ۱۹ هزار و ۹۲۲ مورد مرد و ۱۳ هزار و ۸۷۹ مورد زن بوده اند. آمارها نشان می دهد در سال ۹۰ حدود ۸۴۸ نوزاد در سازمان بهشت زهرای تهران به عنوان نوزاد فوت شده پذیرش شده است. همچنین بر اساس اعلام آمارها «سکته قلبی» علت بیشترین مرگ تهرانی ها بوده است که در رایانه بهشت زهرا ثبت شده است.

در سال ۹۴ آمار کل پذیرش شدگان در بهشت زهرای تهران ۵۰ هزار و ۴۵۶ متوفی بوده است که نسبت به سال ۸۸ حدود ۵/۴ درصد افزایش داشته است. با اینکه بهشت‌زهرا به افراد بی‌بضاعت قبر رایگان اختصاص داده است، اما قانون بالاشهری و پایین شهری اینجا هم حاکم است. هزینه واگذاری هرقبر در قطعات ۲۰۰ تا ۲۵۸ (فاز دوم آرامستان) بهشت زهرا(س) تا سقف هفتاد درصد ظرفیت به قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، از سقف هفتاد تا هشتاد درصد چهار میلیون تومان، تا نود درصد ظرفیت شش میلیون تومان و در ظرفیت نود تا صد درصد ۸ میلیون تومان تعیین می‌شود. هزینه واگذاری هر قبر در کلیه قطعات فاز اول این آرامستان قطعات یک تا ۱۱۲ به جز قطعات ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶ تا ۱۰۰ به قیمت ۲۰ میلیون تومان و قطعات ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶ تا ۱۰۰ به قیمت ۱۷ میلیون تومان فروخته می‌شود.

شاه عبدالعظیم
تهران علاوه بر بهشت زهرا چندین آرامستان دیگر هم دارد که قیمت قبر در امامزاده‌ها از بهشت‌زهرا هم عجیب‌تر است. معمولا دفن اموات در این امامزاده‌ها که اغلب داخل شهر قرار دارند، ممنوع است. به همین دلیل در این اماکن هم شاهد قیمت‌های نجومی هستیم. قیمت هر قبر در قسمت صحن شاه عبدالعظیم، ۶۰۰ میلیون تومان است؛ اما قیمت‌ها بالاتر هم می رود و تا یک میلیارد تومان هم می رسد. قیمت دیگر مکان های حرم هم از ۲۵ میلیون تومان شروع می شود و به ۵۰ میلیون تومان می رسد.

امامزاده پنج تن لویزان
امامزاده پنج تن که مرقد پنج برادر است در لویزان قرار دارد. گورستان عمومی لویزان نیز در کنار امامزاده پنج تن واقع شده و مساحت آن به سه هکتار می‌رسد. در این گورستان هم قیمت قبر متغیر است و از ۴۰ میلیون شروع می‌شود و به ۸۰ میلیون و حتی بالاتر می‌رسد.

امامزاده صالح فرحزاد
بقعه حضرت امامزاده صالح (ع) از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) با داشتن سابقه‌ای طولانی یکی از اماکن مقدس قدیمی و شناخته شده و در منطقه فرحزاد است. قیمت قبر در این امامزاده که به پیکر شش شهید گمنام هم متبرک شده، از ۱۰۰ میلیون به بالا تعیین شده است.بالا بودن قیمت قبر در این امامزاده به شورای شهر تهران هم کشیده شده و اعضای آن در پی حل این معضل هستند. مجتبی شاکری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، اسفند سال ۹۴ در هفتاد و پنجمین جلسه چهارمین دوره این شورا گفته است: قیمت یک قبر در امامزاده صالح هم‌اکنون ۷۰۰ میلیون تومان است. چه کسی توانایی چنین خریدی دارد؟ بنابراین باید در این زمینه به صورت جدی رسیدگی شود.

امامزاده اسماعیل چیذر
امامزاده اسماعیل چیذر از پسران امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) است که آرامگاه او در جنوب چیذر و بالای بزرگراه صدر واقع شده است. قیمت قبر در اینجا هم سر به فلک کشیده و بالای ۱۰۰ میلیون تومان است.

ابن بابویه
ابن بابویه نخستین گورستان شهر ری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن شدند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده است. خرید قبر در این آرامگاه هم برای افراد بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان آب می‌خورد.

امامزاده عبدا... شهرری
حسین ابوعبدا...، فرزند عبدا... ابن عباس و از نواده‌های امام زین‌العابدین(ع) است. گورستان امامزاده عبدا... در شهر ری است و دفن مردگان مگر در گورهای از پیش خریداری شده در آنجا از دهه پنجاه متوقف شده‌است. مجموعه گورستان امامزاده عبدا... سال ۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این گورستان معروف هم گران‌ترین قبرهای پایتخت را در اختیار دارد و افرادی که بخواهند عزیزانشان را در این آرامستان دفن کنند باید ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بپردازند.

تمدید ۳۰ ساله دفن مردگان تهران
در حالی قیمت قبرستان های تهران سر به فلک می کشد که احداث گورستان در شرق و غرب پایتخت تنها در حد یک ایده که از سوی مدیران شهری نیز دنبال می شود، ماند. اما به نظر می رسد احداث گورستانی در جنوب شهر تهران به مرحله عملیاتی نزدیک می شود. بعد از دو سال نگرانی از اتمام ظرفیت گورستان کنونی پایتخت مسئولان شهری از تفاهم نهایی برای تملک زمین جدید گورستان پایتخت می گویند.سال گذشته رحمت ا... حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از نهایی شدن تفاهم نامه تملک مکان جدید بهشت زهرا خبر داد و گفت: ظرفیت گورستان جدید پایتخت معادل بهشت زهرای کنونی است و دست‌کم تهرانی ها تا ۳۰ سال نباید نگرانی برای دفن مردگانشان داشته باشند.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
سه عامل مهم مرگ
تصادف
سکته
گاز گرفتگی
همش به استانداردها ربط داره
حسين از شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
اگر صاحب قبر هفتصد ميليوني ، با پولش به مشكلات مردم ( مستضعفان و درماندگان ) بپردازد مطمنا بهترين خانه ابدي را براي خود خريده است . تنهاچيزي كه همه ما با خود به ان دنيا مي بريم اعمال خير است . يكي از اعمال خير شاد كردن و گره از مشكلات بنده هاي خدا بازكردن مي باشد
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
قبر 700 میلیونی باید اکازیون باشه؟ دونبش، اسپلیت سیستم هم گرمایشی و هم برودتی، عایق بندی صوتی ، و ایزولاسیون دیوار های جانبی ،کف پوشش سرامیک با سیستم تخلیه ،سقف نورگیر و سایه بان هوشمند، سیتم صوتی و تصویری کامل با وای فای پرسرعت ،تلویزیون کابلی،ارسال پیامک به وابستگان تا 20 سال برای سال نو و تولد بصورت هوشمند و تامین و ذخیره انرژی خورشید با باطری لیتیومی اضافی ای ول اینو میگن پولداری!700 میلیون داشتم کانادا بودم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
700 میلیون را خرج خیرات مثلا ساخت بیمارستان یا مدرسه یا عروسی دختران کم بضاعت یا بیماران صعب العلاج نمایند و میت را در هر بیابانی خاک کنند بخدا قسم روح مرده خوشحال و شاد میشود تا اینکه در کعبه و کربلادفن شود و عمل خیری نداشته و بازماندگانش برایش کار خیر نکنند اگر اینطور بود هارون الرشید در جوار امام رضا دفن شده پس باید او هم الان نجات یافته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
اعمال نیک نداشته باشی داخل کعبه هم دفنت کنند توفیری ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
امام زاده صالح در تجریش واقع شده است نه فرحزاد.
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
700 میلیون تومان ، مرده را زنده میکنه جون شوما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
فکر کنم قبرهای گرانتر،صاحبانشان را زودتر به بهشت می رسانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
متاسفانه قبر فروشی روشی برای پر شدن جیب کسانی که اعتقادی به قبر و قیامت ندارند ایا انسان عاقل 700 میلیون پول قبر می دهد تا به خدا نزدیکتر شود یا باید بخشی از ان را در زمان حیات در راه خدا و برای مردم خرج می کرد
رضا محمدی
|
United States
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
افرادی کهپولباد آورده دارند قبر می خرند وگر نه خاک خدا که فرقی ندارد؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
باهزینه های نچومی خریدقبر در امامزاده ها مرده ها به بهشت نخواهند رفت اگر وراث مرده ها بجای هزینه های نچومی با پول های فوق هزینه تهیه جهیزیه دختران دمبخت را انجام دهند مطمئن باشند که دراثر دعای آنها گناهان مرده ها بخشیده و راهی بهشت خواهند شد
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
هیچکی ازاین بابت نگرانی ندازد نگرانی ازچگونه زیستن است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
وقتی اختلاسها 3هزار میلیاردیشوند ،قبر 700 میلیونی گران نیست اینهم مثل دیه ومهریه وجرایم خودرو بروز شده وبا دلار 3500 تومانی محاسبه میشود سنگک 5ریالی سال 56 مگر 2500 تومان وبنزین 6ریالی 1200 تا 1000 تومان نشده ،سواری 20 هزار تومانی سال 56 مگر معادش حالا پراید 25تا 26 میلیون نشده پس قبر حالا بازهم جا دارد گران شود
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
امامزاده عبداله شهر ري اصلا قيمت رو درست نگفتين بسياري از بستگان من اونجا دفن هستن اگر مقبره داشته با شين و يا از قبل قبر خريداري كرده باشين يا از دفن يكي از بستگانتون بيشتر از سيسال گذشته باشه با پرداخت حدود ٢٥ ميليون تومان اجازه دفن دارين.تا چندي پيش در اين مكان زيارتي اجازه دفن داده نميشد ولي الان دفن ازاده..
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
برای جسد انسان که پوسیده میشود هم دنبال کلاس گذاشن هستیم. جالب است بدانید در خیابان انقلاب قم روبروی پاساژ کویتی‌ها، سنگ قبری برآمده در میان پیاده‌ رو متعلق به علامه میرزا حسن لاهیجی است که در زمان احداث آن خیابان به جسد ایشان که بعد از دهها سال سالم مانده برخورد می‌کنند ،‌ روزانه هزاران نفر از کنار این مرقد عبور می‌کنند بدون اینکه آن را بشناسند. حالا من 700 میلیون بدم که یه جای خوش آب و هوا دفنم کنن که چی بشه ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
من در زندگی اینو فهمیدم که ما بی پولها سر از کار پولدارها در نمی آوریم بهتره نظر ندیم اونها بهتر از ما فکر میکنند که پولدار شدند پس باید کارشون رو تایید کنیم
ارشيا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
اگر همسايگي با قبر پيامبر و امام رضا براي اونها كار ساز بود براي اينها هم كار سازه

تا تواني دستي بگير برادر
گره از كار دوست و هم كيش خود باز كن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
شرم بر کسی باد. که این پول را برای خرید. قبر بپردازد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس گرجستانی قانون سزار سقوط ایرباس ایران دهه کرامت سند همکاری 25 ساله ایران و چین