اين تعاوني الان بيش از ٢٨ هزار عضو دارد كه بيمه‌هاي‌شان از چندين ماه قبل از طريق اين تعاوني پرداخت مي‌شده است. اين وظيفه را خود اعضا به عهده تعاوني گذاشته بودند.
کد خبر: ۵۸۲۳۸۴
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴ 20 April 2016
مدتي است از پخش خبرابطال بيمه راننده‌هاي تاكسي به دليل اختلاس در تعاوني تاكسيراني استان تهران  مي‌گذرد. اين روزها سوار هر تاكسي در تهران شويد، حتما يكي از موضوعاتي كه در طول مسير مطرح مي‌شود همين بحث اختلاس تعاوني راننده‌هاست. اين شبكه ارتباطي تاكسيران‌ها به قدري موثر بوده است كه بالاخره تحت فشار افكار عمومي تمامي نهادهاي شهري را وادار به واكنش و پيگيري اين پرونده كرده است.

به گزارش اعتماد، راننده‌هاي تاكسي از اينكه چرا چند ماهي است حق بيمه‌شان واريز نشده و دفترچه‌هاي‌شان باطل شده است، به‌شدت عصباني هستند. با اين وجود ديروز، ابوالفضل قناعتي، عضو هيات‌رييسه شوراي شهر و همچنين عضو كميسيون عمران و حمل و نقل شورا و هم رضا قاضي، معاونت برنامه و توسعه شهرتاكسيراني درگفت‌وگو با «اعتماد» خبر از حل اين مشكل و برقرار شدن دوباره بيمه راننده‌هاي تاكسي دادند كه جزييات آن را مي‌توانيد در زير بخوانيد.
   ‌    ‌    ‌  
 عضو هيات‌رييسه شوراي شهر: متهمان فرار نكرده‌اند، بلكه «نيستند»


   ‌ آقاي قناعتي، با وجود اينكه هنوز قصه تعاوني تاكسيران‌ها و مساله بيمه‌شان ادامه دارد، به نظر مي‌رسد شورا ديگر پيگير اين ماجرا نيست. الان خبر داريد كه آخرين اقدامي كه در اين پرونده صورت گرفته چه بوده است؟


چرا ما در جريان نيستيم؟ ما از همان روز اول تا امروز با جديت پرونده را پيگيري و تلاش كرده‌ايم مشكل تاكسيران‌ها را حل كنيم. همان‌طور كه مي‌دانيد تاريخ افتتاح اين تعاوني به حدود ٥٠ سال قبل برمي‌گردد. آن زمان اين تعاوني با هدف كمك و حمايت از رانندگان تاكسي تاسيس شد و در طول اين چند دهه هم كارهاي خوبي را در حمايت از رانندگان انجام داده است. اين تعاوني الان بيش از ٢٨ هزار عضو دارد كه بيمه‌هاي‌شان از چندين ماه قبل از طريق اين تعاوني پرداخت مي‌شده است. اين وظيفه را خود اعضا به عهده تعاوني گذاشته بودند. ضمن آنكه فعاليت اين تعاوني ربطي به عملكرد تاكسيراني ندارد. بيمه تاكسيران‌ها هم به اين صورت پرداخت مي‌شود كه نيمي از آن را خود راننده‌ها و نيمي ديگررا دولت پرداخت مي‌كند. مشكل از جايي آغاز مي‌شود كه براساس گفته‌هاي هيات‌مديره اين تعاوني، وقتي كه در آبان‌ماه براي واريز پول‌هاي بيمه رانندگان به تامين اجتماعي مراجعه مي‌كنند، تامين اجتماعي به اين بهانه كه هنوز دولت سهمش را نريخته پول را از آنها نمي‌گيرد. البته آنها هم گويا بدشان نمي‌آمده كه پول را كمي در حساب‌شان نگه دارند! بعد از آن هم گويا چند ماهي به همين بهانه پرداخت پول حق بيمه رانندگان عقب مي‌افتاد تا اينكه كد بيمه درماني راننده‌ها قطع مي‌شود. بعد از اينكه راننده‌ها متوجه مي‌شوند اعتراض‌ها بالا مي‌گيرد و شورا و تاكسيراني و... وارد پرونده مي‌شوند و زماني كه هيات‌مديره تعاوني مي‌روند تا پول‌هاي حق بيمه را واريز كنند اين‌بار تامين‌اجتماعي قبول نمي‌كند .

     ‌ بالاخره پيگيري‌هاي شما و تاكسيراني نتيجه‌اي را هم به دنبال داشته است؟


بله. الان قرار شده فعلا براي حل مشكلات راننده‌ها، مساله حق بيمه اسفند و فروردين آنها حل شود تا اينكه بعدا در مورد آبان ودي و بهمن آنها نيز تصميم‌گيري و اقدام شود.

    ‌ قرار شده چطور مشكل‌آن‌دوماه باقي‌مانده حل شود؟


مقرر شده تا خود راننده‌ها شخصا و تك تك به نمايندگي‌هاي بيمه تامين اجتماعي مراجعه كنند و حق بيمه دوماهه‌شان را بريزند و با توجه به اينكه دولت هم حق بيمه‌اش را واريز كرده است، همانجا براي‌شان دفترچه صادر مي‌شود.

    ‌ تاكسيراني در اين مساله ورود پيدا نكرده است؟


همان‌طور كه گفتم اين تعاوني ربطي به سازمان تاكسيراني ندارد. اما با اين وجود ما از اين سازمان خواسته‌ايم تا نسبت به اين مساله و مشكلات تعاوني بي‌تفاوت نباشد. در كنار تعاوني و سازمان تاكسيراني يك شركت تاكسيراني هم داريم. ما اعلام كرده‌ايم كه اگر چنين مسائلي در تعاوني يا شركت تاكسيراني ادامه پيدا كند، با آن برخورد خواهيم كرد.

    ‌ و تكليف اين دو ماه باقي مانده چه خواهد شد؟


نخستين و مهم‌ترين هدف ما اين بوده كه قبل از هر چيز مشكلات بيمه و درمان رانندگان حل شود كه بحمد‌الله اين مساله اتفاق افتاد. حالا بعد از حل اين مشكل بايد بنشينيم و در مورد آبان و بهمن آنها هم با تامين اجتماعي به توافق‌هايي برسيم.

    ‌ ولي گفته مي‌شد در اين ميان پاي شركت ثالثي هم در ميان است.

نه، به جز تعاوني شركت ديگري وجود ندارد.

    ‌ رقم بدهي تعاوني تاكسيراني به تامين اجتماعي چقدر است؟


اطلاعي ندارم.

    ‌ گفته مي‌شود اعضاي هيات تعاوني فرار كرده‌اند.


نه. فرار نكرده‌اند. بلكه «نيستند»!
             
معاونت برنامه و توسعه شهرتاكسيراني: در مورد هيات‌مديره تعاوني قانون بايد تصميم بگيرد


آقاي قاضي، تا جايي كه مي‌دانيم، بيمه رانندگان چند ماهي است كه پرداخت نشده است. الان تمام انتقادها به تعاوني تاكسيراني برمي‌گردد ولي گويا شما هم به مساله ورود پيدا كرده‌ايد. بنابراين شايد بد نباشد پرونده را از زبان شما هم بشنويم. حتما شنيده‌ايد كه تاريخ تشكيل تعاوني تاكسيراني به سال ١٣٤٢ برمي‌گردد. در طول اين سال‌ها اين تعاوني اقدامات گوناگوني انجام داده است. از جمله ساخت درمانگاه، تعاوني مصرف كالا و... از سويي از سال ١٣٨٦، تفاهمنامه‌اي بين وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با سازمان تامين اجتماعي امضا شد كه براساس آن مشاغل آزادي كه مي‌خواستند از يارانه‌هاي دولتي استفاده كنند بايد از طريق تعاوني شهرهاي‌شان بيمه‌هاي‌شان را پرداخت كنند. در اين صورت نيمي از حق بيمه اعضاي تعاوني‌ها از طريق دولت پرداخت مي‌شد. به اين ‌ترتيب، راننده‌هاي تاكسي هم حق بيمه‌شان را به تعاوني تاكسيراني مي‌دادند تا آنها به عنوان كارگزار به بيمه واريز كنند. اما از آبان ماه امسال، با توجه به اختلاف حساب بين تامين اجتماعي با دولت، تعاوني نمي‌تواند پول حق بيمه را بپردازد. وقتي اواخر اسفندماه، اعضا براي تمديد دفترچه‌هاي‌شان مي‌روند مي‌گويند كه دفترچه‌هاي‌تان به دليل عدم واريز حق بيمه تمديد نمي‌شود. همين باعث مي‌شود تا اين قصه آغاز شود. ما هم با اينكه اين مساله ربطي به سازمان نداشت تنها براي كمك و حمايت از راننده‌ها به مساله ورود پيدا كرديم و جلساتي را با تامين اجتماعي و تعاوني و... گذاشتيم تا اينكه الان به لطف خدا مساله تاحدود زيادي حل شده است.

    ‌ الان اين تعاوني چند عضو دارد؟

١٤ هزار عضو سهامدار دارد ولي براي بيش از ٢٨ هزار نفر بيمه رد مي‌شود.

    ‌ و بعد از پيگيري‌هاي شما و ساير مسوولان الان اين پرونده به كجا رسيده است؟


با پيگيري‌هاي انجام شده راننده‌ها مي‌توانند از ٢١ فرودين ماه شخصا به شعب تامين اجتماعي مراجعه كنند و دفترچه‌هاي جديدشان را بگيرند.

    ‌ در خبرها آمده بود كه گويا راننده‌ها از تعاوني شكايت هم كرده‌اند.

بله. هم راننده‌ها و هم تامين اجتماعي از هيات‌مديره تعاوني شكايت كرده‌اند كه پرونده آن در شعبه ناحيه ٧ تهران در حال پيگيري است.

    ‌ تكليف هيات‌مديره تعاوني چه خواهد شد؟


نمي‌دانم. در اين مورد بايد منتظر نظر دادگاه بود.

    ‌ كلا چه مقدار حق بيمه در حساب تعاوني بوده كه به حساب تامين اجتماعي واريز نشده است؟


دقيقا نمي‌دانم، بايد حسابرسي شود. چون تعدادي از راننده‌ها مي‌گويند ٤ ماه حق بيمه‌شان واريز نشده و گروهي ديگر مي‌گويند ٣ ماه است. اينها بايد بررسي شود.

    ‌ حق بيمه‌اي كه بايد هر راننده پرداخت كند، چقدر است؟


١٠٥ هزار تومان.

     به اين ‌ترتيب حتي اگر بپذيريم حداقل ٣ ماه، حق بيمه هر راننده پرداخت نشده، با احتساب رقم ٢٨ هزار عضو؛ بايد چيزي حدود ٩ ميليارد تومان در حساب هيات‌مديره باقي مانده باشد. اين درحالي است كه چند روز قبل، محمدمهدي تيموري مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي تاكسيراني‌هاي سراسر كشور رقم فوق را ١٢ ميليارد تومان اعلام كرده بود.


همانطور كه گفتم بايد اين مساله حسابرسي و پيگيري شود. من اطلاعي از رقم مشخصي ندارم.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
سازمان سیا ایران و بولیوی یوسف بن علوی مزدک میرزایی ویروس نیل غربی کارت سوخت بیت کوین رمزارز کره شمالی بوریس جانسون