بازدید 13485
یک تیر و دو نشان با ارائه تسهیلات سربازی به کارآفرینان؛
شیوه کنونی خدمت سربازی به دلیل عدم به کارگیری لازم از توان و تخصص نیروهای جوان تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد. از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی بر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان نیز اثرگذار است و یکی از دلایل خروج نخبگان شناخته می‌شود.
کد خبر: ۵۸۰۴۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۵ 12 April 2016
رهبر معظم انقلاب امسال را با نام "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" نامگذاری کردند و تاکید نموده‌اند که باید در خصوص اقتصاد مقاومتی اقدامات حقیقی و واقعی صورت پذیرد. ایشان نه تنها دولت بلکه تمامی نهادهای کشور را در عمل به اقتصاد مقاومتی مامور داشته اند. نیروهای مسلح نیز بارها از آمادگی خود در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی سخن گفته اند.

به گزارش پارسینه، اما هم اکنون شیوه کنونی خدمت سربازی به دلیل عدم به کارگیری لازم از توان و تخصص نیروهای جوان تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد. از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی بر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان نیز اثرگذار است و یکی از دلایل خروج نخبگان شناخته می‌شود.

بر این اساس لازم است تا علاوه بر حفظ نقش سربازان در تامين امنيت كشور، اقدامات عملی براي استفاده از پتانسيل علمي و مهارتي جوانان صورت پذیرد و از این ظرفیت ارزنده برای حل مشکلات کشور، به ویژه وضعیت اقتصادی استفاده شود.

ایده "سربازان اقتصاد مقاومتی" برای ترویج فرهنگ کارآفرینی و ایجاد انگیزه در بین جوانان برای شروع فعالیت های تولیدی، مطرح شده است.

ایده‌ای که بر مبنای آن، هر فرد عامل در تاسیس کسب و کار که توانسته برای حداقل هفت نفر اشتغال تمام وقت (به استناد بیمه تامین اجتماعی) ایجاد نماید، به ازای هر یک ماه اشتغال تمامی هفت نفر، از یک ماه کسر خدمت برخوردار خواهد شد. طرحی که می‌تواند اشتغال زایی در پی داشته باشد و توسط اسناد سازمان تامین اجتماعی، ثبت شرکت ها و روزنامه رسمی کشور راستی آزمایی می‌شود و علاوه بر آن، مورد بررسی دقیق کمیته ارزیابی نیز ققرار خواهد گرفت تا امکان سواستفاده از آن وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر دقت در  انتخاب اعطای کسر خدمت و نه معافیت، ساز و کاری تعریف شده در نیروهای مسلح بوده و چندین سال است که تجارب ارزشمندی در این زمینه وجود دارد. لزوم دوره آموزشی و فرایند بررسی سختگیرانه، سبب می‌شود تا این طرح به هیچ عنوان به منزله، راهکاری دور زدن خدمت سربازی تلقی نشود.

راهكار ارائه شده محدوديت هاي نيروهاي مسلح در کسری بودجه، تامين امنيت و محدودیت در ایجاد تغییرات را در نظر داشته است و گفتنی است که حاصل هم اندیشی دانشجویان، اساتید دانشگاه و نظامیان با سابقه می باشد و اجرای صحیح آن برکات فراوانی برای کشور خواهد داشت.

شرح ایده، روش اجرا و قوانین پیش بینی شده در ارتباط با آن، در اینفوگرافی زیر آمده است.

برای مشاهده بهتر تصویر، لطفاً آنرا ذخیره و سپس با درشت نمایی واضح تر ببینید:


اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز دادگاه روح الله زم انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب